Skocz do zawartości

SSD vs HDD - porównanie technologii. HDD lepszy pod OS?


Recommended Posts

Kolega upiera się by do składanego kompa włożyć mu dysk SSD. Ja tymczasem próbuję zrozumieć skąd wzięło się przekonanie, iż dyski tego typu są bezkonkurencyjne pod system. Może jest to jedynie chwyt wciskany przez marketingowców ?

Przecież pamięci FLESHowe potrzebują znacznie więcej czasu na przetworzenie danych w celu zapisania ich w formie nie pofragmentowanej, choćby poprzez ciągłe układanie danych na dysku, tak aby nie uległy fragmentacji. Aby taki dysk był wydajniejszy musiałby posiadać kilkakrotnie szybszy zapis i odczyt danych.

 

Podąrzając tą logiką porównałem sobie wybrany przez niego dysk, z dowolnym znalezionym w sieci.

 

Na Crucial M500 120 GB odczyt wynosi 500Mbps, zapis 130Mbps.
Nieco lepiej wychodzi wersji 250 GB - 500Mbps, 250Mbps,
Za tą cenę mógłbym mu włożyć 4TB HDD Seagate'a posiadający 600 Mbps odczytu i 146 Mbps zapisu. Przy czym prędkość odczytu znalazłem maksymalną, a zapisu średnią, czyli jeśli partycje systemową stworzylibyśmy na zewnętrznym fragmencie talerza, to prędkość zapisu powinna wynieść conajmniej tyle ile na szybszym SSD.

Wersja 120GB wygląda beznadziejnie. Nie wiem skąd pogląd iż jest szybsza od HDD.


( edit: bug w tekście )

Edytowane przez Wyrwinóg
Link to post
Share on other sites

Dyski SSD maja ogromnie mniejszy czas dostępu - duży plus przy wielu małych plikach (ładowanie systemu do pamięci).

Ponadto są po prostu szybsze, większy transfer maksymalny, więcej operacji na sekundę.

Widziałem już wiele rożnych SSD, na wielu systemach, nawet w porównaniu z szybkimi HDD różnica jest duża, zauważalna.

 

I jeszcze jedno, informacje podane przez producenta często mocno odbiegają od normy, i są możliwe do osiągnięcia tylko w specyficznych warunkach.

 

@edit:

Najlepszy wynik testu HDD jaki znalazlem w internecie:

http://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/hdtune/hdtune-1612-18722-775Bf8Zld2fIL.png

oraz SSD:

http://screencloud.net//img/screenshots/38655fcc33d7130e6cb90266d3dedb77.png

Edytowane przez Rocik
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja na początku też byłem sceptycznie do SSD nastawiony do czasu aż nie złożyłem dla znajomego kompa w którym był SSD pod system. Pierwsze wrażenia z dyskiem SSD były szokujące :) wszystko śmigało z prędkością światła w porównaniu do HDD.

Edytowane przez CoreDuo
Link to post
Share on other sites

Czas dostępu HDD to od najszybszych do najwolniejszych do SSD (też tych najwolniejszych/najszybszych) to nawet 100/200 razy szybciej na korzyść SSD. Miałem już kilka SSD i kilka HDD i nie ma konkurencji. Ja tylko czekam, aż technologia się rozwinie, że HDD znikną z rynku.

Link to post
Share on other sites

Nie ma co nawet porównywać. Już nawet pradawne SSD SATA2 są szybsze od jakichkolwiek HDD włącznie z 10k rpm.

Inną sprawą jest to, że M500 120GB jest okrutnie wykastrowany i zwyczajnie słaby.


Kolega upiera się by do składanego kompa włożyć mu dysk SSD. Ja tymczasem próbuję zrozumieć skąd wzięło się przekonanie, iż dyski tego typu są bezkonkurencyjne pod system. Może jest to jedynie chwyt wciskany przez marketingowców ?
 

Jak zasiądę do komputera z HDD to mam wrażenie, że jedynie korby do niego brakuje. Non stop mieli talerzami, wielozadaniowość zerowa, predkości śmiesznie niskie. SSD to największe zbawienie dla komputerów w tej dekadzie. Dopiero z dobrym SSD można pracować w cywilizowanych warunkach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Za tą cenę mógłbym mu włożyć 4TB HDD Seagate'a

 

Za taką cenę dostaniesz dysk 1TB...

 

 

 

posiadający 600 Mbps odczytu i 146 Mbps zapisu.

 

Chyba w jakimś równoległym wszechświecie, ale skoro kupujesz dyski 4TB za 250 zł, to pewnie są one magiczne...

 

 

 

Ja tymczasem próbuję zrozumieć skąd wzięło się przekonanie, iż dyski tego typu są bezkonkurencyjne pod system
 

 

Widać, że nigdy nie miałeś styczności z SSD.

 

 

 

SSD to największe zbawienie dla komputerów w tej dekadzie.

 

Amen.

 

SSD jest dla codziennej pracy z kompem tym, czym dla gier było pojawienie się pierwszych akceleratorów 3D - zupełnie inną jakością. 

 

 

Temat zamykam, bo jego ciągnięcie nie ma absolutnie żadnego sensu.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...