Skocz do zawartości

Instalacja Windowsa pod UEFI


Recommended Posts

Witam.

Mam problem. Chodzi o to ze kupilem laptopa MSI GE70 i chcialbym postawic windowsa w trybie uefi. Nie do konca wiem jak to zrobic dlatego mam pare pytan.

Moze zaczne od tego jak wyglada moj bios. Otoz sa tam trzy opcje widoczne na screenie ponizej (UEFI with CSM, LEGACY, UEFI)

Kiedy ustawie LEGACY wyglada to tak:

http://i.imgur.com/dITHC5Sl.jpg


Kiedy ustawie UEFI wyglada to tak: i dodatkowo w zakladce Security pojawia sie Secure Boot Control i Secure Boot Mode.

http://i.imgur.com/4nIFCndl.jpg
http://i.imgur.com/cbi5cTAl.jpg

Chcialem zainstalowac sobie Windows 7 64bit, jednak pod UEFI mimo ze mialem ustawione naped na 1 miejscu nie bootowalo. Wtedy zmienilem z UEFI na Legacy i juz wykrylo plytke i dalo sie zainstalowac. Jednak czytalem ze lepiej instalowac system w trybie UEFI i chcialbym teraz przeinstalowac od nowa.

Moje pare pytan:
1. Czym sie roznia te 3 tryby UEFI with CSM, LEGACY i UEFI. Na ktorym z nich najlepiej jest instalowac windowsa. Domyslam sie ze nie mam UEFI tylko jest to poprostu BIOS z mozliwoscia funkcji UEFI.
2. Co zrobic aby bootowalo mi plyte? Secure Boot dawalem na disabled i tez nie czytalo. Dopiero na Legacy Windows 7 byl bootowalny. Gdzies wyczytalem ze Windows 8 jest bootowalny tylko pod UEFI a 7 juz nie. Dodam jeszcze ze jest mi to juz obojetne czy to bedzie 7 czy 8.
3. Czy jak juz bedzie mi bootowalo plytke pod UEFI to podczas instalacji bede mial mozliwosc zmiany plikow MBR NA GPT. Posiadam teraz 2 partrycje i dysk jest w formacie MBR bo nic nie zmienialem. Jezeli nie bedzie mozliwosci zmienienia tego podczas instalacji Windowsa i bede juz musial to zrobic poprzez "Zarzadznie dyskami" to czy jak usune 2 partycje (na jednej mam windowsa) to skoro usune partycje z Windowsem to chyba wywali mi system i tak czy siak tego w taki sposob nie zmienie?

Link to post
Share on other sites

Czytalem to juz wczesniej. Ale co zrobic zeby Windows 7 byl bootowalny? Moze musze zassac inna wersje, bo widzialem ze sa ponoc takie ktore maja wgrane pliki dzieki ktorym mozna zainstalowac go pod UEFI? Jest tam tez wyjasnione jak zmienic rodzaj dysku z MBR NA GPT, tylko ze ja wolalbym zrobic to przy instalacji Windowsa i czy jest to mozliwe? A jezeli nie to jak pisalem wyzej i juz zrobie to przez "Zarzadzenie dyskami" to zeby zmienic rodzaj na GPT musze usunac dwie partycje ale na jednej mam windowsa zainstalowane. Wiec bedzie sie dalo usunac tez ta partycje z Windowsem i zmienic w zarzadzaniu dyskami rodzaj na GPT? Bo wydaje mi sie to nie mozliwe - skoro usune partycje na ktorej mam windowsa to juz chyba nic sobie nie zmienie.

Link to post
Share on other sites

Na siódemce to nie wiem

nie dawno instalowałem win 8.1 i musiałem ustawić w biosie żeby cd-rom był w trybie uefi ale taka

opcja pojawia się dopiero gdy jest płyta z os w napędzie  a do zmiany partycji z mbr na gpt użyj  

http://www.partitionwizard.com/partition-wizard-bootable-cd.html

Edytowane przez m2434
Link to post
Share on other sites

Wylaczylem Fast Boot, i Secure Boot jednak nadal mi nie bootuje Windowsa 7 i 8. Sciagnalem wersje Windows 7 ze wsparciem UEFI od Nikka i tutaj bootuje. Co zrobic aby Windows 8 mi bootowalo?

Dodam ze przy instalacji Windows 7 i 8 ktorych nie bootuje mam opcje w BIOSIE tylko UEFI NETWORK Drive BBS priorities: Po wejsciu w nia sa 3 opcje:
UEFI: IP4 Qualcomm Atheros PCIe Network Controller
UEFI: IP6 Qualcomm Atheros PCIe Network Controller
Disabled

Po nacisnieciu klawisza F11 zeby zbootowac tam tez sa tylko te 2 opcje i zadna nie bootuje

Na ustawionym UEFI odrazu wchodzi mi w bios i tak w kolko a mam postawione Windowsa pod LEGACY.

Kiedy wlozylem plytke z Windowsem 7 ktory ma tam jakies pliki UEFI to w biosie w Boot pokazalo mi sie oprocz UEFI NETWORK Drive BBS priorities dodatkowo UEFI CDROM/DVD Drive BBS Priorities i Windows smiga.

Co wiec mam zrobic aby Windows 8 byl bootowalny? Musze szukac wersji z plikami UEFI czy moze dysk pierw musi byc przekonwertowany z MBR NA GPT?

Link to post
Share on other sites

Ustaw tryb UEFI i w sekcji Security wyłącz opcje Secure Boot Control (daj na Disabled). Prawdopodobnie ona ci blokuje odpalanie z napędu jako pierwszy napęd boot. UEFI chronione bootuje tylko z sieci oraz z HDD. Pamiętaj że musisz wyłączyc komputer po zmianie ustaiweń aby UEFI sie załadował - sam restart nic ci nie da musi być F10 = Save&Exit  Power Off + Power On.

 

Druga sprawa, że możesz też mieć problem z dyskiem w instaltorze windows, bo instalator nie będzie go widział jeśli nie przekonwerujesz go na GPT:

 

Odpal instalator systemu Windows, kiedy pojawi się ekran z wyborem partycji naciśnij Shift + F10.
W okienku wiersza poleceń wpisz po kolei:
diskpart
list disk
select disk X - gdzie X to twól wylistowany (czyli w 99% 0)
clean - wyczyści to cały dysk
convert gpt - konweruje dysk z MBR na GPT
exit

 

Instalator stworzy ci conajmniej 3 partycje GPT w trybie UEFI. Wcześniej miałeś w MBR 2 parycje ( boot systemowa 100-350MB i właściwa gdzie jest windows).

Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites

Jak napisalem juz 2 posty wyzej mam Secure Boot na disabled i fast boot OFF. Posiadam 4x Windows 7 i 1x Windows 8. Na lacznie 5 windowsow tylko 2 sa bootowalne sa to windowsy 7. W jednym z nich w opisie jest ze wspolpracuje z UEFI wiec pewnie dlatego. Jednak chcialbym sie pokusic o tego Win8 i niewiem czemu jej nie bootuje w dalszym ciagu. Byc moze jak tez juz wspomnialem musze pierw przekonwertowac dysk z MBR na GPT zeby wogole zachcialo bootowac?? Albo poszukac wersji ktora obsluguje UEFI?


Kiedy juz mi zbootowalo Win7 pod UEFI to przy instalacji a wlasciwie przed kiedy zaladowalo mi pliki i pojawia sie ekran Windows Starting to na tym ekranie mi sie zawiesza laptop. Kiedybo przelaczylem z UEFI na UEFI with CSM wszystko smiga. To chyba nie ma roznicy czy zainstaluje na UEFI czy UEFI CSM?? I druga kwestia to taka ze na Windowsie 8 ktory posiadam znajduje sie plik bootmgr.efi i katalog EFI rowniez a i tak nie bootuje. Myslalem zeby usunac wszystkie partycje przekonwertowac z MBR na GPT i moze wtedy ruszy??

Link to post
Share on other sites

Partycje nie mają nic do rzeczy. O tym czy masz MBR czy GPT jest ważne w momencie załadowania instalatora i wyświetlenia dysków jak pisałem wyżej. Spróbuj zresetować ustawienia UEFI do domyślnych, sprawdź na stronie MSI czy nie masz nowego bios. Pytanie czy masz system 32 bit czy 64 bit? 

 

Wogóle to nie wiem po co tu zakłądasz temat jak już dostałeś odpowiedzi na innym forum co zrobić...

 

http://forum.pclab.pl/topic/939272-Instalacja-Windowsa-pod-UEFI/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...