Skocz do zawartości

Dwie kości KHX1600C9D3B1/4G a różne taktowania


Recommended Posts

Witam

 

W macru 2013 kupiłem Kingston HyperX DDR3 4GB 1600MHz XMP CL9 Blu w sklepie Komputronik

 

http://www.komputronik.pl/product/146766/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Kingston_HyperX_DDR3_4GB_1600MHz_XMP_CL9_Blu.html

 

Komputer pokazuje ją prawidłowo:

 

http://cru5h.w.interia.pl/forum.benchmark.pl/ram1.PNG

 

Niedawno w sklepie X-KOM dokupiłem drugą kość

 

http://www.x-kom.pl/p/69098-pamiec-ddram3-kingston-4096mb-1600mhz-hyperx-blue-cl9.html

 

ten sam model co poprzednia, czyli KHX1600C9D3B1/4G jednak komputer pokazuje ją jako:

 

http://cru5h.w.interia.pl/forum.benchmark.pl/ram2.PNG

 

Sprawdzałęm w XMP jest dual 1600MHz CL9 @ 1,65V jednak wkładając RAM osobno, ten z X-KOM ma 1333MHz @ 1,5V... Sprawdzałem różne konfiguracje w różnych slotach RAM....

Nie dając mi spokoju porównałem obie kości i są identyczne, ale ta z X-KOM jest made in Singapure (zielony hologram) ta z Komputronik jest made in Malesya (różowy hologram). Zgłosiłem fakt do sklepu ale X-KOM ma tylko z zielonym hologramem. Na ich stronie jest kość opisana jako "standard DDR3-1600 (PC3-12800)" czyli powinna być 1600Mhz CL9 a nie 1333MHz... Czy powinienem wzwiązku z tym zgłosić niezgodność towaru z umową? Wydaje mi się że sklep zamawia tańszy ram i sprzedaje jako 1600MHz co jest wprowadzaniem klienta w błąd...

Obie kości chodzą stabilnie w XMP, ale przymierzam się do zmiany płyty MSI B75A-G43 na MSI Z77A-G45 i chciałbym te kości podkręcić na 1800MHz... Zakładam że kość 1333 tego nie osiągnie :(

Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites

Ten RAM będzie pracował z taktowaniem 1333Mhz i latencją CL9 przy napięciu 1.5v

Aby działał 1600MHz CL9 musisz ustawić mu napięcie 1.65v

 

Nowości nie odkryłeś :) to wiem ale powinien być nominalnie 1600 zamiast 1333....

Link to post
Share on other sites

Skoro tak to wyjaśnij mi to że RAM z Komutronik nominalnie ma 1600MHz z napięciem 1,65V - według twojej teorii powinien być 1333 na 1,5V.... Ten drugi RAM z X-KOM jest jakiś stary zalegacz (tydzień 05/13) w stosunku do RAM z Komutronik (tydzien 31/13).

Zastanawiam się nad niezgodnością towaru z umową bo płyta z procesorem Ivy Bridge powinna go wykrywać na 1600 a nie 1333.

Link to post
Share on other sites
Jak mają być 1600 to powinno od razu to wykryć

 

to nie prawda, wiele płyt głównych ustawia pracę modułów na jakieś swoje domyślne i ma w nosie co tam faktycznie wpiąłeś, po to zresztą między innymi powstały profile XMP, żeby nie trzeba było ustawiać wszystkich parametrów ręcznie tylko załadować profil

 

jak moduły działają razem w dualu, bezbłędnie z zegarem 800Mhz i CL9 to znaczy, że jest ok i nie ma co kombinować

Link to post
Share on other sites

Jak mam pamięci włożone np do różnego koloru slotów czy do tego samego koloru (dual) to chodzą bez włączonego XMP na 1333. Dopiero jak daje ręcznie XMP enabled to są na 1600... Pamięć z Komputronik działa na 1600 ale ta z X-KOM na 1333@1, 5V i żeby była 1600 to trzeba ręcznie ustawiać ją albo włączyć XMP w dualu :(

Link to post
Share on other sites

Memtest nie wykazuje błędów. Chodzi o to że pamięci z X-KOM są starsze (data produkcji luty 2013) a te z Komputronik są młodsze i z innej fabryki. Dla XMP jest ok bo chodzi stabilnie ale w przypadku podkręcania pamięci mogą być komplikacje.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...