Skocz do zawartości

Kolejne problemy - nagłe freezy w idle jak i pod obciążeniem


Recommended Posts

Witam.

Kolejny raz zwracam się do Was z problemem, bo już po prostu dostaje nerwicy i mam ochotę sprzedać ten komputer, za dużo mam innych nerwów.

Poprzednie problemy:

1. http://forum.benchmark.pl/topic/121480-dziwny-bsod-prawdopodobnie-przez-intel-hd-graphics/

2. http://forum.benchmark.pl/topic/122930-komputer-si%C4%99-zawiesza-wy%C5%82%C4%85cza-wentylator/

 

Dziś nastąpiła sytuacja podobna do tej opisywanej w temacie nr 2. Postaram się opisać jak najdokładniej.

 

Grałem w Counter Strike Source, niestety nagle komputer złapał freeze'a. Na chwilę zgasł obraz, coś jak przy odłączeniu i ponownym podłączeniu kabla, telewizor z którego korzystam jako monitor pokazał, że nagle sygnał został "odłączony" i po chwili powrócił. Nie dało się zrobić nic. Nie działały kombinacje klawiszy na klawiaturze, ba! Nawet zmiana DPI myszki/zmiana makra w klawiaturze nie była możliwa. Nacisnąłem reset, o dziwo komputer załapał go dopiero po 3-4 sekundach i nie zresetował się, a wyłączył.

 

Włączyłem komputer, uruchomił się bezproblemowo. Uruchomiłem Firefoxa i foobara (jeśli to ważne - zrobiłem to praktycznie naraz, w jednym czasie, co mogło jakoś obciążyć pc) i freeze. Dokładnie to samo co wcześniej - przycisk reset po 3-4 sekundach wyłączył komputer. Przełączyłem zasilacz na "0" i z powrotem na "I" - komputer się uruchomił. Od tamtej pory grałem jeszcze ok. 2 godzin w Counter Strike Source - zupełnie nic się nie działo.

 

Nie wiem na ile to istotne, bo mogło mi się po prostu przywidzieć, ale miałem wrażenie, że grafika w tej grze chodzi z jakimiś mikroprzycięciami.

 

Jeśli to może w czymś pomóc:

  • raz kompletnie z niczego skoczył mi ping do poziomu 180 ms (standardowo 20-25), pomógł dopiero restart gry, nie była to wina sieci ani żadnego urządzenia do niej podłączonego, tego jestem pewien
  • podczas freezów naciskanie losowych klawiszy jednocześnie powodowało gaśnięcie podświetlenia klawiatury
  • do komputera podłączony był kabel LAN, kabel HDMI, kabel USB klawiatury, kabel USB myszki oraz słuchawki i mikrofon do front panelu
  • w czasie tych freezów otworzyłem obudowę i docisnąłem kable SATA/zasilający do dysku, bez efektów
  • MemTest86 robiony tydzień temu, ponad godzina testu nie wykazała żadnych błędów
  • temperatury w normie, CPU nie przekracza 45-50 stopni, w środku obudowy maks 28
  • cały zestaw kupiony był w lutym, od tamtej pory wymieniony dysk (jakiś tydzień-dwa temu)
  • w dzienniku zdarzeń nic konkretnego nie znalazłem

 

Wybaczcie tak obszerny opis, chciałbym po prostu uzyskać pomoc, bo już nie wiem co może być nie tak.

 

Bardzo proszę o pomoc i z góry ogromnie dziękuję.
Pozdrawiam,

Freso

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Ref:

 

Dzisiaj zrobiło się to samo, zaraz po uruchomieniu komputera. Mam pytanie - czy to może być od spadków napięcia w sieci? W garażu obok brat spawa coś i nawet żarówka potrafi przygasać, może zasilacz/cały komputer jest tak czuły?

Link to post
Share on other sites

Sprawdź podłączenie dysku głownie sata

W starym komputerze w którym miałem ata był podobny problem  taśma była z 3 wejściami jedno płyta drugie podłączone do dvd a 3 do dysku, sęk w tym że gdy 3 były podłączone wejście na dysku sie luzowało i był problem ten co opisałeś wyżej. Sprawdź albo jak masz wymień kabel sata może jest uszkodzony. i Przeskanuj dysk hd tune

Link to post
Share on other sites

Sprawdzę to, bo dziś znów pojawił się ten problem, 2 razy w ciągu 30 minut. Mam jakieś stare kable SATA2, może się nadadzą.HDTune w porządku, przepatrzyłem SMART, zrobiłem benchmark i wszystko jest ok. Podmieniłem kabel od dysku, a dokładniej zamieniłem między dyskiem a nagrywarką i teraz próbuje, zmieniłem też port SATA. Będę informował na bieżąco.

 

Edit1: Kolejny freeze - grałem w CS Source, tym razem nie był konieczny restart, komputer "odblokował" sie po kilku sekundach, nie moglem jednak wrócić do gry, tzn. mogłem kupic bron, strzelać bo słyszałem, ale nie było obrazu. Sterownik ekranu? Co dziwne - nie restartowałem komputera, a FPSy spadły z standardowych 270-300 na 40-100.. Sam juz cholera nie wiem czy to problem soft- czy hardware..

 

 

Edit2: zrobione testy HDTune, dysk 100% sprawny co może potwierdzić @szembor5.
Komputer przeszedł 10minut Prime95, 10minut Furmarka i jakiś czas temu godzinę Memtest86, dziś ponawiam, właśnie mam włączone Prime95.

 

PS. Co do "Edit1" - padł wtedy sterownik ekranu, dziennik zdarzeń mi pomógł.


Edit3: Komputer przeszedł godzinny test Prime95, oraz ponad 2 godziny Memtest86 (do zakończenia testu) wg. zaleceń @Tycha i @m1k3b - żadnych błędów.

 

Edit4:

Pomierzyłem napięcia zasilacza.

 

"Prawie idle" - mierzone w trakcie trwania testu Memtest86:

+12V mierzone w MOLEX u mnie 12.30V

+5V mierzone w MOLEX u mnie 5.08-5.09V

+3.3V mierzone w atx24pin u mnie 3.37-3.38V

 

Obciążenie furmarkiem:

+12V mierzone w MOLEX u mnie 12.26-12.27V

+5V mierzone w MOLEX u mnie 5.08-5.09V

+3.3V mierzone w atx24pin u mnie 3.37-3.38V

 

Obciążenie Prime95:

+12V mierzone w MOLEX u mnie 12.32V

+5V mierzone w MOLEX u mnie 5.09-5.10V

+3.3V mierzone w atx24pin u mnie 3.38V


Dodatkowe napięcia:

+5V VCCH mierzone na wyłączonym komputerze i w trakcie włączania - 5.08V

+5V PG mierzone na włączającym się komputerze - 5.09V

Edytowane przez Freso
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...