Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

W ostatnich dniach mój procesor, ( AMD FX 6300 3,5 GHz ) albo raczej jego wentylator, zaczął strasznie głośno chodzić, nawet gdy na komputerze nie robie absolutnie nic, podczas grania w gry staje się jeszcze głośniejszy. Komputer jak i procesor są nowe, wcześniej nie miałem z nimi żadnych problemów. Oczywiście wszystko starannie wyczyściłem, więc o zbytnim zabrudzeniu nie ma mowy. Temperatury także są niskie, a przynajmniej tak mi się wydaje, bo nie za bardzo się na tym znam. W tej chwili gdy odpaloną mam jedynie przeglądarke, procek ma 35C, a chodzi tak jakbym miał uruchomione ze 3 gry. Dodam jeszcze, że żadnych innych problemów z komputerem nie dostrzegłem.

 

Zauważyłem też, że Game Booster pokazuje że wentylator ma prędkość prawie 5000 RPM, wiem że to raczej marny program do mierzenia tego typu rzeczy, ale to chyba jednak nieco za dużo?

 

Jeszcze jeden edit, zmieniłem w programie SpeedFan ustawienie wentylatora na "Manual" i teraz praktycznie go nie słychać, nie wiem tylko czy to bezpieczne? Went ma teraz 2200 RPM. W spoczynku temperatura około 45C, z włączoną grą ok. 55. Problem w tym że po wyłączeniu i odpaleniu komputera ponownie, ten znowu chodzi jak suszarka, a ponowne zmienianie czegokolwiek w SpeedFanie nie daje juz żadnych efektów.. 

Link to post
Share on other sites

Cooler można na stałe ustawić w BIOSie albo UEFI, poszukaj zakładki odpowiadającej za chłodzenie, ustaw sobie wiatrak np na 30% aż do momentu kiedy proc uzyska ileś tam stopni, dajmy na to 55, i powyżej niech się włącza na obroty i zapisz i cześć, wtedy nie będziesz musiał co uruchomienie kompa ustawiać w systemie

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Cóż... bo ustawienie ma to do siebie, że przestaje być przestrzegane, gdy temperatura osiągnie pewien poziom krytyczny. Możliwe, że komputer ma problem z odczytaniem temperatury i dlatego jedzie na maksymalnych obrotach... Ale radziłbym i tak wymianę chłodzenia.

Link to post
Share on other sites

hmmmm, weź ściągnij prime 95, oraz hw monitor, przekatuj troszke proca primem i podaj temperatury z hwmonitora po jakichś 10 minutach działania, dowiemy się w ten sposób czy czujnik temperatur działa prawidłowo, i czy może proc się nie przegrzewa przypadkiem

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

 

 

Went ma teraz 2200 RPM. W spoczynku temperatura około 45C, z włączoną grą ok. 55.

To jest niemożliwe.

Co do twojego problemu to jest kilka możliwości:

- temperatury masz znacznie wyższe ale nie potrafisz ich prawidłowo odczytać

- masz źle ustawione zarządzanie rpm wentylatorów w biosie

- wentylator ma uszkodzone łożysko

Link to post
Share on other sites

Jeśli wcześniej wentylator miał niższe rpm przy takich samych temperaturach to znaczy że coś się pozmieniało w ustawieniach biosu lub systemu ale jeśli rpm było podobne a hałas się znacznie zwiększył to ewidentnie uszkodzony wentylator.

 

Chłodzenia box z amd są niskiej jakości więc to wcale nie było by coś niezwykłego. Przy >3000rpm to po prostu musi wyć i obojętnie co by z tym zrobić cicho nie będzie. Nawet fabrycznie nowe boxy amd wyją jak odkurzacze a co dopiero takie przechodzone.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

500 nie 500, w końcu cooler i tak zostaje na przyszłość więc tak myśląc można by zawsze liczyć proc plus minimum 100 zł :D wszak boxy intela też sobie nie radzą z topowymi procami wiec do ceny 800 zł za i5 trzeba doliczyć cooler porządny, takie życie, aczkolwiek mój i5 to już trzeci procek który działa pod tą Ferą także raz wydasz 100 zł i masz po prostu. Box-y AMD potwierdzam że są mizerne i bardzo głośne wiec i tak bym zmienił, no bo skoro ten nie reaguje na ustawienia bios, a czasem zaskakuje i działa, to znaczy że coś się psuje mechanicznie z nim

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Jeśli wcześniej wentylator miał niższe rpm przy takich samych temperaturach to znaczy że coś się pozmieniało w ustawieniach biosu lub systemu ale jeśli rpm było podobne a hałas się znacznie zwiększył to ewidentnie uszkodzony wentylator.

 

Chłodzenia box z amd są niskiej jakości więc to wcale nie było by coś niezwykłego. Przy >3000rpm to po prostu musi wyć i obojętnie co by z tym zrobić cicho nie będzie. Nawet fabrycznie nowe boxy amd wyją jak odkurzacze a co dopiero takie przechodzone.

 

Przy 3000 RPM jest bardzo cichy. Mogę jeszcze pogrzebać coś w tym Biosie, tylko nie bardzo wiem co i gdzie, tymbardziej że bios na poprzednim komputerze wyglądał zupełnie inaczej. Płyte główną mam MSI 970A-G46.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...