Skocz do zawartości

Plan ćwiczeń dla młodego na atlasie


Recommended Posts

Witam.
W tegoroczne święta mam zamiar kupić synowi atlas taki jak na aukcji poniżej:

 

http://allegro.pl/atlas-silownia-3-stanowiska-hertz-maximus-130kg-i3742369456.html

Chcę mu zrobić niespodziankę lecz oprócz tego potrzebuję jeszcze jakiś plan dla niego aby systematycznie ćwiczył. Zwracam się o pomoc do Was, doświadczonych osób w tym temacie bardziej niż ja o stworzenie konkretnego planu ćwiczeń.

Mogę dołożyć jeszcze jakieś 150-200 zł na dodatkowe odżywki typu białko na zwiększenie jego masy.
Chłopak ma 18 lat, około 65kg ze wzrostem 183cm.
Czekam na propozycje planu od Was.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chłopak ma już 18 lat, to polecił bym Ci zmontowanie jakiejś siłki na wolnych ciężarach. Wystarczy poczytać, w internecie jest pełno podobnych tematów, chociażby na sfd.pl

Oczywiście na zrobienie siłowni z oddzielnych elementów potrzeba więcej miejsca, ale cenowo wyjdzie podobnie, a na masę wyjdzie mu to znacznie lepiej ;)

Link to post
Share on other sites

kup lepiej mu karnet na siłownię i kilka treningów personalnych, poza tym, że poprawnie nauczą go ćwiczeń to dostanie dietę i rozpiski na wszystko co będzie mu potrzebne, a na atlasie samemu to sobie krzywdę może tylko zrobić, zwłaszcza, że - bez urazy oczywiście - leszcz z tymi swoimi 65kg i 183cm wzrostu, zajrzyj też do tematu siłownia

Link to post
Share on other sites

Karnet odpada. Zakup karnetu uznalibyscie za prezent na gwaizdke?
Watpie. Poza tym gdyby mial to w domu, to motywacja ze wiecej moglby cwiczyc i odpada klopot z dojazdami do miasta.

Mam juz kase odlozona na to i nie chce zmieniac prezentu bo wiem ze bardzo ucieszy sie z tego jak bedzie mial to we wlasnym pokoju (spokojnie sie zmiesci). Tylko ostatecznie zostaje kwestia tego planu do zrobiebnia jak mialby cwiczyc na tym atlasie.
 

Link to post
Share on other sites
Karnet odpada. Zakup karnetu uznalibyscie za prezent na gwaizdke?

 

pewnie, taki na pół roku to już ok 6 stówek, nie chodzi piechotą 

 

 

 

Poza tym gdyby mial to w domu, to motywacja ze wiecej moglby cwiczyc i odpada klopot z dojazdami do miasta.

 

 

tak, paru z nas też miało kiedyś taki świetny pomysł, by ćwiczyć w domu, teraz żelastwo się wala, czas i kasa stracona, a na siłownię chodzimy

oczywiście jest też paru, którzy ćwiczą w domu, od nich się możesz dowiedzieć ile to tak na prawdę kosztuje 

inna sprawa to doświadczenie, w domu można ćwiczyć jak się już wie jak, a tak na dzień dobry nawet z najlepszymi filmikami instruktażowymi zachodzi wysokie prawdopodobieństwo nabawienia się złych nawyków, a w efekcie kontuzji i braku efektów ćwiczeń

o motywacji nawet nie będę zaczynał, bo to, że coś jest w cale nie motywuje tak, jak to, że gdzieś już jesteś i nie ma nic innego do roboty, a w dodatku wokoło stado ciężko ćwiczących facetów

 

 

 

Mam juz kase odlozona na to i nie chce zmieniac prezentu bo wiem ze bardzo ucieszy sie z tego jak bedzie mial to we wlasnym pokoju (spokojnie sie zmiesci). Tylko ostatecznie zostaje kwestia tego planu do zrobiebnia jak mialby cwiczyc na tym atlasie.

 

twoja kasa, twoja decyzja, jak was to ucieszy to nie bronię

 

żarcie było wielokrotnie rozpisywane w temacie siłownia, zajrzyj tam - ale dla kogoś tak szczupłego będzie to mniej więcej, dziennie ok 3500 kalorii, w tym ok 110g białek, 400g węgli i 100g tłuszczy, rozbite na 6-7 lekkich, zbilansowanych posiłków zjadanych co 2,5-3h

 

ćwiczenia na atlasie są specyficzne, dlatego sugeruję na początek solidną rozgrzewkę ok 15-20min ćwiczeń z masą własnego ciała, potem izolacja konkretnych grup na maszynie, zaczyna się od tych dużych czyli grzbiet, plecy, uda, brzuch, a kończy na tych małych czyli klatka, barki i łapy, ciężar na początek na 12-15 powtórzeń na serię (czyli tak, by ostatnie 2-3 powtórzenia bolały/piekły), po 5-6 serii na ćwiczenie, z czasem (średnio co miesiąc) można sukcesywnie zwiększać ciężar i zmniejszać liczbę powtórzeń najpierw do 10-12 potem do 8-10, a na koniec do 6-8 potem chwila przerwy i od nowa

 

temat supli to osobna sprawa, zabawa jest mocno kasochłonna plus początkujący więcej zyska z porządnej i systematycznej diety niż z odżywek, szczególnie, że bez diety żadne suple niczego nie dadzą (no prawie żadne, ale mówimy tu o żarciu, a nie dostępnej chemii, to z kolei jeszcze inna para kaloszy)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli jest początkującym w temacie myślę, że przez pierwszy miesiąc wystarczy trening obwodowy, po jednym ćwiczeniu ale na każdą partię mięśni bez odpoczynku. Po jednym pełnym obwodzie przerwa do 3 minut, i kolejne dwa takie same obwody. Oczywiście przed ćwiczeniami solidna rozgrzewka ok. 15 min.

 

Oczywiście bez odpowiedniej diety, efektów nie będzie żadnych, bądź będą bardzo znikome. Jednak z tymi 6 - 7 posiłkami to przesada dla początkującego. Ciężko jest zjeść 5 posiłków dziennie, choćby ze względu na czas, a co dopiero 6 -7.

Myślę, że 4 posiłki dziennie będzie wystarczające, jednak wiąże się to z tym, że powinny być solidniejsze.

 

Zgodzę się, na początek suplementy nie są konieczne, myślę że dopiero po ok. pół roku można zacząć o nich myśleć. 

Link to post
Share on other sites

Też na początek polecałbym trening obwodowy, a nie izolację.

 

Nie mniej jednak mam nadzieję, że syn wspomina coś o siłce? Czy to tylko twój pomys?

Żeby trenować co najmniej 3 razy w tygodniu, a później 6 trzeba to naprawdę lubić i się temu oddać. To nie jest niedzielny sport, jak zaczynać to na poważnie ;)

Boję się, że w domu będzie mu ciężko o porządną motywację. Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej się zaczyna w jakimś towarzystwie dopingując się wzajemnie. A może jakiś kumpel do niego będzie wpadać?

Link to post
Share on other sites

A jak chcesz katować klatę przez cały trening na atlasie, gdzie masz możliwość robienia góra 2 ćwiczeń na nią? Nie lepiej robić wszystkie ćwiczenia w obwodzie podczas jednego treningu?

 

Ja bardziej nie rozumiem, jak robić izolację na atlasie...

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie lepiej robić wszystkie ćwiczenia w obwodzie podczas jednego treningu?
 

 

a co ja napisałem?

 

 

 

zaczyna się od tych dużych czyli grzbiet, plecy, uda, brzuch, a kończy na tych małych czyli klatka, barki i łapy
 

 

natomiast ok w sumie można to nazwać obwodami

 

 

 

Ja bardziej nie rozumiem, jak robić izolację na atlasie...

 

tak samo jak na każdej innej maszynie, po to są

Link to post
Share on other sites

Od ostatnich tygodni zauważyłem, że się interesuje siłownią, sporo rozmawiał i oglądał filmów na ten temat, nawet pytał mnie o książki tego typu. Podejdzie do tego z zainteresowaniem bo widzę, że jest nastawiony pozytywnie do tego a jeśli chodzi o motywację koleżeńską, to z tym nie ma problemu bo sam stwierdził, że jakby miał możliwości domowe to by się zajął swoją sylwetką i ćwiczył z dwoma kolegami co bardzo mnie zaskoczyło. Aż przez pół roku suplementów ma nie stosować ? Dlaczego tak długo ?
Przecież to kupa czasu a w tym czasie gdyby zaczął dietę nawet po miesiącu to już byłby do przodu z masą.
 

Link to post
Share on other sites

 

 

Aż przez pół roku suplementów ma nie stosować ? Dlaczego tak długo ?

 

bo suple są tak de facto dla intensywnie trenujących i przynajmniej średnio zaawansowanych, jak w to wejdzie, wyćwiczy się trochę, żeby w ogóle dawał radę intensywnie trenować to pojawi się potrzeba suplementacji, a tak dobra dieta zdziała więcej dobrego niż picie koktajli czy łykanie piguł

 

a tak btw, droga od zera do pakera trwa średnio 4 lata dodaj/odejmij rok w zależności od posiadanych predyspozycji lub ich braku, ale przy tak małej masie ciała należy spodziewać się raczej ektomorficznej budowy ciała czyli braku predyspozycji do wzrostu masy mięśniowej, choć chłopaka nie widziałem, najlepiej takie rzeczy skonsultować z trenerem

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...