Skocz do zawartości

Tani (250-350 zł) SSD ~ 120GB pod SATA II problem z HDD


Recommended Posts

Witam!

Od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu SSD czytając "Polecane modele" 
Wybrałem dwa modele do ostatecznego rozpatrzenia.

Plextor M5S ~ 345 zł|
oraz

Crucial M500 ~ 250zł

Moje pytania co do tych dwóch modeli rozpoczynają się tam gdzie kończą się możliwości mojej płyty głównej oraz zasobność portfela.

Wiadomo jeśli na płycie z SATA II: ASRock P55 Pro USB 3.0 nie będzie widać znacznych różnic to po co przepłacać prawie 100 zł bo nie ukrywam wolałbym wydać max 300 nie 350 zł.

Z tego co wiem to i tu i tu jest Marvell, kości Microna MLC, 3 lata gwarancji a ograniczenia 72Tb mnie nie wzruszają.
Różnica to tylko cena i adapter w M500.

Proszę o pomoc w wyborze ew. podrzucenia jakiegoś linka z testami M500 bo znalazłem tylko w wersji 90GB i to po angielsku.

Dorzucę jeszcze taką informacje że od jakiegoś czasu od tak losowo na starcie nie znajduje mojego poczciwego HDD Samsunga HD502HJ ( raz na 20 uruchomień) czasami w systemi nie jest widoczny DVD-R a program HD Tune wyświetla wartości : C7 i C8 dość dziwne i teraz nie wiem czy to kabel czy to coś z HDD czy z kontrolerem an MOBO. (po włączeniu PC tak po 2 min od startu dioda pracy dysku świeci nieprzerwanie mimo że dysk nie jest obciążony)

HD Tune: SAMSUNG HD502HJ Health
 
ID                               Current  Worst    ThresholdData     Status   
(01) Raw Read Error Rate         100      100      51       2        Ok       
(02) Throughput Performance      252      252      0        0        Ok       
(03) Spin Up Time                83       82       25       5441     Ok       
(04) Start/Stop Count            98       98       0        2673     Ok       
(05) Reallocated Sector Count    252      252      10       0        Ok       
(07) Seek Error Rate             252      252      51       0        Ok       
(08) Seek Time Performance       252      252      15       0        Ok       
(09) Power On Hours Count        100      100      0        17000    Ok       
(0A) Spin Retry Count            252      252      51       0        Ok       
(0B) Calibration Retry Count     252      252      0        0        Ok       
(0C) Power Cycle Count           98       98       0        2637     Ok       
(BF) G-sense Error Rate          100      100      0        17       Ok       
(C0) Power Off Retract Count     252      252      0        0        Ok       
(C2) Temperature                 64       60       0        589851   Ok       
(C3) Hardware ECC Recovered      100      100      0        0        Ok       
(C4) Reallocated Event Count     252      252      0        0        Ok       
(C5) Current Pending Sector      252      252      0        0        Ok       
(C6) Offline Uncorrectable       252      252      0        0        Ok       
(C7) Ultra DMA CRC Error Count   1        1        0        63416    Ok       
(C8) Write Error Rate            100      100      0        322      Ok       
(DF) Load/Unload Retry Count     252      252      0        0        Ok       
(E1) Load/Unload Cycle Count     100      100      0        2827     Ok       


Power On Time         : 17000
Health Status         : Ok

 

Link to post
Share on other sites

Nie utrudniaj sobie życia.

 

Wybierz Plextor M5S ~ 345 zł|

 

Jedyny słuszny w tej cenie. Bezawaryjny, nie oszczędzaj. 

 

W porównaniu tych dwóch dysków SSD Plextor będzie lepszy. Różnicy w prędkości nie odczujesz między nim, ale Plextor będzie dłużej służył. W internecie ciężko znaleźć coś złego na ich temat.

 

Oszczędność rzędu tych 100 zł jest nie do końca prawdziwa - PLEXTOR ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

M500 można polecić, ale jedynie wersję 240GB, która jest znacząco szybsza i bardziej opłacalna. Jeśli chodzi o dysk 128GB to do 400zł jedynym słusznym wyborem jest M5S. Kombinowanie, moim zdaniem, mija się z celem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To nie jest oszczędność rzędu 100 zł ja po prostu chciałbym wydać coś bliżej 300zł jak pisałem nie 350zł a 400 całkowicie odpada.
Zgadza się że to co siedzi w M500 to to samo co w Plextor Pro ?

Nie jestem maniakiem Mb/s w każdej możliwej opcji: transfery taki owakie więc niesamowitych prędkości nie oczekuje tym bardziej że na SATA II z SSD które jako takie myślę że i tak sprawi odczuwalną różnice pomiędzy leciwym HDD Samsunga.

Głównie chodzi mi o cenę co do żywotności takiej przybliżonej bo jak wiadomo i ta też może być losowa.
Wiem że i Plextor zasłynął w tym segmencie tymi dyskami ale Crucial czy wcześniejsza 4ka czy 500M też są cenionymi bezproblemowymi dyskami.

Może to nie reguła ale jakaś zależność jest że im mniejszy proces tech. pamięci tym i żywotność nieco spada.. ?

Ten Samsung 840 120gb też ciekawy - a jak z żywotnością ew. gwarancja samsunga - nie ma problemów?
Jak te 3 SSD: Samsung, Plextor , Crucial mają się do SATA  II z mojej MOBO jest kompatybilność i ogólnie jak się zachowują na SATA II>

To prawda że kable SATA II , a SATA III robią różnice? 

Link to post
Share on other sites

Samsung 840 to kupa. Kości TLC + stary kontroler.

 

Crucial M4 jest szybszy od swojego następcy - M500.

 

Każdy dysk będzie kompatybilny z SATA 2, jeśli nie planujesz upgrade'u mobasa to spokojnie możesz wziąć M500.

Link to post
Share on other sites

Czyli jakiś szczególnych ani  jakichkolwiek przeciwwskazań nie ma do M500.

Skąd może wynikać taka różnica w cenie ? przecież M500 jakiś tragiczny nie jest dobry kontroler w miarę szybki do codziennego użytku ( Windows 8 +  Steam) 

Może po prostu się przyzwyczailiśmy do takich jakby nie patrzeć wysokich cen SSD a jak pamiętam ceny z września listopada a teraz to można zauważyć niezły spadek.

Może to co proponuje teraz Crucial to są faktyczne ceny na tego typu pojemności SSD. bo 450 zł za 240 GB to też niezła "okazja".

Przydałaby się jakaś recenzja, test tych M500 po polsku.

Jeśli to nie kontroler na mobo jest walnięty  to raczej mobo zmieniać nie będę.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli jakiś szczególnych ani  jakichkolwiek przeciwwskazań nie ma do M500.

 

Nie.

 

 

 

Skąd może wynikać taka różnica w cenie ?

 

M500 ma zauważalnie wolniejszy zapis. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ale żeby prawie 100 zł.. chodzi mi czy sprzętowo nie jest jakiś wykastrowany albo np kości pamięci jakiś gorszy sort z brzegów płyty :P
Bo przecież podzespoły np. wersji 120 i 240 Gb są takie same więc to kontroler ma sztucznie narzucone mniejsze prędkości które może zaoferować czy wynika to z max możliwości podzespołów SSD.?

Jak rozumiecie ten tekst: 

"Seria Crucial M500 została oparta na układzie Marvell 88SS9187-BLD2 – tym samym, który napędza zeszłoroczną generację konkurencyjnych nośników, na przykład model Plextor M5 Pro. Na pierwszy rzut oka nie stawia to nowości Microna w dobrym świetle, jednak trzeba pamiętać, że na tym rynku duże znaczenie ma dopracowanie oprogramowania kontrolera. Poza tym nośniki z serii M500 zostały wycenione wyjątkowo nisko, przynajmniej w porównaniu do wspomnianego SSD Plextora. Po części jest to na pewno spowodowane krótszą gwarancją producenta, trwającą tylko trzy lata. "

 

Że niby z Plextorem Pro coś nie tak ?

Link to post
Share on other sites

No to mamy finał. 
Myślicie że jak euro w ostatnim tygodniu spadło dość znacznie i nadal się tak utrzymuje to ceny też za kilka dni mogą polecieć nieco w dół.. ?
Dziękuje za odpowiedzi i opinie do tematu w tym tygodniu kupuje M500!
 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...