Skocz do zawartości

Komputerek do 3500 zł + Monitor


Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera: gry
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 3500 zł
  • Których części potrzebujesz?: Wszystko, ale bez napędu i budy
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? Raczej nie
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: 1440x900, ale jest też TV FHD
  • Specjalne wymagania: 
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Obudowa, HDD, DVD
  • Własna propozycja zestawu: http://www.esc.pl/shopping_cart.php?sort=2a&filter_id=74
  • Inne: Coś do wyświetlania obrazu.

Hej,

Mój brat poprosił mnie o pomoc w złożeniu kompa. Ma na to nie więcej niż 3500zł. 

W cenie musi też być wliczony monitor. Teraz gra na jakimś panoramicznym, malutkim LG z podaną wyżej rozdzielczością przez co nie potrzebuje jakiegoś drogiego monitora bo i tak go nie wykorzysta. A jak to ktoś kiedyś powiedział, "skoro nie widać różnicy to po co przepłacać". 

Obudowa z poprzedniego kompa jest całkiem okej. Wiadomo, że nie jest to Fractal, ale nie ma też papierowych ścian. 

 

Tutaj podaję link do obudowy, którą posiadam:

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2478#sp

 

Zacząłem zastanawiać się nad procesorem i sensem kupowania wersji z odblokowanym mnożnikiem. Mój brat nie będzie nawet wiedzieć jak podkręcić procesor więc można chyba na tym oszczędzić. 

Idąc tym tropem wybór padł na Ivy Bridge oraz płytę AsRock na B85

 

Kompletnie nie znam się na zasilaczach i model, który wybrałem zdaje się być trochę drogi. 

 

Dysk SSD będzie raczej elementem zbędnym. 

 

Optymalizując jeszcze budżet można wyciągnąć parę złotych zmieniając zasilacz na tańszy w rezultacie pozostanie jeszcze 200zł żeby dołożyć do karty graficznej. Co sądzicie o tych pomysłach?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 

Edytowane przez Adixxx
Link to post
Share on other sites

 

 

Tutaj podaję link do obudowy, którą posiadam:

 

Piekarnik - zakup porządnej, nowej budy bardziej niż zalecany.

 

 

 

wybór padł na Ivy Bridge oraz płytę AsRock na B85. 

 

B85 to chipset pod Haswell'a.

 

 

 

Własna propozycja zestawu:

 

Koszyk jest pusty.

 

 

 

HDD, DVD

 

Jaki dokładnie dysk ? DVD na SATA ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Piekarnik - zakup porządnej, nowej budy bardziej niż zalecany.

 

 

 

 

B85 to chipset pod Haswell'a.

 

 

 

 

Koszyk jest pusty.

 

 

 

 

Jaki dokładnie dysk ? DVD na SATA ?

 

A dlaczego obudowa to piekarnik? Napisałem, że zestaw nie będzie podkręcany, komputer nie stoi w pobliżu kaloryfera, ma sporo przestrzeni pod biurkiem. Obudowa posiada dwa wentylatory i dla mnie nie ma grama logiki w tym żeby kupować nową obudowę w cenie 150-200zł żeby podzespoły miały maksymalnie 2 stopnie mniej pod obciążeniem... 

 

Co do płyty to racja, musiałem źle kliknąć przy jej wyborze. 

 

Napęd na SATA, podobnie jak 250GB HDD. 

 

W jaki sposób mogę udostępnić koszyk? 

 

RAM: Kingston 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 HyperX Beast - 285

HDD: Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 - 215

PSU: Cooler Master G550M 550W 80+ Bronze 120mm modular - 259

CPU: Intel Core i5-3470 - 685

GPU: Palit GeForce GTX 770 JetStream 2GB DDR5 256bit (1202/7010) - 1199

Monitor: Benq GL2250 - 389 

Razem: 3032 zł

 

Link to post
Share on other sites

 

 

A dlaczego obudowa to piekarnik?

 

Bo wynika to z jej konstrukcji. Szczątkowa wentylacja.

 

 

 

dla mnie nie ma grama logiki w tym żeby kupować nową obudowę w cenie 150-200zł żeby podzespoły miały maksymalnie 2 stopnie mniej pod obciążeniem... 

 

Współczesne obudowy nie tylko zapewniają odpowiednią temperaturę podzespołom, ale ich konstrukcja między innymi ogranicza wibracje wytwarzane przez twarde dyski. HDD sztywno przykręcony do tego wynalazku raczej nie gwarantuje ciszy i spokoju, podobnie jak GPU, którego wentylatory będą musiały wchodzić na wyższe obroty, co również wiąże się z hałasem. Taka obudowa nadaje się do zestawu biurowego, ale z pewnością nie do grania.

 

 

 

Mój brat nie będzie nawet wiedzieć jak podkręcić procesor

 

Jeśli umie zainstalować grę to będzie umiał podkręcić współczesnego Intel'a. Niekoniecznie musi być to wersja z "K". SB/IB bez "K" można podkręcić na odpowiedniej płycie o 0,5 GHz, a to już całkiem sporo.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

A dlaczego obudowa to piekarnik? Napisałem, że zestaw nie będzie podkręcany, komputer nie stoi w pobliżu kaloryfera, ma sporo przestrzeni pod biurkiem. Obudowa posiada dwa wentylatory i dla mnie nie ma grama logiki w tym żeby kupować nową obudowę w cenie 150-200zł żeby podzespoły miały maksymalnie 2 stopnie mniej pod obciążeniem... 

1. Przewiewna obudowa zagwarantuje Ci więcej niż 2 stopnie różnicy ;)

2. Podzespoły pracujące w niższych temperaturach mają dłuższą żywotność.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Zalman Z3 USB3.0 black (b/z)

Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix

Gigabyte GeForce GTX 770 OC 2GB DDR5 256bit (1189/7010)

Cooler Master G550M 550W 80+ Bronze 120mm modular

Intel Core i5-4670K /3.4GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

AsRock Fatal1ty H87 Performance /intel H87, LGA1150/

Benq GW2265M (VA, 6ms, DVI, LED, głośniki)

 

3485 zł + kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa albo X98TY2AZ + Norton (otrzymasz wtedy Norton AntiVirus 2014)

 

W zestawie masz możliwość podkręcenia CPU. Warto dołożyć do takiej opcji z jednego prostego powodu. Podkręcać nie trzeba już na samym początku korzystania z zestawu. W przyszłości oczywiście dołożyć trzeba chłodzenie pod taki zabieg który to umożliwi nam bardzo łatwą rozbudowę zestawu w przyszłości. Wystarczy że sprzedaż obecną GPU i dokupisz nową mocniejszą, procesor będzie dawał rade. Osobiście polecałbym kupić na start zestaw razem z chłodzeniem kosztem 4 GB DDR3. Obecne gry wykorzystujące więcej niż 4 GB można policzyć na palcach jednej dłoni, a co ważniejsze o wiele prościej będzie dokupić za miesiąc czy dwa drugą kość RAM i wpiąć ją w slot niż męczyć się z montażem chłodzenia na CPU. 

 

Thermalright HR-02 Macho Black-White + Geil 4GB 1600MHz CL9 Value Plus / ewentualnie taniej Raijintek EreBoss

 

Kolejna opcja trochę tańsza bez możliwości OC CPU wraz z 8 GB DDR3:

 

Zalman Z3 USB3.0 black (b/z)

Gigabyte GeForce GTX 770 OC 2GB DDR5 256bit (1189/7010)

Cooler Master G550M 550W 80+ Bronze 120mm modular

Intel Core i5-4570 /3.2GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

AsRock B85 Pro4 /intel B85, LGA 1150/

Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix

Benq GW2450HM (VA, 4ms, HDMI, LED, głośniki)

 

3354 zł + kody wyżej

 

Zyskujesz monitor 24 cale który znacznie poprawi komfort grania. Jeżeli dla kogoś większy ekran nie poprawia komfortu użytkowania to jest to dość dziwne. Dla mnie granie na 22 calach w FullHD to męczarnia dla oczu. Jako że zostało trochę budżetu możesz zadbać o poprawę kultury pracy kupując chłodzenie na procesor Xigmatek Gaia SD1283

 

A teraz polecimy po maksymalnej wydajności bez OC CPU:

 

Zalman Z3 USB3.0 black (b/z)

Cooler Master G550M 550W 80+ Bronze 120mm modular

AsRock B85 Pro4 /intel B85, LGA 1150/

Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix

Benq GW2265M (VA, 6ms, DVI, LED, głośniki)

Intel Core i5-4440 /3.1GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

MSI Radeon R9 290 Gaming 4GB DDR5 512bi

 

3526 zł + kody wspomniane wyżej

 

Zyskujesz tutaj wydajność GTX 780 w znacznie niższej cenie. Warto tutaj zastanowić się również na kupieniem póki co Geil 4GB 1600MHz CL9 Value Plus. Drugą kość dokupić za jakiś a na chwilę obecną zaoszczędzone 100 zł przeznaczyć na Benq GW2450HM 

 

Warto tutaj dołożyć też do Intel Core i5-4570 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dzięki kajtek. za wyjaśnienie i kilka zestawów :). Niestety nie mogę się zgodzić co do obudowy. Już tłumaczę z jakiego powodu. Biurko jest narożne i było robione na zamówienie. Z tego powodu komputer ma całą masę miejsca na dole. W pobliżu nie znajdują się żadne dodatkowe urządzenia generujące ciepło. Do tego obudowa posiada dwa wentylatory 120mm, które zapewniają cyrkulację powietrza. 
Kiedy to jeszcze był mój komputer temperatury oraz prędkość wentylatorów nie odbiegała od tego co podawały portale testujące sprzęt komputerowy. Temperatury po OC również nie odbiegały od norm. 
Nie rozumiem też skąd te negatywne nastawienie do Gigabyte. Obudowa nie ma negatywnych opinii na necie. Więc jeśli ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego jest ona zła byłbym wdzięczny bo "piekarnik" to ja mam w kuchni. Nowaj napisał, że wynika z konstrukcji i szczątkowej wentylacji. Okej, ale masz jakiś schematy budowy, byłeś jej konstruktorem? Skąd to wiesz?

Obudowa, z drugiego kompa to tanie gó**o i zgodzę się, że jest mało przewiewna, widać wyższe temperatury gołym okiem, wymieniłbym. 

 

Kolejna sprawa to monitor. W pokoju brata są dwa kompy i dwa monitory. Jeden z nich to 19" LG oraz mój 24" Dell 2412m. Co dziwne brat woli grać na mniejszym monitorze. Nie rozumiem czemu, ale tak jest więc spokojnie 22" będą dla niego idealne. 

 

Co do pierwszego zestawu to czy nie lepiej będzie wziąć Raijintek EreBoss? Jest sporo tańszy od zaproponowanego przez Ciebie, a myślę, że również z pierwszym zestawem sobie poradzi. 

 

Myślę, że GTX770 będzie lepszym wyborem z i5-4670K. 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Co do pierwszego zestawu to czy nie lepiej będzie wziąć Raijintek EreBoss? Jest sporo tańszy od zaproponowanego przez Ciebie, a myślę, że również z pierwszym zestawem sobie poradzi. 

Chłodzi dobrze, ale wentylator to suszarka, nie należy do najcichszych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podaj mi TDP poszczególnych komponentów tego komputera :)

 

 

Siedziały w tej obudowie Athlon 2 x3 440, e7200 - podkręcany do 3,2GHz lub trochę wiecej, Radeon 4850, GTS450 też oba podkręcane. D dzisiaj żyją i mają się dobrze.

 

Bo umiem używać google'a i dysponuję zmysłem wzroku.

Mógłbyś się podzielić tym co znalazłeś?

Dziękuję.

 

Chłodzi dobrze, ale wentylator to suszarka, nie należy do najcichszych.

Czy jest głośniejszy od boxowego chłodzenia?

 

Do tego zastanawiam się nad Gigabyte. Słyszałem, że są piszczące cewki oraz, że MSI i Palit podkręcają się znacznie lepiej.

Może rozsądniejszym wyborem będzie pójście w te konstrukcje?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy jest głośniejszy od boxowego chłodzenia?

Bez przesady :P Tak źle nie ma, ale warto dorzucić do Macho. 

 

 

 

Do tego zastanawiam się nad Gigabyte. Słyszałem, że są piszczące cewki oraz, że MSI i Palit podkręcają się znacznie lepiej.

Piszczące cewki mogą się zdarzyć każdemu producentowi, aczkolwiek Gigabyte ma ostatnio z tym problemy. Jeśli możesz, to dorzuć do MSI.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Mógłbyś się podzielić tym co znalazłeś?

 

A czym tu się dzielić ? Obudowa, która w środku wygląda tak :

 

http://ipon.hu/GalleryMod/2010-03/4631/27881_gigabyte_gz_x2_fekete.jpg

 

nie nadaje się do gamingowego kompa.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Bez przesady :P Tak źle nie ma, ale warto dorzucić do Macho. 

 

 

 

Piszczące cewki mogą się zdarzyć każdemu producentowi, aczkolwiek Gigabyte ma ostatnio z tym problemy. Jeśli możesz, to dorzuć do MSI.

 

I chyba pójdę jednak w MSI :)

 

 

A czym tu się dzielić ? Obudowa, która w środku wygląda tak :

 

http://ipon.hu/GalleryMod/2010-03/4631/27881_gigabyte_gz_x2_fekete.jpg

 

nie nadaje się do gamingowego kompa.

 

Przekonałeś mnie Nowaj, jeśli temperatury i kultura pracy będzie inna niż na portalach testujących sprzęt komputerowy to polecę do sklepu kupić polecaną przez Ciebie obudowę. 

Panowie, jeszcze jedno pytanie mam do Was. Czy do obudowy Gigabyte zmieszczą się podzespoły razem z Raijintek EreBoss?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...