Skocz do zawartości

Dziwne zawieszanie się komputera.


Recommended Posts

Witam!

 

Od jakiegoś czasu(myślę, że ok. pół roku) zawiesza mi się komputer - ekran zamarza, jeśli grała muzyka to słychać ostry dźwięk(jakby zacięty moment, który właśnie leciał), bluescreen się nie włącza. Dzieje mi się to dopiero po jakimś czasie użytkowania komputera(czasami po 3h, a czasami po 5h - nie ma reguły), ale jeśli raz się zatnie to po ponownym włączeniu zacina się ponownie w krótszym czasie.

 

Podejrzewałem na początku, że to wina komputera ale 2 miesiące temu wymieniałem, a problem nadal występuje. Wymieniłem całą skrzynkę oprócz dwóch dysków(WDC WD5000AAKS-00WWPA0 500GB oraz Hitachi HDE721075SLA330 750GB) i napędu(Optiarc AD-7243S), reszta zestawu tak jak w sygnaturze. Systemy Win 7 Ultimate i Ubuntu(chyba 12.04 ale jeśli to ważne to mogę sprawdzić).

 

Problem do tej pory zauważyłem tylko na windowsie ale możliwe, że ze względu na małe użytkowanie ubuntu(właściwie wykorzystuje je tylko do testowania programów).

 

Komputer jest podłączony do zwykłej listwy(żadna przepięciowa - zwykła, stara ale jara) razem z monitorem i ew. ładowarką do laptopa.

 

Dyski z tego co pamiętam sprawdzałem pod kątem bad sectorów przy wymianie kompa.

Link to post
Share on other sites

Spróbuj na innym dysku zostawić komputer na pare godzin ( jeżeli masz taką możliwość) Skoro wszystko prócz tych dysków i napędu było zmieniane, to zapewne któryś z nich jest winowajcą. Ewentualnie możesz spróbować odłączyć napęd i też sprawdzić

Link to post
Share on other sites

Zobaczę z nową listwą jak będzie śmigało - jeśli problem nie zniknie spróbuję odłączyć napęd, ew. później dyski.

 

Swoją drogą ostatnie kilka dni mi się nie zacinało, a na komputerze nic nie zmieniałem...

 

Edit: wykrakałem...

Edytowane przez Pitirus
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Kupiłem i podłączyłem listwę acar F5 zobaczymy co to zmieni ;) Dzisiaj będę długo siedział to okaże się czy problem nadal występuje

 

Edit: Po 4h zawiesił się... :/ ale odpaliło się coś w stylu chkdsk i wywaliło jakieś corrupted rzeczy z SSD(systemowy) może się poprawi :)


Dobra komputer dalej się zawiesza. Przymierzam się do czyszczenia SSD i zmiany systemu na Win 8(coś sknociłem ze sterownikami karty Wi-Fi i mi na Windowsie 7 raz chodzi raz nie - przeinstalowywanie sterów nic nie daje - na ubuntu bez zarzutu), ale najpierw chcę rozwiązać ten problem z zawieszaniem.

Jakie zakładki/testy z HD Tune'a wrzucić?

Edytowane przez Pitirus
Link to post
Share on other sites

W przypadku takich problemów diagnozowanie zacznij od aktualizacji bios, sterowników, łatek do systemu. Profil pamięci w bios na X.M.P. a nie Auto. Do tego skan dysku w poszukiwaniu błędów wiersz poleceń CMD -polecenie chkdsk C: /r. Skan Malwarebytes Anti-Malware, Spybot S&D, ADWCleaner, Combofix. Jeśli podkręcasz CPU zmniejsz taktowanie lub przywróć ustawienia fabryczne. Instalacja MSI AB 3.0.0 beta 18 i wymuszenie stałego napięcia GPU.    

Link to post
Share on other sites

Bios itd. aktualne, chkdsk już dawno puściłem, ten profil pamięci to chodzi o Extreme Memory Profile?? Mam tam opcje Enabled lub Disabled(domyślne)

 

Tylko, że nie wydaje mi się, żeby to była wina płyty głównej bo w poprzednim kompie też mi się wieszało

Link to post
Share on other sites

X.M.P musisz mieć Enabled w innym przypadku możesz mieć problemy z prawidłowym działaniem pamięci. Jeśli problem występował już kiedyś podejrzane są stare podzespoły komputera głównie dyski. Warto sprawdzić działanie systemu na innym dysku oraz zasilanie dysków i taśmy IDE, Sata. Takie problemy może też powodować niesprawny zasilacz lub przegrzewające się podzespoły wrzuć temperatury z jakiegoś programu diagnostycznego.  

Link to post
Share on other sites

Temperatury są ok. Tak jak pisałem ze starego kompa przeszły oba HDD, napęd DVD(SSD jest z innego komputera i wcześniej chodził bez zarzutu - już skanuje mi się w HD Tune ostatni dysk jak skończy to wstawię)

 

screeny z HD Tune:

http://i.imgur.com/e0O6gNq.png

http://i.imgur.com/XofxMeZ.png

http://i.imgur.com/adbZm2V.png


Skoro nikt nic nie pisze to rozumiem, że dyski są ok??

Edytowane przez Pitirus
Link to post
Share on other sites

Wyglądają na ok, ale skoro ich tyle masz, to proponuję na początek zostawić jeden na którym masz system i testować przez jakiś czas.

Jeśli będzie w porządku podpiąć drugi i tak samo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...