Skocz do zawartości

phenom x2 = phenom x4, zmulone rdzenie


Recommended Posts

Hej

 

Z gory sorry za zly dzial , ale juz nie wiem co robic.

 

Kupilem phenom ii x2 550 ( zwykly ) wraz z gigabyte 770 ud3.

Posiadam rowniez 2*1 GB ocz 800hmz cl4 , radeon 4850 glaciator, chieftec 350,

k, dzwiekowa, 2*500GB

 

Doszedlem do wniosku ze zestaw pociagnie na tym zasilaczu.

 

Po zainstalowaniu wszystkich sterow do plyty i nowego windowsa sp2, pojawil sie problem. Co 5 sek zamrazanie komp. Muzyka ciela i gry.

 

Postanowilem kupic nowy zasilacz chieftec 500W. Dalej to samo.

Pomoglo przepiecie k dzwiekowej slot wyzej, oraz wylaczenie cool and quite w windowsie po przez energy saver. Proc bierze caly czas min 50W.

 

Postanowilem wejsc do biosa i sprawdzic czy sie pofarci, i jednak.

Odblokowalem go na phenoma x4 3.1.

 

No i teraz pojawil sie problem z ktorym sie mecze od 2 dni.

 

Przetestowalem orthosem i occt , fritzem 4 rdzenie i wszystko ok.

ZAdnych bledow ani zwisow.

 

Caly problem polega na tym ze nie ma roznicy miedzy 2 a 4 rdzeniami.

Najlepsze to ze w grach i po oc jest brak roznicy;/

 

W crysisie na 2 rdzeniach , oba sa wykorzystywane w 70%, a najlepsze jest to

ze jak wlacze 2 pozostale, to w crysisie pracuje 1 rdzen na 95% ,a reszta prawie wogole.

 

W resident evil 5, nie wazne czy mam x2, x4, czy nawet x4, 3500mhz

3d mark chodzi tak samo.

Jedynie roznia jest we chees fritz benchmark.

 

Probowalem wyjac tez karte dzwiekowa.

Oczywiscie zasilacz na 2x4 pin do zasilania procka.

 

Prosze o pomoc

Link to post
Share on other sites

Po przetaktowaniu, czy odblokowaniu dodatkowych rdzeni nie widać ogromnej różnicy gdy np. karta graficzna odgranicza nasz procesor.

Sam napisałeś że w teście który wykorzystuje 4 wątki widać zauważalną różnicę. Nie widzę problemu.

Link to post
Share on other sites

Dobrym softem do przetestowania wydajności 2 vs. 4 jajek jest GTAIV. Ja po przesiadce z Athlona X2 5000@3.1GHz na Athlona II x4@2,6GHz odnotowałem różnicę (o ile dobrze pamiętam) ok. 6 fps (wg. benchmarka wbudowanego w grę). Po przetaktowaniu AII@3.3GHz różnica zwiększyła się o kolejne kilka klatek (może 3-4). Ale to nie są gigantyczne przyrosty. Sprawdź też wydajność programem Cinebench, powinien pokazać wyraźna różnicę pomiędzy 2 a 4 rdzeniami.

Link to post
Share on other sites

Napięcie zwiększałeś?

4 rdzenie potrzebują więcej prądu :)

Gdzie znalazłeś takie rewelacje? Jeśli są stabilne to nie potrzebują wyższego napięcia, a więcej prądu same wciągną. :D
Link to post
Share on other sites

no dokładnie mi 4x3,5GHz chodzą na standardowym napięciu tak jak przy 2 rdzeniach 1,35v ja bym zrobił tak: zrób testy w 3 marku dla dwóch standardwoch rdzeni a potem odblokuj 4 i zablokouj te które są w standardzie sprawdzisz w ten sposób jak sobie radzą z 3d dwa pozostałe rdzenie

Link to post
Share on other sites

Testy zrobie jak sciagne 3d marka.

 

Ale zrozumcie , w crysicie mam 20-30 FPS, chodzi mi gorzej niz na athlonie x2 5400 z ktorego sie przesiadlem, zyzywa 1 rdzen. Nie da sie grac.

Resident evil wykorzystuje przeciez wiecej rdzeni a jednak 0 fps roznicy.

Link to post
Share on other sites

Probowalem wlaczac i wylaczac.CNQ Bez roznicy.

Jedna rzecz ktora mnie dziwi to maxymalne zyzycie energi przez procka to 60W pokazane przez EASY ENERGY SAVER.

Jezeli przez sekunde jest 70W w benchmarku gra przyspiesza, a nastepnie od razu ogranicza mu do 40-50 i gra zwalnia do 20FPS.

 

Nie dokarmia procka energia to jest powod. Tylko jeszcze nie znam przyczyny.

Sproboje zainstalowac Win Vista albo jeszcze raz xp

 

Sterowniki mam te dolaczone z plyty. Sciagalem tez ze strony gigabyta, bez zmian.

Bios plyty jest z 08 12 2009 ver . FD

Link to post
Share on other sites

Tak mi się właśnie przypomniało - kłopoty z XP na Phenomach X3 - objawy były bardzo podobne do twoich, niby wszystko OK a w rzeczywistości nie dało się w nic grać. Tylko dziwne, że u ciebie na X4 tak się dzieje. No ale daj znać jak będzie sprawa wyglądać po zaistalowaniu Visty (jeśli możesz to zainstaluj wersję 64 bitową).

Link to post
Share on other sites

robal_krk

 

np. gra która wymaga 2 rdzeni nagle wykorzystuje 1

np. gra która wymaga 4 rdzeni nagle ci wykorzysta 3 2 rdzenie

 

napisze ci mojego procka: Quad Q6600 3.01 GHz

 

np. ja gram w WAR ROCK i grając miałem otwarty menedżer zadań Windows

raz grałem w jedną mapkę i miałem tak 3 rdzenie gdzieś 1/4 wykorzystania i jeden do połowy ,

a raz grałem w jeszcze inną mapkę też w WAR ROCKA i wiesz jak miałem tylko jeden rdzeń gdzieś 3/4 lub cały a reszta nudziła się widzisz zależy od gry jak ci wykorzysta

 

na twoim miejscu to bym się cieszył że gra działa płynnie , a zabiera jak najmniej procka :) np. Warcraft III który wymaga jednego rdzenia w którego grałem wymaga procka 800 MHz a mi zabiera wszystkie rdzenie po 1/4

 

nie przejmuj się :P:(:o:o:D:]:]

Link to post
Share on other sites

U mnie takie przywieszanie kompa na płycie bardzo podobnej do tej powodowały sterowniki AHCI (GA-MA770-DS3) trzeba było kombinować i instalować różne wersje aż w końcu na którejś komputer zaczął działać dobrze.. problem miałem po każdej świeżej instalacji systemu

Link to post
Share on other sites

Tak, korzystam z easy energy saver. Raczej jego pomiar sie zgadza.

 

Caly problem polega na tym ze w trybie 3d procesor nie moze wyjsc poza 60W, jezeli odpalam orthosa lub inny benchmark procka to dzialaja 4 rdzenie i pokazuje ok100W

 

Jezeli odpalam dowolne gre lub 3d marka max zuzycie procka to 25% na x4 i 50% na x2.

Link to post
Share on other sites

No wlasnie mi tez nie gra, kazda gra jaka odpale zuzywa 25% procesora,

Teraz odpalilem winde i zamiast x4 w systemie widnieja 2 procesory phenom x2.

Zrobie testy na x2 i x4 i porownam z netem

 

Domyslne napiecie nie zmienialem bo jest 1.4

 

Narazie w 3d marku wywala blad z wynikiem , a czy to mozliwe ze na x2 i x4 w trybie 3d hodzil tak samo ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...