Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, otatnio kupiłem nowy dysk twardy, samsung spinpoint 250GB i mam problem. Dzisiaj się zabrałem za instalowanie systemu na nim. Odłączyłem stary dysk, od mobo i zasilania i podłączyłem ten. Zacząłem instalacje i komunikat, że nie ma dysku, zrobiłem Clear CMOS-wyciągnąłem bateryjkę, odłączyłęm zasilanie i zworkę na chwilę zwarłem i ... dalej to samo. Sprawdzałem w biosie czy tam czegoś nie ma ale bios bardzo ubogi i nic ciekawego nie ma. Wiecie może w czym problem? :co:

 

Mobo to AsRock K7VT4A PRO

Link to post
Share on other sites

Nie ma tu takiej opcji. Ale jak jest zakladka ´boot´ to tu jest boot device priority i tu nawet tego dysku nie ma. Dysk dziala bo jest cieply. Pomozcie bo na drugi dysk mi sie wbily wirusy a nie chce mi sie formatowac i nawdt juz nic nie mozna kliknac...

Link to post
Share on other sites

Sprawdź czy nie masz czasem problemu z tym że dysk jest SATA2 a płyta obsługuje SATA1. Musisz wtedy przestawić zworkę ograniczającą tryb pracy.

Zerknij tutaj

http://www.samsung.com/global/system/business/hdd/faq/2007/6/28/40395620051216154941_SATAspeedselectionjumper.jpg

Link to post
Share on other sites

nie dziala ten sposob

w niektorych dyskach samsunga, nie wiem czy akurat w tym, nie da sie zmienic transferu z 3 na 1,5 zworka. musisz sciagnac stad: http://www.samsung.com/global/business/ ... _Tool.html program, ktory uruchomisz spod dosu i przestawisz go programowo. mozesz nim tez wymazac MBR i nie powinno byc problemu.

o ile rzecz jasna twa plyta nie obsluguje sata 2.0 a dysk ma transfer ustawiony na 3G.

Link to post
Share on other sites

a co to znaczy usunąć MBR. Ja w temacie dyskow jestem kompletnie ciemny :co:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record

 

Twoja plyta obsluguje sata I (1,5G) a dysk ma fabrycznie ustawione sata II (3.0G). zamiast kombinowac po prostu sciagnij es-tool i jakis dysk startowy z dosem (np poszukaj Cichy BootDisk w googlu, jego strona lezy ale sam dysk mozna znalezc na innych serwerach). zadbaj o odpowiednia kolejnosc bootowania, po zaladowaniu dosa podmien dyskietki i przestaw swoj dysk w tryb 1,5G. wszystko to zrob u kumpla, ktorego plyta obsluguje sata II, bo sie obawiam ze es tool sobie nie poradzi (przynajmniej nie powinien) w sytuacji, gdy Twojego dysku bios nie widzi.

mbr'a w gruncie rzeczy kasowac nie musisz, moglbys, gdyby komp widzial twardego i bylby jakis problem, jednak pod es tool to trwa sekunde wiec nie zaszkodzi. stracisz tylko dane, ktorych tam nie ma.

 

edit: rozumiem, ze bios masz w najnowszej mozliwej rewizji? jesli nie, to warto i o to zadbac.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...