Skocz do zawartości

Od czego zacząć rozbudowę PC


Recommended Posts

Witam. Posiadam taki oto PC: 

Obudowa: SP Brutus 410

MOBO: Asus m5a97

CPU: AMD phenom II 965 

Gpu: gtx 560 ti (korzystam z rozdzielczości 1360 x 768 więc nie potrzebuje lepszej) 

Dysk twardy od laptota 320 gb (2,5")

i 4 GB ramu 

 

Planuję rozbudowę PC i na oku mam następujące elementy :

Dysk + dysk ssd (razem ok. 550zł )

Mobo + Cpu + Ram (razem 1500 - 1700 zł)

Obudowa i Cooler (razem 400-500zł)   [znaczna część ceny to obudowa] 

 

Wszystkie elementy mam dobrane (nie trzeba już podawać co w tym funduszu było dobre itp.) jednak zastanawia od czego zacząć ,bo jak wiadomo nie są to tanie rzeczy a pieniądze na drzewach nie rosną.  Pc służy do grania i przeglądania internetu , oraz oglądania filmów. Ostatnio kupiłem bf4 jednak wszystko na wysokich chodzi ładnie pięknie , a po jakimś czasie zaczynają sie 2 sec zwiechy raz na 1-5 min co jest znacznie dręczące. Stawiam że jest to wina CPU lub Ramu , ale słyszałem ,że ssd potrafi znacznie poprawić sytuacje w bf4 i innych grach. Z drugiej strony dysk od laptopa (a dokładniej to ps3) też tak dosyć słabo jak na PC i dlatego mam dylemat od czego zacząć zakupy :( Z góry dzięki za pomoc. 

 

PS.Chyba przy zakupie cpu i mobo od razu będę musiał kupić cooler bo stockowy podobno do niczego się nie nadaje (ten co mam teraz czyli stockowy amd nawet daje rade,ale pójdzie on na sprzedaż razem z cpu i mobo jak będę miał już fundusze lub będę blisko kupna nowych podzespołów) 

Link to post
Share on other sites

Zacznij najpierw od najważniejszych rzeczy czyli Cpu, mobo. Hmm... z tym RAMem to możesz kupić albo dołożyć aby mieć te 8GB łącznie. Ta Twoja grafika jest też dziwna trochę :) Ti. Nad obudową na końcu się zastanów a cooler jak bierzesz nowy procek to też zmień.

Link to post
Share on other sites

hej, te 1-2 sekundowe przestoje to moze byc przegrzewanie sie kompa. Sprawdzales moze temperatury? Jezeli nie to sprawdz, podaj tez jaka mas zobudowe i zasilacz.

Jezeli nie chcesz wymienic monitora i grac w wyzszej rozdzielczosci (co wiazaloby sie z wymiana karty graficznej) to nie ma sensu wydawac 1500 zl na procek i plyte.

Uwazam wrecz ze wystarczyloby OC procesora lub wymiana go np na FX 6300/8320.

Dysk SSD i dodatkowe 4 GB ramu zdecydowanie przyspieszy kompa.

Rozbudowe zaczalbym od wymiany zasilacza i obudowy, pozniej ram i SSD, chlodzenie CPU i wtedy zobaczysz czy chcesz wymienic reszte podzespolow

Edytowane przez bossk
Link to post
Share on other sites

Mój zasilacz to ocz500sxs2 500w (pytając się kiedyś o opinie na tym forum pisano mi że starczy on na rozbudowę). Co do temperatur CPU sięgają max 65 stopni ,więc tak po mojemu (specjalistą nie jestem) to chyba nie jest źle i jak na razie nie trzeba obudowy wymieniać , a co do cpu to mój tv powoli ogłasza koniec swojego żywota ,więc składam już pc z myślą o nowym monitorze .

Link to post
Share on other sites

masz racje z temperaturami nie jest zle, jest fatalnie ;/ jak najszybciej wymien paste termoprzewodzaca i najlepiej chlodzenie, prawdopodobnie obudowa- dodj wentylatory, zasilacz moze zostac.

Max temperatura dla Phenomow to 62 stopnie, moj 6 rdzeniowy phenom podkrecony na 4.2 GHZ nie przekracza w grach 47 stopni...

to wlasnie temperatury sprawiaja ze masz te 1-2 sekundowe freezy. 

Edytowane przez bossk
Link to post
Share on other sites

te 65 stopni było w programie prime 95 więc wiadomo ,że w rzeczywistych warunkach tyle nie wynoszą (grając w bf nie przekracza 60 stopni , trzyma się około tej temp.). Nie offtopując to od czego zacząć ? Bo tak mi się wydaje ,że jakby wydajny procesor i ram nie był to na słabym dysku rewelacji nie będzie (ale tak mi się WYDAJE) 

Link to post
Share on other sites

wedlug mnie powinienes zmienic chlodzenie na procesorze, 60 stopni w BF to stanowczo za duzo. Poprawa temperatur zaowocuje lepszymi osiagami kompa. Pozniej dokup dysk SSD, to bardzo pomoaga w zwyklym uzytkowaniu komputera, w grach torche mniej i rozszerz ram do 8 GB.

Jezeli wydajnosc nie bedzie Ci wtedy odpowiadac to bedziemy myslec

Link to post
Share on other sites

wedlug mnie tak, ewentualnie najpierw ram a pozniej SSD. Zobaczysz wtedy wydajnosc tego zestawu, zobaczysz czy bedziesz mial dalej przycinki w BF itd. Jezeli okaze sie ze masz zbyt malo wydajnosci, bedziemy myslec dalej co wymienic.

Moze sie okazac ze po zalozeniu chlodzenia i dolozeniu ramu/ ssd wydajnosc bedzie dla Ciebie zadowalajaca i platforme zmienisz dopiero za jakis czas.

Jezeli okaze sie ze wydajnosc zbyt nisk, to chlodzenie cpu, ram i ssd i tak wykorzystasz w nowym komputerze wiec nic nie tracisz

Link to post
Share on other sites

mozliwe ze to dysk twardy jest przyczyna klopotow, nie zalaczyles screena z sectorami, ale predkosc dysku nie nastraja optymistycznie.

Niestety nie znam sie dobrze na dyskach, mam nadzieje ze ktos jeszcze sie wypowie na jego temat.

Link to post
Share on other sites

Hej, Twoj dysk jest kiepski, jezeli temperatury na procku Ci spaly i w grach masz +/- 50 stopni to mozesz zainwestowac w lepszy dysk i ram, pozniej zmienic cooler.

Pamietaj ze w przypadku zmiany platformy to ze rzeczy dalej beda przydatne.

Link to post
Share on other sites

Kup sobie Dysk + ramy  weź pod uwagę taktowanie ramów i opóźnienie  by to fajnie współpracowało 

a cooler możesz zmienić  sobie pastę , no i zobacz czy czasem nie jest zawalony brudem bo to też ma napewno jakiś wpływ.

A co do bf spróbuj wyłączyć filtr lub zmniejszyć np x2  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...