Skocz do zawartości

Problem z Phenomem 965 BE


Recommended Posts

Witam, ostatnio zająłem się oc mojego 965 BE, ale brak stabilności i temp. są kosmiczne...
Jako dowód screen z OCCT ( teścik 15 mim): https://imageshack.com/i/1aw1q1p

Specyfikacja komputera:

Mobo: AsRock 970 PRO3
CPU: Phenom II x4 965 BE
Chłodzenie: AAB Super Silent P4 + pasta z zestawu AAB zakładana wczoraj
GPU: Raden HD 7850 Club3D 1GB
PSU: Tagan 680W
RAM: Cruciall Ballistix 8gb
Obudowa: Noł Nejm

Fakt faktem MOBO i chłodzenie nie jest jakieś high pro, ale żeby aż tak mizernie... Jakieś rady?
Aha 4.0ghz na napięciu 1.450 jest tragiczne... Konkretny brak stabilności. Na 3.9 i napięciu 1.5 działa jak najbardziej stabilnie po 15 min, na dłuższy test nie mam niestety dzisiaj czasu.

Link to post
Share on other sites

Nie każdy PII działa stabilnie na 4.0. To raz. Ty nawet na dobrą sprawę nie zweryfikowałeś stabilności na 3.9. To dwa. Przetestuj ustawienia stresem przez przynajmniej 30 min i pograj kilka dni, wtedy możesz być prawie pewny, że OC jest stabilne. Mój 965 potrzebuje 1,52 V, żeby działać stabilnie na 4GHz, więc nie ma się co dziwić, że procek nie jest stabilny przy 1,5V@4 GHz. A temperaturę masz  faktycznie wysoką (w idle 42* to o ok. 10 za dużo), więc bez jej zbicia nie ma sensu katować cepa dla 100 MHz więcej. Pasta owszem po wygrzaniu może zdjąć z cpu 1-2 no może 3 stopnie, ale chyba nie więcej. Poukładaj kable w budzie, żeby nie zakłócały obiegu powietrza. A skoro o obiegu powietrza mowa, ile i gdzie masz zamontowane wentyle w budzie?

Link to post
Share on other sites

Wyjde na nooba, fakt buda jest jak pisałem NN, kable mam ponawalane gdzie się da, na ferie planuje zakup jakiejś innej budy, najlepiej Brutusa. Zresztą jakby się nie patrzeć, to komp nie był składany pod gejming tylko budżetowo. Za ww. części dałem naprawdę śmieszne pieniądze. Wiem też, że należałoby się przerzucić na I5 najlepiej 2500k - to raz, a dwa zmienić chłodzenie, bo jednak chłodzenie za 65zł d*py nie urywa. Ustawiłem procka na 3.9 z profilu z napięciem 1.4V, temp troszkę spadły, ale będę starał się zejść jak najniżej się da. Troszkę pograłem i bez problemowo narazie chodzi :> Jutro pobawie się z napięciem, przetestuje i jak będzie si w OCCT to zostawie na parę dni do grania. Si? W ogóle dziękuję wam za pomoc i wsparcie. :)

Link to post
Share on other sites

Wątpię byś zszedł z napięciem poniżej 1,4V przy taktowaniu 3,9...

Oczywiście obym się mylił.

Ja na razie nie mam czasu na kręcenie i "jadę" w tej chwili na 3,8Ghz przy 1,4375V i teraz mogę stwierdzić, że jest stabilnie.

Temperatury: iddle-32 stres-50-52max (aida stability test)

Edytowane przez gtr76
Link to post
Share on other sites

Też tak słyszałem ale dużo ludzi przekracza 1,5v na co dzień, mój procek fabrycznie to x2 550BE a podkręcony i odblokowany jest od nowości jak weszły na rynek. Dodatkowo na płycie mam zworkę która pozwala dovoltować procka powyżej 1,6v ale raczej nigdy z tego nie skorzystam strach :)

Link to post
Share on other sites

W idle temperatury masz straszne, może masz wyłączone CnQ po prostu i proc jedzie cały czas na 4ghz na wysokim napięciu nawet w idle?

 

Druga sprawa to wentylacja obudowy też potrafi nieźle podnieść temperatury.

 

Trzecia sprawa pisałeś że chłodzenie masz zimne....to zły objaw przy takich temperaturach, na pewno dobrze założone?

 

 

 

U mnie przykładowo 2.6@3.35Ghz przy 1.4v, AAB P1, idle 25C, stress zależy jak sobie ustawie temperaturę graniczną, jeśli max 70C to nawet jej nie osiągnie w OCCT przy minimalnych obrotach chłodzenia...

Link to post
Share on other sites

@up: wysokie OC i CnQ chyba wzajemnie się wykluczają (nie wiem do jakiej wartości działa, ale przy wysokim OC zaleca się wyłączenie tej funkcji, podobnie jak Spread Spectrum).

Do autora: jeśli masz małą i ciasną budę z bałaganem w kablach, to najprawdopodobniej jest to przyczyna wysokich temperatur. Inna sprawa to miejsce w którym stoi komp. Jeśli jest wciśnięty w róg biurka, to nawet przy odpowiednio wydajnej wentylacji będzie miał wysokie temperatury. 3,9 GHz to i tak wysokie OC dla PII a dodatkowe 100 MHz w praktyce nie ma znaczenia (tak wiem, 4 z przodu fajnie wygląda bla bla). Ktoś na forum katował PII napięciem 1,55 V (na stałe) i przy dobrym chłodzeniu i przewiewnej budzie z pewnością da się utrzymać przyzwoite temperatury (testowałem swojego procka przy tym napięciu Prime 95 i było ok) , ale ty najwyraźniej nie spełniasz tych warunków. Ergo bez przeprowadzki do większej obudowy z przynajmniej 3 wentylami i bez ogarnięcia kabli w budzie nie ma sensu męczyć cepa.

Edytowane przez Player1
Link to post
Share on other sites

Ja np mam phenoma II x2 550 ale bez be odblokowanego do x4 i stabilny dopiero jest na napiecu 1.45v przy 3620mhz( fsb 250), temp czapy max 55 stopni po meczeniu procka w occt, temp rdzeni pod odblokowaniu jak wiadomo nie widac :) wiec szalu nie ma. Procek za 180zl obdlokowywuje sie do 4 jaj nie ma co narzekac.

Obudowe zmien. Ja zmienilem stara noname bez wentylatorow na zalmana z3 z 3 wentylami i temp nizsze 5-7 stopni.

Edytowane przez rkordys
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...