Skocz do zawartości

Lustro do 3000zł


Recommended Posts

Witajcie

 

Potrzebuję przejściowego sprzętu filmowego do kwoty 3000zł (czyli body, obiektyw i karta).

W tej kwocie najlepszym wyborem będzie lustrzanka (na której będę mógł później wykonywać jej domyślne czynności).

Filmy będą nagrywane głównie w nocy, zależy mi na jak najlepszych kolorach i zawsze doskonałej ostrości.

Z tego co wyczytałem, najlepszy do nagrywania będzie Canon EOS 700D.

Co sądzicie o tym modelu i czy inni producenci nie mają w ofercie lepszego lustra (w sensie przetwornik etc.) ?

 

Oprócz samego body przyda się również jakiś obiektyw.

Myślałem nad kitowym (w przypadku Canona), bo chyba nic lepszego w tej kwocie nie dostanę (w miarę jasnego, zmiennoogniskowego i z szerokim kątem) ?

 

Ostatnim elementem jest karta pamięci.

Rozmiar to zdecydowanie 32GB. Czy Extreme Pro od Sandisk będzie dobrym wyborem ?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Nie, kolega pisze, że 3 tysiące ma tylko na ściereczki do czyszczenia optyki i sprzętu. Topic - jaka kamera filmowa 35mm z wymiennym obiektywem do 70 000 jest założony na innym forum. Canon 650D a 700D to jeden hoj (poza materiałami i kosmetyką nie ma rewolucji, ale coraz częściej można w tej samej cenie wyrwać 700D co 650D ale z obiektywem STM :). Co do szkła do filmowania: http://videodslr.pl/obiektywy-do-filmowania-sensor-aps-c-550d-60d-7d-t732.html na twoim miejscu zainteresowałbym się również sofcikiem Magic Lantern http://astropolis.pl/topic/40052-magic-lantern-czyli-dlaczego-canonowcy-maja-lepiej/ i ewentualnie mikrofonem zewnętrznym, stedicamem... Sam śledzę temat, lustrzanki nie mam więc niech ktoś doświadczony się wypowie :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak już wcześniej wspomniałem chcę kupić sprzęt przejściowy, ponieważ kamerę (w wyborze której pomógł mi jeden z forumowiczów) otrzymam w połowie przyszłego roku, a do tego czasu muszę nagrać kilkanaście godzin materiału.

 

Dzisiaj byłem przeanalizować ofertę w kilku sklepach. Moją uwagę przyciągnął 60D (kit był tańszy od 700D, do tego górny wyświetlacz), ale po głębszej weryfikacji przegrywa z 700.

Sklep, w którym chciałbym dokonać zakupy to fotojoker (najniższe ceny do tego Canon cashback).

Ich gazetka ma bardzo ciekawą ofertę :

http://www.fotojoker.pl/files/Gazetka_2013-12-18/Gazetka.html#p=16

 

Bardzo interesujący wydaje się również kit z 70D (z autofocusem w trakcie filmowania).

Czy warto podnieść budżet i wybrać ten model (lub coś z konkurencji) ?

 

Czy dodatkowy obiektyw EF50 1.4 USM będzie dobrym wyborem ?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Na początku prosiłbym o zmianę kwoty w nazwie tematu z 3000 do 5000 zł.

 

Po długiej analizie i porównaniu wielu różnych modeli stawiam na Canona EOSa 70D, który powinien być lepszy od 700D i nie odbiegać jakością filmów od 6D (chociaż obudowa z magnezu bardzo zachęca).

Na razie wybiorę Kit z 18-55, który w przyszłości posłuży jako standardowy.

 

Do w/w body w połowie roku dokupiłbym EF 16-35mm f/2.8L II USM, który oferuję szeroki kąt, dobrą jasność i przede wszystkim dużą głębie ostrości. Jednak zastanawiam się nad 24-70, który jest droższy o około 2k.

Czy kupując kamerę FS700 będę mógł wykorzystać to szkło ?

 

Zależy mi szczególnie, aby uzyskać jeden efekt - kolorowe gwiazdki, a nie jak to zwykle bywa punkty - widoczny na poniższym filmie w 7:11

https://www.youtube.com/watch?v=A6MEHsVT4II

 

Co sądzicie o powyższym i czy można dokonać lepszego wyboru ?

 

Zastanawiam się jeszcze nad zakupem jakiegoś zewnętrznego monitora, który na pewno byłby pomocny w łapaniu dobrej ostrości, statywu z głowicą olejową i dodatkowego aparatu (oczywiście na te zakupy będzie oddzielna kwota).

 

Przydałby mi się jakiś podręczny kompakt, który zawszę mogę mieć w kieszeni (bo niestety telefon wymaga przełączenia na tryb filmu a i jakość z reguły pozostawia sporo do życzenia).

Zależy mi na dobrym odwzorowaniu kolorów, 1920x1080 30fps, dobrej jakości filmu, szybkim włączaniu i wytrzymałej obudowie.

 

Co byście polecali drodzy userzy ?

Budżet powiedzmy kompakt do 1000zł, statyw do 500zł, monitor też, z możliwością zwiększenia limitu.

Edytowane przez rozer
Link to post
Share on other sites

Co do body zgadzam się, 70D jest wręcz stworzone do kręcenia filmów, oferując te same funkcje, co 6D i 5dmkIII. 

Co do kupowania zestawu z Kitem, ja bym się osobiście nie zgodził i zaproponował zakup samego body, i dokupienie do tego używki EF-S 24-135mm USM i EF 40mm STM(razem te dwa obiektywy wyjdą około 1300zł, ale masz już całkiem fajny zestaw do kręcenia, gdzie po dokupieniu 16-35 będziesz mieć od szerokiego konta do lekkiego tele, i wszystkie w/w obiektywy użyjesz do tej kamery Sony, z użyciem przejściówki za około 650-700zł. 

Co do kompakta, to ja osobiście polecam Canon SX270/280, dobra cena(730zł/850zł), zwrot 70zł za oba na konto, metalowa obudowa, szybki start 20x zoom, oraz 1920x1080 60fps. 

Co do monitora i statywu musiałbym chwilę pomyśleć, jak coś wymyśle dam znać. 

Link to post
Share on other sites

Temat jest aktualny gdzieś do połowy stycznia, kiedy to planuję dokonać zakupu.

Jeszcze nie wybrałem sklepu, do którego się udam, ale pewnie będzie to fotojoker (bo interesuję mnie sprzęt, który wezmę do ręki i ocenię na żywo).

 

Sony, które proponujesz wygląda jak stworzone do jednego celu (AVCHD z dobrym bitrate, 60 fps), do tego cena jest naprawdę fajna, jednak porównując parametry, oprócz większej liczby mp, raczej wypada słabiej, do tego jest to konkurent 60d.

Miałem do czynienia ze sporą liczbą luster i przyznam szczerze, że Sony mojej sympatii jakoś nie wzbudziło i najlepiej pod względem jakości filmu wypadał zazwyczaj Canon, jednak posiadanie obiektywów Sony w przypadku kamery tej firmy też jest ważnym argumentem.

Głównym za jest tu fakt, że Canona znam najlepiej i raczej przy tej marce wolałbym pozostać.

 

Priorytetem są dla mnie filmy nocne, do tego często zdarza się, że nie mam wystarczającej odległości, żeby się rozstawić i dysponując 18 mm nie jestem w stanie uchwycić wszystkiego w kadrze i muszę "celować" w to co najciekawsze, a to nie jest pożądane.

Dlatego im mniej mm i jaśniej tym lepiej. Ponadto interesuję mnie tylko sprzęt nowy. 

Przy tak ograniczonej kwocie (po zakupie body i karty zostaję około 1000 zł) może jakiś niezależny producent będzie miał coś interesującego ?

Obiektywy będę stopniowo dokupywał, ale na start przez kilka miesięcy muszę czymś dysponować.

 

Co do kompakta wyglądają bardzo ciekawie i kosztują mniej niż przewiduję na ten cel.

Ponadto spełniają istotne założenie - są wytrzymałe.

Pytanie jak sobie poradzą z filmami w nocy (np, przy braku światła lub oświetleniu latarni, które też wpływa na kolory) ?

Interesujący wydaję się być również s120 (z procesorem digic 6) i g16 (z jasnym obiektywem).

Cena jest znacznie wyższa, ale czy idzie w parze z moimi oczekiwaniami ?

Nie zależy mi na dużym powiększeniu, interesuje mnie głównie jakość filmu, kolory i dobry dźwięk.

 

Statyw jaki bym chciał to najlepiej Velbon z głowicą olejową, coś do mojego wzrostu (192 cm).

 

Monitor raczej na razie odpuszczę, ponieważ brałbym od razu coś pod kątem kamery, a wydatek rzędu kilku k zł wolę przeznaczyć na dobre szkło.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o kompakta to ja od siebie polecam g16, jest droższy ale jest magnezowy, masz wizjerek, jasny obiektyw, dobrą stabilizacje oraz filmy na porównywalnym poziomie co kamera XA-10 https://www.youtube.com/watch?v=7aWPbQbpkCg 
Co do lustra, jeśli koniecznie muszą być nowe obiektywy to jedyne co pozostaje to Samyang, Sigma i Tamron

Samyang - głównie stałki manualne, ale w miarę tanie i bardzo dobrze wykonane :

Samyang 8mm F/3.8 http://www.ceneo.pl/23820822 ~1k zł
Samyang 14mm F/2.8 http://www.ceneo.pl/17507719 ~1,2k zł
Sigma - będzie droższa, ale za to będzie zoom szerokokątny z akceptowalnym światłem

Sigma 10mm-20mm F/3.5 http://www.ceneo.pl/14899043 ~1,7k zł
Tamron - tak samo jak Sigma, lecz jakościowo obrazek dawany przez obiektyw jest trochę lepszy, choć ultraszerokie kąty są słabe niestety
Tamron 10mm-24mm F/3.5-4.5 http://www.ceneo.pl/15641795 ~1,7k zł
Tamron 17mm-50mm F/2.8 http://www.ceneo.pl/18718816 ~1,2k zł (jest to jeden z najlepszych obiektywów Tamrona, bardzo dobra jakość wykonania, i niska jak na poziom obrazka cena, przemawiają za nim najbardziej, acz tracisz wtedy ultra szeroki kąt)

A jeśli chodzi o późniejszą kamerę, osobiście zastanowił bym się jeszcze nad Canonem C300 jeśli chodzi o jakość obrazka w porównaniu do FS700, szczególnie na wysokim ISO

Pozdrawiam 

Link to post
Share on other sites

G16 i S120 są aktualnie "faworytami".

Różnica między nimi nie jest dużą, aczkolwiek minimalnie lepszy G16 ma dla mnie jedną wadę - rozmiar.

Cyfrówka musi być podręczna, abym mógł ją łatwo schować do kieszeni, a pancerność serii G raczej się tutaj nie sprawdzi.

Na dniach jeszcze przejrzę ofertę innych producentów (Sony [w tym rx100 o dużej matrycy], Lumix, Olympus, Nikon), jednak raczej będę się skłaniał ku s120, a Twoja opinia o G16 (który jest de facto "pełną" wersją S120) utwierdza mnie tylko w tym przekonaniu.

 

Co do zakupu lustrzanki, to zastanawiam się, czy nie warto byłoby zaczekać na ewentualnego następcę 70D, czyli prawdopodobnie 80D (o ile taki ma wyjść) z procesorem Digic 6.

Czytałem sporo o 6 i jego możliwości zachęcają do tego, szczególnie, że zaczyna się w branży "martwy sezon" (podczas tych kilku miesięcy planowałem jak najlepiej poznać sprzęt) i tych kilka razy mógłbym użyć firmowego 600D.

 

Jeżeli chodzi o obiektywy, to tutaj niestety jestem dość zielony i moja wiedza ogranicza się głównie do odczytania parametrów (czyli ogniskowa, jasność i ew. rozszerzenia) i nie raz porównując dwa "podobne" obiektywy z recenzji dowiaduje się, że jeden jest doskonały, a drugi to porażka.

Zależy mi przede wszystkim na jakiejś alternatywie dla kitowego 18-55 (później dokupię wspomnianego już 16-35 lub 24-70).

Najbardziej interesująca wydaję się tutaj Sigma 10-20 i Tamron 17-50, jednak lepszy wyborem wydaję się być Tamron, gdyż ze względu na ogniskową, może służyć jako standardowy a mając f/2.8 wykorzystam punkt centralny krzyżowy.

 

Zastanawiam się tylko czy będzie różnica w działaniu takiego obiektywu w stosunku do firmowego Canona (mam tu na myśli działanie stabilizacji, itd. ponieważ nie korzystałem nigdy z oferty producentów niezależnych) ?

 

Co do C300, to jest on prawie 2x droższy od FS700 i z tego co czytałem, kierowany raczej do zupełnie innej grupy odbiorców.

Do tego jego konstrukcja (bo wygląda jak przerośnięta lustrzanka, gdy w Sony mam do czynienia z modułową) może być niepożądana (wiem, że liczy się jakość filmów, ale będą też miejsca, w których musi być użyta kamera i wiele energii straciłbym na przekonaniu niektórych osób, że tak właśnie jest).

Link to post
Share on other sites

Powiem Ci tak, co do czekania na 80D, to raczej byś troszkę jeszcze poczekał, bo one raczej nie wychodzą co rok. 
Choć zasłyszałem już plotki, że ponoć ma wyjść trzy cyfrowy EOS z matryca z 70D i DIGIC 6. 
Jeśli zależy Ci na alternatywie dla 18-55, to 17-50 sprawdzi się doskonale, ma lepszą plastykę zdjęcia, jest lepiej wykonany, tylko z góry uprzedzam, może ci brakować ciut szerokości. 
Co do kompakta, tak jak sam pisałeś, S120 jest taką odchudzoną wersją g16, tak naprawdę różni się obiektywem, i obudową, a jest mniejszy, poręczniejszy, i ma bardzo fajną rzecz - manual ringa na obiektywie. 
 

Link to post
Share on other sites

Pozwólcie, że podłączę się pod wątek, bo jest bardzo merytoryczny. Mianowicie mój tata zastanawia się nad dwoma modelami Nikona

1. http://www.komputronik.pl/product/126374/Foto_i_Video/Aparaty_cyfrowe/Nikon_D5100_korpus.html

2. http://www.komputronik.pl/product/203296/Foto_i_Video/Aparaty_cyfrowe/Nikon_D5200_korpus.html

wytłumaczcie tak po ludzku czym się różnicą poza tym ze 5200 jest nowszy.

 
Link to post
Share on other sites

Powiem Ci tak, co do czekania na 80D, to raczej byś troszkę jeszcze poczekał, bo one raczej nie wychodzą co rok. 

Choć zasłyszałem już plotki, że ponoć ma wyjść trzy cyfrowy EOS z matryca z 70D i DIGIC 6. 

Jeśli zależy Ci na alternatywie dla 18-55, to 17-50 sprawdzi się doskonale, ma lepszą plastykę zdjęcia, jest lepiej wykonany, tylko z góry uprzedzam, może ci brakować ciut szerokości. 

Co do kompakta, tak jak sam pisałeś, S120 jest taką odchudzoną wersją g16, tak naprawdę różni się obiektywem, i obudową, a jest mniejszy, poręczniejszy, i ma bardzo fajną rzecz - manual ringa na obiektywie. 

 

 
Z tego co wyczytałem, to różnice pomiędzy Digic 6 a 5+ nie są jakieś kolosalne (ISO, redukcja szumów, szybsze zdjęcia seryjne), jednak lepsze działanie AF (choćby w minimalnym stopniu) powinno być przeze mnie odczuwalne w tak specyficznych warunkach.
 
Trzycyfrowy EOS to raczej kiepski wybór w stosunku do 70D (szczególnie w przypadku fotografowania, do którego również będę używał lustra). Nie wydaje mi się żeby nowszy procesor był lepszy od pozostałych cech serii 2 cyfrowej.
 
Szukając informacji o tegorocznych nowościach natrafiłem na nieoficjalną specyfikacje 7D MK II, który wg. tych danych ma być eosem 70D w magnezowej obudowie i właśnie z Digic 6. Cena raczej nie będzie zbyt zachęcająca (1500-2000$), jednak jest to już jakaś sensowna alternatywa. Premiera wg tych zapowiedzi to marzec.
 
Zainteresował mnie również K-3, posiadający pomiar światła za pomocą sensora i 25 krzyżowych punktów AF (19 w 70D) oraz 60kl/s w 1080i.
Pytanie, czy Pentax też ma tak dopracowany tryb filmowy jak Canon, bo w/w zalety powinny być odczuwalne głównie przy fotografowaniu ?
 
Co do Tamrona, czytałem recenzję i opinie o nim i są one w 95% pozytywne, chociaż niektórzy narzekają na powolny mechanizm AF i proponują (o ponad 1000 zł droższą) Sigme.
Z 18-55 jakoś dawałem radę, to i przez kilka miesięcy 17 też przeboleję :D
Link to post
Share on other sites

Co do AF w 70D to nie mam mu nic do zarzucenia - jeden z lepszych AF w Live View w pełnoprawnej lustrzance. Jeśli chodzi o parametry obu modeli : 
K-3 Plusy:
Nagrywanie w FHD w 60i i 50i 
Więcej punktów AF
Ciut większy ekran (3,2")
Stabilizowana matryca(Czego nie podepniesz jest stabilizowane)...
Minusy:
... Stabilizowana matryca(ale jest o wiele mniej wydajna niż optyczna)
Nieruchomy ekran
Brak ciągłego AF w filmach
Bardzo słaba dostępność akcesoriów(obiektywy, lampy etc.) na terenie Polski
Mikrofon mono

kiepski akumulator (gdzieś czytałem, że ok 600 zdjęć na pełnym)
70D Plusy:
Ogromna ilość obiektywów, i łatwa do nich dostępność(obiektywy od APS-C oraz od FuFu)

Mikrofon Stereo

Ciągły AF w filmach
Trochę lepszy bitrate 
uchylny w każdym kierunku ekran
lepsza bateria
Możliwość ustawienia proporcji zdjęcia
Wady :
Mniej punktów AF w konwencjonalnym trybie
FHD w 30p(ale za to z znikomą kompresją) 

Nie mam jakoś pomysłu co do innych minusów. Porównując filmy, są na podobnym poziomie, ale w Canonie był nagrywany z kompresją większą. 
Akurat przy filmowaniu używa się AF matrycowego, a tutaj poradzi sobie mimo wszystko Canon lepiej. 
Co do wyboru miedzy trzycyfrowym EOS'em a dwu z takimi samymi matrycami. Zazwyczaj największą różnicą jest FPS oraz brak uszczelnienia oraz kilku innych rzeczy jak np. CPS. 
Co do Tamrona to akurat z tym wolnym AF się nie zgodzę, wszystko zależy od lustra z jakim jest używany, oraz od tego w jakich warunkach go używamy. Nie jest on może tak szybki jak USM ale do większości celów wystarczy, poza tym nie można mieć sprzętu idealnego za 1300zł. 
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Powyższymi argumentami rozwiałeś moje wszelkie wątpliwości i przekonałeś mnie do EOSa + Tamron.

Pod względem filmowania 70D wydaje się najlepszy w tym przedziale cenowym, zaś możliwościami fotograficznymi niewiele ustępuję konkurentom, więc o ile do 20 marca Canon nie pokaże nic nowszego, wybiorę właśnie to body.

 

Co do obiektywu, będzie on lepszy od kita i to mi wystarczy, żeby dokonać zakupu w ciągu najbliższych kilku dni.

 

Sry za brak aktywności w ostatnim czasie, ale nie miałem dostępu do komputera.

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...