Skocz do zawartości

Komputer Muli


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez MasterBarti,

Recommended Posts

Witam, jakos tydzien temu kupilem nowy procesor/plyte glowna/karte graficzna, tydzien albo dwa bylo wszystko ok w grze w cs:go mialem od 200-250fps jednak ktoregos dnia podczas gry spadly mi fps do 20 i tak juz zostalo komp zamulal, zrobilem formata i troche to dalo bo mam teraz 100fps ze spadkami do 20. We wtorek mam zamiar kupic nowe czesci ale pytanie co? Wydawalo mi sie ze zasilacz oraz ramy ale zasilacz jest ok karta graficzna ma max 60temp podczas grania a procek max 48. Doszedlem do wniosku ze moze to dysk twardy bo od dluzszego czasu slysze takie jakby mielenie i jest strasznie wolny czy od dysku twardego mogly mi tak drastycznie spasc fps? screen z badaniem dysku karty i procka.

http://zapodaj.net/5a08b42523d68.jpg.html

Link to post
Share on other sites

Niskie taktowanie procesora, bo zapewne przełączył się w tryb oszczędzania energii, po przejściu na pulpit raczej nie ma dużo do liczenia. Dobrze było by dowiedzieć się, czy podczas gry nie odwala takich kwiatków, bo to by tłumaczyło te spadki fps.

 

Co do prędkości dysku, widać, że jest już trochę zmęczony i to by tłumaczyło jego długie mielenie.

Po smarcie widzę, że ma już ładnie godzin nalatanych, mółbyś mu zrobić test czasu dostępu do sektorów. W MHHD lub Victoria.

Ale raczej nie powinien mieć on dużego wpływu na fpsy, tylko po prostu wszystko by się długo włączało.

 

A i podaj jeszcze jaki dokładnie to masz sprzęt. Głównie chodzi mi o zasilacz, czy aby na pewno jest ok (nie z czarnej listy).

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

No właśnie wykres dysku coś nie bardzo.

 

Bardzo często transfer spada ostro w dół, nawet do 1,7MB/s i czasy dostępu są bardzo rozrzucone.

 

Poprawny benchmark powinien wyglądać tak:

 

http://homepage.ntlworld.com/ratsey/WD5000BEVT/WD5000BEVT_HDtune.jpg

 

 

Może powtórz test, zamykając najpierw wszystkie uruchomione programy.

Chrome było włączone ?

Edytowane przez Slawlos
Link to post
Share on other sites

W grze mam 2999core speed ale przechodzac odrazu na pulpit jest 800 wiec dokladnie jak sie zachowuije nie zobacze


Zauwazylem tez ze kiedy jest spadek fps jest tez spadek szybkosci procesora, mam slaby zasilacz 400w ibox ktory juz ma z 6lat ale procek sie nie grzeje wiec?


Aha i mam bardzo malo ramu bo 2gb a gra potrzebuje 2gb zeby odpalic i do tego jeszcze win 7

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Taktowanie procesora podczas gry możesz najłatwiej sprawdzić uruchamiając grę w oknie, obok mieć program monitorujący procesor i zerkać na niego.

Niedomagania tego zasilacza mogłyby się objawiać np właśnie spadkami fps.

Niestabilne napięcia mogą również przyczyniać się do uszkadzania dysku, co tłumaczyło by taki brzydki wykresik.

 

Jeśli masz taką możliwość, to sprawdź napięcia na zasilaczu podczas obciążenia i w spoczynku przy pomocy mirnika.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz tak czy inaczej bym wymienił, bo to czarna lista i w dodatku piszesz że ma już 6lat, bałbym się o resztę sprzętu przy nim. Ramu można dodać, bo 2gb na win7 to mało. Ale czy ten ram da ci realny zysk, skoro na 6570 raczej i tak nie zagrasz na takich detalach by potrzeba było więcej. No i pytanie czy masz system w wersji 64bit, bo tylko wtedy wykorzystasz pełne 4gb (na x86 czyli 32bit będzie widoczne bodajże 3,5GB lub nawet trochę mniej).

Możesz próbować również przed uruchamianiem gier ustawiać w systemie "Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności", daje to niewielki zysk. Ewentualnie na skrótach wejść w właściwości -> zgodność -> i zaznaczasz okienka "Wyłącz kompozycję pulpitu" oraz "Wyłącz kompozycje wizualne".

 

Wracając do dysku, jeśli coś musi się doczytywać a ten jest już na wykończeniu, to też może powodować spadki fps.

Sprawdź przy pomocy tego mhdd, czasy odczytu sektorów. Tu masz ładnie opisane co i jak.

http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Rozwiazywanie_podstawowych_problemow_z_dyskami_HDD-2189.html

Chodzi mi o tę część opisaną mniej więcej od połowy strony, zaczyna się tak:

Jak już mamy SMART, to teraz trzeba przeskanować dysk. Aby to zrobić wciskamy F4, sprawdzamy czy opcje takie jak Reamp, Erase, Loop test/repair/spindown after scan są wyłączone(OFF) tak jak widać na załączonym obrazku:

Da to pogląd, czy trzeba się zacząć obawiać o dysk i dane na nim, gdyż sektory odczytywane powyżej opisanego tam czasu są już bardzo blisko stania się uszkodzonymi sektorami.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...