Skocz do zawartości

mobo pod oc i sli. lga 1550


Recommended Posts

Moja propozycja: http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z87-extreme4-z87-dualddr3-1600-sata3-gblan-raid-atx-z87-extreme4-583114/ wspiera SLI,  12-fazowa sekcja zasilania, możliwość podłączenia 2x USB 3.0 do płyty, bardzo dobrej jakości zintegrowana karta dźwiękowa, czarny design, przyciski Power i Reset na płycie. Płyta się nada do wysokiego OC procka jak i pamięci, gdybyś miał zamiar się w to bawić. W stosunku cena/jakość bije tego gigabyte na głowe.

Edytowane przez genisuken
Link to post
Share on other sites

procesora i5 4570k.

:menda:

 

 

 

 

Płyta: http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z87-extreme4-z87-dualddr3-1600-sata3-gblan-raid-atx-z87-extreme4-583114/

 

Lepszej nie znajdziesz. Dobrze chłodzona sekcja zasilania, umożliwia wysokie OC no i oczywiście SLI. W dodatku ma wyświetlacz kodów post i 8 złącz SATA 3

Edytowane przez Klikacz
Link to post
Share on other sites

Koledze chyba chodziło o i5-4670, literówka pewnie. Masz tutaj dwie najlepsze propozycje dla Twoich preferencji, tzn. ten Asrock Z87-extreme4 i GA-Z87X-D3H. Ja z doświadczenia z gigabytami (mam GA-H87-HD3) wybrał bym drugą opcje. Szczególnie jeśli chcesz zmontować sobie SLI, to logicznie brzmi ten argument dotyczący niskiego poboru energii i odległości między złączami.

Link to post
Share on other sites

 

blaskovitz a  ja zdecydowanie polecam ASRock Z87 EXTREME4 bo gigabyte GA-Z87X-D3H nie ma nic lepszego i jest moim zdaniem w ogólnie gorszą płytą główna. Asrock ma mocniejsza sekcję zasilania, lepszy dzwięk wyświetlacz kodów POST i przyciski zasilania oraz resetowania. Zatem gigabyte to w ogóle niższa półka z płytą asrocka Z87 extreme 4 może rywalizować dopiero moim zdaniem gigabyte Z87X-UD3H, która z kolei ma gorszy  nadal dzwięk i jest droższa lub MSI Z87-GD65 GAMING, która jest z kolei lepsza płytą główną ale sporo droższą. Także gigabyte choć to dobre płyty to odradzam i polecam asrocka Z87 extreme 4 i to zdecydowanie w tym wypadku. Pozdrawiam :)

 

Link to post
Share on other sites

 

 

gigabyte Z87X-UD3H, która z kolei ma gorszy nadal dzwięk

Ooooooooooo dawno znafcy integry nie widzialem, dalej bedziesz pisac glupoty na temat super uber realteku 1150? :rotfl:

Jest to wprowadzanie w blad poniewaz pomiedzy soba te karty nie maja jakiej kolwiek znaczacej roznicy. Juz ci to wypisywalem przytaczajac opis samego producenta dzwieku, ktory ma o wiele wieksze pojecie od ciebie na temat swojego produktu ale jak widac nie dociera

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

arkus słuchaj jeśli Ty nie czujesz ani nie widzisz róznicy twój problem poczytaj testy i tyle nie chce mi się z Tobą o dzwięku rozmawiać bo już dawno udowodniłeś że nie masz słuchu ani nie opierasz sie o testy, a własne swoje mniemanie, jeśli przedstawisz mi testów w których nie ma róznic pogadamy, na razie mówisz tylko o swoim słuchu, który do najmocniejszych nie należy. I nie mówie że są to jakieś duże, spore różnice ale są dla mnie słyszalne, a dla Ciebie nie i tyle w tamacie. Tutaj porównanie płyt głównych i miedzy innymi ich   audio  http://pclab.pl/art52708-55.html   http://pclab.pl/art52708-58.html   http://pclab.pl/art52708-10.html  . Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
Link to post
Share on other sites

Dołoże swoje trzy grosze bo sam miałem ten sam dylemat..po pierwsze zaczynając od sekcji zasilania; asrock ex4 ma 6 fazowe (a nie 12 fazowe) hybrydowe ( analogowo-cyfrowe) zasilanie, trzeba troche pokopać na interencie i mozna znalezc ciekawe zestawienie odsyłam do linka http://sinhardware.com/images/vrmlist.png (swoja drogą ciekawa lektura jakie elementy zawierają plyty głowne, co jest czystym marketingiem a co jest rzeczywiście na płycie ). Sekcja zasialająca gigabyta z87x-d3h ma pełne cyfrowe 8 fazowe zasilanie na bardzo dobrych cześciach powIRstage,  następnym plusem gigabyte jest UltraDurable5plus , na czeskiej stronie OC jest ciekwe porównanie grzania się elementów plyty po dość dużym OC, zdjęcia robione kamerą termowizyjną pokazały naprawdę duża różnicą w temperaturach pomiędzy asrockiem a gigabytem oczywiście na korzyść tego drugiego ( elementy na asrocku kolor pomaranczowy, gigabyte kolor ciemny granat ), nie muszę chyba mówić jak się ma do trwałości i awaryjności. Ogólnie pod względem jakości zastosowanych elementów oraz wykoania gigabyte jest o klasę wyżej niż Asrock. Dobrze już kończe bo pewnie zwolennicy Asrocka mnie zlinczują, dodam jeszcze jedno co do dzwieku nie będę sie wypowiadał bo ma nie używam integr na płytach, ale moim zdaniem nawet najnowsza integra nie podskoczy osobnej karcie muzycznej średniej klasy.    

Link to post
Share on other sites

Peter_21  wszytko co napisałeś na ręce i nogi i nikt nie zamierza Cie linczować , ale pomimo tego uważam, że asrock to lepsza propozycja. Sekcja zasilania sprawuje się tam dobrze. To że gigabyte ma niższe temperatury też niewiele wnosi bo asrock pod tym wzgledem mimo, że troszkę gorzej też dobrze się sprawuje. Duża róznica tempetarur to znaczy jaka? Co do awaryjności i trwałości obie płyty jak na razie bardzo dobrze się sprawują. Masz jakieś przykłady na to że asrock extreme 4 to awaryjna płyta? I oczywiście ze dźwięk typu xonar jest lepszy niż nawet najlepszy zintegrowany dzwięk na płycie głównej, ale pamietaj że to koszt 100 zł  i trzeba mieć dobre głosniki, aby to wykorzystać. Dlatego asrock Z87 extreme4 to moim zdaniem liga wyższa niż z87x-d3h ze względu chociażby na wyświetlacz kodów POST i przyciski zasilania oraz resetowania, które to rzeczy mówią nam ze mamy doczynienia przynajmniej z półką wyższą średnią. Aha i nie jestem fanem ani asrocka ani gibabyte ani MSi ani innych płyt głównych, zawsze polecam to co moim zdaniem jest najbardziej odpowiednie dla odbiorcy i solidne to jaka to będzie to marka już ma mniejsze znaczenie liczy sie to co płyta główna oferuje, a tutaj asrock extreme4 za swoją cene oferuje bardzo wiele. Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
Link to post
Share on other sites

Różnica temperatur wynosi miedzy najcieplejszymi miejsami na obu plytach około 20 stopni, z jednej strony nie jest to dużo ale podczas  OC może mieć znaczenie, duże znaczenie ma natomiast dużo lepsza jakość użytych w gigabycie kondensatorów oraz tranzystorów; co do awaryjności obu plyt nie mam zadnych informacji, po prostu dla mnie rzeczy o których pisałem bardziej przekonaly mnie do plyty gigabyta oczywiście nie odradzam plyty Asrocka to tez bardzo dobra i interesujaca plyta w atrakcyjnej cenie z troche lepszym wyposazeniem dodatkowym  ( dzwiek, dodatkowe przyciski, wyswietlacz post ) niz gigabyte. Podobne wyposazenie ma dopiero drozsza wersja z87x-ud3h. Co do integry dzwieku to rzeczywiscie jedna z jej najwiekszych zaleta to  cena a wlasciwie jej brak, integry sa na kazdej wspolczesnej plycie ale ma to tez niestety swoje zalety i wady tzn. gorsze parametry  oraz wplyw innych elementów plyty na jakosc  dzwieku, zeby dostrzec roznice wystarczy 50zł na soundblastera audigy, oczywiscie na glosnikach za 30zł nie uslyszymy roznicy pomiedzy zadnymi integrami ani osobnymi kartami...

Link to post
Share on other sites

 

 

arkus słuchaj jeśli Ty nie czujesz ani nie widzisz róznicy twój problem poczytaj testy i tyle nie chce mi się z Tobą o dzwięku rozmawiać bo już dawno udowodniłeś że nie masz słuchu ani nie opierasz sie o testy, a własne swoje mniemanie, jeśli przedstawisz mi testów w których nie ma róznic pogadamy, na razie mówisz tylko o swoim słuchu, który do najmocniejszych nie należy. I nie mówie że są to jakieś duże, spore różnice ale są dla mnie słyszalne, a dla Ciebie nie i tyle w tamacie. Tutaj porównanie płyt głównych i miedzy innymi ich audio http://pclab.pl/art52708-55.html http://pclab.pl/art52708-58.html http://pclab.pl/art52708-10.html

Blablabla, caly czas pierdololo. Realtek sam podal mozliwosci swojego sprzetu na wlasnej stronie internetowej i roznica wynosi 5dbi przy tylko jednym parametrze, jednym z wielu nie 2, 3, 5 tylko wielu, ktore sa przewaznie tracone podczas montazu na plycie i w rzeczywistosci nie ma wiekszej roznicy, ale ty jak zwykle musisz jakies glupoty i debilne testy wrzucic.

Wytlumacze ci to w inny sposob bo raczej nie rozumiesz, ze asrock nie produkuje dzwieku tylko realtek.

 

Jezeli producent sprzedaje prety stalowe o wytrzymalosci 235MPa to inna firma, ktora zastosowala te prety w swoim pordukcie nie jest w stanie nic zrobic by ich wytrzymalosc byla wyzsza niz 235, moze ja tylko obnizyc poprzez uszkodzenie podczas montazu. Tak samo jest z tymi integrami, w zaleznosci od jakosci wykonania jakosc dzwieku bedzie rozna ale nigdy nie bedzie lepsza niz podaje producent.

 

Pozdrawiam :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Peter_21  nie wierze w to że róznica pomiedzy tymi płytami wynosiła 20 stopni. Masz jakies na to testy? Sam miałem doczynienia z tymi płytami i różnica wynosiła kilka stopni wiec bez przesady :D. Tutaj test miedzy innymi temperatur na sekcji zasilania asrocka Z87 extreme 4 nawet po OC czy są wysokie zdecydownie mówie NIE  http://www.purepc.pl/plyty_glowne/jaka_plyta_glowna_lga_1150_do_core_i5_i_core_i7_test_intel_z87?page=0,30  . Co do kondensatorów użyte w asrocku te elementy są też dobrej jakości i też dobrze się sprawują. Producent twierdzi ze są to w 100% wyprodukowane w japonii elementy i zapewniają wysoką wydajność oraz wydłużoną trwałość i póki co nie ma podstaw, aby to kwestionować i mają one nazwę Premium Gold Caps.

arkus prosze Cię nie rozmawiaj ze mną na temat dzwieku bo już od dawna się pogrążasz. Porozmawiaj najpierw z audofilami ludźmi, którzy znają się na dźwieku i zobaczysz jak dużo i jak wiele rzeczy składa się na jakość jego brzmienia i jak wiele elementów składa się na jego końcowy efekt. Ty nawet nie zauwazasz róznicy miedzy starszymi wersjami dźwieku zintegrowanego, a nowszymi wiec o czym tu gadać, jak róznice są nawet w tym samym dźwięku(kodeku) ze względu na producentów i zastosowane w nim poprawki wzmacniacze itp itd, a co dopiero niższymi modelami. Nie są oczywiscie to jakieś wielkie róznice, ale jednak. Dźwiek od lat zintegrowany na płytach głownych idzie ciągle w góre i oby tak nadal było (kiedyś nie wyobrażałem sobie działać bez dedykowanej karty muzycznej, dźwiękowej, a teraz wrecz przeciwnie). Z roku na rok z socketu na socket(kodeku na kodek) jego brzemienie się poprawia. Oczywiście jak ktoś chce jakiego skoku milowego, że od razu za rok skoczymy na jakoś xonara to się zawiedzie, ale ja patrze na to relanie i zauważam różnice, których ty nie słyszysz. Zatem na razie bla bla bla to Ty gadasz bo nie podpierasz się testami ani dobrym słuchem. Aha nie wiem czy wiesz nowicjuszem nie jesteś przecież nie musisz cytować całego posta wystarczy ze napiszesz @up bądź zwrócisz się do kogos po nicku. Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
Link to post
Share on other sites

 

 

Aha nie wiem czy wiesz nowicjuszem nie jesteś przecież nie musisz cytować całego posta wystarczy ze napiszesz @up bądź zwrócisz się do kogos po nicku

Bede cytowal ile chce i kiedy chce, od tego to jest.

 

 

 

arkus prosze Cię nie rozmawiaj ze mną na temat dzwieku bo już od dawna się pogrążasz. Porozmawiaj najpierw z audofilami ludźmi, którzy znają się na dźwieku i zobaczysz jak dużo i jak wiele rzeczy składa się na jakość jego brzmienia i jak wiele elementów składa się na jego końcowy efekt

blablabla srutututu, pisanie jak do sciany. Karty roznia sie tylko jednym parametrem nie majacym wielkiego wplywu na koncowy dzwiek. "Front-DAC with 115/110dB SNR (A-weighting, Differential/Single-End Output)", a o to ten parametr gdzie w 898 jest tylko 110dB ale oczywiscie te karty sa calkowicie inne. W koncu wszechwiedzace ulotki tak mowia

Sam piszesz o wielu parametrach ale nie rozumiesz, ze te karty sa takie same. Jak widac jestes zbyt ograniczony zeby przeczytac opis producenta, czytasz tylko durne ulotki i testy nie rozumiejac co jest w nich napisane.

Wczesniej jeszcze osmieszales sie wypisujac albo inaczej cytujac czyjes slowa na temat jednego produktu by zareklamowac inny produkt innej firmy, dlatego skoncz wypisywac te brednie i wracaj do dziury z ktorej wylazles.

Jest tylko jeden sposob na wytlumaczenie tych glupot, ktore ciagle wypisujesz "mam wiec musi byc najlepsze" no ale coz. Wywaliles pieniadze w bloto, bo kupiles cos po naczytaniu sie pierdyliona ulotek i opinii.

 

WBIJ SOBIE W KOCU DO GLOWY, NIE MA CZEGOS TAKIEGO JAK DOBRY I ZINTEGROWANY, JEST DOBRY LUB ZINTEGROWANY

Link to post
Share on other sites
Breaky83 proszę bardzo link do porównania grzania płyt ( z zestawieniu jest Asrock Z87 extreme3 ale od extreme4 różni sie dodatkami oraz trochę słabszą sekcja zasilania)   http://pctuning.tyden.cz/hardware/zakladni-desky/27306-test-ctyr-desek-intel-z87-vcetne-mereni-termokamerou-ii?start=12

Co do płyt pod OC do 1150 to brałem pod uwagę tylko dwie płyty tzn Asrocka ex4 oraz Gigabyta Z87x d3h ( do MSI jakoś nie mam zaufania a Asus trochę przesadza z cenami ) i początkowo zastanawiałem się nad Asrockiem pomimo ze miałem już jedną plytę tej firmy AM3+ i jakoś nie rzuciła mnie na kolona ( 965 x4 udało mi się podkręcić z dużymi bólami na max 3,8GHz co nie jest jakimś dużym osiągnięciem, ten sam procek na Asusie kolegi przekręciłem bez problemów na 4,0GHz, fakt płyta Asrocka nie była z wyższej pólłki ani pod OC ale Asus kolegi tez byl z tej samej polki cenowej ). Tak wiec trochę napaliłem się na Asrocka ( 12 faz, zlote kondensatory, dodatki, wyższa pólka płyt )  marketing robi swoje, ale jak wgłębiłem się w temat wybrałem jednak Gigabyte tak jak pisałem wcześniej przez zasilanie, jakość wykonania.Tak naprawdę płyta Asrocka jest bardzo zbliżona do płyty Gigabyte ( Asrocka ma na pewno lepsze dodatkowe wyposażenie )  Gigabyte nowocześniejsze zasilanie, dobra jakość...Myślę że i użytkownik Asrocka i Gigabyte będzie zadowolony

Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawa dyskusja, dziękuję za zaangażowanie :) Jak na razie przemawia do mnie ta propozycja Gigabyta, przede wszystkim na ciekawe linki które podał Peter_21. A co powiecie jeszcze o tych dwóch płytach pod kątem SLI? To dla mnie również istotne. 

Link to post
Share on other sites

Peter_21  asrock extreme 3 i asrock extreme 4 to zupełnie inne płyty więc link bez sensu, nie rozmawiajmy o innych płytach głównych tylko o proponowanych. Jak myślisz, że to te same konstrukcje to jesteś w błędzie. Asrock extreme3 ma:

  • słabszy układ audio: w miejscu systemu PuritySound (czyli połączenia Realteka ALC1150 ze wzmacniaczami słuchawkowymi TI NE5532) zastosowano zwykły kodek Realtek ALC892 (najsłabszy z poprzedniej generacji);
  • 8-fazowy układ zasilający procesor w miejsce 12-fazowego;
  • brak dodatkowego kontrolera Serial-ATA (sześć portów zamiast ośmiu);
  • brak wyświetlacza kodów POST oraz przycisków na laminacie;
  • brak dwóch kości UEFI;
  • mniejszy radiator na mostku Z87;
  • brak wejścia HDMI;
  • brak portu DisplayPort oraz eSATA na tylnym panelu

Więcej znajdziesz tutaj i jest to wszytko opisane więc jak mówisz o 20 stopniach różnicy wprowadzasz w błąd autora bo porównujesz inne płyty główne. http://pclab.pl/art52708-9.html

 

arkus a co do Ciebie nie podajesz testów wiec twoje gadanie to tylko teoria , która z praktyką nie ma nic wspólnego wystarczy wejśc na linki, które podałem i już widać różnice w testach zintegrowanych dzwięków, bo widać ze słuch to twoja nie najmocniejsza strona i choć nie są to jakieś duże róznice to są dla mnie słyszalne i odczuwalne. Więc albo przedstawisz testy realne potwierdzające że w ogóle nie ma róznic miedzy zintegrowanymi dzwiękami, albo nie mamy o czym rozmawiać. Gadasz jak byś się zatrzymał na starych zintegrowanych dzwiękówkach dawno, dawno temu i wcale nie zauwazał róznic jakie w tym temacie nastąpiły i nastepują z roku na rok i kodeku na kodek. Poza tym podoba mi sie komentarz na pclabie oddający rzeczywistość, a nie Twoje tylko teoretyczne rozmowy niepoparte ani testami ani słuchem. Układ audio słabszy niż o konkurentów, rezultaty testu audio są dość przeciętne, Z87X-D3H pozostawia tu niedosyt.

 

blaskovitz zrobisz jak zechcesz to Twoje pieniądze i Twoja decyzja. Ja przedstawiłem że gigabyte GA-Z87X-D3H  nie ma w sumie nic lepszego od asrocka Z87 extreme 4 skoro na niego się zdecydujesz Twój wybór i Twoja wola. Płyta asrocka zdobywa wiele nagród na świecie i pochwał, a gigabyte to poprostu dobra płyta główna, która ani nie zachwyca nie powala, bo nie jest wcale tania (GA-Z87X-D3H) na to co oferuje w porównaniu z asrockiem Z87 extreme4.

Tutaj dam ci linki poczytaj sobie o tej płycie asrocka Z87 extreme4:

http://pclab.pl/art52708-10.html

http://pccentre.pl/article/show/test-plyt-glownych-lga-1150-z-chipsetem-z87/id=18070;page=2

Tutaj zagraniczne strony:

http://vr-zone.com/articles/first-look-mainstream-z87-boards-from-asrock-and-msi/32950.html

http://www.tomshardware.com/reviews/z87-express-motherboard-review,3582.html

http://www.easycom.com.ua/mboard/asrock_z87_extreme4/?lang=ru

http://www.rehwolution.it/recensioni/asrock-z87-extreme4/12/

 

 

Co Do SLI obie płyty sie nadają. Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
Link to post
Share on other sites

Co do różnic miedzy Asrockiem ex3 a ex4 sa to róznice tak jak pisałem wczesniej w dodatkach ( sata, druga kość biosu, hdmi ), dzwięku (wsród integr jest to na pewno bardzo dobry układ jednak przy zewnetrznej karcie nie miało to dla mnie znaczenia) i troche lepszej sekcji zasilania ( ale nie jest ona 12 fazowa a 6 fazowa i nie jest w pełni cyfrowa jak chwali się Asrock, pisałem o tym wczesniej), laminat jest dokladnie taki sam więc można śmiało można porównywać pod względem konstrukcji ex3 do z87x-d3h. Nie jestem  sprzedawcą Gigabyte napisałem tylko dlaczego wybrałem tą płytę a nie Asrocka, co wybierze kolega zależy tylko od niego  :) 

Link to post
Share on other sites

Peter_21 sory ale w Twoim toku myślenia to asrock extreme 3 jest zasilany 4 fazowa sekcją zasilania do tego radiatory są uboższe więc na pewno troszkę bardziej się grzeje, więc jak dajesz linka do tej płyty głównej i porównanie temperatur do niej to troszke kłamiesz bo miało być to porównanie do płyty asrock Z87 extreme4, a nie jego uboższego modelu i tak wychodza pewne kłamstwa i zakłamania jak sie porównuje modele nie te co trzeba, nie wspominajac już o tym, że asrock Z87 extreme 3 kosztuje 370 zł więc jest o wiele tańsza od Gigabyte GA-Z87X-D3H  który kosztuje około 510 zł i jest nawet droższy niz asrock Z87 extreme4, a oferuje o wiele mniej. Co do jakości płyt głównych to gwarantuje ci, że obie płyty są tak samo dobre, ale asrock Z87 extreme 4 za niższą cene (480 zł) oferuje o wiele więcej, nie wspomijając już o tym, że na samym początku cena tej płyty wynosiła około 600 zł potem 550, a teraz już nawet poniżej 500 zł. Stąd tyle pochwał i pochlabnych opinii dostaje asrock Z87 extreme 4 na całym świecie, a gigabyte jest to jedna z wielu płyt, które tak na prawde w świecie nie robią tyle szumu bo za swoja cene nie oferuje wcale wielkiej jakości ani wielkich możliwości. Wątek na AM3+ też zbyteczny i w ogóle niezrozumiały jak dla mnie i niepotrzebnie wstawiony bo rozmawiamy o sockecie 1150 i chipsecie Z87 to, że np asrock ma dobre płyty pod intela nie oznacza, że ma dobre pod AM3+ tam w tej chwili najlepsze płyty ma ogólnie ASUS i gigabyte też nie błyszczy, tylko co najwyżej niektóre modele są dobre i to jeszcze w odpowiedniej rewizji co niektóre. Następnym razem podaj modele płyt głównych a nie pisz, że były w tej samej cenie i na ASUSIE się lepiej podkręcał phenom ii x4 965, bo nic mi to nie mówi. A jak już jesteśmy na warunkach OC to asrock Z87 extreme4 ma lepsze warunki OC niż gigabyte GA-Z87X-D3H i testowałem to na tym samych procesorach tym samym chłodzeniu i tej samej obudowie i nieraz na korzyść asrocka było to max 200,100 MHZ (np 4,2 gigabyte GA-Z87X-D3H GHZ VS 4,4 GHZ asrock Z87 extreme4 albo 4,4 GHZ vs 4,5 GHZ). I dopiero wyższy model Gigabyte GA-Z87X-UD3H, który jest o wiele droższy (ok 600 zł) dawał tak samo dobre rezultaty co asrock Z87 extreme4, a sekcja zasilania jest niby ta sama 8-fazowa co w niższym modelu Gigabyte GA-Z87X-D3H. Chciaż jakiś użytkownik się tu wypowiadał, że w jego wypadku akurat było na odwrót do większych wartości OC doszedł na niższym modelu gigabyta niestety nie wiem czy testował to na tym samym procesorze, chłodzeniu i w tej samej obudowie. Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...