Skocz do zawartości

Lenovo Y580 - niska wydajność


Recommended Posts

Witajcie :)!

Laptop Lenovo Y580 z i5-3210m, 4GB ram, GTX660M i Windowsem 7 na pokładzie.

NVIDIA 320.49
1366 x 768

Zauważyłem spadek mocy w wielu grach. Coś, co teoretycznie powinno bardzo płynnie działać.. tnie.

Weźmy na warsztat AC IV Black Flag.
Materiał poglądowy :



Według tego filmu, wszystko powinno płynnie działać.

Momentami gra działa dość płynnie, ale prędzej czy później spada ilość FPSów. Rozrywka jest nie jest ani trochę komfortowa.

Grałem na medium, pozmieniałem wszystko na low. Nie odczułem różnicy w komforcie grania, działa tak samo źle.

Włączyłem process explorer, bardzo mocne obciążenie procesora, szczególnie core1.
Reszta średnio, poniżej średniej.

---

I teraz moje pytanie : co zrobić?
Czy Windows 8 (materiał poglądowy z YT, wrzucany wyżej) ma aż takie znaczenie, jeśli chodzi o wydajność?

  Edytowane przez pan_pytanko
Link to post
Share on other sites

Sprawdzić czy sterowniki graficzne są aktualne

Sprawdzić czy aby podczas grania komputer rzeczywiście korzysta z tego GTXa a nie przełącza się na kartę zintegrowaną

Sprawdzić temperatury laptopa, zwłaszcza podczas grania (HWmonitor)

Powyłączać wszelkie aplikacje w tle tak aby cała moc szła na grę i upewnić się czy aby jakiś proces poza grą nie "kradnie" mocy procka. 

 

Z tego co udało mi się przeczytać na necie - ludzie z Twoim sprzętem na 720p mają na średnich detalach jakieś 20-40 klatek także nie sądzę aby te filmiki były wiarygodne. 

 

Zapoznaj się z danymi odnośnie Twojej karty graficznej z tejże stronki: http://www.notebookcheck.net/Assassin-s-Creed-IV-Black-Flag-Benchmarked.106214.0.html

 

Jak dla mnie nie ma opcji żeby ta gra Ci szła komfortowo na maksymalnych detalach. Gra jest bardzo wymagająca i ani Twój i5-3210m ani GTX 660M nie są wystarczająco mocno by dać Ci komfortową rozgrywkę. Nie zmieni tego nawet Windows 8. Co do tych filmików to nie warto się nimi w ogóle sugerować. 

Edytowane przez Warren1987
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

UP. Ja na tym lenovo wymaxowany(Prócz AA, bo mam SMAA) AC4 mam 25fps około w 720p, czyli jak dla mnie grywalne. Zapewne uzywana jest karta intela, bądz sterowniki są nieaktualne( tez mialem ten problem). Może być też tak że karta sie przegrzewa, odpal furmarka i podaj temperatury po powiedzmy 10 minutach.

Edytowane przez SowaXX
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Miałem na myśli maksymalne detale więc nie pisałem że gra będzie niegrywalna w ogóle tylko że do komfortowej rozgrywki będzie mu daleko, 25 FPSów pewnie że da się grać ale miałem na myśli te 40 - 60 klatek a to na maksymalnych detalach jest nieosiągalne. Może medium prędzej. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wiadomo, w +-50fps na gtx660m sobie nie pograsz na full, ale wystarcza do w miare komfortowej rozrywki. Ta karta nie jest w high endowa, ale w pełni sprawna na pewno nie powinna nam serwować przcięć na low detalach w 720p, mimo że nowy assassin jednak troche wymaga od komputera

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

~10 minut.

Temperatura powyżej 90 stopni.
Średnio 92, max 94.

FurMark ustawiony na 1366x768, 2 x MSAA i dynamic camera.
Na dynamic background wyniki podobne, ale obraz bardziej płynny.

Aha, oczywiście gram na zasilaczu i nie mam włączonego trybu oszczędzania baterii. :)

Borderlands 2 też niezbyt płynnie działał, a to gra z mniejszymi wymaganiami.

HW Monitor włączony podczas grania, 94 stopni max.

~30 fps na medium to wszystko, co jest mi potrzebne do szczęścia. ;)
Strasznie wkurzające są te spadki FPS, momentami gra działa płynnie, obrót kamery lub bieg przez dżunglę - odczuwalny spadek.

Jeszcze dodam temperaturę procesora (max).

Core #0 97 stopni
Core #1 97 stopni
Package 97 stopni
 

Edytowane przez pan_pytanko
Link to post
Share on other sites

O czym my rozmawiamy... 

 

Z takimi temperaturami to ten komputer zwyczajnie wykończysz bo sprzęt jest regularnie przegrzewany i katowany i te spadki są tego efektem. Jeśli komputer wcześniej dobrze sobie radził z grami a teraz nie to masz odpowiedź że sprzęt coraz to bardziej się grzał i teraz dotarł do pewnych ekstremalnych granic i odmawia posłuszeństwa. 

 

Co możesz zrobić - wymiana pasty pod procesorem, wyczyszczenia kompa z kurzu, nie wiem jak sprawa wygląda z kartą graficzną czy tam jest jakieś chłodzenie do konserwacji czy nie, zapewnienie laptopowi podstawki chłodzącej.

 

Kolejny temat gdzie niestety wniosek nasuwa się jeden - laptopy nawet z wydajnymi kartami graficznymi średnio nadają się do tak wymagających gier a efektem tego częstokroć jest przegrzanie sprzętu na całej linii i tego rodzaju kłopoty. Identyczną rzecz tłumaczyłem ostatnio kuzynowi który odpada wszelkie nowe gry na Intel HD4000 i nie rozumie że katuje sprzęt wychodząc z założenia że jak się przegrzeje to mu wymienią na nowy... :facepalm: Temat rzeka...

Edytowane przez Warren1987
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No powiem szczerze ze tragedia z temperaturami. Najlepiej rozbierz komputer i dokładnie go wyczyść i wymien paste na procku i grafice. Możesz też na szybko przeleciec go odkurzaczem, ale za szkody nie odpowiadam :D

Throttling włącza sie przy +90 stopniach w celu ochronnym, spraw by temperatury zeszły ponizej tego poziomu(im bardziej tym lepiej) a bedzie ok.

EDIT1: Takie pytanie do autora. Czy podkręcałeś grafikę ?

Edytowane przez SowaXX
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jedynie na stacjonarnym.
Na lapku nie chce się bawić w takie rzeczy. ;)

Eh, ja naiwny używałem wentylatorków do wydmuchiwania kurzu, a to bez sprężonego powietrza nie da rady. ;)
Po zabiegu czyszczenia temperatury trochę niższe : CPU@82, GPU@82.

Nie jest idealnie, ale jest lepiej.
Zobaczymy jak przy dłuższej rozgrywce.

Rozebrałbym całego laptopa, ale boje się utracić gwarancję/ubezpieczenie.
Warto zainwestować w podkładkę chłodzącą?

PLUSY rozdane, dzięki za pomoc.
Pewnie jeszcze "zdam raport" z temperatur przy dłuższej grze.

Ahoj :)

Edytowane przez pan_pytanko
Link to post
Share on other sites

Podkładka jest takim półśrodkiem, koszt takiej inwestycji jest na szczęście nieduży. Najważniejsza wymiana pasty - jeśli boisz się tego zrobić daj zrobić to komuś z serwisu - koszt przeczyszczenia laptopa i wymiana pasty nie powinny przekroczyć kilkudziesięciu złotych. 

 

Powodzenia w działaniach  :) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po dłuższym graniu - temperatura nadal 90+, aczkolwiek wolniej do tego dochodzi.
Kiedyś nakładałem pastę, nie będzie z tym problemu.

Coś godnego polecenia?
Kiedyś używałem Arctic Cooling MX-2 bodajże.

Tylko cholera, boje się utraty gwarancji..
Niby mogą to zrobić w ramach gwarancji, ale odsyłanie lapka do Niemiec, żeby tam nałożyli pastę.. Trochę przesada :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...