Skocz do zawartości

Komputer do późniejszej rozbudowy (+/- 5000 zł)


Recommended Posts

Witam. Wiem, że podobnych tematów jest na pęczki ale potrzebuje pomocy w tym, konkretnym przypadku. Chciałbym złożyć zestaw PC + monitor do późniejszej rozbudowy. Początkowo chciałbym przeznaczyć około 5000 zł i wybrać jak najlepsze części których nie będę zmieniał (np. procesor, płyta główna itp.). Większa ilość ramu, dodatkowy dysk, drugą karta w technologii sli możemy zostawić na później. Ważne, żeby złożony zestaw miał możliwość rozbudowy w późniejszym czasie.

 

  • Zastosowanie komputera : Granie, nagrywanie i obróbka filmów, amatorska zabawa z programami graficznymi
  • Maksymalna kwota : +/- 5000 zł
  • Których części potrzebuję : komputer + monitor
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Możliwe, że tak.
  • Rozdzielczość mojego monitora : Aktualnie korzystam z laptopa 15,6" 1366x768 ale chciałbym przejść na Full HD.
  • Specjalne wymagania : Procesor Intela, grafiki Nvidii, monitor 24" (wole mniejszy ale lepszy)
  • Części z poprzedniego komputera : Brak. Składamy od zera.
  • Własna propozycja zestawu : Brak.
  • Inne : Komputer z przeznaczeniem do rozbudowy, gdy znajdą się kolejne fundusze.


Przyznam szczerze, że jestem totalnym laikiem. Coś tam trochę wiem, coś wyczytam ale nie jestem aż tak obeznany, żeby złożyć idealny zestaw. Prosiłbym o pomoc w oparciu o powyższe informację.

Z góry dziękuje.

Edytowane przez ArkediuS
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam, nie jestem profesjonalistą więc pod żadnym pozorem nie sugeruj się moim zestawem, stworzyłem go w oparciu o testy z benchmarka i innych stron, jako że też chce sobie złożyć komputer od zera w tym samym przedziale cenowym co ty, więc pozwolę się podpiąć pod twój temat i zarzucić tym co ja do tej pory skleiłem: 

http://www.morele.net/inventory/info/g8yMfV/ 

Czekam na ocenę forumowiczów i na ewentualne pytania i sugestie, pozdrawiam.

Edytowane przez ziompel
Link to post
Share on other sites

Witaj. Dzięki za odpowiedź. Ja celuję raczej w zestaw złożony w innym temacie:

 

A po co ten i7? Warto się zapoznać z: http://forum.benchmark.pl/topic/82913-faq-zestaw%C3%B3w-polecane-zestawy-komputerowe/

 

 

Magia i7 w grach

Mówiłem już o numerkach? Oto kolejny, wprost sztandarowy przykład owczego pędu za "najwyższym z półki"

Różnica pomiędzy i5 a i7 leży jedynie w wątkach (nie rdzeniach!) i obsłudze technologii HT (HyperThreading), pomijając fakt, że znakomita większość polecających ten procesor graczom nawet nie wie co to jest, tak nawet zdecydowana większość gier nie obsługuje tej technologii, a jedynie niewiele wykorzystuje więcej niż 4 wątki.
Argument "na przyszłość" nie jest właściwy, gdyż te zalety były znane od dawien dawna i gdyby deweloperzy mieli z nich korzystać to już dawno by to robili. Nie każdy się na to decyduje i różnica w grach pomiędzy i5 a i7 w tych kilku nielicznych przypadkach wynosi kilka fps (jednocyfrowa różnica).

Oczywiście jeśli szukamy komputera do gier i do pracy, i7 jest godny rozważenia ze względu na to drugie. Typowy komputer do gier może wykorzystać te 400zł dopłaty w lepszy sposób.

 

 

 

Jeśli chcesz zestawu ''na lata'' na solidniejszych podzespołach to proponuję zejść na GTX780:

 

Intel Core i5-4670K /3.4GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

Thermalright HR-02 Macho Black-White

AsRock Fatal1ty H87 Performance /intel H87, LGA1150/

MSI GeForce GTX 770 TwinFrozr 2GB DDR5 256bit (1098/7010)

Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL8 Ballistix Tactical

Plextor M5S 128GB SATA3 (520/200MB/s)

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

LG GH24NSB0 SATA (black)

Fractal Design Core 3000 USB 3.0 (b/z)

Seasonic SSR-550RM 550W 80+ Gold

 

Razem: 4289zł

Zestaw pod OC z wydajną kartą graficzną. W zestawie solidna obudowa od Fractala (pomyśl o dołożeniu do Fractal Design ARC R2 Midi Tower (b/z) - to już naprawdę obudowa "na lata"). Zasilacz z certyfikatem Gold i 5-letnią gwarancją. Płyta ma 2 kości UEFI i umożliwia OC.

 

A jeśli jesteś bardzo uparty na 780-tkę to kosztem SSD, obudowy i modularnego zasilacza i z dodaniem 100zł do budżetu:

 

 

 

http://i.imgur.com/wqZGniu.jpg?1

 

 

Zastanawiam się tylko nad innym monitorem i ew. procesorem. Tam zestaw był składany pod gracza a ja potrzebuje komputera również do obróbki filmów z aparatu 720p a w późniejszym czasie z kamery Full HD. Do tego czasami korzystam z wirtualizacji (Linux) i programów do obróbki grafiki. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za porady. Na chwilę obecną skleiłem taki zestaw:
http://www.morele.net/inventory/info/EXDuEz/

 

W związku z ew. rozbudową zestawu zastanawiam się czy nie dołożyć 139 zł do ASRock Z87 EXTREME4 żeby mieć SLI. W przyszłości musiałbym tylko wymienić zasilacz na mocniejszy i dorzucić drugą kartę.

Przy obecnym pułapie 5000 zł GTX 780 odpada. Dysk 1TB dokupię w następnym miesiącu.

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Link to post
Share on other sites

 

 

W związku z ew. rozbudową zestawu zastanawiam się czy nie dołożyć 139 zł do ASRock Z87 EXTREME4 żeby mieć SLI.

 

SLI GTX 770 tylko pod wyższe rozdzielczości niż FullHD bądź pod ekrany 120 / 144 / 240 Hz. Co Ci po takiej wydajności skoro monitor 60Hz i tak wyświetli Ci 60 klatek.

 

 

 

i5 z GTX 780 mozna zlozyc do 5 K wykop SSD i kup GTX 780 a w przyszlosci kup se SSD

 

 

Dopłacać 600 zł do GTX 780 który to doda zaledwie 10% wydajności więcej, gdzie zazwyczaj 1 klatka więcej kosztuje 100 zł. Kompletnie nieopłacalny wybór. 

 

Warto może pomyśleć o i7 do pracy, obróbki video itp ? 

 

 

 

Czy będę podkręcać sprzęt? : Możliwe, że tak.

 

Warto abyś określił się tutaj na zasadzie TAK / NIE

 

 

 

Maksymalna kwota : +/- 5000 zł

 

Ile możesz dołożyć na chwilę obecną ?  

Link to post
Share on other sites

Witaj. Dzięki za odpowiedź, po cichu liczyłem że zajrzysz tutaj :)

Plany nieco się zmieniły. Wpadnie mi dodatkowo niecałe 2000 zł. Przyjmijmy więc bezpieczny margines 6800 zł.
W oparciu o różne tematy skleiłem coś takiego: http://www.morele.net/inventory/info/QfoaXr/

Zdecydowałem się na i7 ze względu na obróbkę filmów itp.

P.S. Co do możliwości podkręcania - wolałbym nie rezygnować z tego.

Edytowane przez ArkediuS
Link to post
Share on other sites

Zestaw wygląda bardzo dobrze, chociaż nie dopłacałbym do GTX 780 i pozostał przy GTX 770

 

Zaoszczędzone w ten sposób 600 zł przeznaczyłbym na lepszy monitor, możesz udać się do działu z monitorami w tym celu

 

Pod obróbkę FullHD warto mieć 2 x HDD, gdzie jeden jest na odczyt surowizny, drugi na zapis rendera. Odczyt i zapis na jednym dysku staje się wąskim gardłem dla CPU. 

 

Dopłacając nie wiele możesz nabyć obudowę fabrycznie wyciszoną, również w wersji z oknem - Fractal R4 window

 

Sam składając zestaw dla siebie trochę bym tutaj pokombinował. 

 

Liteon iHAS122 SATA (black)

Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL8 Ballistix Tactical

Asus GeForce GTX 770 DCII OC 2GB DDR5 256bit (1110/7010)

Intel Core i7-3770K /3.5GHz, 8MB, LGA 1155, BOX/

MSI Z77A-G45 /intel Z77, LGA 1155/

Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pearl (window)

Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 x2 nie łączone w RAID

Phanteks PH-TC14CS (black)

Samsung SSD840 EVO 250GB (540MB/520MB/s)

Corsair RM 850W 80+ Gold Fan 135mm modular

 

5700 zł +  kod na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówieniaX98TY2AZ + dostawa

 

http://www.ceneo.pl/14537953

 

Zestaw z myślą o SLI GTX 770 wraz z monitorem 120 Hz, tutaj ma to ręce i nogi. Do tego dysk SSD 250 GB, fabrycznie wyciszona obudowa, zasilacz również z GOLDem, 2 x HDD pod render FullHD

 

Jeżeli za drogo to bierz dysk SSD 120 GB Samsung SSD840 EVO 120GB (540MB/410MB/s)

Link to post
Share on other sites

Po zastosowaniu kilku uwag mój zestaw wygląda tak: http://www.morele.net/inventory/info/ETwBu/

Mam nadzieję, że nic tam się nie gryzie.

1. i7-4770K zostaje ze względu na obróbkę filmów, grafikę itp.

2. Ram wzorowany na polecanych, wybrałem jednak 2 x 8GB

3. Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache - na pliki itp.

4. Dysk SSD Plextor 2,5' 128GB, SATA III - na system i wymagające gry.

5. Chłodzenie CPU Thermalright HR-02 - Macho - Black White - wszędzie go polecają i jest nie drogi. Wydaje mi się, że to dobry wybór.

6. Płyta główna ASRock Z87 EXTREME4 - wybrałem ją ze względu na OC i SLI (może kiedyś dorzucę jedna kartę, wole mieć wtedy płytę z technologią SLI)
7. LG GH24NSB0 RBBB black bulk SATA - nie jest zły.

8. Zasilacz SeaSonic SSR-650RM 650W 80 Plus Gold - nie wiem czy dobrze wybrałem, kompletnie się na tym nie znam. Wcześniej polecany był taki zasilacz z mniejszą mocą ale w związku z mocniejszą kartą (i informacją z nvidia.com - że potrzeba min. 600W) postanowiłem wziąć większy. Ten chyba wystarczy, a większy na razie chyba nie jest potrzebny (Tu mam pytanie: Czy ten zasilacz uciągnie jeden dysk więcej?)

9. Karta graficzna MSI CUDA GTX780OC TF  - tu też nie wiem, czy dobrze wybrałem. Z jednej strony kilka osób polecało, z drugiej niektórzy mówią, że szkoda pieniędzy. Nie mniej ta karta mieści się w budżecie.

10. Monitor LED Dell P2414H - tutaj mam kompletny mętlik. Z jednej strony jest to podobno dobry monitor i do normalnego grania wystarcza (podobno nie smuży, nie ma input laga) z drugiej zostaje kilka złotych na ew. lepszy. Z tym, że oprócz strasznie brzydkiego Eizo FS2333 nie ma nic sensownego (a na pewno nie IPS). Tak więc tutaj mam totalny mętlik i chętnie wysłucham propozycji. 

11. Obudowa Fractal Design Define R4 Black Pearl Window - bardzo ładna ale czy podzespoły nie będą się bardziej grzały niż w Fractal Design ARC R2 Midi Tower? Z drugiej strony jeśli mówimy o wyciszaniu - czy opcja z okienkiem nie przeczy tej idei?

Co do punktów 8-11 mam pewne wątpliwości, więc proszę, żeby ktoś mnie lekko nakierował i wytłumaczył co i jak. Do zamówienia mam jeszcze kilkanaście dni (będę zamawiał po świętach pewnie). Więc wszelkie uwagi mocno wskazane :)

 

P.S. od chyba 5 lat siedzę na laptopie Lenovo Y550 @P8600. Na nim pogrywam w mniej wymagające gry, na nim edytuje filmy, przeglądam internet i oglądam filmy. Powyższy zestaw ma go zastąpić :)

 

P.S.2 kajitsu. - Wszędzie wklejasz konfiguracje w oparciu o sklep esc.pl Powiedź szczerze, jesteś pracownikiem albo czerpiesz z tego jakieś profity? Jeśli tak, to może zamówię właśnie w tym sklepie (o ile nie będzie zbyt dużej różnicy cenowej na moja niekorzyść).

Edytowane przez ArkediuS
Link to post
Share on other sites

 

 

Karta graficzna MSI CUDA GTX780OC TF

 

Mnie mimo wszystko boli GTX 780, dopłacać 600 zł dla 10% zysku w wydajności jest mało opłacalne, najczęściej za jednego fpsa dopłacasz w tym przypadku 100 zł

 

Może zamiast GTX 780 lepiej będzie Ci kupić SLI GTX 760 ?

 

http://www.legitreviews.com/msi-geforce-gtx-760-gaming-oc-2gb-video-card-review-in-sli-and-2d-surround_2224/4

 

Polecam z esc.pl bo sklep jest bardzo wygodny, czy każdy kto poleca z morele jest pracownikiem tego sklepu ? Polecałem z morele przez okres 2 lat na konkrecyjnym forum, za dużo widziałem i słyszałem oraz sam doświadczyłem

 

 

 

Czy ten zasilacz uciągnie jeden dysk więcej?

 

Tak, spokojnie ...

 

 

 

 Monitor LED Dell P2414H - tutaj mam kompletny mętlik

 

Kłania się dział z monitorami, załóż tam temat

 

 

 

czy podzespoły nie będą się bardziej grzały niż w Fractal Design ARC R2 Midi Tower?

 

R4 jest dość przewiewną obudową, nic nie będzie się w niej grzało

 

 

 

czy opcja z okienkiem nie przeczy tej idei?

 

Lekko przeczy ale to już kwestie indywidualne ....

 

 

 

 Karta graficzna MSI CUDA GTX780OC TF

 

Ewentualnie zmień ją na ASUSA z DC II - bardzo wydajne oraz ciche chłodzenie.  


 

 

Płyta główna ASRock Z87 EXTREME4 - wybrałem ją ze względu na OC i SLI (może kiedyś dorzucę jedna kartę, wole mieć wtedy płytę z technologią SLI)

 

Zasilacz za słaby ....  

Link to post
Share on other sites
Polecam z esc.pl bo sklep jest bardzo wygodny, czy każdy kto poleca z morele jest pracownikiem tego sklepu ? Polecałem z morele przez okres 2 lat na konkrecyjnym forum, za dużo widziałem i słyszałem oraz sam doświadczyłem

Na wstępie chciałbym przeprosić jeśli poczułeś się urażony. Źle mnie zrozumiałeś, miałem dobre intencje.

 

 

 

Kłania się dział z monitorami, załóż tam temat

Nie ma sensu zakładać kolejnego tematu. Obserwuje kilka wątków, które dotyczą identycznego problemu z nadzieją, że pojawią się nowe informacje.

 

 

 

R4 jest dość przewiewną obudową, nic nie będzie się w niej grzało

 

Lekko przeczy ale to już kwestie indywidualne ....

Oglądałem kilka recenzji na YT i muszę przyznać, że obudowa jest zaje***ta przede wszystkim ze względu na wygląd. Jednakże najprawdopodobniej wybiorę wersję bez okienka, bo po pierwsze okienko mija się z celem tej obudowy, a po drugie środek mojej konfiguracji nie powala na kolana wyglądem.

 

 

 

Ewentualnie zmień ją na ASUSA z DC II - bardzo wydajne oraz ciche chłodzenie.  

 

Oj tutaj narobiłeś mi mętliku, bo cena jest praktycznie taka sama. Według licznych testów i recenzji bez podkręcania wygrywa MSI. Cichsza i wydajniejsza. Asus jest za to chłodniejszy i bardziej cichy w stresie.

Sytuacja zmienia się w momencie zabawy z OC. Asus lepiej się kręci i zyskuje kilka fpsów i punktów przewagi. Sam już nie wiem co wybrać.

 

 

 

Zasilacz za słaby ....  

 

Jest sens brać mocniejszy zasilacz (dokładać do prądu itp.) wiedząc, że przez najbliższy rok/2 lata na pewno nie będę nic dokładał? Nie lepiej za te dwa lata zmienić zasilacz i dorzucić drugą kartę (i ew. sprzedać taniej słabszy, już nie potrzebny zasilacz)?

 

Ogólnie dziękuje za pomoc w konfiguracji i naprowadzaniu mnie na dobry kierunek :)

Edytowane przez ArkediuS
Link to post
Share on other sites

 

 

Na wstępie chciałbym przeprosić jeśli poczułeś się urażony

 

Nie nie, spokojnie wszystko gra

 

 

 

Jednakże najprawdopodobniej wybiorę wersję bez okienka

 

To zastanów się może jeszcze nad Fractal Design Define XL R2 Black Pearl USB 3.0 (b/z)

 

 

 

Sam już nie wiem co wybrać.

 

Zdecydowanie brałbym ASUSA, pogadaj z Liptonem, testował tą kartę

 

 

 

Jest sens brać mocniejszy zasilacz (dokładać do prądu itp.)

 

Mocniejszy zasilacz i tak będzie pobierał tyle prądu ile będzie potrzebował zestaw. Zarówno przy zasilaczu 500W jak i przy 1000W pobór prądu będzie taki sam

 

W moim zestawie masz wszystko gotowe pod SLI GTX 770 z monitorem 120Hz. Jeżeli nie idziesz w monitor 120Hz to zastanów się nad http://www.ceneo.pl/17049521 do nagrywania gierek. Poczytaj sobie testy w necie

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...