Skocz do zawartości

[DIY] Podstawka chłodząca do laptopa


Recommended Posts

Witam,

 

Posiadam sporych rozmiarow (18,4") notebooka i chcialem nabyc podstawke chlodzaca NZXT Cryo LX, jednak nigdzie nie mozna jej dostac, w zwiazku z czym zastanawiam sie nad wykonaniem wlasnej konstrukcji. Na pewno chcialbym, aby top wykonany byl z aluminium, a jeszcze lepiej z jakiejs siatki wykonanej z aluminium, pod ktora chcialbym wstepnie zamocowac 3 wiatraki, 120mm kazdy. Calosc miala by byc zasilana prawdopodobnie za pomoca zewnetrznego zasilacza 12V. Ew chcialbym jeszcze zintegrowac z tym aktywnego huba USB 2.0, aczkolwiek nie ma to juz wiekszego znaczenia dla mnie.

 

W internecie trafilem na kilka ciekawych konstrukcji, po czym pomyslalem, dlaczego nie? ;) Zastanawiam sie jednak skad wziasc taka siatke i jak zabezpieczyc jej krawedzie. Czy bedzie ona dostatecznie sztywna by utrzymac 5kg laptopa, a jednoczesnie podda sie latwo obrobce (pewnie trzeba ja bedzie wygiac uzyskujac odpowiedni kat nachylenia.

 

A moze ktos juz tego probowal na wlasnej skorze? Jakies sugestie, opinie, uwagi?

 

Dodatkowym pomyslem, bylo zrobienie podstawki chlodzace "z dnem" i otworami jedynie po bokach, przy czym, z prawej strony to dno wystawaloby, jednoczesnie tworzac jakby 'podkladke pod myszke'. Co o tym sadzicie? ;)

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
Gość bulbulek

Zapomnij o siatce. Do czegoś takiego trzeba użyć blachę. W miejscu gdzie montujesz wentylatory robisz po prostu duży otwór. Jak Ci bardzo zależy, to na otworach możesz siatkę zamontować. Do środka możesz spokojnie huba usb wrzucić. IMHO warto robić samemu.

Link to post
Share on other sites

Eee... myślę, że można użyć siatki np. takiej jaka jest na froncie wielu obodów np. Anteca 300 czy Aerocoola Rs-9. Nie pamiętam dokładnie jej nazwy ale ona jest raczej mocna i myślę, że nadałaby się do takiej podkładki. Najwyżej przez środek zrobisz wzmocnienie i nie będzie żadnego problemu. Tylko pamiętaj:

-wentylatory muszą być przynajmniej 2-3cm od obudowy laptopa bo inaczej będzie bardzo głośno (na tym linku, który podałeś one są bardzo blisko obudowy więc na pewno troszkę bardziej hałasują)

-wentylatory muszą brać skądś powietrze, więc nie mogą leżeć płasko na biurku. Muszą mieć przestrzeń jakieś 3-4cm od blatu biurka

-5kg to sporo ale siatka wytrzyma na pewno bo wcale nie będzie musiała trzymać tego ciężaru. Konstrukcje zrobisz tak, że ciężar komputera będzie się rozkładał na krawędziach podstawki ew. dasz wzmocnienie przez środek.

 

No i ta satysfakcja kiedy zrobisz sam (no i przydałoby się żeby działało) :D

Pozdrawiam i powodzenia

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Popełnie chyba jeszcze 1 konstrukcje. Zmiany jakie zamierzam dokonac:

 

1) Podniesc cala konstrukcje (przod i tyl) tak aby wentylatory mogly zassac wiecej powietrza

2) Wyzsza podstawka przeklada sie na mniejszy komfort pracy, dlatego zamierzam ja wydluzyc, tak by bylo miejsce na nadkarstki, ew rece (wrazenie jakby laptop lezal na lekko pochylym biurku)

3) Dodanie dodatkowych listewek po srodku, w celu zwiekszenia stabilnosci konstrukcji (dluzsza bedzie sie zapewne bardziej uginac)

4) Umieszczenie gniazda zasilania wyzej, tak by moglo zostac zakryte oslona na przewody (widac ja na zdjeciach na blogu)

5) Wykonanie spodu, tak by ew podstawke wraz z laptopem mozna bylo wziasc na kolana.

6) Zastosowanie grillu od spodu, tak by nie wentylatory nie przyciely palcow

7) Zastosowanie grilli z wierzchu dla poprawienia estetyki i uszczelnienie przestrzeni pomiedzy plexi a wentylatorem (silikon?)

 

Nie wiem ile punktow wdroze w zycie, moze wszystkie, moze zadnego. Narazie to wylacznie pomysly. Co o nich sadzicie?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...