Skocz do zawartości

Sterownik ekranu przestał działać - jaki podzespół?


Recommended Posts

Ze swoją starą kartą -Gigabyte GTX 460 768MB OC zawsze miałem problemy.
Mając XP'ka wyskakiwały bsody, lub gry się wyłączały.
Po przesiadce na 7'kę wyskakiwał błąd "Sterownik ekranu przestał działać, ale odzyskał sprawność". Wyskakiwało to rzadko w grach z DX9, a ZAWSZE w grach z DX11 po ok. 10 minutach grania. Za przykład posłuży mi gra Battlefield 3. Orałem sobie żołnierzyków, aż tu nagle wszystko się zatrzymuje na sekundę - dwie, po czym pojawia się czarny ekran. Towarzyszył temu oczywiście mój ukochany komunikat o sterowniku. W większośći gier z DX9 Obraz freezował się na 2 sekundy, po czym robił się czarny i wracał do normy (aktualna gra), a na pulpicie też sławny komunikat. Na gwarancję nie wysłałem, nie mogłem znaleźć papierów, a potem już się skończyła. I tak chciałem mieć coś lepszego.
Tydzień temu doszło do punktu kulminacyjnego. Grająć w Saints Rowa 3 ekran tradycyjnie się ściął, lecz na mojej postaci pojawiły się małe czerwone i zielone kwadraciki, a reszta obrazu była czarna. Komputer po zresetowaniu się (sam, coś jak bsod bez niebieskośći) nie chciał się włączyć (BSOD związany z kartą graficzną). Niedługo zedytuję i wstawię filmiki. Mówię - karta była uszkodzona, aż w końcu kompletnie padła. Kupiłem zatem nową kartę MSI GTX 650 Ti BOOST 2 GB OC. Cały w skowronkach odpalam bf3, gram z kolegą, aż tu nagle STEROWNIK PRZESTAŁ DZIAŁAĆ I CZARNY EKRAN, GRA BEZ ODPOWIEDZI. Proszę o pomoc, ręce opadają.

 

Screen: http://scr.hu/0bal/lncax

 

Może to te cholerne wersje OC. Mówiono mi, że to fochy Fermiego, a Keplery są lepsze. Mam Keplera i znów to samo -_-. Problem zatem nie leży w karcie?

 

Proc: AMD Phenom II 945 3.0 Ghz
Ram: 4GB Geil
GPU: Gigabyte GTX 460 768 mb (OC)
Zasiłka: OCZ SxS 2 500W
MOBO: MSI 770 - G45

 

Link to post
Share on other sites

Zasilacz daje niestabilne napięcia, albo masz niezłego pecha i trafiłeś felerną kartę.

Proponuję sprawdzić miernikiem napięcia na zasilaczu, zarówno pod obciążeniem jak i w spoczynku.

Karta, którą kupiłeś, to wersja OC. Obniż jej zegary do wersji referencyjnej i sprawdź czy pomoże. Jeśli nie będzie różnicy a zasilacz daje stabilne i prawidłowe napięcia, to proponuję udać się z tą kartą do jakiegoś znajomego i sprawdzić u niego.

Ewentualnie sprawdziłbym jeszcze ram, ale jakby ten był uszkodzony to raczej sypały by się bsody.

Link to post
Share on other sites

O ile obniżyć te zegary?

Kombinowałem z 460, aż w końcu zaczęła sypać artefakty po pewnym czasie.

W sumie nie wiem, dlaczego padła po 3 latach. Zaczęły się sypać artefakty, a system się nie włączał.

FILM: http://forum.benchmark.pl/topic/112966-sterownik-ekranu-przesta%C5%82-dzia%C5%82a%C4%87-jaki-podzesp%C3%B3%C5%82/

Edytowane przez 4ricardo
Link to post
Share on other sites

Widzę że masz wersje sterowników 314.16.

 

Na stronie nvidii są dużo nowsze 331.82, czemu ich nie wypróbujesz ?

 

(osobiście jednak radziłbym je instalować w trybie zaawansowanym i powyłączać zbędne usługi nvidii)

Edytowane przez Slawlos
Link to post
Share on other sites

Doświadczenie z 460.

Sterowniki raczej nic tu nie zmienią, a poza tym nie mogę instalować nowszych, a te z płyty zainstalowały się jakimś cudem :D

Zrobię formata i wgram od razu najnowsze z pendriva. Ale szczerze wątpię. To raczej hardware.

 

Mam Windows 7 Ultimate x64, wersja "ARRRR!".

Czy może to przez brak aktualizacji?

Edytowane przez 4ricardo
Link to post
Share on other sites

Czemu nie możesz instalować nowszych ?

 

Nie bardzo rozumiem.

 

Przeciwnie sterowniki mają duże znaczenie.

 

W przypadku nowej karty ze sklepu raczej byłbym daleki od tego żeby zakładać ze jest uszkodzona.

 

Natomiast sterowniki mają sporo błędów, podobnie jak i gry, do których przecież też wychodzą poprawki.

Edytowane przez Slawlos
Link to post
Share on other sites

Mogłem normalnie instalować, aż tak właśnie pewnego razu nie chciały. Przyczyna to raczej hardware. Na 460 robilem formaty, rozne stery, napiecia, rdzenie i nic. Mówiono mi, że to fochy fermiego. Chciałem kupić nowa kartę, ale kasy trochę szkoda. Teraz jak padła to musiałem, zadowolony, ze będę mógł poorac w mocne tytuły gram, a tu ZONK. Serio, nikomu nie życzę takiego pecha :(

Gralem w najnowszego mortal kombat, wyszedlem i ekran zaczal migac: sekunda pulpit, sekunda czarny tak ze 2-3 razy, po czym znany i nielubiany dymek nad zegarem... Ręce opadają :

/

Takie miganie ekranu widzę pierwszy raz. Na 460 coś takiego się nie zdażało, ale też nie miałem mortala :D

Link to post
Share on other sites

Zmierzone miernikiem, wszystko raczej gra.

Dla +5V daje 5,10-5,11

Dla +12V daje 12,03.

Przetestuję samą grafikę u kumpla, jeśli u niego będzie hulała, to robię formata i wszystko na czysto.

 

Nadmienię też problem, który zauważyłem dawno temu, po formacie na karcie GTX460.

Świeżo po formacie grając w gry z DX9 błędów nie wywalało. Ale gdy pobrałem i zagrałem w BF3 z DX11, to potem nawet te gry z DX9 się czasem sypały. Czyli samo zagranie w grę z DX11 powodowało ten błąd dla wszystkich gier.

W DX9 mogą się zdażać bardzo rzadko, ale w DX11 max 20 minut i wywala sterownik.


@EDIT Jestem świeżo po formacie.
BF3 zrobił się czarny i przestał odpowiadać już 2 razy...
 
Kompletnie nie wiem, co mam robić, świetnie mi się w to gra.
Wywala mi nawet w zwykłych grach, nie można pograć w spokoju.
Proszę o pomoc.
 
U kumpla pograłem ponad godzinę w bf3 i żadnego błędu...
Ma on jednak słabszy proc (2,33x2), może on ograniczał kartę i dzięki temu się nie crashnęła?
Edytowane przez 4ricardo
Link to post
Share on other sites

Na płycie oba przełączniki przesunięte na pozycję ON.

Sterowniki do płyty instalowałem z internetu przez ATI Catalyst. Wyszukał sterowniki i zainstalował do USB, Mostek Północny i coś jeszcze. Przed błędem nie wywaliłem, ale po tak. Został sam sterownik graficzny, nadal wywala.

Sterowniki weszły, ale chodzi o to, że problem nie wyszedł :D


Aktualizowałem windowsa. Może znalazłem przyczynę?

 

Kości RAM na mojej płycie są w slotach niebieskich, a nie czarnych.
Czarne są bliżej procesora.
W intrukcji mam, że jako pierwsze powinno być wpięte w czarne sloty.
Teraz po aktualizacjach wpiąłem jedną kość w czarny, drugą w niebieski slot. Komputer się włączał, wiatraki się kręciły, ale czarny ekran, nie pyło piknięcia i system się nie ładował. Spowrotem wpiąłem kości w niebieskie sloty - to samo. Okazało się, że zamieniłem je w tych niebieskich slotach miejscami. Przepiąłem jedną z drugą i system normalnie się załączył i aktualizacje się skonfigurowały.

Link to post
Share on other sites

No to chyba powinieneś przełożyć obie pamięci do czarnych slotów ;p

 

Zamiana kości miejscami (nie slotów) nie ma znaczenia, no chyba że jedna z nich jest uszkodzona.

Do sprawdzenia są określone programy np memtest, ale na błąd sterownika grafiki raczej nie ma to wpływu.

 

Co do OC switcha możesz próbować przełączyć je oba na OFF (przy wyłączonym komputerze)

ciekawi mnie czy coś to da.

Link to post
Share on other sites

Właśnie nie, to nie jest na ON i OFF. Jest u góry ON a na dole 1 i 2. Przesunięcie na 1 i 2 powoduje OC procesora, czy jakoś tak, nie używam tego, dość mi problemów ;d Czarne sloty mi nie działają właśnie, pamięci siedzą w niebieskich. 

Coś musi mieć na to wpływ oprócz karty i chyba nie jest to software.

Link to post
Share on other sites

ten monit był typowy dla graf z tego okresu it's not a bug, it's a feature, bo ani nV, ani AMD się nie przyznają, że problem w ogóle istniał/istnieje

niektóre wersje sterowników działają stabilniej (trzeba poeksperymentować), zmiana windowsa na tryb "maksymalna wydajność" też czasem pomaga, czytałem o modyfikacjach biosu grafy, by nie zmieniała stanów tylko cały czas chodziła na pełen gwizdek, ale nie próbowałem, można się tak bawić

 

ogólnie nie ma zasady np na radku 5850 mojej żony nie da się grać w gry na source engine, bo wywala co 2-3 minuty, na moim bez problemu czy to z prockiem intela czy z amd

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...