Skocz do zawartości

OC PHENOM II 955


Recommended Posts

Witam.

 

 

Myślę nad podkręceniem swojego procka ale jednak mam do tego obawy. Nigdy nie robiłem OC, czytam te poradniki ale nie rozumiem ich do końca. Po pierwszze wszędzie mowa jest o phenomie BLACK EDITION czyli z odblokowanym mnożnikime, ja nie posiadam tej edycji więc tu pierwsze moje zwątpienie czy mimo tego można go kręcić? Gdzieś wyczytałem że "W Phenomie II "odblokowanie zablokowanego" jest możliwe poprzez włączenie w biosie funkcji ACC, której ten procesor niby nie obsługuje. Da się to zrobić jedynie posiadając płytę główną z SB 710/50"

 

Płyta główna to Gigabyte GA-MA77OT-UD3 a zasiłka która już do mnie leci to Thermaltake Smart SE Modular 530W. A co do chłodzenia to myślę nad Scythe Grand Kama Cross 2 SCKC-3000

 

Jak czytam o tych niestabilnościach etc odechciewa mi się tego OC, za dużo informacji które są nie jasne a ja nie chce czegoś zepsuć.

 

Nie wiem ile w teorii mogę go podkręcić i czy warto go kręcić, jak bardzo problematyczne jest jego OC dla kompletnego laika itd.

Link to post
Share on other sites

Jeśli twój procek nie posiada odblokowanego mnożnika to pozostaje kręcenie przez zwiększanie wartości zegara bazowego (w biosie najczęściej nazywa się to Bus Speed), jest to nieco trudniejsze, ponieważ podbijanie zegara bazowego zwiększa również taktowanie (chyba) ramu oraz mostka północnego i południowego. Co nie znaczy, że się nie da.

Funkcja ACC pozwala (czasami) odblokować zablokowane rdzenie w procesorach 2 lub 3-rdzeniowych AMD, nie mnożnik.

Twoja płyta główna ma sekcję zasilania bez radiatora, co nie wróży dobrze, ponieważ OC procka (chyba że kosmetyczne) zwykle wymaga podniesienia napięcia zasilającego cpu, co przekłada się na wyższe temperatury również sekcji zasilania płyty głównej. Reasumując: możesz spróbować, ale cudów nie oczekuj.

Inna sprawa to dobra wentylacja całej obudowy, no i koniecznie zapoznaj się z jakimś przyzwoitym poradnikiem dotyczącym OC twojego procka. Niestety udane OC wymaga przebrnięcia przez dość obszerny opis poszczególnych funkcji biosu i ich współzależności. Trzeba to przyswoić, żeby wiedzieć, co powoduje zwiększenie parametru X a co dzieje się jak zmienimy Y. Bez tego nie zabieraj się za OC.

Edytowane przez Player1
Link to post
Share on other sites

Dobrze rozumiem  masz procesor  amd phenom x4 955 tak?  czyli  ma na 100%  odblokowany mnożnik , podkręcanie tego procka jest banalnie proste ,  w zasadzie wystarczy z mieniać mnożnik  i napięcie procesora  wyłączyć CQ  ,   później  można zając się taktowaniem nb  co dodatkowo  zwiekszy wydajność   jak będziesz miał wszystkie części  to daj znać chętnie pomogę . Mój phenomek chodził przez  ponad 2 latka  na 4260mhz   1,52V   i nb 2400mhz   maksymalne stabilne ustawienia miałem na 4320mhz ale chłodzenie nie wyrabiało  w cieplejsze dni  i to wszystko na  taniej płycie gigabyte   na am2+  bez chłodzonej sekcji zasilania cpu cooler  arctic frezer 13    [ dodatkowy  nawiew ustawiony   na sekcje ]

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na ~3,8GHz musi być jeszcze stabilny na 1.35V ale na chłodzeniu fabrycznym się nie baw bo stwierdzam piekarnik z suszarką. 955 też ma odblokowany mnożnik z tego co pamiętam. Jak coś dasz za dużo to się najwyżej wyłączy albo zagotuje i wyłączy. Jak ewentualnie boisz się gotowania użyj OCCT do testowania i ustaw mu przerwanie testu na 65-70 stopniach C.

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...