Skocz do zawartości

Athlon II x3 455 - Wysokie obroty boxowego wentylatora


Recommended Posts

Witam. Z góry przepraszam jeśli piszę w złym dziale, nie znalazłem lepszego miejsca do opisania mojego problemu.

 

Od jakiegoś czasu boxowy wentylator wymienionego w tytule procesora chodzi na bardzo wysokich obrotach. Według speedfana zakres jego pracy to od 3400(idle) do prawie 5000 obrotów(stres). Jak łatwo się domyślić w górnych granicach "dość wyraźnie" słychać jego pracę.

 

Problemem na pewno nie są temperatury, wg speedfana wynoszą odpowiednio około 22 stopnie w idle'u oraz 35(maksymalne zanotowane to 38,5) w stresie. Co prawda w speedfanie temperatury te wyświetlają się nie jako CPU a Core, przez co myślałem że może to nie być to, ale sprawdzenie temperatur w programie Core Temp wykazało te same wartości.

 

Reszta podzespołów i ich wentylatory działają normalnie i dość cicho, jedynie grafika (HD 7790) osiąga max 70 stopni w stresie(w idle'u 35).

 

Od razu cała specyfikacja kompa:

 

Mobo - MSI 870-C45

CPU - AMD Athlon II X3 455

GPU - Gigabyte HD 7790

RAM - Kingston DDR3 1333mHz 3x2gb

PSU - Corsair VS450

 

Wszystko na stockowych wartościach lata, nic nie było kręcone :)

Link to post
Share on other sites

jeśli proc chłodzony boxem to te odczyty możesz włożyć między bajki. czujniki temperatury w procesorach amd uwielbiają pokazywać abstrakcyjne wartości. zmień pastę termoprzewodzącą- stara pewnie wyschła a potem dotknij sobie najlepiej radiatora cpu - sprawdź czy parzy,

Link to post
Share on other sites

Dobrze Head prawi... 38 st na tym boxie komp ma jak wejdzie w bios. Może być pasta - którą co ciekawe co 2-3 lata poleca się zmienić, a mało kto to robi, utrzymując zestaw bez zmian przy dłuższym życiu - ale określenie cisza i box to nigdy nie będą synonimy :-)

Polecam nawet najtańszego silentiuma (a co, teraz Polska!), który i tani (50-70 ze wskazaniem na pro za 70) i wyleczy to procka z tej jakże przykrej przypadłości... ;-)

Gorzej, że potem głośny będzie went na grafie, potem zasilacz, potem dyski... studzienka bez dna, prawie jak z autem!

Link to post
Share on other sites

Pastę ostatnio wymieniałem rok temu, a procesor ma dopiero 2 lata. Rano wymieniłem pastę na jakąś Revolteca(dzisiaj i tak nic bym nie kupił). Różnicy wielkiej nie ma, fakt że teraz wentylator dobija max do 4200 obrotów zamiast 5000 więc jest nieco ciszej, ale radiator w ogóle nie jest gorący, tylko ciepły. Dlatego wtedy uwierzyłem w te temperatury(nie zmieniły się praktycznie wg speedfana i core tempa).

 

Nie wiem czy dobrze nakładałem pastę, ale opiszę co i jak, może w tym tkwi problem - na procesor dałem ilość wielkości ziarnka ryżu, no może minimalnie więcej, rozsmarowane najpierw kartą potem palcem przez rękawiczkę foliową. Warstwa mniej więcej równa, cały procek pokryty. Dodatkowo dałem bardzo cienką warstewkę na spód radiatora(podobno wypełnia to szczeliny w nim), rozprowadzoną w ten sam sposób. 

Edytowane przez krajing
Link to post
Share on other sites
czujniki temperatury w procesorach amd

Jakie czujniki? %-) wcale ich tam nie ma :D

 Miałem tą płytę i tego proca. Teraz mam twój zasilacz i procesor, ale na 970g43.

Także na razie używam boxa lecz jest nieznośny.

 

Temperatury są ok, a hałas wentylatora to "zaleta" boxowego chłodzenia. Wszystko jest u ciebie ok, wiec pozostaje nam wymiana chłodzenia na jakiegoś Spartana za 55zł.

 

ps. nie patrz na temperaturę rdzeni tylko na temp. procesora głównego.

Edytowane przez Bichits
Link to post
Share on other sites

No nic, to w takim razie kupię w najbliższym czasie tego spartana. Chociaż i tak dziwnie że w sumie dość nagle stał się wyjątkowo głośny  :) I te obroty, dziwne że w ogóle daje radę tyle wyciągać...

 

Nie mam CPU jako takiego w speedfanie w ogóle, za to jest jakieś wskazanie(temp1) wahające się w granicach 40-55 stopni. To może być procesor główny?

Link to post
Share on other sites

Zarzuć sobie jakiś hw monitor czy occt. Kup nawet używane chłodzenie typu spartan (sam mam i latał u mnie pięknie na athlonie x3 450, teraz na phenomie 966be przy 3.8ghz). Do tego mx2 za 14zł. Naprawdę warto, polecam. Cichutko, temperatury piękne. Ja do swojego dorzuciłem drugi wentylator (dodatkowe zapinki w pudełku) i zbiło to jeszcze 4 stopnie, ale zmieniałem pastę więc nie wiem ile dała pasta a ile sam wentylator.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...