Skocz do zawartości

Ułożenie wentylatorów w Gladius 600 (6xSPC Zephyr)


Recommended Posts

Witam, posiadam obecnie obudowę SPC Gladius 600 (bez okna). Na dniach dostanę pozostałe wentylatorki (póki co jest ten jeden standardowy na tyle).

 

Mam Phenoma 955 BE podręconego mnożnikiem na @3600 MHz, oraz dwuslotowego Radeona 5850 od Gigabyte (obudowany plastikiem).

 

Dodaje zdjęcie z zaznaczonym moim pomysłem ułożenia wentylatorów:

(jeśli pisze S-dmucha do środka, jeśli Z-dmucha na zewnątrz obudowy)

 

http://img821.imageshack.us/img821/1387/silentiumpcgladius6003.jpg

 

1. S

2. S

3. S (dmucha na wentylator karty)

4. Z (będzie wyrzucał powietrze znad boxowego wentylatora)

5. Z

6. Z

 

 

Czy moje ułożenie jest dobre czy może macie jakiś lepszy pomysł jak wykorzystać te 6 wentylatorów? Każdy będzie miał 120 mm i będą SPC Zephyr.

 

Acha mam teraz poprzeczne mocowanie dysków i trochę będzie to tamowało przepływ powietrza. Czy jego przekręcenie przyniesie jakiś bardzo duży efekt czy też może zostać tak jak jest teraz?

Link to post
Share on other sites

3 miałem zamontować na stelażyku domowej roboty (miałem taki patent w starym kompie i zbijało mi ponad 20 C na karcie z pasywnym chłodzeniem), tutaj rzeczywiście może nie zdać relacji poprzez tą obudowę karty. Zrobię jak radzicie i 3 pójdzie na miejsce na dachu i będzie zasysał powietrze obok procesora i dmuchał na kartę.

 

Dzięki za porady.

 

jeszcze jedno: zamówiłem 2x taki zestaw:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=1071325087

 

nada się to do zasilenia 4ech wentylatorów z napięcia 12 V (czerwone wtyczki) ? Bo zastanawia mnie kolejność podpięcia kabelków czy trafiają na dobre piny. 5ty wentylek pójdzie z dodatkowego złącza na płycie głównej (ten co będzie przy dyskach).

Link to post
Share on other sites

A ten standardowy co idzie na płytę pracuje z PWM (patrzyłem na wtyk wentylatora i ma 3 kable czarny, żółty i czerwony)?

 

Chodzi on cicho, przeczytałem że są na 12 V i myślałem że na 5 V to się prawie nie będą kręcić.

 

Jak podepnę je pod białe wtyczki 5V to będzie to w ogóle wydajnie pracowało?

 

Czy jest jakiś rozdzielacz, choćby z jednego złącza 3 pin na płycie żeby robiło 2 wtyki z regulacją PWM?

 

Jak w takim razie rozwiązać to żeby pracowało w miarę cicho i wydajnie? Bo chyba do PWM trzeba 4 pinowego złącza, czy się mylę?

Link to post
Share on other sites

ozwiązaniem są albo wentyle z własną regulacją albo osobny regulator napięcia do wentyli, wówczas możesz je sobie płynnie regulować w zakresie 5-12V i dostosować do potrzeb

Np Selekta

http://www.skapiec.pl/site/cat/73/comp/853887

Każdy model ma pokrętło do regulacji obrotów więc nie będą ci potrzebne żadne przedłużacze

Link to post
Share on other sites

Tylko, że ja już zamówiłem to co podałem.

 

1. Co zrobić żeby te zephyry działały w miarę cicho i wydajnie? (proszę o jakąś aukcję na allegro, ew coś do kupienia w sklepie, nie wiem jakie podać hasło żeby wyszukało mi to co potrzebuję)

2. Czy złącze 3pinowe na płycie ma regulację PWM czy ta regulacja jest tylko przy złączu 4pinowym?

3. Mój wentylatorek z tyłu podpięty pod płytę działa przy napięciu 5 czy 12 V? (jest to złącze 3pin, jeśli tak będą działać na sztywno wentylatory przy 12 V to dla mnie jest ok, no chyba że teraz nie działa na full albo kręci się wolniej niż powinien, ale nie wiem jak to sprawdzić - mam włączone ACQ jeśli to ma znaczenie)

4. Czy są rozdzielacze żeby bezpośrednio ze złącza na płycie zasilić np 2 wentylatory i czy jest to możliwe żeby oba miały regulację z poziomu płyty? Mam wolne jedno złącze 3pin i jedno 4pin, no i te rozdzielacze z molexa niby na 5 i 12V 3pinowe z podpiętymi 2ma pinami (te z linka wyżej).

Link to post
Share on other sites

1. Co zrobić żeby te zephyry działały w miarę cicho i wydajnie? (proszę o jakąś aukcję na allegro, ew coś do kupienia w sklepie, nie wiem jakie podać hasło żeby wyszukało mi to co potrzebuję)

np takie coś, co ja mam u siebie:

http://www.proline.pl/sklep.php?p=SCY+KAZE+Q+325+BL

ale tobie przydałoby się na większą liczbę wnetyli

 

2. Czy złącze 3pinowe na płycie ma regulację PWM czy ta regulacja jest tylko przy złączu 4pinowym?

afaik musi być 4pin

 

3. Mój wentylatorek z tyłu podpięty pod płytę działa przy napięciu 5 czy 12 V? (jest to złącze 3pin, jeśli tak będą działać na sztywno wentylatory przy 12 V to dla mnie jest ok, no chyba że teraz nie działa na full albo kręci się wolniej niż powinien, ale nie wiem jak to sprawdzić - mam włączone ACQ jeśli to ma znaczenie)

domyślnie działają na 12V

 

4. Czy są rozdzielacze żeby bezpośrednio ze złącza na płycie zasilić np 2 wentylatory i czy jest to możliwe żeby oba miały regulację z poziomu płyty? Mam wolne jedno złącze 3pin i jedno 4pin, no i te rozdzielacze z molexa niby na 5 i 12V 3pinowe z podpiętymi 2ma pinami (te z linka wyżej).

przepinki są z molex na wentyle, najczęściej spotykany wariant to 2x12V + 2x5V

Link to post
Share on other sites

4. Czy są rozdzielacze żeby bezpośrednio ze złącza na płycie zasilić np 2 wentylatory i czy jest to możliwe żeby oba miały regulację z poziomu płyty? Mam wolne jedno złącze 3pin i jedno 4pin, no i te rozdzielacze z molexa niby na 5 i 12V 3pinowe z podpiętymi 2ma pinami (te z linka wyżej).

mam takie coś pod 2x 140mm Zephyr na górę budy

http://www.cooling.pl/silentiumpc-przej ... ory=30_105

ale powiem szczerze nie wiem czy działa regulacja

Link to post
Share on other sites

Czyli z tego co myślę to jednak to co zamówiłem powinno być ok i wystarczyć na moje potrzeby.

 

Jeśli ten 1 wentylator który już działa kręci się przy 12 V (tego nie jestem pewien) działa prawie że niesłyszalnie to nie powinno być tak źle. Jeśli się okaże, że jednak tamte będą głośniejsze to podepnę je pod 5V i ew potem będę myślał nad regulacją, ale powiem szczerze, że te ceny po kilkadziesiąt zł i więcej to są trochę przesadzone. Tak samo jak niektóre rozdzielacze na różne napięcia na cooling.pl też po kilkadziesiąt zł (kilka wtyków na maleńkim pcb)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...