Skocz do zawartości

Problem z podkręcaniem pamięci G.Skill Ripjaws 8Gb 1600Mhz


Recommended Posts

Witam.

Na początek chciałbym powiedzieć że jestem na tym serwisie kompletnie nowy, dlatego jeżeli napisze, lub zrobię coś nie tak to proszę o wyrozumiałość, ale również o konstruktywną krytykę :)

A więc tak, może najpierw specyfikacja najważniejszych podzespołów mojego komputera:

MOBO: Asrock Gen 3 extreme 3 (socket LGA 1155, chipset Z68)

Procek: I7 2600K @ 4.8 Ghz, Voltage: 1.40~1.45

Ram: 8GB 1600Mhz G.Skill RipJaws

Zasilacz: CoolerMaster Gold 700W, Silent Pro.

I teraz tak.

Jakoż iż jestem (Świerzym) fanatykiem komputerów, a raczej podkręcania różnych podzespołów i osiąganiu coraz to większych mocy, postanowiłem tym razem podkręcić pamięć RAM. Trochę poczytałem na temat moich G.Skill'i i okazało się że są bardzo dobre do podkręcania, są zaopatrzone w dobre chłodzenie, i że większość użytkowników podnosi te biedne 1600Mhz, do nawet 2400Mhz, bez zmiany chłodzenia.

Pomyślałem że też tak zrobię, ale po głębszym przestudiowaniu tematu, okazało się że moja płyta nie obsługuje wcale  2400Mhz, lecz tylko 2133Mhz. No to mówi się trudno, 2133Mhz to też niezła prędkość.

Czytając dalej na temat moich kości, przeczytałem że lepiej z początku podkręcić pamięć na 1866Mhz, i zobaczyć jak komputer będzie się zachowywać.

Po zakończeniu lektury, podskoczyłem do szafy, wyciągnąłem pudełko od płyty i procesora, wszystko jeszcze 2 razy sprawdziłem, czy płyta i procesor mogą obsługiwać 2133Mhz.. Okazało się że tak, ale procesor może to obsłużyć tylko pod OC. Uznałem że to nie problem, gdyż procesor mam podniesiony do 4800Mhz.

Wydrukowałem sobie taką o to kartkę, z której za dużo i tak nie zrozumiałem:

http://s26.postimg.org/55tn7kowp/New_Bitmap_Image_3.png

I zacząłem podkręcanie,

Zmieniłem wszystkie wartości z mojego biosu na takie jakie były zalecane na 1866Mhz. Komputer ładnie odpalił, ale potem coś zaczął zamulać, ciąć się, deformować niektóre obrazki itp. Uznałem że podniosę mu trochę timingi.. więc podniosłem wszystkie o 1 (nie wiem czy dobrze zrobiłem, bo chyba wtedy zmieniłem to na CL10, ale nie wiem, nie znam się, to mój pierwszy raz z pamięciami :) )

Komputer ładnie odpalił, wszystkie wcześniejsze problemy zniknęły, i wszystko śmigało aż się łezka w oku kręciła. Maxxmem, pokazał że wszystkie odczyty podniosły się od 3 do 5 tysięcy. Szkoda że nie na długo. Po zresetowaniu komputera, BIOS, a raczej UEFI odmówiło współpracy, to znaczy, wszystkie wentylatory wystartowały a ekran czarny. Tylko reset biosu pomógł.

Wówczas zrobiłem wszystko tak jak było wcześniej, ale tym razem podniosłem voltage z 1.5 do 1.55.. Lecz to również nic nie dało.

Postanowiłem że spróbuje szczęścia z 2133Mhz. Lecz komputer nawet nie odpalił, pod żadną konfiguracją czy to było 1.65V czy 1.7V czy może nawet 1.75V. Komputer dawał mi do zrozumienia błąd pamięci RAM, poprzez 3 długi pisknięcia.. potem milkł.

Tu zrzucam jeszcze na szybko zdjęcie z UEFI, pewnie coś robie źle, więc może mnie nakierujecie:

http://s26.postimg.org/tnqc97guw/20140528_150801.jpg

http://s26.postimg.org/mupzcxq1k/20140528_150749.jpg

http://s26.postimg.org/gv289a594/20140528_150717.jpg

Proszę o pomoc, oraz konstruktywne opier**ielenie mnie, jeżeli coś skopałem :)

 

Chciał bym te pamięci podkręcić do 2133Mhz.. ale jeżeli nie da rady to 1866Mhz też wystarczy.

Edytowane przez lok_1995
Link to post
Share on other sites

no skopałeś, elementarna wiedza na temat RAM znajduje się w podpiętym poradniku, natomiast:

 

a) żeby kręcić pamięć należy kręcić procesor owszem, bo w procesorze znajduje się kontroler pamięci i to o niego się rozchodzi, u intela nie poszalejesz, ale musisz pojechać w górę z BCLK optymalnie na 200 i wówczas możesz odpowiednio ustawić RAM

 

b) bez tego możesz sobie moduły wykręcić i na pierdzylion Hz i efekt będzie bliski błędowi pomiarowemu

 

c) potencjalnie więcej zyskasz zostawiając zegar referencyjny i obniżając timingi np na 7-7-7-21, jak nie ruszą na CR1 to zmień na 2

 

d) jak nie rozumiesz pogoogluj, jest sporo materiałów na temat działania pamięci operacyjnej

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...