Skocz do zawartości

Energooszczędna platforma na mały serwer


Recommended Posts

Chcę złożyć niedrogo platformę na domowy serwer. Im niższa cena tym lepiej, najwyższym priorytetem jest niskie zużycie energii, przy dość dobrej wydajności. Acha i musi obsługiwać RAID1 :D Czego moja obecna płyta z Atomem D510 Intela nie ma....

 

Na serwerze będzie:

 

-jakaś dystrybucja linucha

-FTP/SSH

-WWW/PHP/JAVA (do robienie testowych serwisów internetowych :P )

-serwer poczty

-SVN/CVS

-backup plików z peceta

 

ideałem byłby Corei3/Pentium G z 2GB DDR3, ale to wychodzi strasznie drogo. Na razie zastanawiam się nad:

 

-Atomem D510 Gigabyte'a

-Sempronem 140 z obniżonym napięciem i taktowaniem + 760G/785G

-Celeronem 420/3200 z obniżonym napięciem + G31/G33

-Athlon 2650e + płyta z integrą na AM2

 

Co radzicie?

Link to post
Share on other sites

dokladasz "tylko" 3 stowy do i3 a tracisz wszelkie problemy- ja radzilbym dolozyc

a jesli naprawde sie nie da to dopiero dumac

czy to az taka wielka roznica czy komp bedzie za 1200 czy za 1500 - mysle ze dasz rade;)

 

zbyt duzo przemawia za i3 (w serwerze) by latwo z niego rezygnowac

Link to post
Share on other sites

Jakie 1200? Dyski mam, RAM DDR2 jakby co też mam, bude i zasilacz (fortron 250W) mam. Zostaje tylko kwestia mobo/proca, ewentualnie przy i3 też ramu. 1156 wyjdzie sporo drożej.

 

Sempron 140 + płyta to mniej niż 400zł, płyta GB z D510 też, a w 1156 sama płyta to 300zł, proc min. 300zł i do tego ram za 200zł...

 

Do tego duet sempron+płyta brałbym za punkty, GB D510 też.

 

 

@lopez - nie , Pentium G nie ma HT.

Link to post
Share on other sites

generalnie to ma być tylko dla mnie :D

 

ale....

 

możliwe, że którychś z moich testowych serwisów internetowych zacznie mieć wzięcie i oglądalność będzie rosła (jak będzie za duża to przeniosę najwyżej na jakiegoś dedyka), ale fajnie jakby obsłużył z 30-40 osób na raz - nie wiem jaka wydajność jest wtedy potrzebna.

 

 

Znalazłem pewną ciekawostkę:

 

jeden gościu na zagranicznym forum napisał, że ustawił semprona 140 na 2GHz i 1V, miał tam 2GB Ramu w jedenj kości, dysk ssd 8GB i napęd DVD - komputer pod ubuntu pobierał w idle 41W ,a w obciążeniu 46W :P W razie czego można odblokować rdzeń i podneiść taktowanie jak wydajność będzie zamała...

Link to post
Share on other sites

jesli za duzo Ci wyjdzie na i3 - to moze e5300 - prad nizszy niz athlon , a jednak wieksza wydajnosc przy tym samym zegarze + 2 kaszy

 

41W to zadna wielka ciekawostka przy tak malej wydajnosci e3xx ciagnie mi ok 15W

a przy 1.2 Ghz i tak jest wielokrotnie wydajniejszym

Link to post
Share on other sites

Może mu o Pentium 4 chodziło? ;)

 

W sumie to ciężki wybór - Sempron jest dosyć wydajny, prądu dużo nie bierze a w razie czego można w przyszłości Athlona X4 45W wsadzić :P. Platforma na e3xxx też ma sens, bo to najoszczędniejszy dual core http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/di ... html#sect0 przy czym szkoda, ze nie ma nowszych porównań.

Link to post
Share on other sites

Szkoda, że tam robili test na 4890, ona powinna brać z 80W w idle, ale przydałoby się porównanie z integrą jakąś :P

 

Rozwiązanie z AMD będzie właśnie przyszłościowe - jak zabraknie mi wydajności to odbloukjęsemprona, albo wymienię na x4 45W. Za to Atom będzie na pewno najmniej prądożerny... eh co tu wybrać ;)

Link to post
Share on other sites

Raid 0 mam na drugim kompie, na serwerze zrobię Raid 1.

 

Dobra to jeśli wezmę tego GB z D510 to jaki tam dać cooler? Rozstaw ma chyba 40mm, ale jest blisko ramu, nie chcę zostawiać tego chłdozenia bo pewnie będzie głośne.

 

D510 ma 2 rdzenie i 4 wątki, do tego bez zmiany napięcia ludzi kręcą go na 2-2,1 GHz :P

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...