Skocz do zawartości

Terkotanie wentylatorów - fakty i mity


Recommended Posts

Terkoczące fractale.
 
Jak to jest z tymi wentylatorami? 
 
Mam 6 sztuk fractala (2x120mm i 4x140mm R2 SS) i żadna nie terkocze. Na forum kilku użytkowników skarży się na terkotanie. Jeden z użytkowników wymienił i dostał nie terkoczący(nowy) - link.
 
Z kolei w żadnym teście testujący nie wskazują jakoby SS R2 od fractala terkotało.
http://www.tweaks.pl/recenzja/wielki-test-wentylatorow-komputerowych-120-140mm/18/
 
Podobnie w testach na żywo - link chłodzenie.net
 
Zatem jaka jest prawda? Czy wyraźne terkotanie wentylatorów to norma, czy też problem wadliwych sztuk z danej serii? 
 
 
Jest kilku użytkowników którzy twierdzą, że to norma.... Ja się z tym nie zgadzam - bo nie zgadza się też kilka innych faktów które rzekomo są prawdziwe.
 
 
Mianowicie: Noseblocker XL1 nie terkocze? 
 
Spotkałem się z opinią, że Noiseblocker nie terkocze.... Tylko że w każdym teście jaki czytam narzekają właśnie na terkotanie.... Gdzie leży prawda?
 
noiseblocker XL1 - test pcfoster - minusy: - terkotanie silnika
noiseblocker XL1 - test techworks - minusy: -  terkotanie silnika
 
Jest też cała masa w internecie opinii o terkotaniu w.w. wentylatorów
 
 
Dopiero po zamontowaniu terkoczą?
 
Podobno terkotanie u fractala zaczyna się gdy zamontujemy wentylator obok zasilacza, zaraz za filtrem przeciwkurzowym.(opinia)  Wiem, że ma to wpływ na szum - powietrze trze o przeszkody na swojej drodze. Ale żeby nagle przez to łożysko zaczęło terkotać?

 

 

 

 

Czy jest jakiś obiektywny sposób aby to wszystko wyjaśnić? Opini subiektywnych jest tyle ilu użytkowników, a obiektywne testy są przez malkontentów podważane. Czym więc się kierować kupując wentylatory?

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Odnośnie NB to pisałem nie o XL 1 tylko o modelu XK1 140mm.

http://aab.com.pl/pl_PL/p/prod/2396

 

Silent Series R2 niestety mają taką kulturę, że terkoczą i nie trzeba być testerem by to stwierdzić.

Ci użytkownicy także to stwierdzili i postanowili je wymienić.

http://forum.benchmark.pl/topic/111344-arc-midi-2-wymiana-wentylator%C3%B3w-na-cichszewydajniesze-jakie-kupi%C4%87/

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Podobno XK1 140mm po pewnym czasie zaczyna terkotać (link) Zwłaszcza w pracy poziomiej.(link) (link)

 

Ma też często problem ze startem na 5V.(link)

 

 

Mało negatywnych opinii, gdyż są to mało popularne wentylatory. Zapewne gdyby w Polsce więcej ludzi je kupowało, to i więcej zgłoszeń by było. Na anglojęzycznych/niemieckojęzycznych forach jest już za to całkiem sporo zastrzeżeń odnośnie pracy silnika,  łożyska oraz że wpada w wibracje. Np. tutaj

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Moje 3 wentylatory fabrycznie zainstalowane w obudowie Fractal Core 3000 również nie terkoczą ;) Aczkolwiek nie mam żadnego zamontowanego obok zasilacza, więc w 100% nie mogę potwierdzić, czy w każdym miejscu w obudowie nie terkoczą.

Edytowane przez Ardoos
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wszystko wskazuje na to, że problemy z terkotaniem to przypadki wadliwych wentylatorów. Mniej częste(przynajmniej w POL) w przypadku Noiseblocker (np. XK1) raczej ze względu na dużo mniejszą sprzedaż w porównaniu do popularnych Enermaxów(magma, silent) albo Fractali - tych jest najwięcej, bo sporo dystrybucji to wentylatory dołączane do obudów.

Link to post
Share on other sites

Wszystko wskazuje na to, że problemy z terkotaniem to przypadki wadliwych wentylatorów.

Ty naprawdę masz problem ze sobą. Po to założyłeś ten temat by do tak durnych wniosków dojść.

Wadliwe to masz podejście do tematu bo ufasz tylko testom. Ja mam 6 wadliwych wentylatorów z 2 różnych obudów. Inny użytkownik także w dwóch Define R4 miał wadliwe. Pomyśl zanim wpadniesz kolejny raz na takie wnioski. Pisanie z Tobą w tej kwestii to jak pisanie z głuchym. 

Link to post
Share on other sites

No to tak jak w temacie poprzednim napiszę o swojej sytuacji. Kupiłem dwie obudowy R4 (nie wiedziałem na który kolor się zdecydować, ostatecznie i tak front okleiłem). W oby dwóch były dokładnie takie same tyrkoczące wentylatory. Jedną obudowę odesłałem, z drugiej wentylatory sprzedałem osobie, która również kupiła R4. Moje wentylatory i te które ona miała w obudowie dokładnie tak samo pracowały. Mamy więc 6 sztuk tyrkoczących. Tyrkotanie oczywiście nasila się wraz z większą ilością sztuk. 4 takie wentylatorki w obudowie i ma się wrażenie, że któryś zaraz skończy żywot. Z jedną sztuką dało by się przeżyć tylko kto używa jednej sztuki w obudowie? Osobiście uważam, że 4 wentylatorki w obudowie z filtrami to minimum. W testach mamy zawsze jeden wentylatorek i pracuje na otwartej przestrzeni. Może dlatego recenzenci nie wyłapują tego mankamentu. Jeśli się nie mylę tyrkotanie bardziej było słyszalne jak wentylatorek znajdował się w obudowie niż na otwartej przestrzeni, ale już nie pamiętam dokładnie jak to było. Warto również zaznaczyć, że im wolniej kręci się wentylatorek, tym bardziej to słychać, bo przy większych obrotach zwiększa się tylko częstotliwość tyrkotania nie jego głośność, a za to zagłusza terkotanie przepływ powietrza.

 

Podobno terkotanie u fractala zaczyna się gdy zamontujemy wentylator obok zasilacza, zaraz za filtrem przeciwkurzowym.

Powodem generowania tego hałasu jest zbyt bliski kontakt łopatek wentylatora z kratkami. Podkładki gumowe i już problem rozwiązany. Każdy wentylatorek z tak szerokimi łopatkami względem krawędzi wentylatorka będzie miał problem w tym miejscu. To temat osobny, nie związany z łożyskiem.

 

Podobno XK1 140mm po pewnym czasie zaczyna terkotać (link) Zwłaszcza w pracy poziomiej.(link) (link)

Czas pokaże, na razie jest idealna cisza przy 4 sztukach po upływie 4 miesięcy. Jak z czasem zaczną tyrkotać to pójdą na gwarancje. Nowe na pewno będą dobre, bo na nowe nikt nie narzeka. Jest na nie 3 lata gwarancji.

 

Ma też często problem ze startem na 5V.(link)

Wszystkie moje sztuki mają z tym problem i to w zasadzie od samego początku. Powodem tej sytuacji jest możliwość pracy z wydajnością poniżej 20m^3/h. To jest tak mała wydajność, że brakuje mocy na ich rozkręcenie. Problemu nie ma, kiedy są podłączone pod np. płytę główną, która w momencie startu komputera na moment daje 12V. Wentylatorki jak ruszą, to potem pracują bez problemu nawet na 4.5V. Można to uznać za wadę jeśli znajdziemy wentylatorek na rynku, któremu udaje się przy tak małej wydajności rozkręcić się. Ja takiego nie znalazłem.

 

Wszystko wskazuje na to, że problemy z terkotaniem to przypadki wadliwych wentylatorów.

Na razie z tego co czytałem do dnia dzisiejszego to z przypadkiem mamy do czynienia jak te wentylatorki są dobre. Zakładając oczywiście, że Ci co twierdzą, że mają nie tyrkoczące, faktycznie takie mają.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Ty naprawdę masz problem ze sobą. Po to założyłeś ten temat by do tak durnych wniosków dojść.

Wadliwe to masz podejście do tematu bo ufasz tylko testom. Ja mam 6 wadliwych wentylatorów z 2 różnych obudów. Inny użytkownik także w dwóch Define R4 miał wadliwe. Pomyśl zanim wpadniesz kolejny raz na takie wnioski. Pisanie z Tobą w tej kwestii to jak pisanie z głuchym. 

 

Temat założyłem bo czekam na logiczny, obiektywny i przekonujący argument co do tego że wśród wentyli Fractala terkotanie to norma. 

 

 

Bazuję na swoim doświadczeniu i testach osób niezależnych. Specjalnie w środku nocy, gdy cały dom spał przyłożyłem ucho do moich fractali. Zero terkotania. Ja rozumiem można być głuchym i nie słyszeć tego gdy buda jest pod biurkiem, ale przykładając ucho?

 

To jest właściwe podejście - sporo lepsze aniżeli zaufanie ekspertowi Juzkowi który miał w rękach 10 wentylatorów na krzyż, żadnego tak na dobrą sprawę nie przetestował i tworzy jakieś rankingi argumentując... no właśnie gdzie obiektywne argumenty?

 

 

 

Na razie z tego co czytałem do dnia dzisiejszego to z przypadkiem mamy do czynienia jak te wentylatorki są dobre. Zakładając oczywiście, że Ci co twierdzą, że mają nie tyrkoczące, faktycznie takie mają.

 

Porównaj sobie liczbę sprzedanych wentylatorów i liczbę zgłoszeń o tyrkotaniu. Nawet zakładając że ledwie 10% użytkowników mających tyrkoczące wentylatory wylewa żale na forach, to i tak jest to margines w porównaniu całej reszty zadowolonych.

 

 

Proszę każdego biorącego udział w dyskusji o bazowanie na obiektywnych argumentach, a nie przerzucanie się opiniami bo złą opinię można znaleźć na każdy wentylator - nawet tak niszowy jak noiseblocker XK1.

Edytowane przez gregotsw
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Porównaj sobie liczbę sprzedanych wentylatorów i liczbę zgłoszeń o tyrkotaniu. Nawet zakładając że ledwie 10% użytkowników mających tyrkoczące wentylatory wylewa żale na forach, to i tak jest to margines w porównaniu całej reszty zadowolonych.

Skąd wiesz, że Ci co się nie wypowiedzieli na forum, a kupili te wentylatorki/obudowy mają dobre wentylatory? Z fusów, kart, kuli? ;) To, że Kowalski nie założył tematu na forum benchmark z informacją, że ma tyrkoczący wentylatorek Fractala nie oznacza, że ma go dobrego. Mało kto zwraca uwagę na głośność wentylacji w komputerze pod takim kątem, żeby tyrkotanie łożyska mu przeszkadzało. Przecież nie mówimy o nie wiadomo jakich hałasie. Nie jeden nawet po stwierdzeniu tego pomyśli "tak ma być". Tylko na podstawie tych co wypowiadają się na forum można robić jakieś statystyki i temat chyba po to założyłeś. Skup się na zliczaniu ile sztuk ktoś zgłasza tyrkoczących ile dobrych. Wtedy będziesz wiedział jak to wygląda. Ja Ci napisałem wyżej jak to wygląda z moich obserwacji.

Link to post
Share on other sites

Skąd wiesz, że Ci co się nie wypowiedzieli na forum, a kupili te wentylatorki/obudowy mają dobre wentylatory? Z fusów, kart, kuli? ;)

 

Prędzej niezadowolony user założy temat niż zadowolony. Mimo tego nic nie przeszkadza niektórym twierdzić, że terkoczące wentyle od Fractala to norma.

 

 

Wyobrażasz sobie temat: "Kupiłem wentylator fractal, wszystko jest ok. Pozdrawiam"? 

Na co i po co?

 

Jak ktoś jest zadowolony to nie wylewa tego na forum - może przy okazji dyskusji w innych tematach. Tak jak swoją opinię wyraził HiszpańskiInkwizytor czy też Ardoos.

 

 

Kolejny fakt. Nikt komu nie zależy na ciszy nie wydaje takiej kasy na wentylator, tylko kupuje zefira albo fandera. Ktoś kto inwestuje w budę pokroju Core 3000 albo R4, albo wentylator za 40zł ma pewne oczekiwania(m.in. cichą pracę) terkotanie to na tyle irytujący problem, wybijający się ponad normalną pracę wentylatora że trudno tego nie zauważyć. To nie jest jednostajny szum powietrza, albo tarcie. To jak sama nazwa wskazuje "terkotanie". Nie da się tego nie dosłyszeć.

 

 

A może to tłuczenie a nie terkotanie? :P

http://www.youtube.com/watch?v=un1VhJIwnxQ

Edytowane przez gregotsw
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
A może to tłuczenie a nie terkotanie? :P

http://www.youtube.com/watch?v=un1VhJIwnxQ

Tłuknij Ty się w głowę.

Kompletnie nie interesuje Cie zdanie innych. Ci, którym terkotanie łożysk przeszkadza określasz mianem frajerów (w innym temacie) bo nie reklamują tych wentylatorów. To, że Ty tego nie słyszysz nie oznacza, że inni którzy to słyszą otrzymali wadliwe sztuki.

Po co więc założyłeś ten temat - by siać w nim swoje herezje !

Tu kolejni "frajerzy" z PcLaba słyszą to czego Twój słuch nie wyłapuje.

 

http://forum.pclab.pl/topic/903503-Fractal-Design-ARC-Midi-R2-VS-Corsair-Carbide-500R/page__st__20

użytkownik meko

 

"Wentylatory Fractala to nadają się do wymiany albo kosza od razu, łożyska w nich okropnie terkoczą".

 

"Ja bym za 10zł ich nie chciał http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/lol2.gif Takiego terkotania nie zniósłbym w moim wyciszonym kompie.

One 62zł kosztują? http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/shocked.gif Dobry żart, za 39zł można mieć UCTB14 gdzie łożyskiem miażdży te fractale"

 

W każdym wentylatorze Fractala terkocze łożysko i jest to ich /cecha/jakość/.

Gwarancja nic by nie zmieniła, dostałabym takie same terkoczące wentylatory.

Wentylatory Fractala mają taką samą niską jakość jak wentylatory SilentiumPC.

 

http://forum.pclab.pl/topic/553107-Fractal-design-define-r2-czy-Cooler-master-cm-690-II-advanced/page__st__70

 

Luk33

W moim odczuciu, aż tak źle nie jest, z tymi wadami.

- terkoczące wentylatory (największa porażka tej obudowy)

- mocowanie dysku (jest lepiej niż w standardowych obudowach, ale o ciszy/braku wibracjach nie ma mowy)

- cena ( moim zdaniem jest za wysoka)

 

http://forum.pclab.pl/topic/792220-LC-Fractal-Arc-Midi-Tower/page__st__20

chrup

U mnie w Core 3000 chodzą trzy miesiące i również tam coś terkocze. Miałem je sprzedać i wymienić, ale nie chce mi się, a ich wartość spada http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/tongue.gif

 

marcin_kg

Ja oceniam dość przeciętnie. Wieją dosyć dobrze, ale przy tym niestety wyraźnie hałasują, szczególnie słychać terkotanie łożyska.

Po skręceniu na 600 rpm jest już ok.

 

Wszyscy trafiają na te 10% wadliwych widać :D :D :D

 

To tak jak temat dotyczący matryc IPS vs TN. Próbowałeś wmówić mi, że od wielu lat mam do czynienia ze źle ustawionym panelami LCD skoro uważam, że obraz na TN jest mizerny. Masz problem ze słuchem (poważny), ze wzrokiem (czytając Twoje bzdury o matrycach), jednak największy sam ze sobą.\

 

Życzę Ci byś choć jedną petardę dziś o 24.00 usłyszał. Pamiętaj tylko, że jak ją usłyszysz to może oznaczać, że trafił Ci się wadliwy narząd słuchu i musisz zgłosić to na RMA (do laryngologa).

Edytowane przez omar2033
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

"Wentylatory Fractala to nadają się do wymiany albo kosza od razu, łożyska w nich okropnie terkoczą".

 

"Ja bym za 10zł ich nie chciał http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/lol2.gif Takiego terkotania nie zniósłbym w moim wyciszonym kompie.

One 62zł kosztują? http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/shocked.gif Dobry żart, za 39zł można mieć UCTB14 gdzie łożyskiem miażdży te fractale"

 

W każdym wentylatorze Fractala terkocze łożysko i jest to ich /cecha/jakość/.

Gwarancja nic by nie zmieniła, dostałabym takie same terkoczące wentylatory.

Wentylatory Fractala mają taką samą niską jakość jak wentylatory SilentiumPC.

 

 

Dokładnie sprawdzałem czy u mnie nie termiczną wentylatory fractal i nic nie słyszę, a słuch mam bardzo dobry i jestem wrażliwy na głośne komputery. Nic nie terkocze. Znaczy to, ze trafiłem na wyjątkowe i wadliwe ciche, nieterkoczace sztuki?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Prędzej niezadowolony user założy temat niż zadowolony. Mimo tego nic nie przeszkadza niektórym twierdzić, że terkoczące wentyle od Fractala to norma.

To z Twoimi założeniami ten temat jest bezsensu i szkoda czasu na wypowiadanie się w nim. Nawet jak 50 osób napisałoby w tym temacie, że ma tyrkoczący wentylatorek, to przy ogólnej ich sprzedaży i tak będzie to nic.

 

 

 

To nie jest jednostajny szum powietrza, albo tarcie. To jak sama nazwa wskazuje "terkotanie". Nie da się tego nie dosłyszeć.

No to ja już wszystko wiem po tym co napisałeś. Oświecę Cię, masz takie same tyrkoczące wentylatorki jak my wszyscy co na nie narzekamy. Ty po prostu tylko ich jeszcze nie zaliczasz do tyrkoczących, a my już tak porównując je do np. XK1. gregotsw wystarczy starszy dysk HDD lub jakiś typu WD Black lub zasilacz do 200zł lub karta graficzna nie z czołówki najcichszych lub średniej klasy cooler na CPU nie wspominając o boxowym i już tyrkotania nie słyszymy, bo zagłuszy to jedno z wyżej wymienionych podzespołów. Jednak jak wszystkie podzespoły masz bezgłośne i wsadzisz 4 Fractale do obudowy, to będziesz słyszał tyrkotanie nawet na zewnątrz i o takim tyrkotaniu piszemy. Włożysz XK1 i masz cisze.

 

 

 

Kolejny fakt. Nikt komu nie zależy na ciszy nie wydaje takiej kasy na wentylator, tylko kupuje zefira albo fandera. Ktoś kto inwestuje w budę pokroju Core 3000 albo R4, albo wentylator za 40zł ma pewne oczekiwania(m.in. cichą pracę)

Po tym z kolei wiem, że nie masz zielonego pojęcia na temat kultury pracy wentylatorków w praktycznym ich zastosowaniu oraz w ogóle nie znasz się na wentylatorkach skoro uważasz, że trzeba kupić wentylatorek za 40zł, żeby mieć ciszę.

Link to post
Share on other sites

Aha, tak mi słoń na ucho depnął. Że wymieniłem podobno cichego samsunga F3 500GB na WD Red. Wiem co to cisza, wiem co to terkotanie, wiem że żaden z moich fractali nie terkocze.

 

Nie zrozumcie mnie źle.

 

 

Po prostu zdziwiłem się, że wentylatory które u mnie nie terkoczą i są ciche faktycznie według kilku użytkowników takie nie są. To tak samo jakbym miał czarny samochód, a któregoś dnia ktoś mi powiedział że to biały. ZONK.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Aha, tak mi słoń na ucho depnął. Że wymieniłem podobno cichego samsunga F3 500GB na WD Red. Wiem co to cisza, wiem co to terkotanie, wiem że żaden z moich fractali nie terkocze.

Trzy pytania.

Jak przyłożysz ucho niemal do samego łożyska wentylatorka, na odległość 1-3 cm to słyszysz tyrkotanie?

Jak przyłożysz ucho do dysku WD Red na odległość 1-3 cm to słyszysz obracające się talerze?

Jak jesteś powyżej 2m od dysku WD Red kiedy on nic nie zapisuje/odczytuje tylko kręcą się talerze, to go słyszysz?

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Trzy pytania.

Jak przyłożysz ucho niemal do samego łożyska wentylatorka, na odległość 1-3 cm to słyszysz tyrkotanie?

Jak przyłożysz ucho do dysku WD Red na odległość 1-3 cm to słyszysz obracające się talerze?

Jak jesteś powyżej 2m od dysku WD Red kiedy on nic nie zapisuje/odczytuje tylko kręcą się talerze, to go słyszysz?

 

Przed chwilą sprawdzałem i oto co zaobserwowałem:

1. Odległość 3 cm do Fractal Silent Series 2 140mm:

- Na 12v słychać głośny szum tłoczonego powietrza, na 7v z szumu powietrza(dużo słabszego niż na 12v) można wyłapać pracę łożyska(miarowa), na 5v ciężko dosłyszeć szum powietrza praca łożyska do wyłapania(miarowa). 

2. Odległość 3 cm do WD Red 1TB:

- Delikatnie słychać szum obracających się talerzy(talerza)

3. Odległość 2 m do WD Red 1TB:

- Nie słychać szumu

 

Dodatkowo odnośnie wentylatora: 

- przy odległości powyżej 10cm na 7v i 5v nie słychać pracy łożyska. W przypadku 5v trudno wyłapać także szum powietrza

- nie słychać terkotania, ilekroć piszę o "pracy łożyska" mam na myśli szum/jednostajny dźwięk o niskiej częstotliwości - nijak pasujący do określenia go terkotem

- wentylator sprawdzałem i w pionie i w poziomie - zamontowany na przednim panelu fractal design define r4

- przy trzech wentylatorach 140mm od Fractal(front, spód, tył) przy zamkniętej obudowie(define r4) postawionej pod biurkiem,  na 12v wyraźnie słychać szum powietrza, na 7v zdecydowanie mniej, przy 5v słychać szum ale bardzo subtelnie.(tutaj zapewne bardziej daje o sobie znać WindForce3X - mimo skręcenia na minimum)

 

 

Powyższe w warunkach kompletnej ciszy:

- 1.30 w nocy

- do drogi 300m(mało ruchliwej)

- nowe okna plastiki

- grube mury ocieplone styropianem

Link to post
Share on other sites

@gregotsw

Pierwsze pytanie było podchwytliwe i sprawdzające słuch. Każdy wentylatorek tyrkocze z takiego bliska. Nie ma tutaj wyjątków, bo to wynika ze sposobu w jaki pracują. Wystarczy zakręcić łopatkami, a widzimy, że poruszają się one skokowo, a nie płynnie, dlatego łożysko wytwarza dźwięk tyrkoczący. Drugie pytanie również było podchwytliwe i sprawdzające słuch. Trzecie tylko sprawdzające słuch. WD Red mam w komputerze, więc jest punkt odniesienia :)

Zacznę może od końca. Ja WD Red bez problemu słyszę z odległości 2m, obudowa może być otwarta i zamknięta. Słyszę go również bez problemu w każdym miejscu pokoju. Najdalej mogę być 5m o niego. Ustawiłem go, żeby chodził cały czas kiedy komputer jest włączony, żeby nie słyszeć kiedy się włącza i wyłącza. Z 3 cm oczywiście wyraźnie słychać obracający się talerz (wersja 1TB). Wręcz jak go kupiłem i pierwszy raz uruchomiłem będąc 10cm od niego, trochę się rozczarowałem, bo miał to niby być bezgłośny dysk twardy. Jednak nie jest. Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to oczywiście bez najmniejszych problemów z 3 cm słyszę pracę łożyska w każdy wentylatorku, nawet XK1. Tego typu dźwięk określam właśnie mianem tyrkotania, bo to nie jest dźwięk ciągły. W przypadku XK1 z daleka już nic nie słychać, a w przypadku Fractali było to słychać w całym pokoju przy 4 sztukach. Było to tyrkotanie tylko trochę głośniejsze niż pracuje WD Red, ale z racji że to dźwięk nie ciągły, był irytujący, dlatego ja je sprzedałem.

Warunki do testu miałeś idealne, więc wychodzi że słabiej słyszysz i to stąd wynikają te odmienne zdania. Ci co lepiej słyszą piszą, że im łożyska tyrkoczą, Ci co słabiej lub coś im w pomieszczeniu to zagłusza mówią że nie. Słuch to jak wzrok, nie każdy ma taki sam co nie oznacza, że jak ktoś słabiej widzi lub gorzej słyszy to jest ślepy lub głuchy.

Chyba więc rozwiązaliśmy zagadkę wentylatorków Fractala. Każdy tak naprawdę miał racje :)

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Ja nie słysze WD Red (w idle) z 2m. Co innego podczas pracy. Przy 2m jednak trochę mi zasłania buda już ten dysk - nie jestem w stanie inaczej się tak odsunąć - musiałbym cały komp odłączać.

 

Sprawdziłem jeszcze raz, bo może faktycznie powinienem jeszcze bliżej przyłożyć ucho.(w nocy nie jestem pewien czy to było 1-2 cm, może bardziej 5cm)

 

5v i wentylator fractal 140mm:

Przy przyłożeniu ucha prawie na styk z środkiem wirnika, faktycznie słychać terkot - ale jest dosyć regularny + buczenie(jednostajny dźwięk o niskiej częstotliwości). Przy 5cm tak jak wczoraj testowałem słychać może nie szum łożyska(źle się wyraziłem) ale raczej też buczenie - terkotu już nie słychać, albo jest już zagłuszony przez to buczenie. Przy większej odległości (więcej jak 10cm) buczenie także zanika.

 

Nagrałem małe audio, mikrofonem(całkiem niezłym) z odległości ok. 3cm:

http://w83.wrzuta.pl/audio/3r1pWWvUs7b/buczenie

 

Na początku jest 12v, potem w środku po pstryknięciu 7v i na koniec po pstryknięciu 5v.(sam odsłuchiwałem to w słuchawkach i głośność na full - całkiem nieźle oddaje to co sam usłyszałem)

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Pierwsza sprawa jest taka, że nie ma reguły na terkoczące wentylatory (zdarza się to i u Antec i u be quiet! i u BitFenix i u Corsair i u Enermax i u Fractal Deisgn i u Noctua i u Noiseblocker i u SilentiumPC i u Silverstone i u Scythe itp.) więc nie wiem dlaczego ktoś próbuje tutaj wyolbrzymić problem i dlaczego przypisywany jest on wentylatorom tylko jednej marki. Co ciekawe nie zawsze obowiązuje też zasada "droższy wentylator = zero terkotania" co potwierdza wielu różnych użytkowników. Tutaj np. Black pisał o PK-PS a mi się np. zdarzyła Noctua z kiepskim łożyskiem (wylał się też potem z niego smar ale mniejsza o to). Czy to powód, żeby negować od razu całą markę i wszystkie jej produkty/wentylatory? No właśnie nie :)

Druga sprawa to taka, że nie każdy ma tak samo czuły słuch (jeden stwierdzi, że wentylator 120 pracujący @ 1600 RPM jest cichy a drugi stwierdzi, że ten sam wentylator pracujący @ 800 RPM jest za głośny).

Trzecią sprawą jest to z jakiej odległości słychać owe ewentualne terkotanie. Jeśli słychać je tylko z kilku cm to sorry ale to normalna praca wentylatora (o czym pisał AndreoKomp).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z powyższym.

W testowanym fractalu pracę samego łożyska(terkot) słychać dopiero przy przyłożeniu ucha do samego wirnika. Przy odl. 5cm nie słychać terkotania. Buczenie(praca silnika? nagranie) jest bardziej słyszalne, ale też powyżej 5cm zaczyna zanikać i przy 10cm totalnie go nie słychać. Przy zamkniętej obudowie nie ma szans aby to przeszkadzało.

 

IMO te wentylatory od Fractal to bardzo dobry produkt - dobrze radzący sobie także w pracy w poziomie.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...