Skocz do zawartości

Podłączenie dysku i dvd ATA


Recommended Posts

Cześć Wam!

Niby banalne, a nie mogę rozgryźć o co chodzi.

Postanowiłem odświeżyć starego grata i dokupiłem napęd dvd, jednak mam problem z działaniem sprzętu.

Wszystko jest na taśmy starego typu.

Podłączam dysk twardy pod master na taśmie oraz zworkę ustawiam na 1 z lewej (mam dostępne 4). DVD podłączam osobną taśmą złączem master oraz próbowałem ustawiać zworki na master lub cable coś tam.

Niestety system uruchamia się z dysku, a nie bootuje żadnej płyty - w biosie wybrałem żeby najpierw bootował z płytki.

 

Ktoś ma pomysł jak to podłączyć żeby działało? :) Będę wdzięczny.

Link to post
Share on other sites

tak acz kol wiek nie koniecznie musisz sprawdzić na dvd czy w ogóle na slave trzeba zworkę dać 

tak bo tam jest ide 1,ide 2 jak dobrze kojarze podaj model płyty 

a nie masz takiego kabla 

http://cdrlab.pl/image/anabolo%5Eata_cable_kopia,m.jpg

Edytowane przez wojciechpiwo
Link to post
Share on other sites

Niektóre napędy, a przynajmniej stare dyski miały tak, że jak były podłączone same na kablu to była jeszcze jedna możliwość ze zworką. Mianowicie single drive czy jakoś tak, przykładowo taki stary dysk WD jeśli był podłączony sam a miał zworkę na master to sprawiał problemy, nie pamiętam już czy nie bootował czy w ogóle go nie wykrywało. W każdym razie, trzeba było w tym przypadku wyciągnąć zworkę.

Link to post
Share on other sites

Sprawdź czy płytka się boot'uje na innym kompie. Jeżeli obydwa urządzenia są podpięte osobną taśmą do osobnego złącza to oba mają być master. Dysk podpinasz pod primary ide a dvd secondary ide lub ide 1/2 na płycie. 

Link to post
Share on other sites

 

 

oba mają być master

Niekoniecznie, dlaczego ? - pisałem wyżej.

Najlepiej, było by gdyby autor podał nam dokładnie jaki to model dysku i dvd.

 

W każdym razie, jak na jednym kablu ata, to wtedy dysk - master, dvd - slave i to na 100% musi działać.

Jeśli same, na różnych kablach to trzeba się dowiedzieć czy nie mają wymaganej opcji "single".

Link to post
Share on other sites

Płytki, które mam są ok. Na nowszym PC się bootuja elegancko. Gdy podpinam pod jedną taśmę (dysk master, napęd slave I odpowiednio zworki) to komputer się co chwila restartuje.

Napęd: LG GCC-4521B

Mobo: ECS K7VT3A/KT333

 

Napięcia na zasilaczu sprawdziłem i są w porządku.

 

To samo mam gdy zworki na dysku i w napędzie ustawie na master i odpowiednio dwie osobne taśmy na master - co chwile restart.

 

Edytowane przez Salem
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...