Skocz do zawartości

Upgrade przedpotopowego PC


Recommended Posts

Komputer z 2004 roku, wykorzystuję go do niewymagających prac domowych.Chciałbym polepszyć jego wydajność. Problem jest ten, że po włączeniu długo trzeba czekać na uruchomienie przeglądarki, Thunderbird analogicznie długo się wczytuje. Formaty kiedyś pomagały, teraz nie widać różnicy. Sugerowano mi dziś, że dysk mam słaby, ale czy tylko - jak z RAM-em i procesorem?

 

Warto coś konkretnego wymienić?

 

Oto specyfikacja potencjalnych 'słabujących' podzespołów:

 

-----[ Pamięć ]----------------

Pamięć fizyczna:
W sumie 767 MB
Użytych 645 MB
Wolne 121 MB
Wykorzystanie 84 %

Rozmiar pliku wymiany:
W sumie 1873 MB
Użytych 1094 MB
Wolne 779 MB
Wykorzystanie 58 %

Pamięć wirtualna:
W sumie 2641 MB
Użytych 1740 MB
Wolne 901 MB
Wykorzystanie 66 %

Physical Address Extension (PAE):
Obsługiwane przez system operacyjny Tak
Obsługiwane przez procesor Tak
Aktywna Tak

--------[ ATA ]-------------------

[ ST340016A (3HS5HDXR) ]

Właściwości urządzenia ATA:
ID modelu ST340016A
Numer seryjny 3HS5HDXR
Numer wydania 3.19
Parametry 77543 cylindry/ów, 16 głowic(e), 63 sektory/ów na ścieżkę, 512 bajty/ów w sektorze
Liczba sektorów LBA 78163247
Bufor 2 MB
Zwielokrotnienie sektorów 16
Liczba bajtów korekcji ECC 4
Najszybszy tryb transferu PIO PIO 4
Najszybszy tryb transferu UDMA UDMA 5 (ATA-100)
Aktywny tryb transferu UDMA UDMA 5 (ATA-100)
Pojemność przed sformatowaniem 38166 MB

Własności urządzenia ATA:
SMART Obsługiwane
Tryb zabezpieczeń Obsługiwane
Opcje zasilania Obsługiwane
Zaawansowane zarządzanie energią Nieobsługiwane
Bufor zapisywania danych Obsługiwane
Host Protected Area Obsługiwane
Power-Up In Standby Nieobsługiwane
Automatic Acoustic Management Obsługiwane
48-bit LBA Nieobsługiwane
Device Configuration Overlay Obsługiwane

Informacje fizyczne urządzenia ATA:
Producent Seagate
Nazwa dysku twardego Barracuda ATA IV 40016
Współczynnik postaci 3.5"
Pojemność po sformatowaniu 40 GB
Liczba dysków 1
Liczba powierzchni zapisu 2
Wymiary 146.56 x 101.85 x 26.1 mm
Maks. ciężar 635 g
Średnie opóźnienie obrotowe 4.16 ms
Prędkość obrotowa 7200 RPM
Maks. szybkość wewnętrznej transmisji danych 555 Mbitów/sek
Średni czas wyszukiwania 8.9 ms
Czas przejścia głowic od ścieżki do ścieżki 1.2 ms
Interfejs Ultra-ATA/100
Szybkość transmisji danych z bufora do hosta 100 MB/sek
Rozmiar bufora 2 MB
Czas rozruchu 10 sek.

--------[ Płyta główna ]------------------------------------------------------------------------------------------------    Właściwości płyty głównej:      ID płyty głównej                                  05/17/2005-nForce-6A61CG0HC-00      Nazwa płyty głównej                               Gigabyte GA-K8NS    Właściwości magistrali FSB:      Typ magistrali                                    AMD Hammer      Rzeczywista częstotliwość taktowania              200 MHz      Efektywna częstotliwość taktowania                200 MHz      Częstotliwość taktowania HyperTransport           800 MHz    Właściwości magistrali pamięci:      Typ magistrali                                    DDR SDRAM      Szerokość magistrali                              64-bitowy(a)      Rzeczywista częstotliwość taktowania              201 MHz (DDR)      Efektywna częstotliwość taktowania                402 MHz      Przepustowość                                     3215 MB/sek    Informacje fizyczne płyty głównej:      Liczba gniazd procesora                           1 Socket 754      Liczba gniazd rozszerzeń                          5 PCI, 1 AGP      Liczba gniazd pamięci                             3 DDR DIMM      Urządzenia zintegrowane z płytą główną            Audio, LAN      Współczynnik postaci                              ATX      Rozmiar płyty głównej                             230 mm x 300 mm      Mikroukład płyty głównej                          nForce3-250
Link to post
Share on other sites

Na pewno przydałoby się dołożyć ramu. Jaki masz budżet?

 

Myślę, że 200 złotych jestem w stanie wyłożyć. Im mniej, tym lepiej, dużo się od tego komputera nie oczekuje.

 

PS. Jeżeli zasugerujesz mi nowy HDD, to 80-120 GB spkojnie mi wystarczy, z tym zę takich podzespołów już raczej nie dostanę. Na płycie gł. widziałem wyjście SATA, czyli co nieco lepszy snadrard od ATA, ale czy ten HDD naprawdę spowalnia?

Edytowane przez rrodie
Link to post
Share on other sites

Dysk bym zostawił, większym problemem jest na pewno ram.

 

Kwestia kosmetyczna, ale czy ~1500 -1700 ramu łącznie wystarczy, czy może lepiej zainwestować w kość 2 GB(razem byłoby 2750) do ewentualnej zasobożernośći na przyszłość?

 

Ram kupię na dniach, dam znać( pewnie nie szybciej jak za tydzień), czy zmiany są zadawalające.

 

Dzięki za rady.

Edytowane przez rrodie
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...