Skocz do zawartości

Jakie chłodzenie wybrać ??


Recommended Posts

Sam jakiś tydzień temu zakupiłem Spartana i jestem z niego bardzo zadowolony. Posiadam Phenoma II X2 550 i temperatury to Idle 35 stopni i stres <50 i w obu przypadkach jest to spadek o 10 stponi w porównaniu do boxa. W normalnej pracy tzn. internet komunikator i jakaś muzyczka wentylator chodzi na 1600 RMP i dla mnie jest praktycznie nie słyszalny. Na wyższych obrotach również nie robi jakiegoś "tornada".

Link to post
Share on other sites

A czy ja powiedziałem że to koniec? :)

Właśnie ten wynik w 3D Marku jest jakiś mały :] Podany pod moim avate'rem jest jeszcze z taktowania 3.1 GHz, a gdy dziś zrobiłem test to wyszło mi 13505 pkt :o Nie wiem o co może chodzić. Oczywiście to procek ogranicza moją 4890 i to porządnie ale nie chcę żyłować procka.

 

Ale dobra nie o tym temat. :P Wracając do chłodzenia to sam polecam je z czystym sumieniem :wariat: Choć od razu mówię że nie wiem czy osiągniesz 4.0 GHz (czy temperatury pozwolą).

Link to post
Share on other sites

Temp dobra ... w pelnym stresie ... nawet w grach tyle nie bedziesz miał

 

Zapośc OCCT lub Linx to zobaczysz czy bedzie wiecej ... ale do 70 stopni nic sie nie dzieje ( to tylko Benchamrk) a w grach bedziesz mial moze 5-10 stopni nizej

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

zeby nie zakladac nowego tematu mam to zamo pytanie, jakie chlodzenie, jakiego mam kompa jest w podpisie, obudowa cool master elite 335, cena do ok 150zl

 

ktore chlodzenie, moze

1.Zalman CNPS 10X Flex + SilentiumPC Zephyr 120

2.Zalman CNPS10X Performa

3.SilentiumPC Fortis HE1225

albo jakies inne?

 

czy w wersji 1 jak podepne ten wentylator to szybkosc obrotow bedzie sama sie regulowala?

czy potrzeba dokupowac odzielnie paste?

 

priorytetem jest cisza, dopiero potem wydajnosc jak rowniez latwosc zamontowania - nigdy tego nie robilem(ale kiedys trzeba zaczac;)

Link to post
Share on other sites

ok wiec wybiore performe, napewno to dobry wybor jesli chodzi o cisze szczegolnie w stresie?

teraz jedynie co mi halasuje jak gram to boxowy wentylator

pasty np arctic silver nie dokupywac wiec?

 

edit:

mozna w nim regulowac predkosc wentylatora?

Link to post
Share on other sites

mam jeszcz tylko pytanie o montaz:

1. najpierw wyjmuje plyte glowna z obudowy

2. wyjmuje procesor z gniazda wraz z chlodzeniem

3. odczepiam chlodzenie od procesora(bo jest 'sklejone' pastą) jak to zrobic?

4. czyszcze procesor ze starej pasty (czym? alkoholem etylowym i wacikiem, gdzie to kupic?)

5. nakladam nowa paste i rozprowadzam plastikowa karta (w zalman performa juz jest preaplikowana?) jak nie to moze dokupic AS5 i ja nalozyc?

6. wkladam procesor do plyty glownej

7. klade na niego chlodzenie, dociskam i przykrecam je do plyty glownej (tu mam pytanie czy wentylator ma byc skierowany do tylu czy do przodu obudowy)

8. wkladam plyte glowna do obudowy

 

czy plan dziala jest taki czy w innej kolejnosci, czy wszystko dobrze robie?

jak wspomialem, nigdy nie zmienialem chlodzenia na procku i jestem w tej materii laikiem, jednak nie chcialbym nic uszkodzic

 

btw

jak wymontuje plyte glowna to na co ja polozyc? na biurko czy cos podlozyc pod nia?

jak moge usunac kurz na plycie glownej jak juz ja wymontuje? odkurzacz nie daje rady, moze jakis pedzelek?

Link to post
Share on other sites

ad 1) najpierw wszystko rozpinasz co tylko można rozpiąć

ad 2) teoretycznie najpierw powinieneś zdjąć schładzacz ale faktycznie się lubią przykleić wówczas postaraj się go nie wyrwać z socketu, bo jeszcze nóżkę uszkodzisz, spróbuj skręcić radiator wówczas pasta puści

ad 3) tego nie polecam

ad 4) dowolnym IPA (alkohol izopropylowy) i żadnym wacikiem tylko niepylącym ręcznikiem papierowym

ad 5) pastę najpierw rozprowadź dokładnie małą ilość i wetrzyj żeby mieć cienką (jak mgiełka) warstwę, zarówno na radiatorze, jak i na procu, a dopiero potem nałóż cienką warstwę pasty kartą na CPU

ad 6) ten krok zanim zaczniesz się bawić pastą, bo jeszcze upaprzesz co nie trzeba

ad 7) nie dociskaj, tylko zamontuj zgodnie z instrukcją wentyl zakładasz po założeniu radiatora i ma zasysać od frontu (czyli z prawej do lewej)

ad :P tak jest

 

ad btw) na płaską, stabilną powierzchnię,a potem odkurzacz + stara szczoteczka do zębów

Link to post
Share on other sites

Kurz usuniesz sprężonym powietrzem , albo jak chcesz się pomęczyć to masz waciki.

Najpierw sobie ściągnij chłodzenie z procka powinno zejść bez problemu. Pastę usuniesz domowym sposobem np: zmywakiem do paznokci , nie potrzebujesz żadnego alkoholu etylowego. Pastę nakłada się w miarę prosto , albo kładziesz trochę i rozmarowujesz palcem (oczywiśćie z workeczkiem foliowym) , bądź nakładasz na środek troszkę pasty i przykładasz chłodzenie.

Link to post
Share on other sites

Hmm.. to może po kolei.

 

1) Ok.

2) Najpierw musisz zdjąć radiator a dopiero potem odbezpieczając procesor wyjmujesz go z gniazda, choć to nie jest tak bardzo potrzebny krok. Ja przy zmnianie chłodznia go nie wyjmowałem.

3) Jeżeli Box'owy radiator jest sklejony pastą z procesorem to dobrze byłoby CPU czymś rozgrzać np. OCCT po czym szybko wyłączamy komputer i przystępujemy do demontarzu. Po czymś takim nie powinno być większych problemów. Jeśli napotkasz opór to rób to delikatnie i starając się kręcić radiatorem na boki a nie ciągnąc go prostopadle do płyty głównej bo można urwać procesor z gniazda.

4) Może to być alkohol. Ja swój czyściłem wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym. Pięknie schodziło.

5) Co do tego czy pasta jest dołączona albo zaaplikowana na radiatorze to nie wiem, jeśli nie to kupujesz AS5, MX-2, STG1 i nakładasz.

6) Jeśli nie wyjmowałeś CPU to ten krok oczywiście pomijasz, a tak jak napisałem wyżej takiej potrzeby nie ma.

7) Nie wiem jak dokładnie wygląda montaż Performy ale zapewne w instrukcji jest wszystko wyjaśnione. Spróbuj dowiedzieć się czy ten model Zalmana nie wymaga backplate'a czyli czegoś co jest np. w Scythe Mugen II.

:P Ok.

 

Wentylator ma być skierowany tak by wiać na tył obudowy.

 

Co do oczyszczenia płyty z kurzu to z dala trzymaj od niej odkurzacz !! Końcówka rury może się naelektyzować jedna iskra i po płycie i nie wiadomo po czym jeszcze.

 

Zakup do tego sprężone powietrze.

Link to post
Share on other sites

z tego co zrozumialem trzeba zrobic tak:

 

 

1. rozgrzewam cpu, odbezpieczam chlodzenie boxowe, zdejmuje chlodzenie pokrecajac nim na boki (rozumiem ze odbezpieczenie chlodzenia nie odbezpiecza jeszcze cpu-zeby mozna je bylo wyjac)

2. wyjmuje plyte glowna

3. nie wyjmuje cpu

4. czyszcze procesor ze starej pasty alkoholem izoprop/salicylowym (zmywaczem ?? :P

5. czyszcze plyte glowna, zakladam backplate (do tego nie trzeba wyjmowac cpu, jesli dobrze zrozumialem)

7. rozprowadzam paste na procu

8. zakladam chlodzenie

9. wkladam plyte gl. do obudowy

 

teraz dobrze?

jakies srubokrety beda potrzebne, bo mam tylko jeden maly

kurz szczoteczka do zebow :)?

a jak odkurzacz ma rure plastikowa? dobra zakupie sprezone powietrze

Link to post
Share on other sites

1. rozgrzewam cpu, odbezpieczam chlodzenie boxowe, zdejmuje chlodzenie pokrecajac nim na boki (rozumiem ze odbezpieczenie chlodzenia nie odbezpiecza jeszcze cpu-zeby mozna je bylo wyjac)

CPU rozgrzewasz wtedy gdy radiator będzie miał opory przed zejsciem. Dobrze rozumiesz, odbezpieczenie chłodznie nie odbezpiecza procesora z gniazda.

 

5. czyszcze plyte glowna, zakladam backplate (do tego nie trzeba wyjmowac cpu, jesli dobrze zrozumialem)

Nie nie musisz wyjmować.

 

Śrubokręt to pewnie wystarczy jakaś "gwiazdka".

 

Przed przystąpieniem do "operacji" możesz dotknąć rękami kaloryfera aby pozbawić się ładunku :P

Link to post
Share on other sites

ok Wam dzieki za rady :P

czy to chlodzenie bedzie ciche?

http://www.frostytech.com/articleview.c ... cleID=2498

Zalman CNPS10X Performa

czy pomyslec nad czyms innym? bede mogl ustawic zeby krecilo sie z 900rpm na stale albo np 900-1100 w zaleznosci od temperatury? przy 1350 moze byc troche za glosno (45dB) nie wspominajac o 2k RPM (58dB), przy 900 RPM jest 37 dB

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...