Skocz do zawartości

Recenzje i testy monitorów, a rzeczywistość w kontekście czasów reakcji


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez gregotsw,

Recommended Posts

Cześć.

Od dłuższego czasu poszukuje odpowiedniego dla siebie monitora, który będzie flickerfree i będzie tylko minimalnie smużył. Testowane były 2 chyba najlepiej polecane na tym forum modele GW2760HS i Dell p2414h i oba niestety niespełniły jak dla mnie warunku smużenia. Mam tez TN 2ms 75hz, która jako tako sobie radzi w tej kwestii, ale raczej blisko Della.

 

W dalszym ciągu kontynuuje poszukiwania odpowiedniego dla siebie monitora do grania w ok 80fps, opierając się niestety na opiniach innych i testach w internecie, bo nie mam innej możliwości sprawdzenia sprzętu.

Czytając testy na 2 z największych portali recenzujących monitory można natrafić na spore rozbieżności w wynikach i informacjach.

Podam jako przykład model monitora Benq GW2760HS, który ma podane średnie czas reakcji gtg na:

TFT Central - 10,9 ms

Prad.de - 15,7ms ( o ile dobrze interpretuje)

 

Ciekawie wygląda tez kwestia porównania czasu reakcji GW2760HS z Benq BL2410PT.

Prad.de - GW2760hs 15,7ms

Prad.de - BL2410PT -  8,8ms

Oba na matrycy VA, oba 4ms gtg - podawane przez producenta. Jak to możliwe, że są takie rozbieżności wynikach?

Czy rzeczywiście  BL2410PT jest taki szybki??

 

Takich rozbieżności dopatrzyłem sie więcej w obu serwisach i stwierdzam, że nie wiadomo już w co i komu wierzyć.

Nie wspominając, że do testów TFTcentral dostają idealne i wyselekcjonowane egzemplarze odbiegające od tego co w większości mamy na rynku.

Przykład to podświetlenie Della P2414h w ich teście, gdzie absolutnie nigdzie (na pl i zagranicznych forach) nie spotkalem się z opinią, aby komuś nie prześwietlał się przynajmniej lewy dolny bok, czego praktycznie nie widać w ich teście.

 

Nie myślałem, że znalezienie odpowiedniego monitora będzie takie ciężkie i po zawodzie matrycami VA(smużenie) i IPS (prześwietlenie boku, srebrzenie i smużenie), przyszła chyba pora na szeroko krytykowaną, ale raczej niezawodną jeśli chodzi o szybkość TNke.

Nie osiągam co prawda 120, ani nawet 100fps w grach, ale mam nadzieje, że juz przy 80fps komfort będzie znacznie poprawiony w stosunku do 60 hz VA i IPS.

Czekam na Wasze ewentualne propozycje.

Edytowane przez wladziu
Link to post
Share on other sites

Nie porównywałbym wyników np. z TFTCentral z wynikami z Prad.de. Być może metodologia jest inna, czynników wpływających zwłaszcza na uśrednione wyniki jest bardzo dużo i także wynikają z użycia konkretnego urządzenia pomiarowego. 

 

Porównuj zawsze wyniki testów przeprowadzonych w zbliżonych / tych samych warunkach testowych, przy zbliżonej / tej samej metodologii. 

 

 

Co do BenQ BL2410PT i GW2760HS  i testów prad.de.

 

Z tego co widzę dla AMA High wygląda to tak(średnia G2G z 15 punktów pomairowych):

- GW2760HS: 15,7ms

- BL2410PT: 18,3 ms

 

 

Co do samego wyboru monitora, to jeśli dla kogoś smużenie z VA i podświetlenie z IPS nie jest do zaakceptowania to faktycznie zostaje tylko TN. Póki co nie ma innej opcji, ewentualnie AMVA od Eizo i FG2421 za ponad 2000zł.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

 

 

Jak to możliwe, że są takie rozbieżności wynikach?

 

inna metodologia pomiarów = inne wyniki, tego nie można porównywać

 

 

 

absolutnie nigdzie (na pl i zagranicznych forach) nie spotkalem się z opinią, aby komuś nie prześwietlał się przynajmniej lewy dolny bok, czego praktycznie nie widać w ich teście.

 

bo te opinie są trochę wyolbrzymiane, nikt o zdrowych zmysłach nie pracuje po ciemku przy 100% jasności, gdy ten efekt tak rzuca się w oczy, a w sieci pełno właśnie takich zdjęć, na dokładkę zrobionych z wysokim ISO dla spotęgowania wrażenia, nie neguję, że IPS'y mają problem z bleding'iem, ale nie jest on taki straszny jak go malują

 

idź lepiej omów się w salonie i obejrzyj je sobie na żywo

Link to post
Share on other sites

Z tego co widzę dla AMA High wygląda to tak(średnia G2G z 15 punktów pomairowych):

- GW2760HS: 15,7ms

- BL2410PT: 18,3 ms

 

Co do samego wyboru monitora, to jeśli dla kogoś smużenie z VA i podświetlenie z IPS nie jest do zaakceptowania to faktycznie zostaje tylko TN. Póki co nie ma innej opcji, ewentualnie AMVA od Eizo i FG2421 za ponad 2000zł.

Rzeczywiście, porównałem Premium z AMA High stąd te rozbieżności.

Co takim razie na TNce możecie polecic z miarę możliwości dobrymi kolorami i cenie nie wiele powyżej 1000zł?

Zastanawiam się tez w dalszym ciągu nad powrotem do Della, ale znalezienie egzemplarza z równym podswietleniem jest pewnie niemożliwe i srebrzenia ustawieniami zapewne też nie da się zminimalizować?

Edytowane przez wladziu
Link to post
Share on other sites

 

 

srebrzenia ustawieniami zapewne też nie da się zminimalizować?

 

zawsze będzie trochę srebrzyć

 

 

 

znalezienie egzemplarza z równym podswietleniem jest pewnie niemożliwe
 

 

jest to twierdzenie prawdziwe dla każdego monitora poniżej 3-4k, na IPS po prostu najbardziej to widać

Link to post
Share on other sites

mam ten monitor od kilku dni, bardzo gleboko zastanawialem sie tez na dell p2714h ale wybralem 260 zl tanszego LG.

Jestem teraz bardzo zadowolony, monitor spisuje sie swietnie, i do tego wyglada duzo lepiej niz ten dell.

Balem sie o nierownomierne podswietlenie bo widzialem wiele fotek i filmikow na ten temat, ale jestem w szoku, w ciemnym pomieszczeniu przy ciemnych scenach podswietlenie wyglada niemalze idealnie, Jutro postaram sie zrobic jakies zdjecia,

A co do tego flicker free, to ani Ten LG, ani w,w dell go nie posiada

Link to post
Share on other sites

Ten Dell 27 cali również nie ma flicker free. A ponadto sama matryca w nim to chyba nie IPS tylko PLS od samsunga.

Ale za to dell P/U2414h ma i flicker free i IPS od LG. 

Widzialem tez na zywo tego U2414h i prezentuje sie naprawde super, wyglada tez bardzo solidnie i porzadnie. Kupisz go za 950zl. Wiec jeśli nie potrzebujesz jakis bardzo szybkich czasow dostepow to ja bym nie doplacal do tego Benq, pewnie nie zauwazysz ogromnych roznic a jest sporo tanszy.

No chyba ze jestes zapalonym graczem

Link to post
Share on other sites

Czy możecie wypowiedzieć się o tym monitorze?

 LG 27EA63V-P - 75hz IPS 5ms wg producenta - na papierze wyglada lepiej od Della serii P. Oceny można rzec, że bardzo dobre, ale nie moge znalesc info czy posiada flickerfree.

 

LG podaje najniższy zmierzony czas przejścia G2G, Dell średni. Wygląda to tak, że wykonuje się np. 15 pomiarów, w wynikach są zarówno 5ms, 10ms, 15ms itd. LG podaje z tego 5ms, a Dell uśrednia i podaje np. 10ms. 

 

Oznacza to jedynie tyle, że nie powinno porównywać się tych parametrów. Podawanie wyników uśrednionych jest zdecydowanie bardziej uczciwym podejściem. W testach zarówno LG jak i Dell wypadają bardzo podobnie. Różnice raczej niezauważalne, być może lepiej wypada nawet Dell, lecz nie ma testów w identycznych warunkach testowych. (czyli np. wykonywanych przez ten sam portal, tym samym sprzętem itd.) Są testy Dell'a wykonane przez TFTCentral i testy LG wykonane przez Prad.de, więc metodologia i inne techniczne aspekty wykonania testów mogą się różnić.

 

 

Np. Czasy reakcji z 15 punktów pomiarowych: najniższy G2G / uśredniony G2G :

 

LG 22EA63V - 8,2ms / 12,2ms  (test prad.de)

Dell P2414H -  6,9ms / 8,9ms (test tftcentral.co.uk)

 

Powyższy Dell deklaruje 8ms, a LG 5ms... Jak to się ma do testów sami widzicie.

Edytowane przez gregotsw
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzieki za odpowiedzi, interesuje mnie jeszcze kwestia kolorów.

Czy Benq XL2411Z/XL2420Z posiada dużo gorsze kolory w porównaniu do IPSów?

Czy czerń w Benq będzie lepsza niż w IPS Della?

Wg TFTcentral Benq XL2420Z po kalibracji osiaga kontrast 950:1, natomiast Dell 1010:1.

Nie wiem jak interpterować parametr kontrastu, ale jeśli on odpowiada za odwzorowanie kolorów to różnice pomiędzy monitorami powinny być niewielkie.

Edytowane przez wladziu
Link to post
Share on other sites

Wikipedia:

 


Kontrast – parametr elektrooptyczny obrazu, który określa stosunek luminancji maksymalnej do luminancji minimalnej.
 
Współczynnik określający różnicę pomiędzy jasnością najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na wyświetlaczu jest istotnym parametrem. Monitor o wysokim kontraście, gdy skonfigurowany do pracy z optymalną jasnością (do pracy biurowej jest to 150 cd/m2) będzie prezentował obraz wyraźny, czytelny, a zarazem przyjazny dla wzroku. Niższa jasność i jednocześnie wysoki kontrast pozwolą na uzyskanie lepszych barw, czerń stanie się bardziej zróżnicowana i głęboka, a biel zachowa odpowiednią jaskrawość.
 
 
Różnica w kontraście 1010:1 vs 950:1 to żadna różnica. Kolory w obu monitorach przy graniu, filmach czy przeglądaniu internetu właściwie nie będą się różnić. Matryca TN ma jednak  fatalne kąty widzenia i to będzie przekładało się na znaczne pogorszenie obrazu nawet przy niewielkiej zmianie położenia głowy.
 
 
Co do czerni, to jest to podobny poziom. TN jednak nie uwidoczni tak nierównomiernego podświetlenia, które jednak w IPS gdy gramy w dzień albo przy dodatkowym oświetleniu zew. nie powinno także przeszkadzać.
Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites
Matryca TN ma jednak  fatalne kąty widzenia i to będzie przekładało się na znaczne pogorszenie obrazu nawet przy niewielkiej zmianie położenia głowy.

Skoro TNki mają kąty 170/160 stopni to na czym polega wielki problem? Kto siedzi niemal bokiem przy monitorze?

Te max 20 stopni braku kolorów nie powinno stanowic problemu, chyba że kąt 170/160 w TN to całkowita utrata kolorów ktora zaczyna się np przy 60 stopniach?

Link to post
Share on other sites

W takim razie producenci powinni podawać kąty pierwszego zniekształcenia kolorów a nie całkowitej utraty.

Użytkownika bardziej chyba obchodzi czy koniecznym jest siedzenie na wprost monitora z lekkim odchyleniem niż jakie kąty osiągaja patrząc niemal z profila na monitor.

Rozumiem, nie chodzi tylko o max wychylenie, ale że TNki mają też mniejszą zdolność do zachowania kolorow przy niewielkim odchyleniu od osi ekranu jak IPS i VA.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Najszersze kąty widzenia i najpóźniejsze zmiany występują na IPS'ach. Następnie VA.... Daleko w tyle jest TN. 

 

Z tymi kątami nie jest tak łatwo opisać kiedy następuje zmiana itd. Np. na IPS'ach, zwłaszcza starszych pod kątem występuje srebrzenie czerni(przy AH-IPS trochę to zredukowano), przy TN to zjawisko jest mniejsze, a zdecydowanie mniejsze na VA.

 

Najlepiej obejrzeć monitor na żywo, ewentualnie przeglądać testy gdzie są zdjęcia pod kątem i opinie na ten temat. Można jeszcze czytać same specyfikacje poszczególnych matryc(ułożenie kryształów itd.) bo właśnie z tego wynika charakterystyka kątów widzenia. (tutaj link do publikacji w j. ang.)

 

 

Każda matryca ma swoją specyficzną charakterystykę i pogarszanie obrazu(kolor, kontrast, gamma itd.) przebiega wraz z wzrostem kąta patrzenia inaczej, wpływając różnie na poszczególne parametry. 

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

 

 

W takim razie producenci powinni podawać kąty pierwszego zniekształcenia kolorów a nie całkowitej utraty.

 

może i powinni, ale kto ich zmusi? nie ma standardów czy norm z tym związanych, a z drugiej strony jedyna norma jakiej mieliby się trzymać została olana, mowa o  ISO 13406-2, która określa zasady pomiaru czasu reakcji, a sami widzicie jaki to groch z kapustą

 

 

 

Najszersze kąty widzenia i najpóźniejsze zmiany występują na IPS'ach. Następnie VA.... Daleko w tyle jest TN. 

 

PLS potem długo nic, IPS, VA potem długo nic i TN

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedna sprawa mnie zastanawia. Czy możliwość odświeżanie danego monitora ma związek z podawaną responsywnością (ms)?

Czy są to 2 różne nie zależne od siebie parametry?

 

Wg testów na TFTcentral Dell ma 8,9ms, a Benq XL2411Z w tych samych testach 3,8ms. Czy te wartości nie mają związku z odswieżaniem i będą takie same gdy oba monitory będą chodziły na 60 hz?

Link to post
Share on other sites

Niby responsywnosc i odświezanie to różne parametry, ale z tego co widzę mają wpływ na te same zjawiska tj. smużenie i ghosting. Odświeżanie nadaje płynności, a niska resposywność usuwa poświate. Dobrze rozumiem?

 

Czy jeśli można zobaczyć różnice pomiędzy 60 a 120hz, to zobacze  też różnice pomiędzy 9 i 4 ms w tym samym odświezaniu?

Link to post
Share on other sites

 

 

Odświeżanie nadaje płynności, a niska resposywność usuwa poświate. Dobrze rozumiem?

 

mniej więcej

 

 

 

Czy jeśli można zobaczyć różnice pomiędzy 60 a 120hz, to zobacze  też różnice pomiędzy 9 i 4 ms w tym samym odświezaniu?

 

ms to ms trwa tyle samo natomiast co powoduje, że wyświetlacz pracujący z 120Hz mniej smuży to czas podtrzymania klatki, jak łatwo policzyć w 60Hz wyświetlaczu jedna klatka trwa 1/60 sekundy, a w 120Hz trwa 1/120 sekundy, zakładając oczywiście idealny framerate 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...