Skocz do zawartości

MSI Z77-GD65. Komp wyłączył się i przestał startować.


Recommended Posts

Odeszłem na chwilę od komputera, w międzyczasie sam się wyłączył i nie chce się odpalić. Wciśnięcie przycisku power odpala na sekundę wiatrak w zasilaczu i na procku i po tym znów się wyłącza.

Wyjąłem grafikę, pamięci, resetowałem bios. Nic nie pomaga....

 

Zasilacz czy płyta mogła paść?

 

ps. nie kręcą się wiatraki w budzie które są podpięte do regulatora obrótów oraz nie rozkręcają się dyski - czyli tak jakby zasiłka nie dawała napięcia, chociaż dioda power na płycie się świeci...

 

ps2. jeden dysk chyba próbuje startować, reszta nie słyszę aby próbowała...

Edytowane przez beatlover
Link to post
Share on other sites

Żeby sprawdzić Twój sprzęt odłącz wszystko co zbędę od płyty głównej(kable sata, usb itp). Wymontuj też, grafikę i ram. Od zasilacza odepnij dyski twarde i napędy. Zostaw tylko do sprawdzenia płytę główną+CPU+chłodzenie+zasilacz. Warto rozładować zasilacz. Odłącz zasilanie 230V i kilkanaście razy naciśnij przycisk Start na płycie głównej(start na sucho). Potem podłącz zasilanie i próbuj wystartować złożone podzespoły. Jeśli wystartują na dłużej(wentylator powinien się kręcić no stop aż do momentu, kiedy nie przytrzymasz ponownie przycisku Start na płycie głównej). Potem jeśli zestaw odpala prawidłowo można dołożyć ram. Montuj kolejne podzespoły zawsze z odpiętym zasilaniem 230V. Kolejna próba startu tym razem z pamięciami. Masz zintegrowaną grafikę, więc na niej też można sprawdzić czy działa platforma. Bez zewnętrznej grafiki. Dopiero, kiedy wszystkie podzespoły sprawdzimy po kolei. Będzie wiadomo co jest nie tak. Brak startu od początku. Bez względu na testy. Oznacza awarię zasilania lub płyty. Zasilacz warto wtedy podmienić i rozpocząć testy ponownie by stwierdzić czy jeszcze coś innego nie uległo również awarii. 

Link to post
Share on other sites

Zasilacz sprawdziłem testerem w serwisie. Daje poprawne wszystkie napięcia. Czyli zostaje nam płyta albo procek. Czy na płycie są jakieś układy sprawdzające? Chodzi o to że po podłączeniu napięcia diody standby na plycie się święcą, a startować normalnie nie startuje....

 

ps. Czy mimo sprawdzenia testerem zasilacza, jest szansa że jest on jednak niesprawny? W necie jest kilka podobnych przypadków i właśnie winą bym skopany PSU...

Edytowane przez beatlover
Link to post
Share on other sites

A wystarczyło przeczytać mój temat niedawny ;) U mnie padła po prawie 2 latach płyta msi z77 gd55 , objawy były takie ,że na ok. 7 dni przed padem musiałem startować coraz więcej razy bo nie uruchamiało kompa. Oczywiście wszystkie wiatraki , dyski , dvd kręciły. By nie kupować niepotrzebnie płyty (mimo iż miałem 99% ,że padła płyta) to dałem do sprawdzenia (20-30zł kosztuje to a po co iść w większe koszta jak coś nie pyknie).

Procki bardzo rzadko padają , zasilacz też łatwo sprawdzić voltomierzem badając po pinach. Mnie zastanawia jak to jest ,że przez 20 lat nigdy mi nie padła płyta a te nowe to takie padaki , po MSI bym się tego nie spodziewał :/

Link to post
Share on other sites

U mnie padła po prawie 2 latach płyta msi z77 gd55

 

I co w końcu kupiłeś w zamian? Ja kupiłem to samo MSI bo nic ciekawego dostępnego już nie ma a GD65 była w morele na stanie... Wczoraj zamontowałem i jak narazie działa ok :) A stara jak przyjdzie z serwisu będzie na zapas :)

Edytowane przez beatlover
Link to post
Share on other sites
Mój procek przełożony do drugiego kompa startuje normalnie. Czyli płyta leży....

Płyta gł. lub karta grafiki też takie coś .Generalnie sekcje zasilania na nich ale zasilacz też takie coś może robic tak samo jak skrzywiony pin/piny w sokiecie

 

 

Wczoraj zamontowałem i jak narazie działa ok

:)

Edytowane przez HAL900
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...