Skocz do zawartości

Budowa sieci pod komputery do grania / streamowania


Recommended Posts

Witam,

 

Piszę ponieważ ostatnimi czasy widzę spadek wydajności jeżeli chodzi o jakość działania internetu na obecnej konfiguracji.

 

W chwili obecnej posiadamy internet 120/10 Mbps, chcemy go zwiększyć do 150/20 Mbps.

 

Urządzenia jakie posiadamy to modem od operatora sieci, router TL-WR941ND oraz switch TL-SG1016D

 

Do tego wszystkiego podłączonych jest kablowo 11 komputerów oraz bezprzewodowo do 20 urządzeń (głównie konsole do gier oraz laptopy). Wszystkie kable są jakości 5 lub 5e.

 

Pytanie co można zmienić, żeby działało to lepiej. Jeżeli chodzi o sprzęt to zależy mi na firmie TP-Link. Zależy mi na dobrych pingach oraz możliwości dzielenia łącza na poszczególne komputery. Po prostu potrzebuje mieć wydzielone 5 Mbps uploadu na jednym z komputerów do streamowania.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

osobiście odradzam taką konfigurację , jeżeli już ma być WR1043ND to pod kontrolą OpenWRT . Bandwitch control w oryginalnym sofcie działa średnio. Warto wziąć pod uwagę, że masz bardzo szybkie łącze co działa bardzo korzystnie na statyczny podział pasma bez QoS ( wtedy jest on zbędny ) . Proponuję zastosować urządzenie Mikrotik RB951G-2HnD + podział pasma na interfejsy ( simple Queue ) .

 

20 urządzeń Wifi + 10 LAN podpiętych pod WR1043ND może go znacznie osłabić , przy RB nie ma takiej możliwości . Urządzenie posiada radio oparte o dobry chipset Atherosa , 128MB ram-u oraz 700MHz procesor który bez problemu przenatują taką prędkość.

 

Jednym słowem nie stosujmy komercyjnch sprzętów do średnio rozległej sieci LAN przy wielu urządzeniach Wi-Fi bo spadek wydajności zauważymy gołym okiem. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

No dobrze, tylko niestety jestem nieco uzależniony od urządzeń TP-Linka. Nie muszą to być domowe rozwiązania tej firmy, mogą to być droższe urządzenia. Chodzi po prostu o to, że potrzebne mi takie rozwiązanie, żeby to działało poprawnie w momencie gdy wszystkie urządzenia pracują.

 

//edit:

 

Może to? http://www.tp-link.com.pl/products/details/?categoryid=2946&model=TL-ER604W#spec

Edytowane przez Delavor
Link to post
Share on other sites

nie, router VPN jest ci kompletnie nie potrzebny . Możesz wyjaśnić dlaczego jestes uzalezniony od routerow tp-linka bo troche nie rozumiem ;) Urządzenia tp-linka nie są złe do domowych zastosowań ale ty masz zbyt dużo urządzeń Wi-Fi i ten router tego nie uciągnie dlatego warto dołożyć 100zł i zainwestować w coś lepszego i stabilnego . 

 

w jakiej wersji sprzętowej ( na naklejce routera od spodu ) posiadasz ten WR941ND?

Link to post
Share on other sites

 

 

w jakiej wersji sprzętowej ( na naklejce routera od spodu ) posiadasz ten WR941ND?

V3

 

Ponieważ naszym partnerem jest TP-Link i dlatego właśnie ich urządzeń używamy. Z tymi 20 urządzeniami to może przesadziłem. Jest 9 konsol do gier + laptop. Czasami dojdą może jeszcze z dwa telefony, ale nie więcej (które raczej są podłączone tylko po to aby były).


Czy jest szansa, żeby zbudować coś na podstawie sprzętu TP-Link?

Link to post
Share on other sites

Dobra, super. Sprawa routera rozwiązana natomiast mam pytanko.
Mamy obecnie okablowanie kategorii 5. Chcę, żeby to lepiej działało wiec także okablowanie powinienem wymienić.

 

Jakie mam wybrać? Jaka kategoria. 6 / 6A/ 7?
- 11 komputerów blisko Siebie więc kabli byłoby sporo w okół siebie, na pewno ekranowane muszą być.

 

Gdzie kupię w rozsądnej cenie takie kable 10m / 7,5m / 5m ?

Link to post
Share on other sites

po co ci kable ekranowane ? to że kable ethernetowe idą obok siebie nie znaczy ze muszą być ekranowane. Poza tym kable takie trzeba odpowiednio uziemić ( mało kto robi to właściwie i więcej kłopotu niż pożytku wtedy jest ) . Kable kategorii 5e spokojnie przepuszczą ruch gigabitowy o ile nie są z aluminium (CCA). Tylko 100% miedź!

 

 

 

Gdzie kupię w rozsądnej cenie takie kable 10m / 7,5m / 5m ?
 

w kazdym sklepie z komputerami dostaniesz patchordy o takiej długości . 

Link to post
Share on other sites

Janiaking, tzn. czytałem że podobno przy dużej ilości kabli zasilających a jest ich sporo - 11 monitorów, komputerów warto mieć ekranowanie żeby chronić przed zakłóceniami. Zależy mi na tym, żeby po sieci LAN osiągnąć jak największą przepustowość.

 

http://www.conrad.pl/Kabel-sieciowy-LogiLink-CQ3075S,-CAT-6A,-S%2fFTP,-AWG-26%2f7,-RJ45,-5-m,-Zielony.htm?websale8=conrad&pi=1018352&ci=SHOP_AREA_90694_0410132&otp1=tablink2 (Czy to się nada?)

Link to post
Share on other sites

gdybyś zakupił RB951 to masz problem z głowy bo on uziemia porty przez zasilanie urządzenia , 

 

Patchpanel nie jest taki drogi a jest to najlepsze rozwiązanie , przy czym masz jeden plus, ze kupujesz gotowe patchordy gdzie raczej pomyłki w zaciśnięciu wtyczki się nie zdarzają i będziesz miał pewnośc ze ekranowany kabel jest na pewno w porządku , wystarczy go uziemić . 

Link to post
Share on other sites

Odpuść sobie ekranowanie w takiej sieci. Gdybyś to robił w jakiejś fabryce, betoniarni czy czymś podobnym to miałoby to sens. W przypadku takiej sieci wystarczy porządne okablowanie UTP kategorii 5e na miedzi. Wybierz kabel od sprawdzonego producenta - 100% czystej miedzi i to wystarczy. Drobna uwaga - większość patchcordów w sklepach wykonane jest z CCA :D

 

P.S. WDR4300 nie umożliwia zastosowania okablowania ekranowanego - ma plasticzane porty.

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

 

 

P.S. WDR4300 nie umożliwia zastosowania okablowania ekranowanego - ma plasticzane porty.

dlatego zaleciłem RB951

 

Ekranowanie może być w takiej sieci ale musi być po prostu dobrze uziemione, to wszystko . 

Link to post
Share on other sites

Odpuść sobie ekranowanie w takiej sieci. Gdybyś to robił w jakiejś fabryce, betoniarni czy czymś podobnym to miałoby to sens. W przypadku takiej sieci wystarczy porządne okablowanie UTP kategorii 5e na miedzi. Wybierz kabel od sprawdzonego producenta - 100% czystej miedzi i to wystarczy. Drobna uwaga - większość patchcordów w sklepach wykonane jest z CCA :D

 

P.S. WDR4300 nie umożliwia zastosowania okablowania ekranowanego - ma plasticzane porty.

Okej, to dzięki za uświadomienie :D

 

Ale czy na pewno wystarczy kategoria 5e? Czy nie lepiej już zainwestować w 6 kategorię?

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz to inwestuj. Według mnie na odległości kilkunastu metrów nie ma to sensu. Większym wyzwaniem w takiej sieci jest kształtowanie ruchu na styku z internetem niż infrastruktura kablowa.

 

Ja bym posłuchał kolegi i zainwestował w Mikrotika, a jak trzeba pokazać się TP-Linkowi to postawił gdzieś ich urządzenie żeby sobie mrygało diodami :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...