Skocz do zawartości

Tania i dobra kamera samochodowa


Recommended Posts

Witam,

Muszę zakupić kamerę samochodową. Najlepiej dwie. Na przód i na tył. Koniecznie z rejestracją w nocy. Zależy mi żeby dało się ją uruchomić bez włączania silnika. Chodzi mi o zostawienie nagrywania na noc.
Na alledrogo masa sprzętu, ale to wszystko to są chyba jakieś chińskie konstrukcje, które nawet nie mają żadnej konkretnej firmy.
Zależy mi żeby to był sprzęt w miarę porządny. Tzn. taki żeby dało się zobaczyć czyjąś twarz, czy numer rejestracyjny, oraz żeby nie rozleciała się np. od drgań.

Planuję na nią przeznaczyć maksymalnie 100zł (na jedną). I to jest już właściwie cena nie do przekroczenia.

W ogóle jak to jest z tym nagrywaniem z tyłu? Trzeba drugą kamerę czy są takie z funkcją nagrywania z tyłu?

Pozdrawiam
 

Link to post
Share on other sites

Za 100zł to Ty szukasz właśnie Chińskiej bez żadnej firmy z plastiku odzyskiwanego metodą chałupniczą.

Żeby spełnić twoje wymagania to najmarniej 500zł na jedną byś musiał wydać, o ile masz pojęcie jakieś z elektroniki bo doświetlić obraz podczerwonymi diodami jest dość ciężko ze względu na moc.

Chodzi Ci o zabezpieczenie auta przed uprzejmymi osobami które parkując odbiją się dwa razy od zderzaka Twojego i odjadą ?
Jeśli tak to jest pewne dość dobre rozwiązanie :)

Link to post
Share on other sites
Zależy mi żeby to był sprzęt w miarę porządny

...i chcesz przeznaczyć na to 100zł. Pozostawię bez komentarza.

 

Proponuję zajrzyj tutaj i przejrzyj sobie na spokojnie, są tam również przykładowe nagrania.

Z tego co kiedyś oglądałem to Mio całkiem niezłe sprzęty w tej kategorii posiadało.

Link to post
Share on other sites

No właśnie wczoraj gość mi przyj***ł w zderzak i teraz z jednej strony trzyma mi się tylko na prowizorycznym wkręcie. Wiem kto to, ale nie mam dowodów. Nawet mój lakier ma na zderzaku. Ale Policja wiadomo jak działa...

No to jakie jest to Twoje rozwiązanie? :).

Widziałem na necie nagranie nocne z jakiejś kamerki chyba firmy Manta i było na tyle dobre, że wystarczyłoby. A wartość kamerki to 80zł.

Taka wydawałaby się spoko: http://allegro.pl/wideorejestrator-lark-freecam-1-0-1280x720-gw24m-i4078668181.html
Ale nie wiem czy taką kamerkę włącza się przekręceniem kluczyka, czy może przyciskiem. Jak to jest?

E:
No chcę przeznaczyć na to 100 zł. Myślę, że da się coś sensownego za taką kwotę kupić.
Dzięki za link. Poczytam za chwilę.

Edytowane przez Spirit
Link to post
Share on other sites

Słuchaj jak ma Twój lakier to wzywasz policje i pokazujesz sprawdzę... pobierają próbki lakieru Twojego i jego i coś trzeba im zapłacić, jak uznają ze się zgadza to zwracają Ci koszty z OC sprawcy oraz naprawiasz auto. On odpowiada ze ucieczkę z miejsca kolizji :)

Max 3msc zajmuje ale trzeba szybko próbki pobrać :)

 

Mój sposób ciut inny jest.
Kupujesz płytę główną miniITX 12V (zasilacz z instalacji auta), i do niej dokupujesz 4x kamerki z laptopów (maja złącza USB które wystarczy wyprowadzić. I masz rejestrator czteropunktowy, jeśli chcesz by było jasno w nocy to 4x LED IR dajesz na kamerkę i już.

Zmieścisz się spokojnie w 200zł wtedy, max 300.

Link to post
Share on other sites

I te diody IR musiałbym jakoś umieścić w taki sposób jak są umieszczone np. w tej kamerce z linku, który dałem wyżej?
Powiem Ci, że to może być super pomysł a wykonanie nie wydaje się trudne.
Mógłbyś skomponować jakiś prosty schemat takiego cuda?
I w ogóle akumulator wytrzyma np. całą noc nagrywania na wyłączonym silniku?
 

Słuchaj jak ma Twój lakier to wzywasz policje i pokazujesz sprawdzę... pobierają próbki lakieru Twojego i jego i coś trzeba im zapłacić, jak uznają ze się zgadza to zwracają Ci koszty z OC sprawcy oraz naprawiasz auto. On odpowiada ze ucieczkę z miejsca kolizji  :)

 

No właśnie pytałem policjanta czy zobaczą ten samochód, czy coś zrobią. On mówi, że nie. Trochę szoku doznałem. Potem powiedział, że może dzielnicowy obejrzy. Ale wiadomo jak to w praktyce będzie wyglądało. Słowo przeciwko słowu.
Jakiego rzędu są to koszty?

Edytowane przez Spirit
Link to post
Share on other sites

250zł płaciłem, i nie mówisz czy pooglądają auto ! Wtedy jasne jest że odmówią. Dzwonisz i mówisz że miałeś kolizję na parkingu, od razu inne podejście :)

 

Więc tak, mam stary akumulator 12V 35Ah (więc na bank nie ma już tej pojemności) i dwie noce nagrywania spokojnie wyrobi, ważne by procek był wydajny i oszczędny, czyli Atom albo AMD E cos tam (tak, wiem że powie zaraz ktoś mądry że one nie są wydajne, ale jak weźmiemy pod uwagę fakt że będzie na tym PC system okrojony do granic który zje 10MB ramu to sprawa wygląda już inaczej).

 

Diode IR kupisz w każdym elektronicznym, szukaj tylko mocnych 220mW, wtedy 4 takie spokojnie wystarczą.

Schemat ? hmm dajesz rezystor 12-18Ohm i tyle. lutujesz go do jednej nogi diody, i podłączasz takie coś pod 5V (zaświeci tylko w odpowiednim kierunku podłączona), by sprawdzić czy działa włączasz kamerkę w telefonie i celujesz w diode i myślę że się domyślisz czy działa :)

Link to post
Share on other sites

No to może pokuszę się o ten przyjazd policji.

Podłączam to pod 5V na płytce z kamerą?
Jestem trochę nie ogarnięty w takich sprawach, także trzeba mi dokładnie wszystko mówić ;).
I obojętnie pod którą nogę wlutuję rezystor?
W ogóle pomyślałem, że mógłbym też wsadzić do samochodu laptopa i podłączyć do niego kamerki internetowe. Jest tylko jeden problem. Czy da się zamienić zwykłe świecące diody w kamerce internetowej na diody IR? I działałoby to?

Edytowane przez Spirit
Link to post
Share on other sites

 

 

Podłączam to pod 5V na płytce z kamerą?

Tak będzie najlepiej

 

 

 

I obojętnie pod którą nogę wlutuję rezystor?

Generalnie tak, najwyżej jak nie zaświeci to odwracasz + i - i już, nic się nie uszkodzi :)

 

 

 

W ogóle pomyślałem, że mógłbym też wsadzić do samochodu laptopa i podłączyć do niego kamerki internetowe. Jest tylko jeden problem. Czy da się zamienić zwykłe świecące diody w kamerce internetowej na diody IR? I działałoby to?

Da się, ale to już nie będzie takie łatwe, bo wydajność prądowa na tej diodzie jest znikoma. Oczywiście cały czas mówię o sytuacji gdy wyciagniesz 5V bez ograniczenia USB, bo samo USB jedno zasili max 2 mocne diody IR.

 

Pomyśl też nad programem, laptop niby fajny do tego, ale jednak wolałbym coś na ITX bo zje mniej prądu.

Stawiasz czysty system debian i doinstalujesz sterowniki do kamerek i Motion. Wtedy wystarczy Ci 256ramu i procek 1Ghz :)

Link to post
Share on other sites

Tylko, że stawianie na ITXie wiąże się z koniecznością posiadania jakiegoś monitora. A ciężko trochę w samochodzie go wozić. Można by się pokusić o skonfigurowanie systemu tak żeby rozpoczynał nagrywanie zaraz po uruchomieniu, ale istnieje ryzyko, że coś nie zagra i nawet nie będę o tym wiedział.

A jak rozwiązałeś problem upałów? Zostawianie włączonego komputera w nagrzanym samochodzie może się skończyć pożarem.

Link to post
Share on other sites

A po co Ci monitor ? Jak raz skonfigurujesz system i wyprowadzisz odpowiednie przyciski do sterowania to jest to zbędny bajer który tylko wcinać będzie prąd bez sensu.

 

Jak rozwiązałem ? Wentylator fabryczny starcza, i schowałem go w zacienionym miejscu z dostępem powietrza z dworu. Najwyższa temp jaką zarejestrowałem stojąc w korku to aż 57*, myślę że to nie wiele :)

Pamiętaj też że mówię o konstrukcji ITX czyli bardzo mało się grzeją i procki nie są hiper wydajne jak i7.

I gwarantuję że będziesz wiedział, kamerka jak zaczyna nagrywanie zapala diodę, wystarczy na przewodach wypuścić ją na kokpit i od razu będziesz miał informację która nie nagrywa itp :)

Edytowane przez bullseye
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

A może warto jednak kupić jakiś porządniejszy wideorejestrator z prawdziwego zdarzenia :P ? Tak chyba będzie najłatwiej, tym bardziej, że zrobienie tego 4-punktowego rejestratora z kamerek do laptopa, co zaproponował kolega bullseye, wyglada dość skomplikowanie... Ja na przykład mam kamerkę samochodową TrueCam A5 – kosztuje ona trochę drożej niż to, co chcesz, ale za niewiele ponad 500 zł masz kamerkę, którą uruchomisz bez włączania silnika (musisz mieć w tym celu specjalne gniazdo pobierające energię z akmulatora). Kamerka jest wyposażona w detekcję ruchu – czujnik uruchomi się, jak tylko ktoś podejrzany zbliży się do Twojego pojazdu.

Nie polecam Ci też kamerki dwuobiektowej, bo jakość nagrań na obu obiektywach będzie słaba – procesor musí przeliczyć dane z dwóch kamer. Ten Lark, jak pokazały przykłady video, też dosyć słaby... Nie widać tablic rejestracyjnych w dzień, a co dopiero mówić o nagraniach nocnych... Do tych celów, które Ty potrzebujesz, myślę, że najlepiej sprawdzi się właśnie TrueCamka.  :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Ja używam od miesiąca Ferguson eye drive SHD100. Nie znany producent, raczej jakieś androidy i odbiorniki satelitarne. Było kilka recenzji

 

http://www.spidersweb.pl/2014/08/ferguson-eye-drive-shd100.html

http://antyweb.pl/ferguson-eye-drive-shd100-wideo-rejestrator-dla-kowalskiego/

http://vadimpacajev.com/test-wideorejestratora-kamery-samochodowej-ferguson-eye-drive-shd100/4403

 

 

Zaryzykowałem i jestem zadowolony...bardzo dobra jakość obrazu i dźwięku. Trochę słaba bateria, na zewnątrz długo nie podziała, ale i tak jest u mnie na stałe podpięta. 

 

na Youtubie kilka filmików https://www.youtube.com/watch?v=jx_V8X88PNY

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Hej :) Ja już gdzies tu ten temat też poruszałem. Może nie najtańsza, ale zdecydowanie doskonałej jakości. Kamerka samochodowa  Ferguson Eye Drive SHD 100  - zależy czego kto w kamerce szuka, ale moim zdaniem tutaj największymi atutami są na prawdę duży wyświetlacz (2,7 cala), super jakość nagrywania SHD!, bardzo duży jak na kamerki kąt widzenia i nagrywania obrazu 135 stopni i detektor ruchu, który za Ciebie uruchomi kamerkę.

 

Dla bardziej wyszukanych zwolenników kamer, na pewno cenna będzie też funkcja WDR czyli szeroki zakres dynamiki - przyda się tym, którzy kręcą w każdych warunkach:)) . Moim zdaniem, kamerka godna uwagi - sam mam i jestem zadowolony.

 

Tu można poczytać o niej więcej: www.ferguson-digital.eu/pl/rejestratory-samochodowe/464-ferguson-eye-drive-shd100.html

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...