Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze chipsetu i nowej płyty


Recommended Posts

Witam,

 

Mój aktualny sprzęt :

 

- ASUS M2N-e,

- AMD Phenom X4 9850 (4x2500 MHz)

- 4x2GB (2x2GB 800 MHz Kingston HyperX + 2x2GB 800 MHZ Kingston VR CL6/6/6/18)

- MSI ATI Radeon 5670

- dwie barracudy 7200.11 po 250GB w RAID0 - do zamiany albo uzupełnienia na 2x samsung F3 (2x0,75/1TB również w RAID0)

 

Do wymiany płyta, reszta pewnie chciałbym, żeby została... Z zastrzeżeniem późniejszej wymiany czy to procesora (a co tam - na X6:)) czy dołożenia drugiej grafiki...

 

Jak zacząłem zagłębiać się w chipsety i producentów - niestety przestałem ogarniać temat.

 

Z chipsetów myślę, że warto myśleć o serii 790 (X, FX, GX??)

Producenci są właściwie dwaj - asus i gigabyte

 

Zależy mi na stabilności, dobrym RAIDzie i możliwości - kiedyś - podkręcenia całego zestawu.

 

Cena - około 400 PLN.

 

Pomożecie?

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

Dlaczego? Dlatego, że ja zawsze ludziom staram się radzić tak, jakbym radził sobie samemu, a ja bym takiego tandemu nie złożył.

pozdrawiam

 

P.S>

Nick odpaliłeś K10 pod linem? Bo musi to działać.

Link to post
Share on other sites

Ja proponuję autorowi sprawdzenie na stronie producenta czy płyta posiada wsparcie dla Phenom'a II x6 i tyle.

 

Autor posiada 8GB ddr2 i szkoda wymieniać to na ddr3 dokładając.

 

edit:

Sprawdziłem, nie wspiera.

Szukamy płytki na am2+.

 

edit+:

Ale wspiera Phenom'a II x4 i Athlon'a II x4.

Jeżeli x6 nie jest absolutnym priorytetem, to dałbym sobie spokój.

 

edit++:

Z tym że procesory do 95W.

Link to post
Share on other sites

Boję się, że kasy nie starczy na całkowite przejście na "nowe" (płyta + RAM), szczególnie, że procesor wymieniłem niedawno, a w planie mam jeszcze dokupienie pary Samsungów F3..

 

Sprzedaż tego co mam raczej się zbyt finansowo nie będzie opłacać (chciałem to co mam przeznaczyć na nowy komp "dla rodziców" - szczególnie, że mam grafikę i procesor już wymienione - wydajność sprzed kilku lat, ale dla nich do przeglądania internetu i poczty jak znalazł...

 

Znacie może firmę, gdzie możnaby porozmawiać - pewnie z dopłatą i zakupem płyty - o wymianie DDR2 na DDR3?

 

Bo jak przed chwilką kolega alfarome napisał - mam 8GB, za niedługo pewnie i 16 się przyda (dużo dużych plików graficznych). Ale wymianę - z dopłatą bym na pewno rozważył...

 

A płyt ze wsparciem dla X6 jest kilka - nie potrafię się tylko na coś zdecydować (jeśli opcja pozostania na DDR2)...

 

to by mi sprawę rozwiązało...

 

warszawa, okolice...

Link to post
Share on other sites

Ale jak będziesz chciał wymieniać na ddr3, to będzie to kompletna ro*********a.

Procesor+Płyta+Pamięci przy am3, przy am2+ kupiłbyś nową płytę i jesteś Phenom II x6 ready bez potrzeby natychmiastowej wymiany procesora i pamięci.

 

Jeżeli ten Phenom jest Tobie potrzebny do pracy to kupno płyty na am2+ jest uzasadnione, w każdym innym przypadku szkoda Twoich pieniędzy.

Do czego służy Tobie ta maszynka?

Jakich aplikacji używasz, pytam bo tak naprawdę nie wiadomo czy będziesz miał zysk z 6 rdzeni.

 

Z tą wydajnością z przed 5 lat to trochę przesadziłeś, w sporą część wszelkich gierek można pukać na przyzwoitym poziomie graficznym. :D

Link to post
Share on other sites

Może inaczej: mój pierwotny pomysł był taki, żeby TERAZ wymienić płytę (tylko) na taką, która KIEDYŚ obsłuży procesory przyszłości (na dziś X6). Płyta miałaby obsłużyć obecne pamięci (DDR2), ew. więcej (dlatego max. pamięci to 16GB - teraz mam 8 i na razie się nie dławię).

 

W jednej z odpowiedzi było, że DDR2 to nie najlepszy pomysł, stąd mój na wymianę....

 

Ja - poza biurem i internetem - sporo czasu spędzam nad grafiką (przy 4GB nie raz widziałem komunikaty "Out of memory", teraz nie...) - bardziej liczy się dla mnie ilość pamięci niż jej szybkość (oczywiście szybkość nie przeszkadza:), ale bardziej kluczowa jest ilość).

Dlatego pierwotny pomysł wymiany płyty która będzie jakoś tam otwarta na przyszłość.

 

I pierwotne pytanie właśnie było o tę płytę...

 

Ja na początku myślałem albo o asusie M4A78-E, później pojawiła się propozycja gigabyte GA-MA790X-UD3P (odpowiednio 790GX i 790X)... Są X6 ready, DDR2, RAID podobno niezły...

Link to post
Share on other sites

Strasznie drogie te płyty, ale nie mam co Tobie zaoferować zamiast wskazanych.

Jeszcze przegrzebie czy jest coś sensownego i napiszę.

 

Swoją drogą nie planuj zakupu jakiegokolwiek komponentu na przyszłość, bo jest to bez przyszłości. :P

 

Technologie jutra zawsze wyprzedzą technologie dzisiejszego dnia, po co pompować pieniądze w przestarzały sprzęt? ;)

 

Jeżeli nie planujesz zmiany procesora teraz, to lepiej dać sobie spokój.

Kurs teraz niekorzystny, więc i procesor i płyty droższe.

 

O ile to co masz Tobie wystarcza to nie bardzo jest sens zmieniać.

Jak przestanie zmieniasz wszystkie wąskie gardła zgodnie z budżetem i działasz dalej.

Link to post
Share on other sites

Chcę zmienić system (już nawet mam - W7 64 Pro). Przy okazji chcę przeinstalować system - bo moja VU 64 po załadowaniu zajmuje 1,8GB, mimo to działa ok....

Zmieniając system chcę zmienić dyski na szybsze - przy okazji i kontroler RAID - i stąd się wziął pomysł wymiany płyty...

 

Tak w skrócie...

 

A że już wymieniłem część sprzętu (procesor 3800+ i grafikę GF7300GT) to jak mi płyta zostanie to będę potrzebował tylko obudowy i 2GB ramu żeby złożyć "w miarę dobry" komputer do netu i biura (upgrade komputera u rodziców - im więcej niepotrzeba)

Link to post
Share on other sites

Kontroler RAID będzie programowy na płycie i ma on pewne ograniczenia.

Sam mam 6 dysków po 500GB i w RAID mogę spiąć tylko 4 i nie mogę przekroczyć wielkości macierzy - 2 TB.

Jeżeli planujesz coś podobnego będziesz musiał rozważyć sprzętowy RAID, ja zostałem uświadomiony, że akurat w tym przypadku nie będzie tanio by było dobrze.

 

Co do kupna płyty:

W takim przypadku, czemu nie, skoro masz na to budżet, a stara płyta ma już przeznaczenie to jestem za.

Płyty, które wskazałeś kosztują, ale mają dobrą jakość wykonania.

Jedyne co od nich odstręcza to cena, która nijak ma się do możliwości i do obecności AM3.

Spróbuje jeszcze czegoś sensownego poszukać, bo nie bardzo miałem na to czas.

Może znajdzie się ktoś, kto byłby wstanie doradzić coś korzystniejszego cenowo.

Link to post
Share on other sites

RAID na tych płytach to kontroler softwarowy????

 

jej, to drastycznie burzy moją koncepcję......

 

NA PEWNO nie sprzętowy (jak karta gaficzna, itd).

 

Jakoś się nigdy nie zagłębiałem, ale byłem PEWIEN, że to rozwiązanie sprzętowe (w chipsecie...)

Link to post
Share on other sites

Tzw. integrowany w chipsecie jest drobnym oszustwem i jest to fake RAID przez firmware/driver o ograniczonych możliwościach w stosunku do kontrolerów na kartach rozszerzeń.

Kubbak ma w tym temacie wiedzę, uderz bezpośrednio do niego albo załóż temat w tym dziale.

Zależy też jakie masz potrzeby, możliwe że w zupełności zaspokoi to Twoje potrzeby.

Link to post
Share on other sites

Moje potrzeby??

trochę jako użytkownik: szybki transfer dużych plików...

Pewnie i system będzie się uruchamiał nieco żwawiej...

 

aktualnie mam RAID0 na 2x Barracuda 7200.11 (po 250GB).

 

aktualnie HD Tune pokazuje szybkość takiego zestawu (stripping) na słabszą niż pojedynczego Samsunga F3... (u mnie transfer 37-130 MB/sec, czas dostępu 16,2 ms, burst 100MB/s i użycie procesora 25% (to tłumaczy softwerowe rozwiązanie...).

 

A RAIDy na płytce to około 400 pln jak się zdążylem wczytać...

 

 

A wracając do wyboru płyty: ASUS czy GIGABYTE? (za asusem przemawia marka (??) - przynajmniej kiedyś tak było, ganiony jest za słabe rozmieszczenie elementów na płycie.. polecana jest GA...)?

Link to post
Share on other sites

RAID na płycie przez SB750 to software RAID przyśpieszany właśnie przez ten mostek, jest to bardziej optymalizacja niż prawdziwy RAID.

Kontroler sprzętowy kosztuje coś ~1000 PLN i więcej, także podejrzewam że w zupełności wystarczy Tobie programowy. :P

 

Przy tej cenie to sam musisz ocenić czy odpowiada Tobie rozmieszczenie, wsparcie ze strony producenta (firmware/software/gwarancja) i czy nie kręcą Cię ewentualne dodatki(przy zakupie nowej płyty, ewentualnie bajery takie jak crossfirex czy sli, ale raczej nie). ;)

 

Dla odmiany zaproponuję naprawdę drogą płytę:

http://allegro.pl/item1076712256_asus_c ... ml#gallery

 

Nie wiem jak ten sprzedający, ale płyta może być.

I tak bym jej nie wziął, bo droga niemożebnie. :D

Link to post
Share on other sites

Taaa... Samego sprzedawcę już widziałem (ma sporo płyt w wersji bez żadnego wyposarzenia, ale trochę tańszych niż na rynku).

Sama cena jakoś BARDZO mocno nie odstrasza - ta z allegro jest raptem o 50 pln wyższa niż M4A78-E ze sklepu, ale ma jedną wadę, dla mnie dosyć istotną - 8GB ramu... Tyle mam teraz, i wystarcza, ale obawiam się, że za jakieś dwa lata może być krótko z pamięcią...

 

nadal waham się między GA-MA790X-UD3P (367 pln) a ASUS M4A78-E (385 pln)

 

I powoli moja decyzja zmierza w kierunku asusa bo (kolejność dowolna)

- dodatkowa grafika działająca w trybie hybrid CF (pewnie lepiej mieć niż nie mieć:P)

- e-SATA (analogicznie, dyski zewnętrzne mam na USB)

- zasilanie procesora 4-ro pinowe (mam taką wtyczkę w zasilaczu), w GA jest 8-mio pinowe (co pewnie jest lepsze, ale nie mam takiej wtyczki)

 

Z kart rozszerzeń jakie aktualnie wykorzystuję - FireWire - mógłbym zrezygnować... Pytanie tylko co jak zajdzie potrzeba przejścia na USB3.0... Chyba, że będzie to karta na krótkiej PCI-e (tam dostęp jest w miarę swobodny...)

 

Ehh... nie lubię wyborów tego typu - szczególnie że pierwszy raz zmieniam tylko płytę (wcześniej wymiana dotyczyła całego zestawu...)

Link to post
Share on other sites

Też brałbym raczej tego Asus'a, ale nie licz na jakikolwiek z zysk z integry, masz HD5670, a hybrid w 780G działa tylko z kartami low-end serii 3xxx.

 

Nie wiem czy warto myśleć o tym co będzie za dwa lata, bo z dostępnością i cenami pamięci może stać się wszystko.

Jeżeli ta modyfikacja zadowoliłaby Ciebie w tym momencie to git (to znaczy planujesz zmianę procesora na dniach lub dokupić pamięci), w każdym innym przypadku lepiej schować szklaną kulę i kupić rodzicom jakąś tanią płytę i nic nie zmieniać.

Za jakiś czas kupno ddr2 może okazać się nieopłacalne i prawdopodobnie będą obecne na rynku lepsze rozwiązania niż x6.

 

Windows 7 i na obecnej konfiguracji będzie działać, także to akurat zmartwieniem być nie powinno.

 

Edit:

 

Tani RAID na karcie rozszerzeń będzie tym samym co jest na płycie (FakeRAID), szkoda pieniędzy. :D

USB 3.0 gdy stanie się standardem znajdzie kogoś dzianego kto będzie tłukł kontrolery na karcie rozszerzeń i będzie na tym zarabiał.

Przynajmniej tak mi się wydaje.

 

EDIT ++:

 

Dopiero teraz mnie to uderzyło, przecież na nowej płycie sloty się nie rozmnożą co znaczy, że musiałbyś wymienić moduły na 4GB na kostkę, koszt kosmiczny.

Dokupienie pamięci zostaje zbite, także jeżeli nie chcesz, nie masz na nowy procesor to szkoda pieniędzy, chyba że czujesz parcie.

Fakt faktem, że ludzie często się skarżyli na RAID w nForce, ale ja i na swój narzekam...

Kupisz dyski, sprawdzisz jak działa i dopiero będziesz myślał o ewentualnym kupnie, przynajmniej ja bym tak zrobił.

Ale Tobie namieszałem, przepraszam. :oops:

Link to post
Share on other sites

Wiesz, chyba mnie przekonałes...

 

na razie się wstrzymam, aczkolwiek chodziło mi po głowie kupno płyty na AM3 i dokupienie pamięci DDR3, ale - mojego 9850 nie wsadzę w to, prawda? AM3 z tego co poczytałem obsługuje tylko P/A II i jakiegoś semprona...

 

Szkoda...

 

I jeszcze ceny kostek DDR3 4GB... d r o g o . . .

 

Dzięki raz jeszcze!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...