Skocz do zawartości

Lagowanie gier na Radeonie HD 5770


Recommended Posts

Witam,

Mój problem polega na tym ,iż gry takie jak najnowszy Tomb Raider, Diablo 3, Assasin Creed 3 mocno mi przycinają. Chciałbym, byście poradzili mi co może powodować taki stan rzeczy. Otóż sposób działania wyżej wymienionych gier jest następujący: po 2-3 minutach płynnego grania następuje wyraźne zwolnienie i dramatyczny spadek klatek, trwający około 20 sekund, po czym sytuacja wraca do normy i po 2-3 minutach na nowo. Dzieje się to zarówno w nowszych grach, jak i starszych. Co więcej, ustawienia grafiki nic nie zmieniają. Diablo 3 na najniższych ustawieniach graficznych przycina tak samo, jak na najwyższych. Mało tego, po około 20 minutach gra jakby się zawieszała, po czym się minimalizuje i wraca do windowsa. Pokazuje się okienko od VPU Recovery, mówiące że zresetowany został jakiś sterownik ekranu, po czym znowu można grać. Już mnie to zaczyna na maksa irytować, tymbardziej że w różnych testach ta karta tak źle nie wygląda. W związku z tym mam do Was następujące pytanie: co wpływa na taką charakterystykę pracy karty graficznej?  

 Oto moja konfiguracja:

- Windows XP

- Asus M4N68T-M

- Radeon HD 5770 (najnowsze sterowniki)

- AMD Phenom II X4 965

- 4 GB Ramu

 

Od razu zaznaczam, że interesują mnie tylko średnie detale bez rozdzielczości full hd, także wymiana karty na nową za jakieś kosmiczne pieniądze nie wchodzi w grę.   

Link to post
Share on other sites

jak to dzieje sie w grach na najniższych ustawieniach, to popatrz na tego PII - może on ci się przegrzewa. Wymieniłeś gry które bardziej siedzą na procesorze (oczywiście grafika tez w takim AC3 odgrywa dużą rolę, ale proc ma więcej do liczenia - sporo obiektów, poza tym słaba optymalizacja) - jeżeli tempy na procu będziesz miał koło 70 st (co na boxie dla PII x4 i nie zmienianej pasty to normalne) to tutaj szukaj przyczyny - procesor jak się przegrzewa potrafi niektóre swoje funkcje wyłączać (takie zabezpieczenie wewnętrzne) i następuje spadek wydajnosci aż nie osiągnie bezpiecznej dla siebie temperatury

 

żeby wyeliminować czy to gtafika ściągnij sobie AvP dx11 demo i odpal - jak przejdzie bez problemu (a to demo siedzi w 100% na GPU) to znaczy że z grafą wsio OK ;)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o zasilacz to jest to 550W, niestety pudełka od niego już nie posiadam, aczkolwiek po zdjęciu obudowy pojawia się taki model

LPG12-35 bez nazwy producenta. 

Ściągam właśnie AvP dx11 także zobaczę co w tej kwestii się zadzieje


AvP dx11 nie działa pod XP. Może napiszę od razu, że zmiana systemu operacyjnego z 7 na xp podyktowana była chęcią "ulżenia" karcie graficznej w zakresie wyświetlania interfejsu windowsowego. Nie wziąłem pod uwagę faktu, że pod XP nie chodzą żadne nowe gry, jedynie diablo 3 działa z sp3.

Jeśli chodzi o kwestię sterowników do radeona to moja wersja, którą niedawno ściągałem, to 2013.0411.1218.20180.

Szukałem za własną rękę rozwiązanie tej sytuacji i na jednym z zagranicznych forów znalazłem sposób polegający na wyłączeniu opcji VPU Recovery w Catalyst Control Center. Niestety, nie pomogło. Co więcej, było jeszcze gorzej, ponieważ przed odznaczeniem tej opcji można było, po chwilowym zamrożeniu gry, do niej wrócić z poziomu windowsa. Natomiast po wyłączeniu VPU R. system cały się wieszał, bez możliwości wyłączenia czy teź przełączenia się na grę. Co najbardziej zaskakujące, to zjawisko o którym Wam pisałem w moim pierwszym poście, zdaża się zarówno w grach nowych, jak i starszych. Nowego Tomb Raidera przeszedłem na W7, aczkolwiek o komforcie grania nie było mowy przez częste spadki fpsów. Powiem więcej, niedawno pobrałem ze steama reedycję final fantasy 7 i także raz czy dwa w trakcie przechodzenia gry zdażyły mi się "wypady" do windowsa. Z drugiej zaś strony przechodząc takiego skyrima nie odczuwałem praktycznie żadnych spadków wydajności.

Nie jestem jakimś wielkim maniakiem gier, ogólnie kompa wykorzystuję w 95% do neta i filmów, aczkolwiek chciałbym móc zagrać w wyżej wymienione tytuły, tymbardziej że wg rankingów szybkości mój radeon powinien spokojnie uciągnąć takiego ac3 na średnich bez rozdzielczości full hd.

Link to post
Share on other sites

Czyli Catalyst 13.4, "Najnowsze", tja ;)

Odinstalować

Przeczyścić system programem Driver Fusion

Zainstalować 13.9

Ew. można by zacząć od starszych, np. 13.1 i sprawdzić efekty

Pamiętaj o używaniu Driver Fusion przy każdej zmianie sterów

 

PS. Pokaż zrzut z GPU-Z i/lub GPU Caps Viewer

Edytowane przez Janke5
Link to post
Share on other sites

Catalyst 13.9 zainstalowane, zrzut z gpu-z i jakieś pierwsze wnioski sformułuje jutro, ponieważ obecnie nie mam żadnej gry na kompie, Jedyna jaka wchodzi w grę przy xp to diablo 3, które instaluje mi się pooootwornie wolno.  


No więc tak. Nowe Catalysty dużego wrażenia na mnie nie zrobiły. Nie wiem czy to kwestia nowszej wersji sterowników, czy też zminimalizowania przeze mnie w opcjach jakości fizyki, aczkolwiek delikatna poprawa nastapiła. Podkreślam to, bardzo delikatna poprawa. Po dosłownie 15 minutach wywaliło mnie do windowsa i pojawiło się okno, o którym już Wam wczesniej pisałem. 

"Funkcja VPU Recovery zresetowała akcelerator graficzny, ponieważ przestał reagować na polecenia sterownika graficznego"

Zamieszczam poniżej log z gpu-z zrobiony zaraz po wywalenia do windowsa:

 

GPU Core Clock 157 mhz

GPU Memory Clock 300 mhz

GPU Temperature 62 C

Fan Speed % 53%

Fan speed rpm nie pokazuje

GPU Load 1%

GPU Temp1 61 C

GPU Temp2 59 C

GPU Temp3 64 C

VDDC  0,950 V

Link to post
Share on other sites

Przecież LPG12-35 to Akyga, która jest na czarnej liście zasilaczy, teraz mnie oświeciło

Więc może zacznij od zmiany zasilacza

 

A pisząc "zrzut" miałem na myśli "ekranu" (screen), ale to teraz mało istotne, bo w pierwszej kolejności potrzebujesz nowego zasilacza

Edytowane przez Janke5
Link to post
Share on other sites

nie przesadzajmy z tym zasilaczem, konfigurację jaką ma autor odpalałem na i-boxie 400W, a to jest jeszcze słabsza firma i bardziej shitowy sprzęt od tej Akygi, do tego autor ma 550tkę więc to na bank nie wina zasilacza - objawy typowe dla uszkodzonego GPU przy kartach Amd - u mnie kiedyś pomagało obniżenie taktów na gpu od 20-30 Mhz, spróbuj może tego autorze

Link to post
Share on other sites

Najlepiej by było jakbyś jakiś porządny zasilacz najpierw pożyczył zanim przejdziesz do zakupu nowego

 

A co do polecanych:

 

Lista polecanych zasilaczy:

60-150zł: Zasilacze do budżetowych lub starszych komputerów (chociaż niektóre spokojnie uciągną Athlona II X4 i HD7850):

Fortrony GLN/GHN/HLN/APN/GLC/HLC

Cheftec/Delta/Enlight GPS 400/450W

Huntkey CP-400HP

Huntkey Jumper 350W

 

Powyższe zasilacze dostaniemy na allegro za około 80zł. Zalecam jednak ostrożność, bo duża część z nich jest naprawiana.

Następujące zasilacze dostaniemy nowe, w sklepie z gwarancją:

 

Aerocool VP450 450W

Amacrox Warrior ANX450-PNF 400W

Tacens RADIX V 450W

High Power Element Plus 400W

@k0chan... póki nie sprawdzi się tego zestawu na porządnym zasilaczu, niczego nie można wykluczyć

Edytowane przez Janke5
Link to post
Share on other sites

 

 

nie przesadzajmy z tym zasilaczem, konfigurację jaką ma autor odpalałem na i-boxie 400W, a to jest jeszcze słabsza firma i bardziej shitowy sprzęt od tej Akygi, do tego autor ma 550tkę więc to na bank nie wina zasilacza

 

Rozmowa na temat produktów zasilaczopodobnych przypomina debatę o tym, która kupa bardziej śmierdzi. Ten "zasilacz" jak najbardziej może być przyczyną problemów, więc takie autorytarne stwierdzenie, że to nie jego wina jest kompletnie nie na miejscu, no chyba, że jesteś omniscjentny. 

Link to post
Share on other sites

panie Nowaj, na 30 i-box-ów, według Ciebie śmierdzących , miałem zwrot "zero" sztuk , jak kiedyś się tym zajmowałem, ludzie nie chcieli drożej, bo na to była gwarancja 2 letnia, więc mimo swojej pozycji na forum, nie pitol pan głupot, wiadomo, że jest większa szansa, że taki zasilacz padnie prędzej niż jakiś za 300 zł, ale nie jest to jakaś reguła

 

Temat nie dotyczy jakości zasilaczy // jg

Edytowane przez jacekgothic
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ktoś równie dobrze może stwierdzić, że wyprzedzanie na trzeciego jest bezpieczne, bo robił to już 30 razy i nic mu nie jest...

Nie twierdzę, że w tym przypadku winę musi ponosić zasilacz, ale dopóki autor nie przetestuje karty na solidnym PSU nie można tego wykluczyć, więc takie stwierdzenie :

 

 

 

to na bank nie wina zasilacza

 

to na tym etapie rozwiązywania problemu nic innego jak wprowadzanie w błąd. 

Link to post
Share on other sites

Wraz z nowym zasilaczem pojawiły się nowe problemy. Otóż dysponuję do porównania zasilaczem marki Qoltec SilentLine 425W. Niestety żadnego mocniejszego w tym momencie nie mam. Ku mojemu zdziwieniu wogóle nie pasuje wtyczka zasilająca do karty graficznej. Jest ona wycięta na 6 styków (nie wiem jak to się fachowo nazywa), a na wtyczce od pożyczonego zasilacza są tylko 4 styki i za czorta nie pasują. Nie chcę wpychać na siłę, żeby nichego nie uszkodzić. Co radzicie, próbować wepchnąć tą wtyczkę czy dać sobie spokój? Muszę do jutra oddać zasilacz, także jeśli mam sprawdzić kompa to prosiłbym  o szybką odpowiedź. 

Link to post
Share on other sites

Ten zasilacz nie ma wtyczki zasilającej PCIe, a ta 4-pinowa to tzw. wtyczka P4 zasilająca procka (wpina się ją do płyty w okolicach procesora)

W takiej sytuacji potrzebujesz przejściówki 2xMolex -> 6pin, ale darował bym sobie, ta "marka" też jest na czarnej liście

Edytowane przez Janke5
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W takim wypadku uważam wątek za zamknięty. Nie posiadam niestety sklepu z częściami komputerowymi, by sobie wkładac je do jednostki centralnej i patrzeć jakie są różnice. Nie mam możliwości pożyczenia procka, innej karty graficznej, nawet zasilacz nie pasuje do mojego radeona. Nie ma sensu ciągnąć tego tematu w nieskończoność, tymbardziej że do większych wniosków i tak byśmy nie doszli. Także na razie zlewam temat grania. Dzięki za wcześniejsze zainteresowanie 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...