Skocz do zawartości

Jaki cichy i wydajny wentylator 140mm do pracy poziomie?


Recommended Posts

Tak jak w temacie, poszukuje czegos przystosowanego do pracy w poziomie, ma byc to wentylator wyciagajacy powietrze z obudowy przy czym dobrze by bylo aby nie halasowal przy zblizeniu do siatki typu 'plaster miodu' bo niektore wentylatory sa ciche do momentu spotkania z meshem :)) Najlepiej w kolorze czarno-bialym ew. czarne. Cena nie gra roli, liczy sie cisza i wydajnosc.

Link to post
Share on other sites

Ja bym tam obstawiał jakiegoś be quieta Shadow/Pure Wings - obydwa wentylatory wyróżniają się kulturą pracy na naprawdę wysokim poziomie i są przyzwoicie wydajne. Ewentualnie Enermax UTCB14B wydaje się być sensownym wyborem, również jeśli chodzi o kulturę pracy w większości sytuacji problemów żadnych nie ma...a wieją całkiem przyzwoicie i są polecane ;)

Link to post
Share on other sites

Z tym meshem to Ci nie powiem, ale sam wentylator mogę Ci polecić:

TY-147 - taki jak w Macho Black-White - wydajny i cichy.

TY-143 - taki jak w Silver Arrow Extreme - bardzo wydajny, ale kręci się do 2500 obrotów, także na max sam się może domyślać jak jest głośno.

Poza tym możesz poszukać TY-140 lub TY-150, ale widzę że średnio z dostępnością. Same wentylatory używane w coolerach CPU - Archon, Silver Arrow, True Spirit. Ten ostatni 150 mm

We wszystkich powyższych są łożyska podwójne kulkowe, które nadają się do pracy w poziomie. Jedna uwaga, są to śmigła oversized, przez co mogą nie do końca pasować do standardowych otworów.

Link to post
Share on other sites

Be quiety nadają się do pracy zarówno w pionie jak i w poziomie. Co do enermaxów mogę powiedzieć to samo, nie raz miałem z nimi styczność. W razie problemów przy tym meshu (których generalnie być nie powinno), kołki antywibracyjne lub te nakładki powinny załatwić sprawę ;)

Link to post
Share on other sites

Ponownie

http://www.x-kom.pl/p/171094-wentylator-120x120mm-antec-twocool-120mm.html

lub

http://www.morele.net/enermax-uctb12-420070/

choć ostatnio pojawiają się opinie, że trafiają się terkoczące sztuki w poziomie.

Sam mam 2 sztuki i jest ok.

 

http://www.salurion.pl/product/124415/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/NoiseBlocker_Black_Silent_Pro_PL1_120_mm_BOX.html

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

TY-147 - taki jak w Macho Black-White - wydajny i cichy.

 

Mam 3 te wentylatory w obudowie. Problemem jest ich kształt - nie można ich wszędzie w cisnąć i mają montaż na 120mm (wolałbym 140mm - tutaj polecam TY-150, który ma 150x170mm i montaż 140mm)

Skręcone do 750 rpm są niesłyszalne i całkiem wydajne + mają PWM, który moim zdaniem jest szalenie potrzebny. Powinny go mieć wszystkie wentylatory.

Gdybym mógł je tylko wpasować we Fractalu na tył, przód, bok i górę - zrobiłbym to.

 

Tymczasem przez ich rozmiary nie mogę zamontować dwóch na górze i przodzie (tylko po jednym) - mają wymiary 140x160mm

Tył i bok - w ogóle nie można ich zainstalować

Edytowane przez Jacgues
Link to post
Share on other sites

Jeśli szukasz absolutnie najcichszych konstrukcji to proponuję się zastanowić na BQ Silent Wings 2, NB e-loop lub multiframe. Wszystkie z wymienionych to rewelacyjne i sprawdzone konstrukcje. Najwyższa kultura pracy łożyska i jakość wykonania. Trzeba jednak pamiętać że e-loopy nie nadają się na chłodnice w konfiguracji pull.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co z tego, że BQ są najcichsze skoro ich wydajność w mojej ocenie jest tragiczna.

Stronę wcześniej podałem taką propozycję

 

Całe 29zł ! za 140mm

 

Tu masz ich test.

I teraz zobacz jak mizernie przy nich wypadają BQ Silent Wings 2 140mm

http://www.silentpcreview.com/article1346-page6.html

 

Przy takim samym poziomie hałasu (dBA) ten Antec realne pozwala na niższe temperatury.

Przy max obrotach najwydajniejszy jest Corsair AF 140mm Quiet jednak cichofil będzie trzymał wentylatory na max 800-600RPM.

Zobacz co wtedy się dzieje.

Polecane prze połowę forum BQ Silent Wings 2 140mm (przy okazji ponad 3 razy droższe 90-100zł od Anteca Two Cool - około 29zł) mają najsłabszą wydajność. Przy 12-11 dBA konkurenci rozwalają BQ na łopatki.

Przy tym samym poziomie głośności Corsair AF i Antec Two Cool pozwalają osiągnąć niższe temperatury. Antec przy 11dBA daje 6c mniej od BQ !!!

 

Przemyśl to zanim kupisz wypaśne wentylatory za 70-100zł, które prawie nie wieją. Konkurencje masz pod ręką za 30zł !!!

Edytowane przez omar2033
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Pomiar głośności w testach zwyczajnie nie oddaje tego jak brzmią te wentylatory. W przypadku BQ chodzi o delikatny szum łożyska. Nawet gdy rozkręcisz je do maksymalnych obrotów nie masz mechanicznego odgłosu łożyska który w przypadku corsairow sprawia że nie jestem w stanie przy nich wysiedzieć nawet na 1000 RPM. To jest niestety coś co trzeba sprawdzić kiedy się dany wentylator ma. Two coole instalowalem ostatnio u kumpla. Przyjemna konstrukcja ale ogólna jakość wykonania przywodzi na myśl coś przerobione ze starych klap od klozetu. Zdecydowanie gorszą jakość łożyska słychać bez problemu. Niestety ale w przypadku wentylatorów często wypada je zestawić na żywo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...