Skocz do zawartości

Dziwny BSOD, prawdopodobnie przez Intel HD Graphics


Recommended Posts

Witam.

Postaram się krótko.

Ostatnio zdarzyło mi się, że komputer się zaciął, odłączył USB, nie reagował na nic, nawet na reset, pomogło wyłączenie zasilacza. Zignorowałem, bo nie miałem na to czasu.

Wczoraj zdarzyło się coś podobnego, ale zakończone BSODem. Pamiętam że zaciął się dźwięk, na chwilę zgasł monitor itd.

 

Kodu BSOD nie zdążyłem zapisać, ale mam plik *.dmp, z którego poprzez BlueScreenView wyczytałem, że powodem jest "igdkmd64.sys", czyli sterowniki do integry Intela. Problem w tym, że mam najnowsze sterowniki do niej i nie bardzo wiem co mogę zrobić... w BIOSie coś tam grzebałem z jej pamięcią, ale potem przywróciłem do domyślnych ustawień.

 

W programie na czerwono mam też "ntoskrnl.exe" i "win32k.sys".

 

Format i tak mnie czeka (system ma 2 tygodnie, ale muszę się przenieść na nowy dysk jak tylko zakupię), ale może coś pasuje zrobić?

 

Temperatury w normie, system czysty, bez robaków i innych śmieci.

Link to post
Share on other sites

Cześć

1.  ntoskrnl.exe to dosyć ważny plik systemowy odpowiedzialny za jądro systemu więc dobrze byłoby zrobić przywracanie systemu.

 

2.win32k.sys może oznaczać że brakuje Ci jakiegoś sterownika grafiki lub należałoby sprawdzić dostępność aktualizacji systemu.

 

3. igdkmd64.sys albo masz wirusa typu backdoor pozyskującego prywatne dane i najlepiej potraktować go za pomocą malwarebytes https://www.malwarebytes.org/free/ albo usunąłeś sobie coś z biblioteki DLL.

Edytowane przez Wakinashi
Link to post
Share on other sites

Wakinashi, korzystam z zaktualizowanej wersji NOD32, poza tym wydaje mi się że jestem dosyć rozsądnym użytkownikiem - mimo to system może być zainfekowany?

+ jeśli problem leży w brakach w DLL, to usunięcie i ponowna instalacja najnowszych sterowników do GPU Intela powinna pomóc, dobrze rozumuje?

Link to post
Share on other sites

Freso uwierz mi w dzisiejszych czasach jest olbrzymie parcie na zdobywanie danych osobowych czy innych informacji tym się przykładowo handluje. Zainstaluj sobie tego malwara. Backdory mogą zbierać dane przez długi okres czasu powiedzmy miesięcy i nagle zostanie to wykorzystane do np przejęcia konta. Ty możesz być bardzo rozsądnym użytkownikiem ale co z tego? Tylko Ty używasz tego komputera? może kto jakiś czas temu coś ściągnął?

 

Co do DLL to tak;

albo

- http://www.dependencywalker.com/

- odinstaluj i zainstaluj sterowniki, a jak nie pomoże to przywracanie systemu powinno załatwić sprawę.

Ale najpierw malwarebytes.

Edytowane przez Wakinashi
Link to post
Share on other sites

Tylko ja, praktycznie tylko do gier i kilku stron (Fb, benchmark, onet, allegro..). Jutro wrzuce Malwarebytes i zapuszcze skan - wiem o co chodzi, sam kiedys z niego korzystalem :)

Jeszcze pytanie - czy to może być w jakikolwiek sposób powiązane z HDD?

Do czego zmierzam - mój dysk to staruszek trochę, ma już 8 lat.. Głośny okropnie, SATA I, ale działa. Czy możliwe że "gubi" pliki lub w jakikolwiek inny sposób powiązany jest z tymi problemami?

 

Reszta komputera jest nowiutka, ma 2 tygodnie. Myślałem, że uszkodziłem mobo (jest cholernie giętkie i przy wpinaniu kabli aż trzeszczy..), no ale wtedy by się nie uruchomił chyba..

Link to post
Share on other sites

HDD w minimalnym stopniu ale tak, może się przyczyniać do bsodów, ostatecznie dysk twardy też ma sterowniki które się komunikują z pamięcią. Tylko idąc tym tropem równie dobrze można powiedzieć że 374.218 innych rzeczy może wywołać bsoda. Albo wystarczy reset bios poprzez wyjęcie bateryjki na 2 minuty.

 

Jednak na podstawie tego co Ty napisałeś problem jest wyjaśniony wyżej i raczej nie pasuje do hdd.

 

Jak już przeskanujesz malwarem, przeinstalujesz sterowniki i ewentualnie zrobisz przywracanie systemu to na sam koniec dla świętego spokoju możesz sprawdzić czy dysk i jego sektory są w porządku robiąc test hdd programem Victoria 4.46.

Link to post
Share on other sites

Wszystko wykonam jutro według zaleceń, dziękuje bardzo za pomoc, odezwę się co z tego wynikło :)

Pełne skanowanie wszystkich partycji uruchomione, przy okazji mam pewność że na 100% pada mi dysk bo strasznie chrobocze.

 

2 pytanka:

1. Reset BIOSu jest konieczny? Raczej nic nie motałem.

2. Malwarebytes Anti-Malware istnieje tylko w wersji 32bit? System posiadam x64 z racji 4GB RAM.

Drugie pytanie rozwiązane - jest jedna wersja, dla 32&64bit. :)

Skan Malwarebytes nie wykazał nic - wybrałem pełne skanowanie, zaznaczone wszystkie partycje, mam log na dysku, mogę wrzucić jeśli trzeba.

Również NOD32 nic nie pokazuje.

 

Biorę się za ponowną instalację sterowników graficznych.

Link to post
Share on other sites

Przekręcony? Jeśli chodzi Ci o za wysokie OC - nie mam żadnego OC, wszystko standard. :)

Podsumowując:

1. Wykonany skan Malwarebytes - czysto.

2. Wykonany skan NOD32 - czysto.

3. Pobrane nowe sterowniki, usunięte stare, restart komputera i instalacja nowych.

 

Komputer działa, będę raportował na bieżąco gdyby coś się działo. Jeśli nikt się do wieczora nie wypowie (jakiś pomysł, rada itd.) - proszę o zamknięcie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...