Skocz do zawartości

Haswell. Więcej niż 1600MT/s ?


Recommended Posts

Witam,

 

Muszę wymienić RAM. W tej chwili mam (a właściwie miałem) 12 GB DDR3 - Kingston (2x4GB i 2x2GB) 1333MT/s CL9.

 

Niestety jedna 4GB dokonała żywota i doszedłem do punktu, w którym mam już dosyć tych kości (pół nocy zapuszczania Memtesta86 ale znalazłem kalekę). Wcześniej umierały kolejno 4GB i 2GB. Gdyby znowu padła 2GB, to jeszcze bym się zastanawiał nad pozostawieniem 8GB (2x4GB), ale teraz mam 4GB i do gier jest to za mało.

 

W związku z tym mam parę pytań.

1.     Słyszałem, że Haswell’e wykorzystują tylko do 1600MT/s. Tzn. można używać szybszych, ale i tak rzeczywistą granicą będzie 1600MT/s. Czy to prawda?

2.     Na jakimś angielskim forum wyczytałem coś o zmianie ustawień XMS w BIOSie. Czy to coś zmienia? I czy w ogóle warto?

3.     Czy 8GB będzie odczuwalnym spadkiem przy grach? Gram głównie w BF4 i Skyrim? Z czasem pewno dołożę kolejne 8GB.

 

Proszę o pomoc w wyborze pamięci. Zakładam, że na razie 8 GB (2x4GB) musi wystarczyć. Zakładam wydanie maksymalnie do 350 PLN.

 

Mój sprzęt to:

PCU:    i5-4430, Quad Core, 3.00GHz

GPU:    Gigabyte GeForce GTX 770, 4GB

Płyta:   GA-Z87-HD3

RAM:    12GB (4GB) DDR3 - Kingston (2x4GB i 2x2GB) 1333MT/s CL9

HDD:    Seagate Barracuda 1TB 7200 RPM 64MB Cache SATA 6.0Gb/s 3.5

Zasilacz: Antec EA-650 Green 650W

Pudło:  Raidmax Smilodon

System: Win 7 64

 

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez keffir
Link to post
Share on other sites

1600MT/s jest domyślną wartością dla kontrolera w Haswell'u niemniej bez większych problemów poradzi sobie on z dużo szybszymi pamięciami. Co do wykorzystania tego to już zależy od konkretnego zastosowania, programu, gry, w większości przypadków wielkich różnic nie będzie.

8GB do gier jest zupełności wystarczające.

Link to post
Share on other sites

Kompletnie nie ma znaczenia dla gier, co wezmiesz w tej cenie. W zasadzie roznic miedzy 1600 CL9, a 1600 CL8 nie zauwazysz nawet w benchmarku zadnej gry, podobnie jak miedzy 1600 i 1866, wiec po co przeplacac ? Jakbys ustrzelil gdzies pamieci 2400 za 350, to moznaby sie jeszcze zastanawiac, czy warto miec te 2 klatki wiecej w BF4 (Corsair twierdzi, ze wiecej, ale do tego trzeba miec wypasiony procesor podkrecony i dwie kartyw SLI) ;-)

Edytowane przez jeomax.co.uk
Link to post
Share on other sites

W Polsce nie widzę takich w oczekiwanej cenie.

Mam natomiast możliwość sprowadzenia na szybko ze Stanów czegoś takiego na przykład:

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820231587

 

Chyba, że znasz jakieś 2400 za 350 pln

 

mam tylko wątpliwość czy nie będzie problemów z napięciem. wszystkie 2400 MT/s które znalazłem chcą 1,65V

 

znalazłem jeszcze coś takiego. ta poprzednia nie jest chyba kompatybilna z płytą. Ta jest na pewno. http://www.morele.net/pamiec-g-skill-f3-2133c9d-8gxl-597766/#nclid=127c0a2a343d6465b972b2949c531f1c

 

Pytanie tylko czy warto

Edytowane przez keffir
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...