Skocz do zawartości

Startowanie Windows 7


Recommended Posts

Witam. Posiadam dysk SSD Samsunga 840 EVO 120GB i mam na nim zainstalowany system Win 7 Ultimate. Dysk jest podzielony na 2 partycje - 40GB na system z czego ~11GB jest wolnego, natomiast resztę mam na gry itp. Chodzi o to że nie wiem czy system się szybko uruchamia, czy coś może go spowalnia w BIOSie, ewentualnie co trzeba by wyłączyć/włączyć żeby system szybciej startował. Od momentu wciśnięcia przycisku power do pojawienia się pulpitu mija około 40 sekund. Nie wiem czy to dobry wynik ale myślę że nie bardzo dlatego chciał bym abyście doradzili mi coś w tej sprawie.

Link to post
Share on other sites

Na starcie raczej to co być powinno. Kaspersky, Realtek HD Audio, Nvidia GeForce Experience, Intel USB 3.0 Monitor, Java.

 

Przy starcie wygląda to tak:

1. 10 sec.    czarny ekran

2. 13.6 sec. czarny ekran z szarym migającym kursorem

3. 11.4 sec. logo windowsa

4. 5 sec. czarny ekran.

5. I tutaj jeszcze kręci się kółeczko obok kursora myszy jakieś 2-3 sec.

 

To w sumie daje blisko 43 sec. Najbardziej martwi mnie ten drugi punkt, według mnie trwa to zdecydowanie zbyt długo.

Link to post
Share on other sites

Tutaj jest wina w ustawieniach BIOS/UEFI... Ustaw domyślne ustawienai BIOS/UEFI. Dodatkowo sprawdź czy czasem nie masz bootowania ustawionego na sieć albo napęd optyczny i dlatego tak długo sie uruchamia. Ustaw dysk SSD jako pierwsze bootujące urządzenie. Zobacz też czy nie masz czasem włączonego RAID dla tego dysku i może dlatego tak długo uruchamia się, ablo włączonej funkcji fast boot, która pomija napędy SATA przy starcie (ja mam tak na płycie MSI gdzie mozna odznaczyć pomijanie SATA)... Jaką masz płytę główną? Partycje masz MBR czy GPT?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Płyta to Asus maximus VI formula. Przywróciłem BIOS do ustawień domyślnych, wyłączyłem fast boot, ustawiłem SSD jako pierwszy dysk. Mam w biosie włączone AHCI. Styl partycji to główny rekord rozruchowy (MBR). HDD WD Blue 1TB to samo MBR.

 

Teraz do momentu pojawienia się pulpitu mija 30 sec czyli równe 10 sec szybciej się uruchamia. Nie jest źle ale myślę że dało by radę go szybciej uruchomić.

Edytowane przez Kratos
Link to post
Share on other sites

Funkcja Fast Boot nie działa dla Windows 7, ta opcja jest tylko dla Windows 8.

 

Wyłącz Fast Boot, poustawija SDD jako pierwszy napęd bootujący i ewentualnie jeśli nie używasz RAID to go wyłącz aby nie wykrywał dysków przy uruchamianiu.

 

http://rog.asus.com/forum/showthread.php?37800-Hardware-fast-boot-under-the-Boot-menu...what-exactly-is-that

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1914619/maximus-formula-boots-bios-ssd.html#.

 

Najszybszy czas startu systemu uzyskasz jeśłi zainstalujesz system Windows 8 na partycjiach GPT i ustawisz w BIOS/UEFI tryb UEFI zamiast legacy oraz włączysz Fast Boot, ale tylko dla Windows 8 to działa.

Edytowane przez cru5h
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Tak 8s od wciśnięcia powera, ADATA SX900 + i5 4440 + AS Rock B85M Pro 4 + 8GB Ram 1600 CL 8 Kingston HyperX.

Ekran BIOS 4s + 2s ekran ładowania (nawet kółeczko nie zdąży się zakręcić) 2s ekran logowania i pulpit.

Najdłuższe uruchomienie to 11s o czym System mnie sam poinformował.

Bawiłem się trochę msconfig, zbędne programy itp.

Edytowane przez msvista
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...