Skocz do zawartości

Komputer pod Adobe Premiere, Sony Vegas i Photoshopa ~5k pln


Recommended Posts

Witajcie!

Proszę Was o pomoc.

Potrzebuję złożyć komputer gdyż obecny zestaw już nie daje rady (Asus P5K-E WiFi-AP, Core 2 Duo E6550 2.33@2.96GHz, RAM 4GB, Grafika  ATI Radeon HD 2600Pro od Gigabyte’a, HDD: SSD Kingston 128GB SSDNOW VSeries, 2x WD Caviar Black 1 TB 32MB Cache spięte w RAID 0, plus kilka pomniejszych dysków wewnętrznych i 3 zewnętrzne po 1TB każdy.

Moja wiedza na temat podzespołów zatrzymała się mniej więcej 5 lat temu. Od rana czytam fora, strony, poradniki i już zaczynam się gubić. Totalny mętlik w głowie.

 

  • Zastosowanie komputera: Edycja, rendering filmów z kamery 1080p 1920x1080 AVCHD – Adobe Premiere, Sony Vegas, Photoshop. Nie grałem od dobrych 6 lat – (brak czasu) i raczej już nie będę. 80% czasu to będzie Adobe Lightroom i photoshop. 20% Adobe Premiere. Ale w zestawie proszę uwzglęnić wymagania do filmów 1080p - filmy rodzinne, ale zależy mi na jakości i komforcie pracy.
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: chciałbym sprzęt umożliwiający płynną pracę w powyższych  zastosowaniach, STABILNY i cichy. Interesuje mnie maksymalna wydajność w rozsądnych pieniądzach, tzn nie chcę dokładać niepotrzebnie kasy na nieznaczny skok wydajności. Z tego co wstępnie podliczam, to około 4-5ooo pln będę musiał wydać i na tyle jestem przygotowany.
  • Których części potrzebujesz?: monitor i dyski są (no chyba, że są one zbyt wolne, to proszę coś zaproponować
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? Do tej pory zawsze to robiłem, więc chyba się nie oprę pokusie :-)
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: W tej chwili jest Eizo 19” 1280x1024, ale będzie za jakiś czas drugi, większy, zapewne 2560 x 1440. Zależy mi na dobrej karcie graficznej, w sensie odwzorowania kolorów (zajmuję się fotografią).
  • Specjalne wymagania: zależy mi na stabilności i ciszy. Obudowa dobrej konstrukcji, cicha i przewiewna (możliwe?). Wygląd ma drugorzędne znaczenie, ale jak będzie ładna to też dobrze :-) Koniecznie minimum 2 monitory.
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Dyski – jw. Ale jak mają spowalniać, to proszę uwzględnić może jakiś szybszy SSD niż ten co mam? 
  • Własna propozycja zestawu: No i tu się zaczynają schody. Z tego co już mniej więcej się dowiedziałem: 

    Procesor i7 4770K, Płyta (Gigabyte? Asus?) z chipsetem Z87 (overclocking), Ram – chciałbym na początek 16GB, z możliwością rozbudowy do 64 na przyszłość (czy Windows 7 to obsłuży, czy trzeba upgrade do 8.1? Jakie marki teraz są na topie pod względem stabilności?. Grafika GeForce GTX 760? 770?
  • Inne: Czy warto iść w i7 4930K? Dużo drożej. Czy odczuję w moich zastosowaniach?

 

 

Przepraszam za przydługi post i proszę o jakieś wsparcie.

Pozdrawiam serdecznie,

Przemek

Edytowane przez przemkowski79
Link to post
Share on other sites
Zależy mi na dobrej karcie graficznej, w sensie odwzorowania kolorów (zajmuję się fotografią).

Karta graficzna w zasadzie nic do tego nie ma (pomijając Quadro i obsługę 10bit). Chcesz dobrego odwzorowania kolorów - celuj w dobry monitor od NEC lub Eizo.

 

chciałbym na początek 16GB, z możliwością rozbudowy do 64 na przyszłość (czy Windows 7 to obsłuży, czy trzeba upgrade do 8.1?

Jaką masz wersję siódemki. Home Premium nie obsługuje więcej niż 16GB - jeśli masz taką wersję to warto pomyśleć o zmianie.

 

80% czasu to będzie Adobe Lightroom i photoshop. 20% Adobe Premiere

Do LR warto inwestować w mocny CPU, w PR możesz wykorzystać kartę od Nvidii (można edytować plik wspieranych kart i dodać GTX-a). Wszędzie ważny jest RAM.

 

Z tego co wstępnie podliczam, to około 4-5ooo pln będę musiał wydać i na tyle jestem przygotowany.

Trzymając się tego proponuję coś takiego: http://www.morele.net/inventory/info/r6eNNa/ - 5031zł

Co otrzymujesz?

- mocny 4-rdzeniowy / 8-wątkowy CPU z możliwością OC oraz cichym i wydajnym chłodzeniem

- płyta na której podkręcisz CPU, z kontrolerem RAID

- 32GB RAM - sprawdzone moduły Cruciala

- dysk SSD 240GB - na OS i aplikacje

- dysk SSD 128GB - scratch disk/cache

- fabrycznie wyciszona i pojemna obudowa

-cichy i modularny zasilacz z certyfikatem Gold

 

W tym przypadku zakładam, że Twoje 2 dyski 1TB są w dobrym stanie i można je wykorzystać przy obróbce wideo (z jednego odczyt, na drugi zapis). Warto tu sprawdzić te dyski choćby za pomocą HD Tune.

 

W razie czego dam też kompletny zestaw z nowymi dyskami HDD: http://www.morele.net/inventory/info/zna3wn/ - 5002zł

Aby zachować budżet 5 tys zł zszedłem z grafiką na GTX660. Mniejszy SSD to tańszy model od Cruciala. Zasilacz z certyfikatem Bronze, również cicha jednostka, ale częściowo modularna.

 

Oczywiście resztę posiadanych dysków, jeśli są na SATA i w dobrej kondycji, możesz wykorzystać jako np. dyski magazynowe.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Wow, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

 

 

Jaką masz wersję siódemki. Home Premium nie obsługuje więcej niż 16GB - jeśli masz taką wersję to warto pomyśleć o zmianie.

Mam Home Premium, czyli będę musiał dokupić upgrade do 8.1

 

 

 

Do LR warto inwestować w mocny CPU, w PR możesz wykorzystać kartę od Nvidii (można edytować plik wspieranych kart i dodać GTX-a). Wszędzie ważny jest RAM.

 

Czy dobrze rozumiem, że mogę wykorzystać swoją kartę z obecnego komputera i dokupić GTX'a?

 

 

 

Oczywiście resztę posiadanych dysków, jeśli są na SATA i w dobrej kondycji, możesz wykorzystać jako np. dyski magazynowe.

Tak, są na SATA. Czy mój dysk SSD to totalna lipa? 

Edytowane przez przemkowski79
Link to post
Share on other sites
Czy dobrze rozumiem, że mogę wykorzystać swoją kartę z obecnego komputera i dokupić GTX'a?

Raczej do niczego jej już nie wykorzystasz ;) mówisz o karcie graficznej?

 

Tak, są na SATA. Czy mój dysk SSD to totalna lipa?

Kingstony serii V są na kontrolerze SandForce, który znany jest z tego, że sprawia problemy. Do tego dyski na tym kontrolerze zwalniają po zapełnieniu. Kontroler Marvell stosowany w Crucialach M500, czy Plextorach M5 to inna bajka, więc byłbym za zakupem nowego SSD.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie rozumiem, co masz na myśli.

Może to wyjaśni sprawę: https://forums.adobe.com/message/5683442
 

Cuda Hack

minimum 1GB video ram

PC - add:

(Your card name) example: GeForce GTX 680

to this list:

C:\Program Files\Adobe\Adobe Premiere Pro CS5\cuda_supported_cards.txt

(or simply delete the cuda_supported_cards.txt file)

 

Screen z HD Tune nie wygląda źle, ale dla każdego dysku przydałoby się pokazać dla pewności screen z zakładki Health (z danymi smart) oraz screen po zrobieniu error scan (z odznaczonym quick scan).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy nie lepiej by było dołożyć kasę na jakąś inną płytę, któa obsłużyłaby 64GB?

Tak jak pisze kolega wyżej, czyli:

- dołożenie 340zł do tej płyty: MSI X79A-GD45 PLUS, X79, QuadDDR3-1600, RAID, SATA3, USB 3.0, ATX (X79A-GD45 PLUS)

 

Z CPU można wtedy myśleć albo o małej dopłacie do w zasadzie tak samo wydajnego, też 4 - rdzeniowego:  i7-4820K (10M Cache, do 3.90 GHz) BOX BX80633I74820K , ale większy sens w tym przypadku ma zakup 6-rdzeniowego i7-4930K (12M Cache, do 3.90 GHz) BOX BX80633I74930K , tyle że ten CPU kosztuje 2080zł.

 

Ale nad tym warto po prostu spokojne pomyśleć. Pisałeś na początku coś o filmach rodzinnych - czy Twoja praca w związku z tym charakter bardziej amatorski, czy robisz inne rzeczy profesjonalnie? Może nie potrzebujesz tak wydajnej maszyny i zaproponowany wcześniej zestaw wystarczy?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

.


 

 

Ale nad tym warto po prostu spokojne pomyśleć. Pisałeś na początku coś o filmach rodzinnych - czy Twoja praca w związku z tym charakter bardziej amatorski, czy robisz inne rzeczy profesjonalnie? Może nie potrzebujesz tak wydajnej maszyny i zaproponowany wcześniej zestaw wystarczy?

 

Tak, filmy mają charakter rodzinny - pamiątkowy, tyle, że materiał wejściowy z mojej kamery to 1080p z dużym bitrate. Poza tym też pliki z lustrzanki pełnoformatowej z niemałym bitrate, czyli wymagania są spore. 

Super ten zestaw, któy podałeś, ale zastanawiam się, czy jednak nie lepiej pójść z LGA 2011 ze względu na możliwość rozbudowy ramu o kolejne 32GB.

Na ile Ram będzie miał tu znaczenie? Proszę mnie oświecić. Czy upgrade z pierwotnej wersji do lga 2011 i74820K i 64GB ramu zwiększy ZNACZĄCO wydajność, czy będzie to skok rzędu 10-15%?

 

Sam już nie wiem. Patrząc na poczynania Adobe i coraz większe zapotrzebowanie ich programów podpowiada, że im więcej tym lepiej :)

 

Czy ten chipset (X79) pozwoli na overclocking?

 

Bardzo dziękuję.

Edytowane przez przemkowski79
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy ten chipset (X79) pozwoli na overclocking?

Jak najbardziej tak.

 

Z odpowiedzią na resztę pytań bardziej kompetentny będzie nasz główny ekspert od stacji roboczych - stelek. Tu możesz przeczytać jego wypowiedź właśnie o stacji w Twoim budżecie, z podobnym zastosowaniem. Mam nadzieję, że trochę rozjaśni: http://forum.benchmark.pl/topic/126855-profesjonalny-zestaw-dla-grafika-5-7-tys-z%C5%82/?do=findComment&comment=1398414

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

LGA 2011 - zamiast ładować tysiaka w kolejne 32GB ramu, lepiej dołóż do procesora 6 rdzeniowego. Generalnie jak myślisz o s2011 to, tylko i wyłącznie z CPU 4930K / 3930K. Dwa dodatkowe rdzenie więcej dadzą, niż zwiększenie ramu z 32GB do 64GB, Oczywiście musiałbyś odpowiednio budżet zwiększyć w tym przypadku - w cenie 5tyś. zł ciężko będzie złożyć przyzwoitą maszynkę.

Dodam jeszcze że s2011 na tą chwilę jest tak samo martwy jak s1155 - kolejna generacja będzie wymagała zmiany płyty głównej. Max. jaki wyciągniesz na s2011 to odblokowany sześcio-rdzeniowiec.

Jeżeli 6rdzeni uważasz za zbędne to polecam darować sobie s2011 i zejść "oczko niżej" na s1150 / 1155 + odblokowanym i7 3770K/4770K, ale za to bogato wyposażony - szybkie GPU pod iRay/MPE od Adobe, porządne dyski, zasilacz itd.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Dziękuję za wszystkie porady. Jesteście super.

Przespałem się z tematem i wstępnie zgodnie z Waszymi propozycjami ułożyłem coś takiego:

 

http://www.morele.net/inventory/info/J8TUSH/

 

Mam w związku z tym kilka pytań.

 

1. Płyta główna. Czy to będzie odpowiedni wybór, czy lepiej MSI GD65, ewentualnie Intel DX79TO.

2. Procesor. Zgodnie z Waszymi zaleceniami wsadziłem 4930K, choć po kieszeni mocno szarpie.

Czytam różne testy w necie i nie potrafię sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie - jaki będzie odczuwalny wzrost wydajności pomiędzy tym zestawem a zejściem 'oczko niżej' czyli i7 4770K na ASRock Fatality H87 Performance przy tej samej ilości RAM, dyskach i GPU.

3. Czy zestaw sporo straci na komforcie pracy jeśli na razie nie kupiłbym tych dysków ssd i jechal na tym co mam, czyli Kingston Vseries i moje WD Black 1TB w RAID?

4. Czy dobrze dobrałem zasilacz? Wziąłem 750W, zamiast tego 500 z pierwszej propozycji Blue Mike'a. Czy dobrze? Dziwi mnie, że jest tańszy.

5. Chłodzenie - nic nie zmieniałem. Czy dobrze? Chcę cicho i chłodno :)

 

Bardzo dziękuję za Wasze porady. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym forum.

Pozdrawiam serdecznie!

Edytowane przez przemkowski79
Link to post
Share on other sites

1. Płyta główna. Czy to będzie odpowiedni wybór, czy lepiej MSI GD65, ewentualnie Intel DX79TO.

Aktualnie chyba najtańszy wybór pod 2011, ale może być. GD65 ma stelek więc będziesz miał świeże info o tej płycie ;)

 

 

aki będzie odczuwalny wzrost wydajności pomiędzy tym zestawem a zejściem 'oczko niżej' czyli i7 4770K

 

Ciężko znaleźć testy obu procków, po OC i do tego w Premiere. Możesz jednak poglądowo zerknąć w testy i7-4770K vs i7-3930K: http://pclab.pl/art53742-20.html, oraz w testy obu CPU ogólnie w renderowaniu: http://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_intel_core_i74930k_vs_core_i73930k?page=0,15. Tu też warto poczekać na odpowiedź stelka

 

3. Czy zestaw sporo straci na komforcie pracy jeśli na razie nie kupiłbym tych dysków ssd i jechal na tym co mam, czyli Kingston Vseries i moje WD Black 1TB w RAID?

Jeśli będzie to rozwiązanie tymczasowe, a dyski są w dobrej kondycji to myślę, że możesz tak zrobić.

 

4. Czy dobrze dobrałem zasilacz? Wziąłem 750W, zamiast tego 500 z pierwszej propozycji Blue Mike'a. Czy dobrze? Dziwi mnie, że jest tańszy.

750W jest wg mnie trochę przesadzoną mocą do tego zestawu. 600-650W byłoby w sam raz. Ten z mojej propozycji jest droższy, bo to lepsza jakościowo seria RM - bardzo ciche zasilacze, z wyższą sprawnością (stąd certyfikat Gold) i całkowicie modularnym okablowaniem. W dobrej cenie z 650-ek jest obecnie np: Cooler Master G650M   który kosztuje 300zł.

 

5. Chłodzenie - nic nie zmieniałem. Czy dobrze? Chcę cicho i chłodno :)

W testach na maksymalnych obrotach dorównuje droższemu coolerowi Noctua NH-D14:

http://www.xbitlabs.com/images/coolers/super-cooler-lga-2011/zdiagrt45-xbt.png

 

Jeśli chcesz coś mocniejszego to trzeba by dołożyć do: Phanteks PH-TC14PE (335zł).

 

 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Bardzo dziękuję za rzeczowe odpowiedzi i ciekawe artykuły, po lekturze których skłaniam się do postawienia na pierwszą opcję. Chyba niezauważalny będzie dla mnie wzrost wydajności w przypadku LGA2011. Czekam jeszcze na odpowiedź Stelka.

A może ktoś z Forumowiczów ma podobny zestaw (i7 4770K, GeForce 760 2GB, 32MB Ram) i może powiedzieć jak się pracuje w Adobe Premiere / Sony Vegas?

Edytowane przez przemkowski79
Link to post
Share on other sites

 

 

Mam w związku z tym kilka pytań

1. GD65 - dopłacasz za dodatkowe dwa porty SATAIII. Płyta OK, z wad to dosyć długi POST- w sumie z odpalonym RAIDem sprzęt u mnie startuje około minuty. Dla porównania : i5 2500K + mobo MSi z77a g45 + SSD - start w około 20 sekund 

2. 4rdzenie vs 6rdzeni 

W trakcie pełnego obciążenia różnica czasowa to około 30-40%.

Podczas pracy z video (montaż, efekty, korekty itp.) procek jest dosyć mocno obciążony - 4 watki więcej na pewno przyśpieszą pracę, z tym że trzeba wszystko wypoziomować. Do stacji, która ma zarabiać taka i7-4930K jest bardzo dobrym rozwiązaniem, dla pasjonata /  overclockera i kogoś z grubszym portfelem to również dobry pomysł, ale pod pracę "od czasu do czasu", gdzie kilka minut w tą, czy w tą, niema większego znaczenia 4 rdzeniowiec to jest max co bym polecał. Wszystko zależy od tego jak bardzo poważnie podchodzisz do tematu, jakie masz wymagania i ile jesteś wstanie wydać, bez przeginania pały  ;)

3. Normalnie popracujesz na starych dyskach, z tym że z czasem warto pomyśleć o wymianie i dorzuceniu kilku dysków.

4, 650W-750W pod s2011. Pod s1150/1155 solidna 550W spokojnie by wystarczyła, ale lepiej dołożyć grosza do "przyszłościowego" 650W 

5. Chłodzenie jest jak najbardziej OK - w okolicach 300zł wyrwiesz najwydajniejsze coolery, możesz rozważyć dopłatę jeżeli myślisz o mocnym OC procka (Haswelle gorące bywają)  

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Bardzo, bardzo jeszcze raz dziękuję.

Już mi się w głowie pomału wszystko układa. 

Zostanę przy 4 rdzeniach a zaoszczędzona kaska pójdzie w lepszy monitor.

Tak jak pisałem, 80% to praca ze zdjęciami a filmy od czasu do czasu, więc parę minut nie zrobi żadnej różnicy dla mnie.

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Witajcie!

Jestem autorem tego wątku. Nie logowałem się od maja i coś z moim kontem jest nie tak, bo nie jestem w stanie się zalogować.

Tak się złożyło, że kasa poszła na nowy aparat zamiast na komputer więc zakup musiał poczekać.

Moje wymagania się nie zmieniły, ale z tego co widzę, to świat poszedł trochę do przodu jeśli chodzi o płyty główne (Z97), procesory - i7 4790K i dyski ssd (Plextor M6).

 

W związku z tym pozmieniałem troszkę pierwotny zestawik zaproponowany przez Blue Mike'a na coś takiego:

 

http://www.morele.net/inventory/info/eGMy8k/

 

Bardzo proszę o ocenę i konstruktywną krytykę.

 

Mam jeszcze pytania odnośnie dysków ssd.

Który wybrać?

1. Powyższy plextor M6S

2. Crucial MX 100

3. Crucial M550 

Wszystkie 256GB.

 

Proszę polecić jakiś mocniejszy zasiacz (650W?)

 

Bardzo dziękuję.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Crucial M550 jest najszybszy z tej trójki. Zerknij jeszcze na Samsunga 840 PRO 256GB - jak dla mnie najlepszy SSD na rynku.

Zasilacz Crosarz RM650 to bardzo dobry wybór - ciężko o tańszego konkurenta z cert.Gold i modularnym okablowaniem.

 

Odnośnie zestawu : w tym budżecie ciężko coś lepszego wykombinować niż 4790K + gtx770 + 16GB.

Poleciłbym dołożyć ramu do 32GB jeżeli jest za co.

Co do oszczędności na podzespołach to niema z czego za bardzo schodzić żeby starczyło na dodatkowe moduły pamięci.

Link to post
Share on other sites

@stelek zapomniałeś jeszcze o Samsungu 850 Pro który jest jeszcze szybszy i już dostępny.. może i nie sprawdzony bo to nowość ale 10 lat gwarancji dostajemy z dyskiem. Co do grafiki można dać sobie na przeczekanie te kilka(naście) tygodni i nie kupować teraz żadnej grafiki i jechać na zintegrowanej (to co i ja będę robił - sila wyższa).. w 4 kwartale pojawi się seria 8xx to zacznie się wyprzedaż modeli 7xx a jednocześnie bedzie można pomyśleć nad serią 8. Odnośnie dysków to przemyśl jeszcze sprawę nad zakupieniem dwóch dysków ssd:

 

ekonomiczny MX100 256GB na soft i windowsa + szybki M550/840Pro/850Pro 128GB na scratch disk i cache 

(chyba, że pracujesz na materiałach 2/4K to wtedy potrzebny będzie 256GB do tego celu).

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

Jeszcze raz baaaardzo Wam dziękuję za fachowe porady.

Zamówienie właśnie złożyłem i za kilka dni mam nadzieję cieszyć się nowym sprzętem.

Zdecydowałem się na ssd Cruciala m550 256 GB. No i do tego na razie wsadzę mój dotychczasowy Kingston Vseries 128GB plus 2x 1TB Caviar Black w raid "0" a za jakiś czas dokupię może tego samsunga pro.

Bardzo jeszcze raz Wam dziękuję i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...