Skocz do zawartości

Fanswap na karcie graficznej, mam zagwozdkę, pomocy!


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez maciek396,

Recommended Posts

Cześć!

 

(Z góry przepraszam jeśli powielam temat - wczorajszy wieczór spędziłem na poszukiwaniu odpowiedzi w sieci i nie znalazłem).

 

Przymierzam się do wymiany fabrycznego chłodzenia na mojej karcie graficznej ( GTS450 Gigabyte ). Chcę zdjąć fabryczne chłodziwo i założyć radiator Thermalright i na niego jakiś wentylator 120mm.

 

Standardowo na tej karcie mam wiatraczek podpięty dwu-żyłowym kabelkiem. Karta dozuje napięcie dla tego wentylatora, dzięki czemu pracuje on ze zmiennymi prędkościami wg. potrzeb.

 

No ale chcę wymienić chłodzenie na wydajniejsze ponieważ doszedłem do granicy OC karty powyżej, której pojawiają mi się artefakty.

 

I tu pojawia się moje pytanie i prośba o wyjaśnienie. Chciałbym kupić i podłączyć nowy wentylator (jeśli się zmieści to 120mm) ale jak wiadomo wentylatory mają wtyk 3pin. Na karcie graficznej mam 2pin.

Jak i gdzie podłączyć nowy wentylator, żeby dozował sobie AUTOMATYCZNIE obroty?

 

Mam kupić adapter z 3pin na 2 pin i podpiąć we wtyk na karcie? Czy to zadziała?

 

Zaznaczam, że nie akceptuję rozwiązania z kontrolerem obrotów, interesuje mnie TYLKO AUTOMATYCZNE regulowanie obrotów wentylatora.

Link to post
Share on other sites

Czarny do czarnego, czerwony do czerwonego i to wsio  ;) Jedyny problem może być taki, że programy będą niewłaściwie odczytywały częstość obrotową, ale tego szczerze mówiąc nie mogę przewidzieć. Wiesz, że zbicie temperatur nie zatrzyma artefaktów i że nie będziesz mógł kręcić karty dalej?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Witam, adapter 3 -> 2pin zadziała z tym że większy wentylator potrzebuje większego natężenia prądu, w przeciwieństwie do obecnego (zakładam że nie jest zbyt duży). To w sumie dobrze bo będzie się on (najprawdopodobniej) kręcił nieco wolniej na "maksymalnych" obrotach podłączony do karty, niż na "maksymalnych" obrotach podłączony np. bezpośrednio do zasilacza. W ten sposób będziesz miał automatyczna regulacje o której piszesz. Ale należy pamiętać że zakresy obrotów wentylatora, są przystosowane do fabrycznego wiatraczka i po podłączeniu większego, nie konieczne będzie on odpowiednio "zestrojony". Załóżmy że domyślną prędkością fabrycznego wentylatora jest 60% po podłączeniu większego, z powodu zbyt małego natężenia wiatraczek będzie osiągał np. 50% swojej maksymalnej prędkości ( nie gwarantuje że tak będzie ale jest taka możliwość).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...