Skocz do zawartości

DirectX error, bsod'y, crash gier


Recommended Posts

Witam.

Oddałem komputer do serwisu, który notorycznie wyrzucał błąd "Sterownik ekranu przestał działać, ale odzyskał sprawność".
Wmawiano mi, że to niby "Fochy Fermiego", aż pewnego dnia 460tka padła ;/
Kupiłem nową kartę - GTX 650Ti BOOST 2 GB OC i też było to samo!
W serwisie facet testował z innym zasilaczem i mówił, że też wyrzuca.

Co mnie martwi to to, że testował na darmowej wersji 3dmarka 11, tam można max rozdzielczość 720p ustawić, a ja gram w 1920x1080.
Miałem chyba uszkodzone sloty na pamięć RAM, bo były w dalszych od procesora slotach (niebieskich), a powinny być w czarnych. Kiedy przekładałem do czarnych, to wiatraki się kręciły, komputer się włączył, ale system nie startował.
Zarówno ja, jak i on myśleliśmy, że płyta daje też za słabą moc na kartę, bo jej sekcja zasilania jest uszkodzona, więc gość zamówił nową płytę główną.

Wczoraj odebrałem komputer, zainstalowałem bf4, który świeżo kupiłem, no bo w końcu nareszcie po tylu latach sprawny PC, a tutaj PROGRAM PRZESTAŁ DZIAŁAĆ i gra się wiesza. Wyskoczył też DirectX error.
Komputer raz się nawet sfreezował, musiałem go zrestartować. Dostałem też bsoda USBPORT.sys o kodzie D1.
Postanowiłem wykonać formata, bo może zostały jakieś sterowniki od starej płyty głównej i się mieszają, ale NIE!

Dostałem już bluescreen A1 - MEMORY MANAGEMENT.
Battlefield 4 po 3 minutach grania się wiesza, wywala "Program przestał działać" a gra przestaje odpowiadać, trzeba kliknąć Zamknij program. 
Miałem też coś takiego, że nagle fpsy drastycznie spadły, na oko gdzieś do 5, kliknąłem alt+tab, ale musiałem zamknąć grę, bo już nie mogłem do niej wrócić (klikałem Battlefield 4, wówczas nic nie dało się nacisnąć, tak jakby gra była przezroczysta, widziałem pulpit ale mogłem coś kliknąć dopiero po faktycznym przejściu na pulpit przy pomocy alt+tab)

Co mogę zrobić, aby wyeliminować te problemy?

Czy oddać facetowi, żeby sprawdził komputer jeszcze raz i włożył spowrotem starą płytę, skoro dzieje się to samo, dostanę zwrot pieniędzy za tę płytę, którą mam?
Dysk testował ponoć 6h na jakiejś maszynie, testował komputer z innym zasilaczem i też mu w 3dmarku wyrzuciło.
Ściągnąłbym pirata, aby dostępna była opcja 1920x1080, gdyż w takiej rozdzielczości gram, a on testował to na bezpłatnej wersji, gdzie był jakiś słaby test 720p, dzwonił do mnie, że już długo chodzi i nic się nie dzieje... FAKTYCZNIE...

Konfig:
CPU Phenom II 945
GPU MSI GTX650Ti BOOST 2GB OC
RAM 2x2GB Geil
MOBO MSI 760GMA-P34
PSU OCZ SxS2 500W
Windows x64 Ultimate

Słuchawki na USB, jeśli to ważne

Przed formatem dostałem bsoda USBPORT.sys, zauważyłem, że w dx diag sterowniki są z 2009 roku, może to jest problemem? 
Teraz zainstalowałem sterowniki 331.40 BETA do GPU i grałem w kampanię jakieś 15 minut, po czym dostałem niebieski ekran o kodzie 1a.

Poprzedni też był o takim kodzie, ale w BlueScreen View pokazuje tylko ntoskrnl.exe jako przyczynę. Drugi o takim samym kodzie pokazuje natomiast jako ntoskrnl.exe i nvlddmkm.sys, czyli coś z grafiką.
Ale grafikę wymieniałem, bo na starej GTX 460 też się to działo. Testowałem obecną u kumpla i pograliśmy w bf3 ponad godzinę, ale może było to za mało? Na mapie Kanały Nouszahr mogłem grać czasem nawet ponad godzinę i nic się nie stało, na innych mapach już gorzej, max 20 min rozgrywki.

 

Memtest zostawię na noc.
Czy na pewno pamięć może być tu winna?
Właśnie patrzyłem na filmik na yt, jak zmieniać ustawienia bf4, aby gra nie crashowała.
Pisałem coś w notatniku, przeszedłem na przeglądarkę, kliknąłem play na filmiku i dostałem bsoda D1

http://scr.hu/0bal/nbp9k

2 razy dostałem bsoda a1, ale mimo tego samego kodu, jednak różnią się od siebie. Jeden ma w sobie tylko ntoskrnl.exe, a drugi ntoskrnl.exe oraz nvlddmkm.sys . 

Może underclock coś pomoże? Ale chyba mam zablokowane napięcie, bo nawet po wybraniu w opcjach MSI Afterburner opcji kontrolowania napięcia, opcja ta jest zablokowana.
Czy to możliwe, że po prostu jestem tak pechowy, że trafiłem 2 uszkodzone karciochy pod rząd?

Kiedy testowałem kartę u kolegi, to mogliśmy wybrać rozdzielczość bodajże 2048x1536, a u siebie mogę tylko 1920x1080, czy to zależy od monitora?

Proszę o pomoc, postarałem się opisać problem jak tylko się da.

Link to post
Share on other sites

Zapuść tego memtesta i obserwuj. Jeśli nie będzie błędów to będziemy się zastanawiać dalej. Z starych podzespołów nie zostało za dużo więc dojdziemy do tego ;)

Jeśli przez godzinę grania u kumpla nie było problemów to raczej graficzna powinna być ok skoro u po 20min już się krzaczy. Chyba że masz wybitnego pecha.

 

Dostępna rozdzielczość zależy głównie od monitora.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

A mogę zostawić obie kości na noc?

Testowałem pojedynczo i z każdą się to działo, najwyżej jak na obu będą błędy to przetestuję pojedynczo.


Puściłem teraz 3D Marka 11 na Loop, ustawienie Extreme, 1080p, chodził ze 30 min i sam go wyłączyłem, więc jednak facet mógł zobaczyć, że komputer niby sprawny po wymianie płyty.
Czy mam szanse odzyskać pieniądze za płytę, a on wstawiłby mi tę starą?
Mam cholerne fatum, wymieniam kartę - nic to nie daje, wymieniam płytę - nic to nie daje, aż coś może człowieka strzelić... BF3 i BF4 to świetne gry, a BF3 przeminął mi koło nosa, przez mój super komputer. Znajomym, którzy mają Logic'i 400W nic się nie dzieje. Składam najlepszego możliwego w danej cenie kompa i problemy... 

Link to post
Share on other sites

powiem złą gre wyvbrałeś do testów mam podobne problemy z bf4

ale to niewazne wszystko dziala tylko to problem z bf i tyle directx itd

 

Kiedyś miałem podobnyu problem i mysle ze ci pomoge chociaz moze w kieszen zabolec

 

mialem kiedys phenom II 1090T x6 do tego grafike gtx 450 w rozdzielczosci mini HD czyli 1280x768 mialem 80fps na ultra czy jakos tak

podkusiło mnie aby wsadzic mocna grafike i wsadzilem GTX 770 palit jet stream 2GB gddr5 problem byl taki ze NIEZALEZNIE OD ROZDZIELCZOSCI fposy na bf3 spadaly do 14 FPS to bylo smieszne niezaleznie tez od ustawien detali low mid high ultra zawsze to samo na mapie B2k Karkand podczas patrzenia na dym jako że też pracuje jako serwisant zaraz powymienialem wszystko co sie dalo KOSCI ram zasilacz plyte glowna i procka i na innej plycie i procku niestety tez AMD 8150FX byl ten sam problem

 

przypuszczam ze przyczyna spadku fps jest efekt bottleneck lub jak kto woli wąskie gardło z 2 powodów proc amd jest do D.... do takiej grafiki lub port pciE jest w wersji2,0

 

Więc kupiłem sobie tak core i5 4670k plyte jakiegos tam asrocka ale z pciE 3,0
odpalam BF3 ta sama mapa FULL HD ULTRA DETALE i uwaga 120-150 fps   oraz ZERO SPADKOW FPS przemysl rozwaz czy masz od kogo plyte z procem pozyczyc

p[odaj swoje gg to popiszemy

Edytowane przez xrayden87pl
Link to post
Share on other sites

Nie chodzi tu o spadki fps, z nimi wszystko gra, chodzi o crashe gry.

Nie tylko z bfem się to dzieje, a bsody? To też wina gry?

Zrobiłem formata, wszystko od nowa i znów by się pieprzyło ;/?

 

GG: 4081395

Edytowane przez 4ricardo
Link to post
Share on other sites

Na moje oko masz 2 slabe punkty swojego kompa:

* plyta z chipsetem AMD 760 - dotknij radiatora mostka polnocnego - tego blizej procesora, powinien byc goracy nawet w czasie bezczynnosci, a pod obciazeniem, po jakims czasie powinien nawet parzyc; jesli tak jest - czeka Cie wymiana pasty pod tym radiatorem oraz ewentualnie montaz niskoprofilowego, malego wentylatorka 30-40mm, jesli sama pasta za wiele nie pomoze w zbijaniu temperatur,

* karty graficzne, jakie kupujesz, sa fabrycznie oc-niete. Zadne fochy Fermiego (tak moze powiedziec tylko serwisant bez wiedzy), po prostu zbyt male napiecie, a za mocno wyzylowane takty i/lub za mocne timingi pamieci VRAM. To mozna akurat latwo sprawdzic - Afterburnera instalujesz i ustawiasz +50mV dla rdzenia, a takty rdzenia i pamieci obnizasz o przykladowo 150-200/100 MHz.

Link to post
Share on other sites

Nie mogę zmieniać napięcia w afterburnerze. Mogę to zrobić w evga precision, ale jaką wartość ustawić dla mojej karty?

core clock mogę chyba maksymalnie o 105 obniżyć w obu programach.'

 

Memtest:

 

Ustawiłem na fail safe mode, bo wyskoczyło mi "Unexpected Interrupt Halting Cpu0"http://i62.tinypic.com/1zg97c7.jpg

Edytowane przez 4ricardo
Link to post
Share on other sites

Dutknij tych mostkow na plycie i powiedz czy sa gorace. Przetestuj grafe u kolegi. Jak test pojdzie sprawnie tzn. Ze cos z procem/plyta lub raczej nie ale z dyskiem. Czy podkrecales procesor lub zmieniales napiecia? Jesli nie sprobuj ustawic jalies stale napiecie dla tego procesora.

Link to post
Share on other sites

Nic nie podkręcałem, kartę testowałem u kolegi na bf3, pograliśmy ok. godziny i żadnego błędu, ale może było to za krótko, musiałbym w bf4 u niego zagrać.

Owszem, zauważyłem już na starej płycie, że mostek z nadrukowanym MSI jest gorący, teraz wygląda on trochę inaczej, jest gorący, ale nie parzy.

Bsoda a1 przed momentem dostałem ,gdy zmieniałem kartę w Chromie, nie było żadnej wysokiej temperatury.

Edytowane przez 4ricardo
Link to post
Share on other sites

To znaczy? Płytę mi dopiero co wymienili w serwisie, procesor testuję OCCT, co w tym teście będzie wskazywało na problemy z prockiem? Po 2 minutach testu pokazywało temperaturę procka 84 stopnie. Może on przy wymienianiu płyty źle zamontował chłodzenie?

 

W OCCT tak pokazuje o karcie, nie powinno być dużo wyżej?

http://scr.hu/0bal/r7rgi

Edytowane przez 4ricardo
Link to post
Share on other sites

Maksymalna temperatura Phenoma II 945 to 72 stopnie, AMD nie rekomenduje przekraczanie 70 stopni. Masz chyba uwalony czujnik, jak wiekszosc AMDkow, jak masz termometr laserowy, to sprawdz temperature radiatora albo IHSa, jak troche wystaje.

BTW, w BIOSie ustaw pamieci na 1333 MHz, mozesz dac nizsze timingi przy okazji, daj wlasciwe napiecie wg specyfikacji producenta (znajdziesz taktowanie JEDEC w programie CPU-Z). Mam nadzieje, ze pamieci masz we wlasciwych slotach (instrukcja).

Takty karty masz pewnie dla profilu 2D = oszczedzanie energii.

Edytowane przez jeomax.co.uk
Link to post
Share on other sites

Ogólnie to ten facet na początku nie mógł uzyskać tego błędu. Powiedział mi tak: "Mam takie programy, które obciążają w 100% komputer i jeszcze nic nie wyskoczyło, temperatury też nie są złe, wiadomo, podczas testu dochodzi do 80 stopni, ale nic się przesadnie nie grzeje

DRAM Voltage mam ustawione na auto, kiedyś, jak zwiększyłem napięcie to bsody wyskakiwały rzadziej.

Jak obniżyć timingi RAMu? Mam płytę, która posiada tylko 2 sloty. Na starej płycie były 4, pamięci siedziały w slotach 3 i 4, bo jak wkładałem do 1 i 2 to komputer się włączał, ale speaker nie pikał i system się nie włączał, tak jakby tylko wiatraki się kręciły. Myśleliśmy, że to świadczy o słabej sekcji zasilania płyty, więc ją wymienił i kazał odebrać, bo niby było ok -_-

Taktowanie ramu mam zablokowane na szaro na 1333Mhz, nie mogę tego zmienić.

Teraz, będąc w CPU-Z widzę, że napięcie procka skacze z  0,968V do 1,120V, 1,296V, 1,312V. Taktowanie 799.96Mhz do 1800Mhz. Czy to normalne?


*******************************************************************************
*                                                                             *
*                        Bugcheck Analysis                                    *
*                                                                             *
*******************************************************************************


Use !analyze -v to get detailed debugging information.


BugCheck D1, {e4, 2, 1, fffff88013fa74ca}


Unable to load image \SystemRoot\system32\DRIVERS\nvlddmkm.sys, Win32 error 0n2
*** WARNING: Unable to verify timestamp for nvlddmkm.sys
*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for nvlddmkm.sys
Probably caused by : hardware ( nvlddmkm+1654ca )

To jeden z bsodów, które dostałem...

Link to post
Share on other sites

To, że taktowanie procesora i napięcia się zmieniają jest w pewnym stopniu normalne. Tak wygląda oszczędzanie energii.

Problemem jest, gdy te parametry się zmieniają podczas testu w np OCCT.

Nie wiem jak na standardy boxa z phenoma, ale wydaje mi się że odczyt 84*C zaledwie po 2min testu w occt jest zbyt wysoki.

 

Bluescreen a1 świadczyłby o problemie z ramem (wg google).

Zastanawia mnie ciągle ten błąd w memteście Unexpected Interrupt Halting Cpu0. Czy próbowałeś sprawdzać z wsadzoną jedną kością ramu czy problem dalej występuje ? Proponuję sprawdzić jedną kość na obu slotach a potem drugą.

Ewentualnie, ręcznie ustawić na sztywno napięcie, timingi i taktowanie ramu. Może płyta coś źle ustawiła.

Obawiam się innej bolączki, mianowicie kontroler ramu jest w procesorze, czy twój problem nie jest z winy procesora ?

Obejrzałbym jak wyglądają nóżki procesora, czy nie są ubrudzone z pasty, pokrzywione lub sam socket czy nie jest ubrudzony.

Link to post
Share on other sites

Jak mogę ustawić na sztywno timingi ramu? Taktowanie mam na 1333 i jest na szaro, nie mogę zmienić.


Właśnie podczas gry w bf4 dostałem bsoda o kodzie E1, już wrzucam z windbg.


*******************************************************************************
*                                                                             *
*                        Bugcheck Analysis                                    *
*                                                                             *
*******************************************************************************


Use !analyze -v to get detailed debugging information.


BugCheck 1E, {0, 0, 0, 0}


Unable to load image \SystemRoot\system32\drivers\PLTGC.sys, Win32 error 0n2
*** WARNING: Unable to verify timestamp for PLTGC.sys
*** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for PLTGC.sys
Probably caused by : PLTGC.sys ( PLTGC+4307 )


Followup: MachineOwner
---------

Mam właśnie Gamecomy 780 na USB, sterowniki zainstalowałem.

Edytowane przez 4ricardo
Link to post
Share on other sites

Czytaj manuala od plyty, inaczej zmuszasz nas, zebysmy szukali za Ciebie.

To pole na szaro to pewnie "Adjusted DRAM Frequency" (nie napisales, jaka dokladnie pozycja jest na szaro). Do zmiany mnoznika pamieci sluzy zapewne FSB/DRAM ratio i jesli podkrecasz szyne, to ta opcja jest pomocna.

Do zmiany timingow sluzy pewnie submenu "Advanced DRAM configuration" - ktora musisz zmienic z Auto na Manual.

Ja przede wszystkim zmienilbym serwisanta, bo tanczenie w/g jego regul to jak deptanie sie nawzajem w tangu - przede wszystki zaden serwisant nie moze powiedziec, ze "to normalne, jak CPU osiaga 80 stopni pod obciazeniem", podczas gdy TjMax dla tego procesora to 71 stopni (wersja 95W) albo 61 stopni (125W).

Jak ja biore komputer na serwis, to mowie z grubsza, na co mozna liczyc i potem w praniu wychodzi, co trzeba kupic/zmienic, zeby bylo OK; ale nie zostawiam klienta z problemem nierozwiazanym, jakby tak bylo - to klient musi wiedziec, ze serwis nie podola temu zadaniu i tyle, wiec niech sie serwisant przyzna, czy nie umie zlokalizowac problemu, czy sobie tylko gdyba i strzela, a Ty tracisz kase i czas na jego eksperymenty, a to na nowa plyte, a to na nowy procesor i tak wlasciwie w kolo Macieju.

Edytowane przez jeomax.co.uk
Link to post
Share on other sites

Czyli na 200% płyta nie jest tu winna i koles ma mi zamienic na stara? Teraz mnie jakas panika co do tego wziela. Napisac mu, zeby sprobowal z innym prockiem na ten socket? Za wymiane plyty wzial 20zl, symbolicznie. Nie wiem wlasnie czy jak zamieni plyty to odebrac kompa i zawiezc do porzadnego serwisu ?

Link to post
Share on other sites

Ogólnie nie, teraz jak mi facet płytę wymieniał to proc dochodzi do 80 stopni przy Prime, ale wcześniej było ok, a problemy i tak były, może czujnik uwalony.

Czyli dobrze zrobiłem, ze spowrotem stara płytę wstawiłem? Za tamta kasę dostałem. Problemy przecież nie ustąpiły.

Link to post
Share on other sites

Sprawdzałeś tego memtesta tak jak wcześniej proponowałem ?

 

Szukałem jak sprawuje się box na 945 i te 80*C u ciebie to za dużo nawet jak na box.

Dobrze by było jakbyś odpowiedział nam na kilka takich pytań:

1. Czy przy ściągniętym boku obudowy też są takie temperatury ?

2. Wiesz może jaka pasta termoprzewodząca została nałożona na procesor ?

3. Jakie obroty osiąga wentylator przy tej temperaturze ? (możesz sprawdzić np za pomocą programu HWMonitor, najlepiej włącz occt lub prime95 na jakieś 10-15min z działającym równocześnie w tle programem hwmonitor i zapodaj nam screena tego hwmonitora)

4. Przy wyłączonym komputerze, spróbuj palcem zakręcić śmigłem wentylatora, i napisz nam czy wyczułeś jakiś opór.

Link to post
Share on other sites

To nie miało sensu, więc oddałem wymienioną płytę, dostałem zwrot kaski.
Może i gość się nie zna jakoś super, ale bardzo sumienny.
Wziął 20 złotych za testowanie z innym zasilaczem i wymienienie płyty, a jak ojciec mu oddawał do wstawienia starej płyty, to nawet mu te 20 złotych chciał zwrócić.
Może tylko czujnik źle pokazuje?

Teraz będę oddawał komputer do porządniejszego serwisu.
Jak myślicie, wybrać ten:
http://www.pc-plus.com.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=9&Itemid=102
czy może Alsen.pl w innym mieście?

Nie ma chyba sensu, żebym dalej ten temat drążył, niech mi to zdiagnozują.
Zdjąłem bok obudowy, wiatrak nie chodzi głośno, a mimo to program pokazuje 45 stopni.
http://scr.hu/0bal/pq84g

Czy według Was moje problemy to wina procesora?
Może jakieś istotne informacje, które napiszę przed oddaniem do serwisu?
Na pewno napiszę o tych temperaturach, że może pasta jest źle nałożona albo chłodzenie.
Napisać, że testowałem RAM memtestem? Czy napisać też, że po wielu konsultacjach na forach podejrzewam winę procesora?

 

Zdjąłem bok obudowy, przy przeglądaniu internetu, w tle odpalony klient LoLa, program pokazuje 45 stopni.

Ale wiatraki jakoś nie wyją, ja podejrzewam tu czujnik.

Zabieram się za testowanie w OCCT

 

Kurde, to chyba czujnik jest uwalony, bo niemożliwe.

 

Wiatrak nawet nie przyspieszył, chodzi normalnie, a program pokazał, że procek osiągnał 86 stopni...

Zrobiłem skan w OCCT i w tle HWMonitor.
Wiatrak nie chodzi głośno, a temperatura niby doszła do 86 i test się zamknął...

http://scr.hu/0bal/aesg5

Edytowane przez 4ricardo
Link to post
Share on other sites

Wentylator z tego phenoma powinien rozkręcać się do ~6000 obr/min, u ciebie ładnie widać że osiąga zaledwie 3700 przy temperaturze przekraczającej 80*C i do tego na pewno występuje u ciebie Throttling. Teraz już wiemy dlaczego twój procesor się tak przegrzewa, wynikało by z tego że czujnik w procku jest sprawny.

Dodam jeszcze, że wentylator z phenoma na max obrotach jest bardzo głośny.

 

Zatem:

4. Przy wyłączonym komputerze, spróbuj palcem zakręcić śmigłem wentylatora, i napisz nam czy wyczułeś jakiś opór.

 Dla porównania przekręć palcem jakiś inny wentylator, np w tym gtx i będziesz widział jak lekko powinien się kręcić.

Jeśli nie wyczujesz żadnego dużego oporu, sprawdź czy owy wentylator jest podpięty do właściwego gniazda opisanego CPUFAN czy jakoś tak.

 

Jak wyeliminujesz problem przegrzewania procesora to może znikną też bsody. Na razie, wg mnie najważniejszym jest by zadbać o te temperatury a potem będziemy jeszcze myśleć jeśli problemy nie ustąpią.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...