Skocz do zawartości

Recommended Posts


  • Zastosowanie komputera : Obróbka graficzna 
  • Maksymalna kwota : ~9000zł
  • Których części potrzebuję : Cały zestaw !
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : NIE 
  • Rozdzielczość mojego monitora : Chciałbym aby monitor miał dużą rozdzielczość do graifki i odwzorowywał identyczne kolory
  • Specjalne wymagania : cicha praca, 32GB pamięci ( fajnie jak byłaby szybsza niż 1600), 3tb dysk twardy WD oraz dysk twardy SSD 256 gb, 
  • Części z poprzedniego komputera : nic.
  • Własna propozycja zestawu : niestety nie mam ponieważ nie znam sie
  • Inne : Bardzo proszę o pomoc płyta główna aby w koło procesora miała odpowiednio miejsca aby można było włożyć chłodzenie, wodne chłodzenie na kartę graficzną, duża obudowa

Proszę o propozycję


Edytowane przez dani5243
Link to post
Share on other sites

Po co zakładasz 3 tematy jednego dnia?... Wyczuwam trolling.

Jestem początkujący założyłem pierwszy temat w złej kategori a nie wiem jak usunąć, później dodałem już w dobrej kategori ale zły wzór na zestaw i teraz już założyłem zgodnie z regulaminem

Link to post
Share on other sites

Materiały na WWW czy do druku (?), a może to i to < od tego zależy jakiego szkiełka potrzebujesz.

Co do rozdziałki monitora - daruj sobie rozdzielczości większe niż 1920*1200, chyba że planujesz kupić coś powyżej 27" w co szczerze wątpię (cena takiego monitora to od 5tysięcy w górę). Pracowałeś kiedyś na rozdziałce 2560*1440 / 2560*1080 ? W moim przypadku za chiny nie wrócę do takiej rozdzielczości z powodu wielkości plamki. Przy tych rozmiarach nawet na 27" plamka jest nadal mała. Na pierwszy rzut oka wszystko jest OK - jest większe pole robocze i z pozoru praca powinna być wygodniejsza. I taka była przez pierwszych kilka dni  :/ Wpłynęło kilka zleceń i trzeba było przysiąść na kilka dni do kompa żeby wyrobić się w terminie - średnio 14 godzin na dobę. Po dwóch dniach zaczęło się łzawienie. Po tygodniu nie byłem wstanie usiedzieć dłużej niż 8H. Zauważyłem że przymykam oczy przy czytaniu np. menu w Ps - znaczyło to tyle że wzrok siada. Wtedy "otworzyłem oczy" i zrozumiałem co było przyczyną całego zamieszania > wielkość plamki. Po prostu czcionki są zbyt małe, wszystko jest zbyt małe. Co z tego że obraz żyleta, pole robocze ogromne, jak wzrok siada. Dodam że po przesiadce na 27" FHD problemy ze wzorkiem ustąpiły i obecnie znowu mogę spędzać długie godziny przy komputerze. Z doświadczenia od razu podpowiem że lepiej jest dostawiać kolejne monitory, niż zakupić jeden o wysokiej rozdzielczości. Także podstawa to minimum dwa LCD  :) - jeden jako porządny na view port, okno projektu  itp., a drugi może być byle co, bo to na dodatkowe "sraczki" (panele od Ps, przeglądarka itp.) gdzie nie potrzebna jest super jakość obrazu. Na początek w miejsce tego porządnego polecam 23-24", najlepiej w formacie 16:10. Co do marki : żadne plastikowe Delle, tylko i wyłącznie NEC, lub Eizo.

Zerknij w stronę NEC ea244WMi - 24", 16:10, IPS, najlepsza opcja w kategorii cena/jakość (1450zł). Jego odpowiednikiem z Eizo jest seria "ev" np.ev2436. Cena jest o 400zł wyższa i według mnie nie warto dopłacać do niego, tylko lepiej przeskoczyć oczko wyżej i zakupić NEC P232 (2000zł). Jak szukasz czegoś konkretnego pod pracę z fotografią to niestety, ale zakup monitora pochłonie sporą część budżetu. Polecał bym Eizo CS230, SX2262 i wyżej, tylko miej na uwadze że musisz go kalibrować regularnie inaczej zakup nie ma większego sensu. Na Twoim miejscu zainwestował bym w konkretną skrzynkę na s2011 (około +7,5tysiąca wyjdzie) i zakupił EA244WMi + jakieś byle co (TNka nawet się sprawdzi) pod dual-view.


Zestaw :

i7 4930K - 6C/12T, odblokowany - jeden z najlepszych procków do pracy w PS (po za Xeonami e5 v2 za kilka tysięcy)

cooler Noctua NH-D14 SE2011 - wystarczająco wydajny żeby "obsłużyć" OC @4,6GHz 

32GB ddr3 1866 CL9 (4x8GB) Crucial ballistix 

MSi X79A GD45 (8D) - 6 portów SATA, 8x ddr3, PCI-E3.0x16 x3

Gigabyte gtx760 4GB OC WF - 4GB vramu pod pracę z kilkoma aplikacjami

SSD 256GB Samsung 840Pro (pod OS, programy)

SSD 128GB Samsung 840Pro (na scratch disk w Ps, pliki cache w Ae, Pr, plik stronicowania, SWAP)

HDD 2TB Seagate DM001 (magazyn danych, media - w przyszłości macierz RAID)

PSU Corsair RM 750 (gold, modularny)

Buda Fractal Define R4

razem 8100zł (esc.pl)

 

+ NEC ea244WMi (1450zł)

razem 9550zł

 

Wyszło 550zł ponad zakładany budżet jak masz możliwość to dołóż, w przeciwnym wypadku  :

- zastąp SSD 128GB (SWAP) dyskiem HDD 1TB (300zł w kieszeni)

- zasilacz zamień na BQ L8 630W (100zł oszczędności)

- GPU - w miejsce 4GB, wersja 2GB (150zł oszczędności)

Po takich roszadach wychodzi 9000zł za skrzynkę + LCD 24".

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Dziękuje za pomoc a mógłbyś mi jeszcze powiedzieć gdzie najlepiej kupić aby doszło do mnie jak najszybciej?
W esc.pl masz dobre ceny, z czasem dostawy nie jest u nich źle. Osobiście to w Morele bym odradzał  - kilka razy trafiłem u nich na spore poślizgi w realizacji zamówienia. 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

32GB ddr3 1866 CL9 (4x8GB) Crucial ballistix 

 

Tutaj jeżeli nie masz odpowiedniego systemu to bierz póki co 16 GB DDR3

 

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366778(v=vs.85).aspx#physical_memory_limits_windows_7

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366778(v=vs.85).aspx#physical_memory_limits_windows_8 

 

Przy zamówieniu w esc.pl masz tutaj  kod na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówieniaX98TY2AZ + dostawa


Przy wyborze R4 masz jeszcze wersję z oknem Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pearl (window)

Link to post
Share on other sites

MSi X79A GD45 (8D) ... płyta wymaga aktualizacji BIOS do tego procka i7 4930K, weź to pod uwagę bo aktualizacja może być nie lada problemem. Sklepy nie posiadają używanych procków, a na nowym Ci nie zaktualizują płyty, więc pozostaje liczyć, że akurat, któryś z Sandy Bridge trafi do nich na serwis w tym czasie. Taką sytuacje miałem w sklepie morele.net, którego szczerze nie polecam (nie wiem jak taka sytuacja wyglądałaby w innym sklepie), przez ponad miesiąc trzymali płytę i nie raczyli powiedzieć, że problem tkwi w braku dostępu do czegoś z SB na socket 2011. W końcu oddali mi kasę za płytę, a ja kupiłem Asus Sabertooth X79 i sam zaktualizowałem BIOS, dzięki funkcji USB BIOS Flashback.

Edytowane przez Axl.Valder
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

aką sytuacje miałem w sklepie morele.net, którego szczerze nie polecam (nie wiem jak taka sytuacja wyglądałaby w innym sklepie), przez ponad miesiąc trzymali płytę i nie raczyli powiedzieć, że problem tkwi w braku dostępu do czegoś z SB na socket 2011

 

Szok  

Link to post
Share on other sites

Witaj Stelek - Ty tu jesteś moim guru od sprzętu do foto i video, dlatego też chciałbym Cię spytać, czy faktycznie te SSD na PCIe są takie do niczego? Właśnie zamówiłem Asusa RAIDR 256 GB i po Twojej opinii zaczynam mieć wątpliwości - a już jutro chyba do mnie przyjedzie. Planuję postawić na nim W8.1 Pro... konfig będzie wyglądał jak niżej:

 

Asus P9X79 DeLuxe

I73930 @4.6 Noctua NH-D14 s.2011

G.Skill RipjawZ 2133 64 GB

Asus GTX 570 (ewentualnie mogę zamienić na GTX 670)

dyski: 

c/Asus RAIDR 256 BG

d/ Samsung 840 Pro 256 Gb (cache Adobe,  swap, scratch disk)

e/ Samsung 840 Pro 256 GB projekty

f/ Samsung 830 128 GB export

g/ Samsung 830 128 GB surówka bezpośrednio do obróbki

h/ Raptor 1 TB magazyn

i/  Raptor 1 TB magazyn

 

Nec 241 PW, Eizo 19 (palety)

Wszystko hula elegancko, ale wiadomo każdy by chciał jeszcze lepiej :)

 

Możesz coś doradzić w przedmiocie konfiguracji, co zmienić, może zasadnym byłby ramdisk? Dzięki z góry!

 

Aktualizacja BIOS-u na płytach Asusa to bułka z masłem - mam 4 komputery (Z68, Z77, Z87 i 2011) i pomimo, że w zasadzie jestem laikiem na każdym z nich wykonuję to osobiście - jak na razie zero problemów.

Edytowane przez vidio
Link to post
Share on other sites
c/Asus RAIDR 256 BG d/ Samsung 840 Pro 256 Gb (cache Adobe,  swap, scratch disk) e/ Samsung 840 Pro 256 GB projekty f/ Samsung 830 128 GB export g/ Samsung 830 128 GB surówka bezpośrednio do obróbki h/ Raptor 1 TB magazyn i/  Raptor 1 TB magazyn

Polecam układ :

C: 256GB SSD > OS, programy

D: 128GB SSD > scratch disk, swap, cache, plik stronicowania

E: 256GB SSD > Projekty (właściwe pliki z projektami np. prproj, psd, aep, obj, max itd.)

F: 128GB SSD > Surówka (pliki przed obróbką np. zrzut z karty pamięci Foto / Video)

G: 2x1TB raptor w RAID0 > magazyn + export, czyli najcenniejsze dla nas wyniki naszej pracy

 

W miejsce SSD na PCI-E lepiej zainwestuje w dobrego NASa pod magazyn danych. 

Odradzam Win8.1 -> polecam mniej zasobożerną win7 PRO. Sprawdź sobie co sprzedaje np. taki dell ze swoimi stacjami roboczymi (wi8 downgrade to win7 pro) to może Ciebie to przekona do win7.

Link to post
Share on other sites

Na magazyn mam inne dyski (zewnętrzne - podłączane bezpośrednio przy backupowaniu do sata na mobo), backupuję też równolegle na nośniki BD. Moim zamiarem jest przyspieszenie komputera. Myślałem też o kontrolerze RAID, ale sobie odpuściłem po przeczytaniu multum informacji na temat tych "normalnych" a przede wszystkim cenach pro- taki który by mnie interesował z 4-ma sata III to koszt ok. 2 tys. zł a więc dużo więcej niż cena dobrej mobo. Generalnie jednostka, na której obrabiam foto i video mnie w zupełności satysfakcjonuje - ale skoro mikołajki i święta to dlaczego nie zaszaleć ? Po przeczytaniu Twojej opinii o ssd na pcie trochę się zaniepokoiłem, czy to będą dobrze wydane pieniądze... Mam nadzieję, że tak. Generalnie na różnych forach (zagranicznych) wyrażane są różne opinie, sporo jest ochów i achów, jest też jedna opinia druzgocząca. Zawsze skrajne odrzucam i dobrze na tym wychodzę, może i tym razem tak będzie (mam taką nadzieję).

 

Mam prośbę do Ciebie Stelek - czy Twoim zdaniem warto robić RAID-a dla raptorów (na gniazdach sata II intelowskich na mobo) czy odpuścić - obecnie zapis/odczyt to ok. 200 Mb/s; podobnie czy warto robić RAID-a dla dwóch Samsungów 830 po 128 GB (na pozostałych dwóch portach intelowskich sata II) - aktualnie 275 MB/s (niestety na mojej mobo są tylko 2 sata III obsadzone przez Samsungi 840 Pro 256 GB...

 

Co do Win 8.1 Pro - używałem programów foto/video zarówno na 7-ce a teraz na 8.1 i zdecydowanie wolę 8.1 (zakupiłem jedynie StartIsBack - za 5 licencji dałem 5 USD).

Edytowane przez vidio
Link to post
Share on other sites

 

 

czy Twoim zdaniem warto robić RAID-a dla raptorów
Jak najbardziej tak - to że dyski są na SATAII  w zasadzie nic nie zmienia. Na SATAIII takie same transfery byś miał.

 

 

czy warto robić RAID-a dla dwóch Samsungów 830 po 128 GB (na pozostałych dwóch portach intelowskich sata II)
Tutaj sytuacja nie jest już tak klarowna jak powyżej. Generalnie RAIDów z SSD się nie robi, bo nie ma aplikacji, które są wstanie takie przyśpieszenie wykorzystać, inaczej mówiąc nie wykorzystasz takiej macierzy w żaden sposób po za benchmarkami. Z drugiej strony dyski pracują na SATAII, który je ogranicza swoim zbyt małym przepustem. Założenie macierzy w tym przypadku może przynieść korzyści w postaci zwiększenia transferów i zrównania ich z tym co byś miał na SATAIII. Próbuj, testuj i daj znać czy coś to dało - sam jestem ciekaw jak to będzie z 2xSSD na SATAII w RAID1.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...