Skocz do zawartości

Co lepsze? NB B12-P vs Noctua vs inne


Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

Ostatnio odpuściłem sobie zakup słabych Gelidów silent 12 ze względu na ich słabiutkie osiągi. Moją uwagę zwróciły NB B12-P. Pytanie do osób które już je posiadają - czy są warte zachodu? Mają pracować na chłodnicy 360mm i nie na pełnych obrotach (2000rpm). Chodzi o ciszę i wydajność. Noctua też nie jest zła w testach ale miałem okazję słyszeć na żywo jak i w sieci jak pracuje w niej łożysko i uważam że za tą cenę łożyska powinny być bezgłośne a te wydają jakiś dziwny i mało przyjemny mechaniczny odgłos.

 

Corsair też podobno ma niezłe wentylatory ale podobno jest loteria z zakupem dobrych sztuk (niewyważone wirniki lub tłukące się łożyska).

 

Poza tym jeszcze są HEC Coguary oparte o łożyska FHD i Silverstone (modele ap121 i nowszy ap123). Ogólnie Noctua jest najdroższa a coguary i NB są w podobnych cenach. Więc wole teraz wydać więcej i mieć spokój na lata i co ważniejsze - ciszę. Szum powietrza mi nie przeszkadza ale łożyska muszą być bezgłośne.

 

Jak na złość nie można już nigdzie dostać Scytha GT a nowe grad flexy to już raczej nie ta klasa, zarówno pod kątem wydajności  jak i poziomu głośności.

 

 

Link to post
Share on other sites

Mam wentyl 120mm firmy Noctua na procku, pracuje już 5 lub 6 rok na pełnych obrotach (bez adaptorów zmniejszających napięcie i obniżających prędkość obrotową) i nie wykazuje żadnych oznak zużycia, które przekładałyby się na głośniejszą pracę. Jeśli cena i obsrany wygląd nie odstraszają cię wystarczająco skutecznie, to z pewnością jest to wybór godny polecenie pod względem jakości wykonania. NB też mam w budzie ale inny model, więc się nie wypowiadam. N

Link to post
Share on other sites

No właśnie ten obsrany wygląd jest po prostu straszny. Jednak z tego co słyszałem na nagraniach na YT (bo jakimś dziwnym trafem nie można odsłuchać wentyli w sklepie więc kupuje się kota w worku), to łożyska mają jakby taki typowy mechaniczny odgłos, a takie mam Swifttech'i Helixy i po prostu doprowadza mnie to do szału.

 

Ja sam leciałem długo leciałem na NB XL2 ale ostatnio jedne po drugim zaczął zdychać (łożyska zaczęły terkotać). Pójde w te eloopy bo za tą cenę co chce Noctua (a muszę kupić 3 i więcej wentylatorów) to powinni mieć jakąś lepszą kolorystykę lub jej wybór bo ten rozwolniony kolor tak mi pasuje do Rampage jak pięść do nosa, albo pudzian do baletu.

Link to post
Share on other sites
Eloopy na chłodnicach mam ja i Jacek. Ja je uwielbiam. To ta sama klasa co BQ SW2. Wieją nawet troszkę lepiej. Nie wiem czy jest sens kupowania tych z PWM (z max 2000RPM) bo i tak nie będziesz ich przecież kręcił na takich prędkościach (przy 2000RPM każdy wentylator jest wiertarką). Jeśli masz je jak kontrolować to wystarczy Ci wersja 3-pin. Ja mam B12-2 i szczerze mogę je polecić. Na chłodnicach są bardzo wydajne a do tego wyglądają pięknie. U mnie to te na spodzie obudowy:

http://i.imgur.com/ZkIwlho.jpg


  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Eloopy na chłodnicach mam ja i Jacek. Ja je uwielbiam. To ta sama klasa co BQ SW2. Wieją nawet troszkę lepiej. Nie wiem czy jest sens kupowania tych z PWM (z max 2000RPM) bo i tak nie będziesz ich przecież kręcił na takich prędkościach (przy 2000RPM każdy wentylator jest wiertarką). Jeśli masz je jak kontrolować to wystarczy Ci wersja 3-pin. Ja mam B12-2 i szczerze mogę je polecić. Na chłodnicach są bardzo wydajne a do tego wyglądają pięknie. U mnie to te na spodzie obudowy:

http://i.imgur.com/ZkIwlho.jpg

 

 

Zgadzam się, że wyglądają nieźle, choć w moim wypadku lepiej by wyglądały brandowane phoyeba w kolorze czerwonym ale u mnie dostanie ich graniczy z cudem. PWM owszem nie jest do końca potrzebny zwarzywszy że mam panel Scythe Kaze master. jednak wolę mieć zapas bo zakres pracy jest dość spory i dochodzi jeszcze jedna kwestia. Z opinii w sieci wynika, że eLoop'y mają problem z "wykręceniem" się do zadanych prędkości (tak słyszałem o 24h "wygrzewaniu") więc kupując wersję 2000 otrzymuję góra 1800 obr/min. U mnie pewnie będą chodzić na około 1000rpm ale to kwestia ustawień. Mam Rampage IV Formula z mnóstwem złącz PWM więc wszystko dokładniej sobie poustawiam w systemie. Swoją różnica między B12-3 a B12-P wynosiła około 3 zł, więc to nie pieniądz a że same wentyle trafiłem w cenie poniżej 50zł (po przeliczeniu) uważam za niezłe osiągnięcie. Kupiłem ostatnie 3.

Link to post
Share on other sites

Stara zasada. Jak wolnoobrotowce to pull. Wysokie obroty- push. Najlepiej- P/P. U siebie miałem okazję sprawdzić to na jednej chłodnicy i nie było różnicy między push a pull na topie przy wentylatorach @800RPM

Link to post
Share on other sites

Nie no u mnie B12-p pewnie będą się kręciły koło 1000-1100 obr ale to wyjdzie w praniu. Watpię jednak, żeby poza skrajnymi przypadkami wentylatory przekraczały 1200obr/min. XL2 u mnie kręcą się z prędkością 1000-1100 obr i to jest dobra wartość. Zobaczymy. Wentyle (i nowe okablowanie) już do mnie idą. Na razie kupiłem 3 b12-p jak będzie dobrze to na drugą chłodnicę dam kolejne, choć planuje również dać jedną chłodnicę 120 na tył. W sumie nie są to wielkie pieniądze i na pewno nie zaszkodzi, zwłaszcza, że SLI i CPU dają sporo ciepła a VRM z X79 (który idzie do mnie z USA) też podniesie trochę temp.

 

Ostatnio nawet myślałem o zwodowaniu Ramu ale z tego co czytałem - nie ma wielkich efektów.


Ok wentyle przyszły i są już na chłodnicy. Wrażenia - WOW. Jest cicho. Oczywiście w jednym zestawie nie było wszystkich gumek wyciszających ale to nie problem. Same wentylatory lecą na 1200obr/min i są naprawdę ciche i robią naprawdę niezły "przeciąg". Na dniach kupię pewnie B12-3 albo B12-2 na dolną chłodnicę i w końcu pozbędę się tych traktorów od Swiftecha. Nie wiem jakie oni tam wsadzili łożyska ale ciche to one są chyba z nazwy i tylko w jakimś fractalu. Teraz najgłośniejszym elementem jest chyba pompa (ok czepiam się) i fazy na GTX680

Edytowane przez Lord_Nikkon
Link to post
Share on other sites

Gdzieś to zapisywałem ostatnio. Nie dobija do 30 stopni ale mam tylko jedną kartę i chłodny procesor (do tego mój układ to ponad 1,5l cieczy). Warto jednak wspomnieć że mój sposób pomiaru jest jednak baaaardzo prowizoryczny (bo i średnio mnie ta temperatura obchodzi).  

Link to post
Share on other sites

W sumie fakt. U mnie siedzi podkręcony 6 rdzeniowiec plus dwie grafy i też raczej nie stockowe. Do mojego układu wchodzi około 1,2litra cieczy. Pomiar mam z sensora miedzy rezem a zbiornikiem wyrównawczym (coś Pheyoby), byłem ciekaw jak to u innych wygląda.

 

Swoją drogą na moim RIVF można zrobić ciekawy patent. Podłączyć sensor temp płynu pod jeden z przeznaczonych do tego portów i następnie bazując na tej temperaturze ustawiać prędkość pompy czy wentylatorów po PWM'ie. Byłoby to bardziej dokładne i chyba wydajne niż bazowanie na temp CPU, bo przecież nie każdy program czy gra obciążają tak bardzo CPU jak GPU. Tak więc chyba temp cieczy jest bardziej akuratna do ustawiania prędkości wentylatorów.


Ok mały update po kilku dniach stosowania.

 

Eloopy nie nadają się za bardzo na konfiguracje typu pull. Warczą jak trzmiele i to już od 800 obr/min (przy 1000 zaczyna robić się nie przyjemnie). Przełożenie ich w konfigurację push przynosi oczekiwane rezultaty - ciszę. i to aż do 1100 obr/min.

 

To tak w ramach ostrzeżenia którzy chcą używać tych wentyli jaką ciągnące powietrze z elementu. Po prostu ich konstrukcja za bardzo się do tego nie nadaje. Teraz mam zagłostkę. Jakie wentyle dać między spód obudowy a radiator 240mm. Chyba tylko Silverstony SST-AP123, które nie rażą wydajnością ale są zoptymalizowane to kratek, filtrów itd. znajdujących się przed wirnikiem.

 

Z drugiej strony spodziewałem się, że za tą cenę NB nie będzie robił takich numerów. Szkoda, że dowiedziałem się po fakcie, bo wymusiło to na mnie przekładanie całej chłodnicy - fajna ale pracochłonna robota.

Link to post
Share on other sites

Dziwne te oznaki. Jesteś pewien że to nie następstwo zbyt delikatnego dokręcenia wentylatorów? Miałem je u siebie pod sufitem obudowy w konfiguracji push a teraz mam je w konfiguracji push na dole obudowy (przetestowałem je więc w "zwisie na łożysku" i odwrotnie) i w obu sytuacjach są niesłyszalne do około 1100 RPM. Myślisz że to możliwe że jeden z wentylatorów jest wadliwy? 

 

Penetratory mają bardzo wysoką wydajność ale to okropne suszary. Jeśli zlecisz z obrotami to powinno być ok ale to nie będzie poziom multiframe czy eloopów.

Link to post
Share on other sites

Wiesz.

 

Eloopy u mnie są nijako w zwicie czyli skierowane do dołu (zarówno w puch jak i pull). Dziś na próbę wyłączałam i włączałem po kolei każdy z nich i rzeczywiście "trzmielowanie" wystękuje na wszystkich bez wyjątku. Kiedy na próbę odkręciłem jeden i przyłożyłem w konfiguracji push do radiatora - problem znikł. Na 1200 obr zaczynałem je dopiero słyszeć (wentylatory cały czas były w zwisie).

 

Poszedłem dalej i na zewnętrznym zasilaczu testowałem wszystkie wentylatory z filtrami i siatkami, przed i za wirnikiem. Problem poza obudową ujawnił się niemal od razu.

 

Kiedy przed wirnikiem była jakaś przeszkoda (nawet nie przylegająca do samego wentylatora), wirniki zaczynały wydawać ów niskie, lekko basowe brzmienie. Kiedy przeszkoda zostawała usunięta - problem znikał. Za wirnikiem (push) problem nie występuje w ogóle.

 

Wentylatory są porządnie przykręcone a między obudową a samymi wentylatorami są podkładki antywibracyjne. Wszystkie wentylatory przetestowałem przed włożeniem do komputera ale nie wpadłem na pomysł, żeby je testować w pull. Myślałem, że w tej klasie produktu problemu nie powinno być.

 

Problem polega na tym że na spodzie mam "kanapkę". Wentylatory po prostu muszą być przekręcone w konfiguracji gdzie są między radiatorem od góry, a obudową.

 

Dlatego powstaje pytanie co tam wsadzić. AP123 są zoptymalizowane do filtrów przed wirnikiem co widać na filmikach na YT. Co do suszarkowości - ciężko powiedzieć w sumie jakbym je skręcił na 1000 obr/min powinno być ok, ale to są domysły. Poszedłbym w NB multiframe ale trochę się boję co to będzie. Z drugiej strony są one różne w budowie od eloop i bardziej zbliżone do XL2, które nie mają zupełnie problemów w pracy jako pull, za to mają dupiane łożyska. Z chyba 5 wentylatorów XL2 uchowały się dwa. w reszcie zaczęły terkotać łożyska.

 

Cóż na razie będą pracować na 800 obr/min co wydaje się być całkiem wystarczające do chłodzenia górnej chłodnicy.

Link to post
Share on other sites

Eloopy nie nadają się za bardzo na konfiguracje typu pull. Warczą jak trzmiele i to już od 800 obr/min (przy 1000 zaczyna robić się nie przyjemnie). Przełożenie ich w konfigurację push przynosi oczekiwane rezultaty - ciszę. i to aż do 1100 obr/min.

 

Nie wiedziałeś o tym? Przecież to chyba w każdej recenzji o tym wspominają, że one jedynie do push się nadają

Link to post
Share on other sites

Jakoś nie zwróciłem na to uwagi. Zdarza się i mówi się trudno. Wezmę i przełożę je na push albo zostawię na 800 obr/min bo i tak nieźle chłodzą. Kwestia wydajności jednak na to pozwala.

 

Pytanie co włożyć na spód. Może multiframe. Wirniki wyglądają niemal identycznie jak XL2 a te świetnie dawały rade jako pull i push, gdyby nie te łożyska.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...