Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Mam wielki problem z pingami. Posiadam neostrade 1Mb/s. Wielokrotnie dzwoniłem do tp o pomoc w tej sprawie. Posiadam livebox podłączony do komputera za pomocą kabla ethernet. Pingi skaczą do 100 i więcej. Komputer skanowany jest antywirusem, posiadam tez laptopa i również na nim są takie wartości. Kolega który teraz ma 20-25 ms doradził mi aby tak jak on zadzwonić do nich i poprosić o zmianę portów, jednak ping spadł o 10-8 ms i nadal jest wysoki. Może ktoś z Was mi pomoże !? Obiło mi się także o uszy o możliwość zmiany trybów z interleaved na fast path, ale nawet nie wiem co to daje i co to jest (może mi to Ktoś wyjaśnić)

 

Z góry thx !

Link to post
Share on other sites

Obiło mi się także o uszy o możliwość zmiany trybów z interleaved na fast path, ale nawet nie wiem co to daje i co to jest (może mi to Ktoś wyjaśnić)

Raczej tej możliwości nie ma, parametry przeplotu są zdefiniowane na stałe na sprzęcie dostępowym DSLAM. Modem negocjuje jak najkorzystniejsze parametry biorąc pod uwagę jakość linii telefonicznej.

Możliwe że masz na tyle kiepską że za pomocą przeplotu (interleaving) zabezpiecza transmisję, w praktyce po przestawieniu na tzw. "fast path" mogłoby się okazać że i tak w co którymś tam pakiecie są błędy, potrzebna jest retransmisja i jest źle tak czy inaczej.

 

Jeżeli nie masz usługi Videostrady to możesz spróbować podłączyć zamiast Liveboxa (nie jest to zbyt udany produkt :D ) jakiś inny router z modemem adsl albo nawet sam modem adsl USB. Zwykłe modemy będa się łączyć zwykle w trybie ADSL i wtedy przeplot będzie mniejszy.

Link to post
Share on other sites

Odnosząc się do wcześniejszych postów to mam drugi komputer i jest taki sam ping, także podłączyłem modem adsl i tez nic nawet większe niż na livebox. Jednak ten problem nie dotyczy tylko mnie. Mieszkam na wsi i jest to dosyć spora wioska, i każdy ma taki ping, tylko ten jeden co zmienił sobie fizycznie porty to mu pomogło i ma 20~25 ms, mi natomiast nie. Może jakiś rady i czy może wie ktoś coś więcej na temat fast path i interleaved, to proszę o wyjaśnienie mi co to jest !

Link to post
Share on other sites

Mieszkam na wsi i jest to dosyć spora wioska, i każdy ma taki ping, tylko ten jeden co zmienił sobie fizycznie porty to mu pomogło i ma 20~25 ms, mi natomiast nie.

Być może u niego przekrosowanie na inny port poprawiło parametry linii

 

Może jakiś rady i czy może wie ktoś coś więcej na temat fast path i interleaved, to proszę o wyjaśnienie mi co to jest !

Tryb "Interleaved" w przypadku łącza adsl oznacza że ramki przychodzące i wychodzące są poddawane przeplotowi. Pozwala to na rozłożenie w czasie pojawiających się ewentualnie błędów i łatwiejsze skorygowanie ich za pomocą CRC (mniejsza liczba przekłamanych bitów w danej jednostce czasu). Takie przeplatanie jest ograniczane maksymalnym opóźnieniem na jakie się decydujemy. Jeżeli będziemy przeplatać ze sobą dużą ilość ramek to musimy je wpierw zmagazynować (a nie przesyłać) i dopiero jak będziemy mieli ich odpowiednią ilość to je wymieszać i wysłać :) Stąd się bierze to opóźnienie. Wg standardów ADSL maksymalne opóźnienie może sięgnąć 255 ms przy czym najczęściej ogranicza się górną granice tego parametru na poziomie 16-32 ms.

To jakie naprawdę jest wynika z parametrów synchronizacji modemu, które oczywiście zależą od jakości linii. W większości przypadków nie spotkałem się z opóźnieniem większym niż 8-12 ms. Oczywiście to opóźnienie to tylko jedno z wielu wprowadzanych w torze transmisyjnym :)

 

Tryb "fast-path" to oczywiście brak przeplotu czyli mniejsze opóźnienie (w tym jednym miejscu), no i większa stopa błędów nieskorygowanych co i tak może się przekładać na konieczność retransmisji i oczywiście spowolnienia transferu.

 

W Twoim przypadku możesz "zadręczać" TP o poprawienie parametrów samej linii (nie wiem jaką masz Neo :D , może linia nie wydala). Jeżeli jesteś na starych DSLAM'ach (w technologii ATM to teoretycznie można próbować zmienić parametry synchronizacji, w przypadku nowszych IPDSLAM tego się już nie robi, modem musi się zsynchronizować w ramach zadanych widełek).

Link to post
Share on other sites

W Twoim przypadku możesz "zadręczać" TP o poprawienie parametrów samej linii (nie wiem jaką masz Neo :D , może linia nie wydala).

 

I co im mam powiedzieć, wiadoma rzecz, że zaraz powiedzą mi pamiętne słowa: "No, niestety nie wiemy co może być przyczyną tej usterki!"

 

Tutaj mam statystyki adsl:

Status linii ADSL: Podniesiony

Standard ADSL: G992_5_A

Szybkość wysyłania: 316 Kb/s (Intlv[LP0])

Szybkość pobierania: 1304 Kb/s (Intlv[LP0])

Tłumienie Bliski koniec: 20.9 (dB)

Odległy koniec: 4.8 (dB)

Sygnał/Szum Bliski koniec: 46 (dB)

Odległy koniec: 7 (dB)

Liczba błędnych pakietów: 0

Firmware: 0xe15080a

Błędne sek. w okresie 15 min: 0

Błędy CRC: 0

Błędne sek. w okresie 1 dnia: 0

 

Może mi ktoś powiedzieć czy są dobre czy złe ?!

Link to post
Share on other sites

Może mi ktoś powiedzieć czy są dobre czy złe ?!

Trochę mały SNR na uplinku (Odległy koniec: 7 (dB)). W downlinku bardzo ładnie czyli zakładam że nie jesteś daleko od urządzeń. Może być jakiś problem z przesłuchami lub jakieś zakłócenia impulsowe. Może jakiś sąsiad ma ISDN'a? Z drugiej strony pracujesz w trybie ADSL2+ więc modem steruje mocą nadawczą.

 

Jeśli chcesz to możesz wysłać mi na PW swój numer telefonu stacjonarnego, zerknę, może coś uda mi się sprawdzić.

Link to post
Share on other sites

Może jakiś sąsiad ma ISDN'a?

Raczej nie, każdy użytkownik ma net za pomocą ADSL z tego co wiem i nie ma raczej łącz cyfrowych. A możesz mi powiedzieć na podstawie tych statystyk które podałem, czy mam możliwość zmiany trybu na fast path, i czy to mi się opłaci ? I co masz zamiar mi stwierdzić za pomocą nr telefonu ?
Link to post
Share on other sites

Raczej nie, każdy użytkownik ma net za pomocą ADSL z tego co wiem i nie ma raczej łącz cyfrowych. A możesz mi powiedzieć na podstawie tych statystyk które podałem, czy mam możliwość zmiany trybu na fast path, i czy to mi się opłaci ? I co masz zamiar mi stwierdzić za pomocą nr telefonu ?

Na możliwość zastosowania fast-path nie mają wpływu statystyki. Konieczne jest po prostu odpowiednie skonfigurowanie portu na DSLAM'ie (nie zawsze możliwe). Co do opłacalności: może tak może nie :[ aczkolwiek parametry linii nie są złe więc nic się nie powinno dziać.

Co do nr telefonu -> bez niego nie jestem w stanie sprawdzić gdzie masz tą neostradę :(

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...