Skocz do zawartości

WRT54GL waskim gardlem?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez mordzik,

Recommended Posts

Witam.

Dzis zmienilem "moc" internetu z 30Mb/s na 120Mb/s od UPC.

Wiedzialem ze od teraz waskim gardlem sieci bedzie router linksysa - WRT54GL z tego wzgledu ze jego LAN dziala max na 100Mb/s.

 

Liczylem ze z 120Mb ( 116 zmierzone na polaczeniu bezposrednim )  - bede mial chociaz te 80 "idac przez router."

Jednak rzeczywistosc okazala sie duzo brutalniejsza i max co moge wycisnac to ok 50Mb...

 

Firmware - tomamto 1.28.

Nie jestem sieciowcem ale pracuje w IT i podstawowe pojecia o sieci mam - i wydaje mi sie ze router jest dobrze skonfigurowany.

 

Stad moje pytania:

 

1. Czy okolice 50mb to max dla tego modelu?

2. Czy jest jakis parametr ktory moze go blokowac? Ewentualnie na co szczegolnie zwrocic uwage?

3. Polecany router ktory bedzie mial zblizona funkcjonalnosc ale bedzie dzialal na 1GB/s. ( Cena do 300zl chociaz wolalbym wydac ok 200zl ).

 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Posiadam 9x takich maszyn on nie ma nki za czym to idzie max 56mbps. Jezeli chcesz cos wiecej. Ja sie przesiadlem u siebie na UPC 120mbps. na http://www.komputronik.pl/product/169944/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_Dual_Band_Gigabit_Router_750Mb-s_TL_WDR4300.html

+ custom soft. I osobiscie zabawka rewelacja. 


Co moge dodac Linksys ma slaby procesor jzu an takie wieksze predkosci. akurat ten tp link ma 700mhz. wiec daje niezle. na sieci wew osiagam predkosci okolice. 800mbps. Wiec jest naprawde niezle tylko mowie soft openwrt. Konsolka <3


Do tego linksys niema czasem portow 100mbps ?


TP Link : http://www.speedtest.net/result/3190907064.png

Link to post
Share on other sites

52mb mam na kablu - wifi uzywam sporadycznie do aktualizacji smartphonow i tableta ( obecnie wylaczone ).

Dziwi mnie to bo siec LAN dziala prawidlowo na 100Mb - przy kopowaniu na dysk sieciowy mam 12,5MB/s ...

Wyglada jakby WAN dzialal z jakis przyczyn wolniej - choc w specyfikacji ma 100Mbps...

 

Co do routerow - ciekawe procpozycje.

 

Ja namierzylem cos takiego:

http://allegro.pl/router-linksys-e3200-wifi-4xlan-usb-2-4-5ghz-fv-i3815841047.html

Link to post
Share on other sites

Patrz na predkosc CPU routera. Minimum to 650mhz zalecane dla predkosci powyzej 100mbps to 700mhz


Akurat ten linksys ma 500mhz. ale ma swoj fastnat. Jezeli bedziesz chcial wgrac soft powiedzmy tomato czy cos innego. TO nie osiagniesz max predkosci netu moze z 90mbps. mialem ten sam router. I poprostu soft oryginalny linksys tragiczny. a Tomato nie wspiera fastnat. Wiec osiagalem w porywach predkosc 70mbps - 90mbps. Co mnie nie zadowolalo. Bo musialem max osiagac. Wiec ja ci polecam poszukac czegos z min 700mhz cpu


Do tego ja go modowalem tego 3200. Poniewaz anteny do wifi tragiczne ma. Osobiscie powyzej 40m tracily urzadzenia zasieg. Wiec wlasny mod z antenami zew. I jakos to sie do czegos nadawalo. 


ale ze ja nienawidze stricte firmware i lubie duzo grzebac i brak obslugi fastnat byl dla mnie poronionym pomyslem. Dlatego skusilem sie na cos co ma wiecej mhz. I nie narzekam

Link to post
Share on other sites

Hmm w takim razie sklanialbym sie ku TL-WDR4300.

Pytanie o soft.

Z tego co wiem firmowy soft TP-linkow nie jest zbyt "bezpieczny." (http://niebezpiecznik.pl/post/masz-router-tp-linka-mozesz-miec-problem/)

Jest jakas sensowna alternatywa ktora nie "zamuli" tego routera?

Edytowane przez sadys
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
Gość usuniety_pimal

mam Linksys WRT54G v2 i po kablach (100Mb) transferuje mi 10-11 MB/s -a bezprzewodowo (54g) 2,7 MB/s -nie sądzę żeby procesor tego urządzenia coś spowalniał  :cry:

co do Twoich wątpliwości to czy nie próbowałeś przywrócić oryginalny FirmWare i sprawdzić prędkości na nim ? czy problem się powtarza ? -moim zdaniem winowajcą niskiego transferu jest alternatywny SoftWare Tomato(wielkie halo z tego zrobili)/DDWRT/OpenWRT który swego czasu miałem okazję testować i okazał się być tak bezsensowny że wróciłem do oryginhalnego oprogramowania rutera, fabrycznie to nie ma prawa działać nieprawidłowo. Tomato kompletnie nic nie daje w odniesieniu do oryginalnego FirmWare a tylko wolniej działa jak widać, ja szukałem w Tomato dobrego QOS ale to też tam jest niedopracowane/problematyczne.

-może poprostu masz jakieś reguły zdefiniowane, QOS w Tomato nie priorytetyzuje ruchu tylko sztywno limituje (ogranicza transfer) zdefiniowanych przedziałów portów.

Edytowane przez PiotrMalko
Link to post
Share on other sites

Tomato wgralem ze wzgledu na mozliwosc dzielenia lacza przez skrypt firewallowy.

W chwili przesiadki na 120Mbps - skrypt usunalem bo przy takim laczu juz nie byl potrzebny.

QoS - byl i jest wylaczony.

TP link jest w drodze, takze przed odlaczeniem linksysa wgram o ile znajde oryginalny soft i sprawdze.

Link to post
Share on other sites

mam Linksys WRT54G v2 i po kablach (100Mb) transferuje mi 10-11 MB/s -a bezprzewodowo (54g) 2,7 MB/s -nie sądzę żeby procesor tego urządzenia coś spowalniał  :cry:

co do Twoich wątpliwości to czy nie próbowałeś przywrócić oryginalny FirmWare i sprawdzić prędkości na nim ? czy problem się powtarza ? -moim zdaniem winowajcą niskiego transferu jest alternatywny SoftWare Tomato(wielkie halo z tego zrobili)/DDWRT/OpenWRT który swego czasu miałem okazję testować i okazał się być tak bezsensowny że wróciłem do oryginhalnego oprogramowania rutera, fabrycznie to nie ma prawa działać nieprawidłowo. Tomato kompletnie nic nie daje w odniesieniu do oryginalnego FirmWare a tylko wolniej działa jak widać, ja szukałem w Tomato dobrego QOS ale to też tam jest niedopracowane/problematyczne.

-może poprostu masz jakieś reguły zdefiniowane, QOS w Tomato nie priorytetyzuje ruchu tylko sztywno limituje (ogranicza transfer) zdefiniowanych przedziałów portów.

No ale widzisz leci ci 10-11MB/s A u mnie na UPC 120mbps transfer na eth 1gbps tranfery srednie 15MBps / 17MBps. Wiec tak czy siak waskim gardlem sa porty 100mbps

Link to post
Share on other sites
Gość usuniety_pimal

ale zrób test między swoimi komputerami w obrębie rutera, to co jest za bramą to jest inna melodia -w sumie nie wiem teraz bo doczytałem że na połączeniu bezpośrednim wycisnąłeś prawie wszystko

-na upartego jeśli chcesz roztrzaskać temat starego rutera: podłącz dwa komputery nie po switchu tylko jeden od strony bramy i wtedy sprawdź transfer -będziesz miał odpowiedź czy uzyskujesz deklarowane 100mbps :)

Edytowane przez PiotrMalko
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...