Skocz do zawartości

Irytujący terkot Noiseblockera XE-1 92mm


Recommended Posts

Witam!

 

Proszę o pomoc w sprawie wentylatora i jego dziwnych zachowań.

Kilka tygodni temu dokonałem fanswapa wentylatora w Asusie 6850 DirectCU. Zamiast wentylatorka 70mm zamontowano mi ww. Noiseblockera. Ponieważ ten wiatrak ma 92mm został zamocowany nieco pod kątem za pomocą opasek. Dodatkowo został podpięty do kontrolera obrotów (NZXT Sentry 2). Przez ten krótki czas pracował jak należy, ale na początku tego tygodnia zupełnie zwariował.

Zwariował tzn. zaczął uporczywie i nieznośnie terkotać. Co gorsza potrafi robić to bardzo zmiennie, tj. czasami terkocze bardzo cicho (ledwo słychać i to jeszcze aż tak bardzo nie przeszkadza), a momentami terkot jest tak głośny, że potrafi zagłuszyć nawet inne wiatraki... Te odgłosy pojawiają się gdy śmigło pracuje na 40/50% prędkości. Podczas obciążenia i większych obrotów terkot też słychać, ale wydaje się, że nieco mniej.

Co może być tego przyczyną? Zbyt luźny montaż, wadliwy egzemplarz, a może kontroler obrotów? Nie próbowałem za bardzo tego sprawdzać podczas pracy śmigła, bo nie chcę sobie "uciąć" palców :)

 

Będę wdzięczny za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Musisz to posprawdzać tak jak opisałeś. Czy podobne historie dzieją się przy podpięciu pod płytę lub prosto do zasilacza, czy problem ustaje przy sztywniejszym montażu. Jeśli w każdej konfiguracji będziesz miał podobne problemy niewykluczone że wentylator ten zwyczajnie nie nadaje się do pracy w poziomie/takim nachyleniu. To niestety też dość prawdopodobna przyczyna takich zachowań...

Link to post
Share on other sites

 

 

czy problem ustaje przy sztywniejszym montażu

 

Prawdopodobnie to może być przyczyną. Wentylator mam zamontowany za pomocą dwóch opasek, pozostałe dwa otwory są wolne. Zrobiłem prowizoryczną "naprawę", tj. wsadziłem tam silikonowe kołki, ale przeczuwałem, że ten pomysł może nie wypalić.

Podjąłem się natomiast nieco ryzykownego eksperymentu tzn. docisnąłem wentylator podczas jego pracy w jednym miejscu do radiatora i terkot wyraźnie osłabł. Tylko w jednym miejscu, ponieważ podczas próby zahaczyłem palcem o pracujące śmigło :P.

 

W każdym razie spróbuję na początek od próby dociśnięcia wentylatora do radiatora i dołożę jeszcze dwie opaski, a samo mocowanie próbuję ścisnąć najmocniej jak tylko to będzie możliwe.

 

Dziękuję za pomoc, spróbuję to zrobić jeszcze dziś (nawał obowiązków...), a jak się nie uda, to na dniach :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam.

Dość długo nie odzywałem się (sporo obowiązków), ale udało mi się znaleźć parę chwil, żeby coś popróbować z wentylatorem. Jakie są efekty:

- najpierw docisnąłem lekko chłodzenie chipsetu (ponieważ wentylator wciskał się w nie i wziąłem to za głównego winowajcę całej sytuacji)

- założyłem jeszcze jeden pasek od chłodzenia (obwiązałem nim heatpipe'a)

- sprawdziłem złącza (w kontrolerze obrotów, w gniazdach SYSFAN_1 i 2). Nie pomogło

- przedmuchałem jeszcze całe chłodzenie GPU sprężonym powietrzem

 

Podpiąłem teraz wentylator ponownie do kontrolera i o dziwo terkot znacząco spadł. Niestety pojawił się kolejny problem - mianowicie zaczęły mi mocno rosnąć temperatury.

Przykład: podczas przeglądania internetu (odtwarzanie wideo na youtube i innych portalach), przed podjęciem czynności miałem nie więcej niż 45 stopni przy 50% prędkości wentylatora. Teraz przy tej samej prędkości temperatury skaczą do 51 stopni. Co się mogło stać?

Ps. Ciekawe do ilu rozgrzałoby się w grach...

Edytowane przez Blue Devil
Link to post
Share on other sites

t.luk masz u mnie piwo za ten link:D

Konfiguracja z artykułu jest niemal w całości identyczna, albo bardzo podobna do mojej :) Teraz już wiem, że chyba jednak lekko przesadzałem i niepotrzebnie się martwiłem na zapas. Zresztą znalazłem inne rozwiązanie w postaci bocznego śmigła, które potrafi zbić temperaturę (chyba Ci to pisałem na innym forum jeśli dobrze kojarzę). Jeżeli natomiast zmuszony będę do ekstremalnych rozwiązań, to po prostu wymienię chłodzenie i zastosuję najbardziej wydajną pastę termoprzewodzącą.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...