Skocz do zawartości

Radiatory na pamięć GPU


Recommended Posts

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy zamontowanie radiatorów na kości pamięci (4 małe radiatorki na 4 kości GPU) może odczuwalnie zmniejszyć wydzielane ciepło kostek GPU.

Jeśli tak i jest to opłacalna rzecz (same raidatory sa tanie 4 sztuki ok 10 zł ;]). Jeśli tak i ktoś zna się na tym i mógłby opisać co należny zrobić żeby takie radiatorki dobrze przylegały i odprowadzały ciepło, pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Tak kręce 5770 na GDDR5 szyna pamieci powyzej 1420 wywala mi artefakty i wysoka temperature, chciałbym utrzymać taka prędkość, i zastanawiam się nad założeniem 4 radiatorków z pastami, radiatory by leżały na karcie (jak zreszta chyba wszystkie ;], nie znam się ;)) i zastanawia mnie czy trzeba je jakos dokładniej "przyczepic"

Link to post
Share on other sites

http://www.overclock.net/blogs/gamer112 ... 0inrig.jpg tutaj jest dobry przyklad, pamieci zamontowane na 5770 to samsungi i maja one predyspozycje przy OC do grzania sie.

JEsli dobrze rozumiem moge uzyc takiego kleju: http://www.overclock.net/blogs/gamer112 ... 0inrig.jpg

Czyli moge wogole zrezygnowac z pasty termoprzewodzacej czy jednak dac jej warste na pamiec?

Link to post
Share on other sites

"chciałbym się dowiedzieć czy zamontowanie radiatorów na kości pamięci (4 małe radiatorki na 4 kości GPU) może odczuwalnie zmniejszyć wydzielane ciepło kostek GPU."

Raczej nie, w koncu kostki beda wydzielac ciagle tyle samo ciepla. Lepiej natomiast bedzie z jego odprowadzaniem z kostek dzieki duzo wiekszej powierzchni radiatora niz samej kostki (wieksza powierzchnia do wymiany ciepła z otoczeniem/powietrzem), a radiator bedzie skutecznie to cieplo z kostki zabierał :)

 

Mozna je przykleić klejem lub dwustronną taśmą (oczywiscie oba musza byc termoprzewodzące, a nie zwykly klej albo tasma przezroczysta ;) ). Czym lepiej? Na pewno klej bedzie mocniej trzymal, a jak z przewodzeniem ciepła to nie wiem :P

 

Jakbys kiedys chcial sciagnac te radiatorki to uwazaj tylko, zeby kości nie wyrwać razem z nimi :P

Link to post
Share on other sites

Poszperałem teraz troszkę odnośnie przewodnictwa cieplnego kleju i taśmy i natknąłem się na całkiem ciekawy pomysł. Otóż ludzie piszą, że dobrym sposobem jest na środek przesmarować pastą termo -przewodzącą np. STG-2, a na rogach, kropelka kleju, także termo.... Potem łatwo odkleić radiator, a wyniki są całkiem przyzwoite. Muszę przyznać Good Idea, choć ja bym się tak nie bawił ;)

 

@edit

Zapomniałbym. Przed przyklejaniem radiatora odtłuść powierzchnię styku.

Link to post
Share on other sites

to mial byc ten link ;)http://allegro.pl/item1074707812_zalman ... y_aab.html

klej termoprzewodzący

A co do radaitorków to jakie byście polecili z tej np listy: http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... nge_view=1

I jeszcze jedno pytanie, jaka różnica pomiędzy miedzią a aluminium? Te miedziane mniejsze są wyraźnie droższe...

Link to post
Share on other sites

Ja także zawsze przyklejam je na standardowej taśmie i nic strasznego się z nimi nie dzieje.

 

@edit

Różnica pomiędzy miedzią a aluminum jest taka, że miedź dużo szybciej odprowadza ciepło. W rezultacie otrzymujemy mniejsze temperatury.

Co do tych radiatorów. Ja robiłem sobie sam z starego radiatora z P III. Ciąłem prostokąty od razu na wiele kostek. Większa powierzchnia ;) Więc doradzał może nie będę bo raczej mało ich kupowałem.

 

@edit2

Zdjęcia niestety nie zrobię, bo musiałbym wyciągać kartę i ją rozbierać, bo całość przykrywa wentylator i w środku nic nie widać.

Link to post
Share on other sites

Możecie zapodać jakieś zdjęcie jak to u was wygląda? Do pamięci nie mogę się nawet dotknąc, skóra została mi na kościach... Czyli co wybrać klej czy taśme... a może najpierw pasta potem odrobina kleju (tez o tym czytalem, podobno latwo to potem "zrywac").

 

EDIT: Te zalmany które pokazał voxcordi kosztują od 22 zł a są z aluminium, natomiast miedziane (z mojego linka allegro) są tańsze, ale nie Zalmana. Nie sądze aby to sprawiało róznice, ale wole sie upewnić

Link to post
Share on other sites

Najlepiej kupić jakie większe radiatorki z demontażu i sobie wyciąć - jak ktoś lubi - ja tam na wszystko walę używane radiatory czasem na klej zalmana czasem z pastą, a czasem na taśmę.

 

IMO najlepiej - jak masz miejsce pomiędzy kośćmi o są w miarę blisko to wyciąć z większych radaitorów prostokąty łączące np po 2 kości - w ten sposób powierzchnia odprowadzania jest spokojnie 2krotnie większa, a i stabilność mocowania większa niż zamontowanie większego (niż obrys kości) radiatorka osobno na 1 sztuce

Link to post
Share on other sites

zranik dzieki super pomysł, kości sa blisko siebie i nic nie wystaje pomiedzy nich, tylko nie mam z czego wyciąć takich prostokątów, czy sa jakieś coolery co chlodzą takie podłużne elementy? ti by było idealne, 2 takie prostokąty na 4 kości po 2 blisko siebie :-), leci pochwala ;)

Link to post
Share on other sites

Zajrzyj na alle, zawsze coś tam jest, choć z dostępnością różnie, ale czasem za 5 złociszy idzie się zaopatrzyć w pół kilo radiatorów ;)

 

tak na szybko : http://www.allegro.pl/item1098248036_st ... atory.html - te srebrne po przecięciu powinny styknąć aż nadto

 

Zaś co do podłużnych radiatorów to też są - w elektronicznym musisz popytać - tylko rozmiar wymierz wpierw

Link to post
Share on other sites

Witam, radiatory na 4 kosci GPU zamontoiwane, gdybym tylko mial bude z pleksy ladnie by sie to prezentowalo, radiatory zakupilem na allegro (niebieskie z aluminium), grzeja sie jak cholera, a temperatura na pamieciach spadla (jesli dobrze odczytuje pomiar z pamieci ;])

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...