Skocz do zawartości

Przesiadka z AMD Phenoma II X4 955 BE na Intela i5 + Motherboard


Recommended Posts

Witam!

Ostatnio sporo się naczytałem opinii na tym forum o Intelach i ich super możliwościach. Nigdy nie posiadałem Intela, od zawsze służył mi AMD i w sumie nie narzekam. Intel jest podobno szybszy i ogólnie lepiej sobie radzi, nie jestem w stanie tego sprawdzić no nie korzystałem z niego nigdy. Nie znam się na oznaczeniach Intela dlatego tu pisze aby mi doradzono w wyborze procesora oraz płyty głównej pod niego. Jakieś podstawowe informacje mam bo lekko się zapoznałem z tematem aby nie być zielonym. Mój obecny procesor to AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3,2GHz i płyta główna Gigabyte GA-770TA-UD3. Chciałbym wymienić na Intela i5, który będzie lepszy od mojego obecnego Phenoma w cenie 500zł max 600zł i abyście doradzili do tego jakąś konkretną płytę główną w cenie max 350zł. Łącznie nie chciałbym aby te 2 podzespoły kosztowały więcej niż 1000zł, to jest totalne max i nie może przekroczyć 1zł, najlepiej by było aby wszystko oscylowało w granicach 900zł. Co do płyty to polecajcie co uważacie za stosowne, ja tak myślę nad jakimś Asusem lub Gigabytem bo wg. mnie sa to najlepsze płyty choć jeszcze kiedyś miałem MSI. Nie chciałbym AsRocka bo się przejechałem na tej firmie i nie mam do niej zaufania. Co do płyty głównej to fajnie by było jakby miała wejście na 2 grafiki ale to nie jest konieczne, miała SATA III, USB 3.0 i inne rozwojowe technologie bo lubię stale ulepszać i aby ta płyta oferowała mi dalszy rozwój komputera. Co do moich obecnym podzespołów w komputerze to posiadam to co jest poniżej i chciałbym aby płyta i procek byłby z nimi w pełni kompatybilne,

 

Grafika: Gigabyte Radeon HD 7870 OC 2GB DDR5 256-bitowa

RAM: CORSAIR VENGEANCE LP 8GB 2x4GB 1600MHz CL9

Zasilacz: Corsair TX 750W

Dysk: Seagate Barracuda 7200 500GB (zamierzam wymienić na Samsunga F3 lub WD Caviar Black)

Obudowa: Aerocool PGS VS-9 (tez wymienię z czasem na Corsair C70 lub 330R)

Dodatkowo posiadam obecnie na procku chłodzenie Arctic Cooling Freezer Xtreme Rev.2 które bez problemu będę mógł przełożyć na i5 bo te boxowe chłodzenia to straszne lipy.

 

 

Tak więc proszę piszcie wszystko co sadzicie a ja z milą chęcią będę czytał i sprawdzał wasze propozycje.

Link to post
Share on other sites

Proponowałbym teki zestaw:

 

Płyta główna:

Gigabyte ga-b85m-d3h

lub

MSI b85m-g43

+

Procesor:

i5-4570

razem ~950zł

 

Trochę gorszy procesor

i5-4440

i płyta główna jak wyżej, razem ~900zł

 

Są to całkiem fajne zestawy oparte o nową platformę intela LGA1150, w dodatku możesz w przyszłości kupić procesor z odblokowanym mnożnikiem i pobawić się na nich w podkręcanie gdyż wymienione przeze mnie płyty główne na to pozwalają.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z mojej strony płyta główna główna która ma dobre chłodzenie, nie ogranicza podzespołów oraz spełnia Twoje wymagania 

http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-b85m-d3h-intel-b85-lga-1150-matx-2xpcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-ddr3-crossfire-ga-b85m-d3h-582757//

 

Co do procesora lepiej kupić coś lepszego i mieć święty spokój na długi czas. Bardzo dobry, wydajny oraz chłodny - 

 

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4570-6m-cache-do-3-60-ghz-cm8064601464707-584881/

 

Jest to wersja bez chłodzenia, wiec można zaoszczędzić trochę $, ponieważ jak pisałeś posiadasz własne chłodzenie. 

Całość wyniesie około 935 zł. Można zejść poniżej tej kwoty montując tańszą płytę główna oraz słabszy procesor, ale do tej karty graficznej zdecydowanie bardziej będą pasować te podzespoły. Gdybyś szukał oszczędności można odjąć ze 150 zł, ale moim zdaniem jednak warto zainwestować w taki zestaw. 

Link to post
Share on other sites

Możesz jeszcze wyrwać jakiegoś używanego na gwarancji intel core i5 2500k który po podkręceniu jak również na stocku zje twojego phenoma. Jeżeli udało by Ci się taki procek dorwać w dobrej cenie proponuję takie mobo do niego :

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z77a-g43-intel-z77-lga-1155-2xpcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-crossfire-459603/

Podkręcisz na niej ze spokojem tego procka :)

 

Szkoda też że jesteś tak źle nastawiony na ASRock'a, prawda że jego starsze płyty nie były żadną rewelacją ale to się zmieniło, obecne płyty tej firmy są bardzo dobre, więc jeżeli ta msi by Ci nie pasowała to równie dobrą ofertą była by ta płyta : http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-p67-pro3-b3-ip67-pro3-s1155-p67-4ddr3-usb3-raid-atx-p67-pro3-360678/

Edytowane przez TheDark
Link to post
Share on other sites

Witam!

Popatrzyłem na ceny zestawów i widzę jednak, że Intel i5 się ceni a do tego chcę dobrą płytę główną, która oferuje ciągły rozwój zestawu. Tak więc podnoszę cenę tego zestawu do 1100zł, co prawda będę musiał jeszcze pozbierać na te podzespoły ale chciałbym mieć spokój na kolejne 2-3 lata aby nie wymieniać płyty i procesora bo to jednak trochę kosztowne inwestycje. Dodatkowo chciałem zapytać czy każde płyty pod Intela mają wyjścia na monitor? Bo z uwagi na to że posiadam grafikę dedykowana nie muszę mieć tych wyjść na płycie głównej ale jeżeli nie ma innej opcji to niech będą. Dodatkowo chciałem bo widziałem ze nie wszędzie w tych płytach co podaliście były ze 2 gniazda PCI na kartę Wi-Fi i ewentualnie muzyczną. A co do tej podwójnej grafiki na płycie to chyba możecie odpuścić bo CF/SLI nie zamierzam robić jak poczytałem o tym bo jest mało opłacalne, lepiej kupić jednego dobrego potwora :)

Link to post
Share on other sites

W tym budżecie tylko i wyłącznie to : http://www.morele.net/inventory/info/RjED0v/ cena to 1127 zł

 

Niestety za 1100 nie damy rady z i5 z literką K na końcu, no ale trudno. O ile się nie mylę tego procka też na tej płycie podkręcisz, ale do ilu to Ci nie powiem bo po prostu nie wiem :D A i nie bój się brać tego ASRocka bo w tym przedziale cenowym to chyba jedna z najlepszych płyt o ile nie najlepsza.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

a co oznacza literka K? To jest takie coś jak Black Edition w AMD? A z tym AsRockiem to poczytam i zobaczę co inny mówią i jak z awaryjnością. Wiesz jak to jest, jak się człowiek sparzy raz do jednej firmy to ciężko jej ponownie zaufać.

Link to post
Share on other sites

hej, tak K to taki black edition

 

odnosnie uprzedzen do producentow sprzetu: nie warto, kazdemu moze zdarzyc sie felerny model/ partia.

Moze pasc Ci rownie dobrze Asus, Gigabyte czy MSI.

Poszukaj na forach, z kazda firma moga  pojawic sie problemy i to nie jest tak ze jak kupisz Asusa to na 100% bedzie przez nastepne x lat dzialal.

Jezeli znajdziesz Asrocka w dobrej cenie to bierz, oni robia calkiem dobre plyty ;)

Edytowane przez bossk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak chcesz mieć święty spokój na 2-3 lata to jednak polecam zaczekać i sobie do 4670k dozbierać, bo wymagania gier gnają w górę a wiesz zawsze dobrze ten zapas mocy mieć na czarną godzine i podkręcić, w sumie niewiele Ci brakuje bo 4670k to 850 zł jak dobrze poszukasz i 250 zł na mobo zostaje jeszcze stówka i kupisz mobo pod OC oraz tego i5

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

z ta przyszloscia to niestety niewiele wiadomo. Moze byc tak, ze wymagania odnosnie procesora beda rosly, ale mozliwe ze MS sie ogarnie, przerobi directX i procesor nie bedzie obciazany w grach.

Byc moze Mantle stanie sie standardem, lub pojawi sie cos takiego od Nvidii.

Z pewnoscia przesiadka na intela da duzego kopa w grach. Pytanie tylko w co grasz/ zamierzasz grac.

Link to post
Share on other sites

Co do producentów, to macie racje, mam tez swoją obecną płytę Gigabyte i tez była uszkodzona. chodzi o to że AsRock kiedyś miał tak badziewne płyty, że mi i moim znajomym sie sypało a teraz to nie wiem bo każdy go unika. Po za tym z Gigabyte nie miałem problemów na gwarancji, zrobione szybko i już. A co do Intela z z opcją K to weźcie mi tu podajcie jakiegoś procka z K na końcu i płytę główną pod niego do kręcenia, Poczytałem o tym I5-4670 i mi się spodobał tak więc skoro mówicie że 4670k lepiej kupić to powiedzcie o ile można go wtedy podkręcić? I dajcie pod to dobrą płytę. Ja swojego Phenoma mogę z 3,2GHz do 4GHz podkręcić na rdzeniu ale tego nie robiłem jeszcze. A za płytę główną dałem wtedy 350zł a i tak nie była taka dobra z tych średnich więc wydaje mi sie że jak podajecie mi płyty po 250zł to się obawiam czy one dadzą radę. Tak więc podajcie mi zestaw z literą K. Zmieścicie się w 1200zł? Max 1300zł?

 

Co do gier to nie jestem maniakiem bo już mam swoje lata i mi aż tak nie pozwala czas. Ale chciałbym aby nowe tytuły pracowały bez zarzutu. Tydzień temu kupiłem Sprinter Cella Black Lista i trochę mi się tnie ale to ze względu że mam jakiś problem z komputerem, którego nie mogę zdiagnozować i na forum jest o tym inny temat. Ale aby mi BF4 śmigał, CoD Ghost bo już nowe silniki do gier dają. Oraz aby po prostu komputer szybciej pracował, renderował filmy w miarę szybko jak jakiś zrobię. Ogólnie nie ma to byc tylko maszyna do gier ale wiadomo że to najwięcej pożera wszystkiego.

Edytowane przez tysia20
Link to post
Share on other sites

jezeli chcesz zeby komputer szybciej pracowal, to pomysl o dysku SSD, do gier jak COD to zdecydowanie Intel, do BF4 w sumie bez znaczenia bo jest Mantle a Ty masz karte, ktora go obsluguje.

Jezeli chodzi o rendering, video itp to raczej i7 albo fx 83xx, chociaz i5 oczywiscie tez da rade

Edytowane przez bossk
Link to post
Share on other sites

Black list tnie bo procesor nie wyrabia. Miałem Phenoma 965 i 30 fps to max niezależnie od ustawień. Teraz mam i5 Hasswell i poniżej 60 mi nie spada. Kolego widzę że ciebie tutaj straszą, że niedługo będziesz musiał na i7 zbierać Ten zestaw za 940, który był proponowany na początku wystarczy Ci w zupełności. Jeśli grasz w FHD i interesują Ciebie wyłącznie detale Ultra  to K ma może jeszcze sens. Prawda jest taka, że 4670k pogonisz góra do 4,3 GHz a przyrost FPS będzie głównie zależał od gry. W jednej przyrost będzie znikomy a w innej dojdzie ci z 7 FPS. Moim skromnym zdaniem w momencie gdy i5 4570 przestanie wyrabiać lepiej będzie zmienić procesor niż bawić się w OC. Zaoszczędzoną kasę możesz odłożyć na nowy sprzęt, ten bez problemu 4 lata posłuży a nawet najdroższa płyta za 4 lata będzie warta tyle co kot napłakał i na pewno nie będzie można na niej nic nowego zamontować. Nie baw się w żadne K, OC bo to nie te czasy gdy OC podwajało moc procesora a sam zobacz, że jeszcze niedawno miałeś budżet do 1000 a tu już 1200 robi się mało. 4570/4670 bez K w 100% Ci wystarczą i nie idź w koszta bo nie warto. 

 

PS zamiast pchać się w K lepiej dobrać lepszą płytę główna. Prędzej wykorzystasz możliwość rozbudowy PC niż OC procesora. 

Edytowane przez pique
Link to post
Share on other sites

Nie no ja teraz to i tak tego nie kupie bo muszę dozbierać i przeanalizować to wszystko co będzie opłacalne. Na i7 się nie zdecyduję bo zwyczajnie nie potrzebuję takiego potwora. Nie zarabiam na życie pracą przy komputerze i nie jestem też youtuberem aby co dzień renderować filmy. Podałem przykłady bo takie rzeczy mi się zdarzają. Myślałem też o zmianie na nowszego AMD tylko czytałem o tych Intelach że każdy sobie chwali ich lepszą pracę i w ogóle. Płyte główną mam przystosowaną pod nowego AMD ale nie wiem właśnie na jakiego. Też chciałbym tego Intela bo nigdy go nie miałem i z czasem przesiadłbym się jeszcze na GeForce i stworzył nowy komputer a stare części zostawił i miałbym 2 komputery z którego zrobiłbym centrum rozrywki dla rodziny w salonie pod telewizor.

Link to post
Share on other sites

W takim razie jeśli zdecydowałbyś się na intela nie ma co szaleć z drogimi podzespołami. Sam ostatnio się zastanawiałem nad zmiana części w PC i postawiłem na i5 4570. Mogłem kupić 4670 a nawet 4670K, jednak przeanalizowałem pierw różnicę pomiędzy 4570 a 4670 i doszedłem do wniosku że jej w zasadzie nie ma, a na pewno nie jest dla mnie warta dopłaty. Następnie zastanawiałem się czy K będzie miało sens. Pierwsze co mnie zastanowiło nad sensem K to opinie posiadaczy tych procesorów, że nie kręcą się specjalnie dobrze i wynik 4,5 GHz to max w dodatku jeśli mamy dobrą sztukę. Średnia jaką uzyskiwali to 4,1-4,3 GHz a różnica pomiędzy tą wartością a 3,6 GHz w torbo 4570  nie powala na kolana dla tego uznałem, że nie ma sensu bawić się w OC bo zysk niewielki a cena wzrasta. Zaoszczędzone pieniądze postanowiłem przeznaczyć na nowy smartfon ( note 3 neo ) i tylko poczekać aż jego cena spadnie do akceptowalnego poziomu. Crysis 3 na moim poprzednim phenomie chodził bardzo słabo, a teraz na bardzo wysokich chodzi wyśmienicie. Płytę główną jaką posiadam to właśnie Gigabyte B85 - D3H i jest bardzo dobra. Szczególnie cieszą radiatorki które ładnie odprowadzają ciepło. Grafika którą posiadasz to całkiem dobry sprzęt, ale jest bardzo zduszona przez procesor który nie pozwala rozwinąć jej skrzydeł. 

Link to post
Share on other sites

Tak więc właśnie :) procesor ogranicza grafikę to już się dowiedziałem. Intel tego podobno nie zrobi zwłaszcza i5 4-generacji. Poczytam jeszcze i najwyżej podam propozycje 2 procesorów, które mi się podobaja i doradzicie :) tego K nie wezmę bo to jednak prawie 100zł za możliwość podkręcenia a coś czuję że zanim zwykły i5 będzie już na limicie pracował to będzie kolejna wymiana podzespołów. A co do płyty głównej to dostałem od was propozycje kilku fajnych i coś wybiorę.

Link to post
Share on other sites

Czekamy na Twój wybór, na pewno coś doradzimy :) a z K masz 100% racji, w momencie gdy trzeba będzie faktycznie kręcić te procki do płynnego działania aplikacji wiele wody w Wiśle upłynie a i tak lepiej będzie wtedy kupić coś nawet z niskiej półki bo pewnie będzie lepsze niż i7 aktualnie. 

Link to post
Share on other sites

, w momencie gdy trzeba będzie faktycznie kręcić te procki do płynnego działania aplikacji wiele wody w Wiśle upłynie

 

Procki z K już się kręci do pewnych zastosowań, i jest kilka gier które lubią dodatkowe megaherce nawet w i5, także to są procki na miarę dzisiejszych czasów a nie z wielkim zapasem na przyszłość, teraz opłaca się brać 4670k i kręcić bo jak on nie będzie dawał rady to już OC nie pomoże.. taka prawda i odradzanie procesorów z K to niekompetencja, warto brać modele odblokowane i kręcić

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Black list tnie bo procesor nie wyrabia. Miałem Phenoma 965 i 30 fps to max niezależnie od ustawień. Teraz mam i5 Hasswell i poniżej 60 mi nie spada. 

ło , to jakieś cuda panie piszesz, bo mi na PII @3,8 ghz poniżej 50 nie spada w tej grze , dodatkowo na PC labie http://pclab.pl/art54553-7.html tez na i3 (nieco słabsze od ocniętego PII) mieli podobna wydajność 

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

ło , to jakieś cuda panie piszesz, bo mi na PII @3,8 ghz poniżej 50 nie spada w tej grze , dodatkowo na PC labie http://pclab.pl/art54553-7.html tez na i3 (nieco słabsze od ocniętego PII) mieli podobna wydajność 

akurat wystarczyło wyłączyć V-sync bo zbijało mu do 30 klatek kiedy mogło być z 40, aczkolwiek sam miałem z tą grą problemy na phenomie, może to nie było 30 klatek, ale niewiele ponad miejscami, także też nie gadaj że nonstop masz 50 bo to nierealne

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Nie polecanie procesorów z literką "k" w przedziale cenowym który podał autor czyli 1200-1300 zł mija się z celem, po podkręceniu dostają niezłego kopa. Co prawda są feralne sztuki pozwalające na oc w granice 4-4,1 ale nic nie stoi na przeszkodzie oddać go w ciągu 10 dni i wymienić na innego. A co do tego że Haswelle się słabo kręcą... 4,5 na nim to bardzo dobrze, są  to wyniki ivy bridge 4,7-4,8.

Edytowane przez TheDark
Link to post
Share on other sites

Hmm z tym V-sync to może być prawda, bo na pewno miałem to zaznaczone w opcjach. Dzięki za podpowiedź, będę na przyszłość o tym pamiętać (proc miałem na 3,4 GHz ). PS - to dotyczy każdej gry, czy tylko tej konkretnej?

Ivy Bridge kręcą się znacznie lepiej od  Hasswella (o Sandy Bridge nawet nie wspomnę), ale nawet niekręcony Hasswell będzie porównywalny do średnio kręconego Ivy oczywiście tej samej klasy. Autor początkowo chciał przeznaczyć na  zmiany do 1000, ale podczas dyskusji okazało się że K jest niezbędne mu do szczęścia, a  tak nie jest raczej do końca. K jest przeznaczone dla osób które chcą wyciskać ostatnie soki z procesora, dla której liczy się każda sekunda w programie, każdy FPS w grze. Jednak dopłata ponad 100 zł dla 10 sekund czy kilku FPS dla autora może być nieopłacalna.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...