Skocz do zawartości

AMD FX-6300 3.5-4.GHz1 czy I3-4130 3.4GHz


Recommended Posts

Zasugerowałem się tym, co ciągle powtarzają "specjaliści" w dziale ram. A przynajmniej było to we wszystkich tematach które tam akurat czytałem.

W sumie wolałbym teraz znaleźć tą informację w jakichś dokumentach bezpośrednio od intela bo ostatnimi czasy trudno o rzetelne informacje na forach :/

Link to post
Share on other sites

 

 

wolałbym i3, jak kolega wyżej zauważył masz opcje za jakiś czas włożyć tam i5 albo i7, kupisz FX-a i jesteś ugotowany, zero opcji rozbudowy bowiem 6300 nie opłaci się już wymieniać na wyższe modele, bo wzrost nieznaczny, poza tym sam i3 ogarnia gry porównywalnie do FX-a, raz lepiej raz gorzej

 

A ja patrzę na ten problem nieco inaczej.... :)

 

Ja powiedziałby raczej że jak myślisz o przyszłości to wybierz FXa. Tendencja jest taka że w starych grach i3 miał przewagę (nie wielką. Nie miała żadnego wpływu na płynność gry) a FX wypadał nieco gorzej (cały czas mówię o kilku klatkach na sekundę).

Teraz powoli sytuacja się zmienia. Wszystko wskazuje na to że niewykorzystana moc FXów będzie wykorzystywana....

Zabawa dopiero się zaczyna....

The Dark Eye: Demoinicon; wymagania zalecane 4 rdzenie.

Total war-Rome II żeby pograć optymalnie będzie potrzeba minimum i5 drugiej generacji

Tak że przyszłość jest dla tych procesorów i w najbliższym czasie (2 lata?) nie będzie potrzeby z nimi nic robić.

Dlaczego uważasz ze nie ma opcji rozbudowy? Zawsze można zamiast FX-6300 wstawić FX-8350 kiedy będzie kosztował powiedzmy 300zł. Jest rozbudowa? Będziemy mieli wtedy 8 rdzeniowy procesor. Czyli w zasadzie odpowiednik i 5 radzący sobie z konkurencja na przyzwoitym poziomie:

 

http://gallery.dpcdn.pl/imgc/Lab/37444/g_-_-x-_-_-_37444x20121120153900_00.png

 

Zanim się zestarzej to coś nowego się pojawi ze stajni AMD. Świat sie na pewno nie skończy....

 

Poza tym chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden ciekawy element dyskusji na forach....

W innych wątkach gdzie broniłem FX-6300 i porównywałem go z i3 , niektórzy mi zarzucali że jest dużo gorszy od i3 a do i5 to nawet nie ma co go porównywać bo między nimi jest przepaść jakiej świat nie widział. No więc nie porównywałem FX-6300 do i5 bo rzeczywiście trochę inna pólka.

Tymczasem FX-8350 to AMD eowski odpowiednik i5. I widać to również po różnych testach, porównaniach czy wykresach (patrz powyżej). A ty kolego w tej chwili mówisz że 6300 nie opłaca się wymieniać na wyższe modele bo wzrost nieznaczny.

CZyli między 6300 a i5 przepaść a pomiędzy 6300 a 8350 nieznaczna różnica .... Mimo że 8350 jest na równi z i5.

Albo ja czegoś nie rozumiem albo nie wiem...

 

A inne opcje? Tak naprawdę na inna platformę można przeskoczyć w każdej chwili. Z AMD , kiedy chcesz zmienić procesor można po prostu zakupić i5 czy i7 plus płyta za 160-200zł. I tyle kosztuje przesiadka na inna platformę. I z powrotem podobnie.

Tak że bycie na jednej platformie nie jest wcale skazaniem się na wieczność. Jeżeli chcemy zmienić procesor na lepszy, szybszy to kupujemy a do tego płyta która nie kosztuje nie wiadomo ile....

 

Tak że moim zdaniem nawet zmiana platformy nie jest jakąś katastrofą finansową.... Nie robi się tego co miesiąc.

 

Ale to oczywiście tylko moje zdanie....

Link to post
Share on other sites

Ja pokazuję tylko testy.... Sam ich nie robiłem. Poza tym (jak już wiele razy powtarzałem) jaka to różnica?

Ale mam inny test z innym i5 ale bardzo podobnym....

 

http://www.hardwaresecrets.com/article/FX-8350-vs-Core-i5-3470-CPU-Review/1657/11

 

Pokazuje jak widać całkiem podobny wynik (nie kłóćmy się o coś czego nie zobaczymy ludzkim okiem)

Osobiście uważam że różnice są niewielkie. A wszystko tak naprawdę może zależeć od użytych w danym teście kart graficznych.

Np. FX-6300 osiągnie inne wyniki z GTX650TI Boost a inne z Radeonem 7770. Mimo ze karty z tej samej półki i zbliżone osiągami

Tutaj mamy test wydajności procesora (tego samego) z różnymi kartami.... To potwierdza to coś już gdzieś tam pisałem że dobra karta jest ważniejsza niż dobry procesor.

http://media.bestofmicro.com/7/P/315205/original/Med-1920.png


Jarnuszkiewiczm.... Co to znaczy w twojej nomenklaturze że "ledwie działa" ?  To znaczy różnica fps jest 20 czy 20 ?


Tak tylko pytam.... Bo wiele razy widziałem tutaj na forach stwierdzenie że jak na którymś sprzęcie jest 5 czy 10 fpsów mniej (np. stosunek 70 do 60) to już ten z 60 przegrał z kretesem....

Link to post
Share on other sites

 

 

Np. FX-6300 osiągnie inne wyniki z GTX650TI Boost a inne z Radeonem 7770. Mimo ze karty z tej samej półki i zbliżone osiągami

Odkrycie na miarę Ameryki to nie jest. Różne karty osiągną różną wydajność. Mówimy jednak o wydajności cpu a nie gpu. Nie nadrobisz wydajności cpu nawet najwydajniejszą kartą graficzną.

 

 

 

Jarnuszkiewiczm.... Co to znaczy w twojej nomenklaturze że "ledwie działa" ?  To znaczy różnica fps jest 20 czy 20 ?

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/i3hsw/wykresy/sc2_1920.png

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@jurasikX W testach, ktore podajesz ciagle jest stara generacja intela, w powyzszym jest to i5 ivy, gdzie haswell czyli procki numerowane iX 4xxx jak ten w temacie beda jeszcze szybsze.

 

 

Całkiem fajny zestaw aczkolwiek zmienił bym tutaj ram, na jakiś z cl9 (ważne by działał na 1.5V bo ponoć intele nie znoszą zbyt dobrze wyższych napięć) i zastanowił się nad innym modelem tej karty graficznej. Proponuję gigabyte lub sapphire.

Mozna ustawiac wyzsze, 1.5-1.65 to standard, czyli bez oc. Jedynie radza nie przekraczac 1.8 albo 1.9, tego za bardzo nie pamietam

Edytowane przez arkus
Link to post
Share on other sites

Ok, tylko otwórz 10 ostatnich tematów w dziale pamięci ram w których ktoś pytał o ram do ib lub hw i uświadom ich tam. Ewentualnie jak uświadomią ciebie to wróć tu napisać co i jak :P

 

http://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/datasheets/4th-gen-core-family-desktop-vol-1-datasheet.pdf

Tutaj widzę "DR3/DDR3L I/O Voltage of 1.5 V for Desktop"

Rozumiem że wyższe napięcie to tak jakby OC, a to że działa i na razie nie powoduje problemów to inna bajka.

Przykładowo mam na phenomie napięcie 1.5V gdzie standardowe zalecene przez producenta to 1.4 V. Procesor działa i ma się dobrze. Jak się odniesiesz do tego, zalecałbyś takie ustawienie ?

Pewnie nie, bo przykłada się do szybszej degradacji przykładowego procesora, dźwiga jego temperaturę i może być powodem przyszłej usterki.

Ja właśnie w taki sposób widzę przekraczanie tego 1.5V zalecanego przez intela.

 

szukam dalej, może jeszcze coś znajdę

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Fenio juz ktorys raz Cie prosze nie wklej tych testow z pclaba bo nikt nie wie czego te cyferki dotycza :/ Nie napisane jest czy to jest minimalny, sredni czy maksymalny fps. Ciagle sie poslugujesz tym nic nieznaczacym testem :(wez udowodnij testami z innego zrodla bo to nie jest wiarygodne.


Prosze Fenio tu masz test z starcraftem 2 i mowi zupelnie co innego niz te testy z pclaba

 

http://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_do_500_zlotych_intel_core_i34130_i34330?page=0,10

Edytowane przez trybcio86
Link to post
Share on other sites

To jak to jest? Ja wklejam jakiś test wydajności to krytykujesz ze naciągany.... A za chwilę tez wklejasz i ten niby ma być wiarygodny?

Przedstawiasz akurat to co jest na daną chwilę Tobie wygodne?

 

Mówimy o wydajności CPU....

Obejrzyj sobie....

 

Procesor pracował na pół gwizdka. Więc jak chciałbyś w grze zmierzyć jego wydajność? Jest na tym filmie wykorzystany w grze. I okazuje sie że zużywa połowę swoich zasobów.

Link to post
Share on other sites

Szczerze ciekawa dyskusja się tu nawiązała, też osobiście nie wierzę w te testy "zaufanych stron" bo wszędzie mog kryć się pieniądze, na YT jest właśnei poakzana moc tych procesorów, dalej, kuzyn ma FX-6300 i w Crysis 3 we FHD na wysokich ma ponad 30kl/s co w tych testach pokazali by najlepiej 15kl/s :) On się cieszy bo ma lepszą moc od i3, ja nawet nie patrze, bo albo bym brał i5 albo FX-8320 i kręcił....

Link to post
Share on other sites

Fenio juz ktorys raz Cie prosze nie wklej tych testow z pclaba bo nikt nie wie czego te cyferki dotycza :/ Nie napisane jest czy to jest minimalny, sredni czy maksymalny fps. Ciagle sie poslugujesz tym nic nieznaczacym testem :(wez udowodnij testami z innego zrodla bo to nie jest wiarygodne.

Prosze Fenio tu masz test z starcraftem 2 i mowi zupelnie co innego niz te testy z pclaba

http://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_do_500_zlotych_intel_core_i34130_i34330?page=0,10

 

Wiadomo czego dotyczą, testy z pclaba pokrywają się z minimalnym fps. Zapytaj o to Focusa. Jeśli masz jakieś zarzuty co do rzetelności ich testowania to jak zawsze w takiej sytuacji oni na pewno bardzo chętnie udostępnią Ci sprzęt w redakcji abyś mógł udowodnić im własną racje. Akurat sposób testowania z pclaba jest w mojej ocenie rzetelny, to jedne z najlepszych światowych testów. Nie wiem w jaki sposób odczytujesz test z purepc ale on przecież potwierdza to co wynika z testów pclab. FX6300 poniżej Pentium, wynik 44,9fps. Najwolniejszy i3 z obecnej generacji to 68,8fps. Różnica gigantyczna tylko miejsce testowe inne stąd inne wartości fps. Liczy się jednak różnica pomiędzy tymi procesorami a ta jest tak samo gigantyczna jak na wyniku z pclab.

 

 

 

To jak to jest? Ja wklejam jakiś test wydajności to krytykujesz ze naciągany.... A za chwilę tez wklejasz i ten niby ma być wiarygodny?
 

 

Dokładnie tak. Mój jest wiarygodny a Twój to bzdura.

Link to post
Share on other sites

 

 

Przykładowo mam na phenomie napięcie 1.5V gdzie standardowe zalecene przez producenta to 1.4 V. Procesor działa i ma się dobrze. Jak się odniesiesz do tego, zalecałbyś takie ustawienie ? Pewnie nie, bo przykłada się do szybszej degradacji przykładowego procesora, dźwiga jego temperaturę i może być powodem przyszłej usterki. Ja właśnie w taki sposób widzę przekraczanie tego 1.5V zalecanego przez intela.
 

Nie wiem jak producent moze zalecac nizsze napiecie od minimalnego wskazanego dla danej technologii ale co moge powiedziec, AMD.

Do degradacji dochodzi glownie z powodu wysokich temperatur spowodowanych nadmiernymi napieciami, czyli jak utrzymasz proca/ram w odpowiednich temperaturach to nic sie nie stanie

Link to post
Share on other sites

Szczerze mowiac jeszcze nigdy nie slyszalem od znajomych zeby mieli problemy z pamieciami przy zwiekszonych napieciach. Sam trzymalem dd2 na napieciu 2.0-2.1 przez 3 lata i nic sie nie stalo.

Haswell ma wbudowany kontroler pamieci dlatego wystarczy go odpowiednio schlodzic i nic sie nie stanie.

Link to post
Share on other sites

Czy ja pisałem gdzieś, że ram się degraduje czy może kontroler pamięci w procesorze ? (żeby nie było, tak od jakiegoś czasu podają w dziale ram i jakoś nikt się tym nie zainteresował)

Obijało się w podstawówce jak uczyli czytać ze zrozumieniem :P

 

Rozumiem, że w tamtym dziale nie ma specjalistów i "szpecjaliści" piszą głupoty którym nikt nie zaprzecza ?

 

 

Nie daje mi to spokoju, więc szukałem i szukałem i szukałem na stronie intela i znalazłem tylko to:

http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/CS-034261.htm

1.5V is the recommended and default setting for DDR3 memory voltage. Other memory voltage settings in BIOS setup are provided for performance tuning purposes only. Changing the memory voltage can:

  • Reduce system stability and the useful life of the system, memory, and processor.
  • Cause the processor and other system components to fail.
  • Cause reductions in system performance.
  • Cause heat or other damage.
  • Affect system data integrity.

 

tyle, że niżej pisze "This applies to:" i potem są wymienione same płyty główne intela i teraz trochę zgłupiałem.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

"Changing the memory voltage can"

Po pierwsze: napisane jest tutaj, że "...zmiana napięcia...", a dla 1600MHz - 1.65V jest właściwie stockowe (nie podnosimy tego sami na własne ryzyko, a producent)

Po drugie: "can" - może ale nie musi, coś typu co by było gdyby babka miała wąsy ;)

Po trzecie: można z tego wyczytać skutki raczej nie pasujące do napięcia tak małego - 1.65V

Moim skromnym zdaniem jest to jakaś straszna opowiastka, która potęguję się, gdy jest rozpowiadana przez "szpeców" z działu ram :) Nie ma się czym przejmować.

 

P.S. Od siebie dodam, że kontroler pamięci jest również wbudowany w Phenomy II i wszystkie FXy, które mają kontroler nawet 1866MHz i tam się takich bujd nie rzuca, proce się nie palą, a Ci intelowscy użytkownicy są jacyś przewrażliwieni na punkcie wszystkiego, zaraz trzeba będzie sobie obudowy z drewna budować bo nowe proce intela nie lubia jak trochę stali albo metalu je otacza...

Edytowane przez diego93z
Link to post
Share on other sites

No, że jest wbudowany też w inne procki to wiem. Myślałem, że po prostu Intel jakiś szajs wsadził.

W sumie wygląda to na bujdę na resorach bo defakto nic nie ma na ten temat na stronie producenta, a jakby to było ważne, to łatwo by to było tam znaleźć.

 

Koniec tego offtopu ;)

Link to post
Share on other sites

 

skrzako  autorze tyle postów, a nadal dokładnie nie wiesz co i jak nie lepiej zamieścić posta w dziale komputery, zestawy komputerowe zgodnie ze wzorem  http://forum.benchmark.pl/forum-9/announcement-13-jak-poprosi%C4%87-o-pomoc-w-dziale-komputery-zestawy-komputerowe/  i dowiedzieć się co dla Ciebie będzie najlepszym rozwiązaniem? Pozdrawiam :)

 

Edytowane przez Breaky83
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...